Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Цветен четец
Автор: ivodam   
Дата:   29-12-08 17:24

Прави ми впечатление, че по старите български филми - стари имам предвид от 70-те и 80-те години, като дават списъка на хората, участвали в създаването на филма, заедно там с режисьори, сценаристи, оператори, музика и т.н., фигурира и длъжността цветен четец. Доколкото разбирам, това са били хора, които само гледайки картината, са оценявали качеството и истинността на цвета, без "паячето" на Асахи :) Интересно ми е да разбера нещо повече за тия хора, как са били тренирани и обучавани, с какво точно са се занимавали и т.н. и като не им хареса някой цвят - че синьото не е достатъчно синьо, какво е ставало.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: джъмбо   
Дата:   29-12-08 17:34

ми гледат на един екран и по собствена преценка преценяват какво да сложат..... както копистите.....

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: damiaven   
Дата:   29-12-08 17:48

Ще ти кажа.
Един от най-печените цветни четци е Павката-вече пенсионер, надявам се да е жив и здрав.
Доста оператори, дето бяха сгазвали леко в лука , се надяваха на неговото око, за да им оправи, доколкото се може, картинката...
Негативът/ вече проявен , разбира се/ минаваше през специализирана машина и на монитор се виждаше позитивното изображение-такова, каквото ще се копира за прожекция, при определени предварително стойности на R,G,B.
Е, хората с длъжността на Павката, ако видеха недопустими цветови изкривявания или големи разлики в плътността, вкарваха коригиращи стойности по трите канала.
Тези стойности се записваха на перфолента и си вървяха със съответната част негатив при по-нататъшните операция-тиражиране.Копиращата машина прочита с предварение тези стойности и за някакви си милисекунди променя спектралния състав на експониращата система-и това в реално време...
И така-кадър след кадър, сцена след сцена.
Освен познаване в тънкости на целия производствен процес по проявяване и тиражиране, се искаше и познания за личните предпочитания на отделните оператори...
Павката беше най-предпочитан,мисля.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   29-12-08 18:19

Не само корекция на дефекти. Цветният четец (на Запад му казват colorist) следи въобще за цялостния цвят на филма. Понеже често сцените се заснемат при различни светлинни условия, той напасва цветовете така, че филмът да не се насича визуално.
Или пък работи заедно с режисьора и уточняват какво се прави ако има по-различни изисквания за графичния стила на филма. Както е например в "Sin City", в "300" или в "Амели Пулен"...

По нашенско често за по-малките телевизионни проекти тая работа се върши от монтажистите - за по-евтинко.
А иначе по света продължава да се ползва специалист. Понякога даже се ползват хора, които работят нещо друго в цвят (понеже colorist се наричат и хората във фирмите за бои, специалисти във фризьорски салони и т.н.) Тоест хора, дето са много навътре в теорията на цветовете + сериозен опит.
Разгледай сайта на Миклош Филипс - горе-долу се придобива представа за ползата от цветната намеса.


Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: ivodam   
Дата:   29-12-08 22:22

damiaven, e-mil: Благодаря ви и на двамата, това е страхотно интересно, което казвате и точно тия неща исках да разбера. Не ми беше много ясно без компютър какво и как може да се коригира при вече заснет и проявен филм, оказва се, че можело :)

Особено интересно ми е, че тези хора са работили или работят доколкото разбирам, изключително на око, не с колориметри. Интересно, дали биха могли с този си опит примерно да калибрират монитори на око [smile] [smilie3].

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: asahi   
Дата:   29-12-08 22:51

Работят по метода на сравняването. С течение на времето успяват да тренират зрението си достатъчно, за да коригират "на око". Монитори може би ще "калибрират", но с присъщите на човешкото зрение отклонения от околна светлина, час от денонощието и психическо състояние.

Спомни си колко пъти си си казвал "Абе това вчера не изглеждаше ли по-... ?"

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: ivodam   
Дата:   29-12-08 23:09

asahi: Предишната ми кола беше много интересна на цвят - някакъв оттенък на синьо-зелено. Чух веднъж определение, че това било петролно синьо, не знам доколко е вярно и коректно. Но това чудо беше жив хамелеон, по един начин изглеждаше на слънце, по друг - като е облачно. Питали са ме колежки - абе колата ти не беше ли сива оня ден и тем подобни. Та така :))

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: e-mil   
Дата:   29-12-08 23:24

Има такова синьо, но по-правилния превод би бил "маслено синьо". Понеже "oil" на английски освен нефт, означава и маслени бои - тия с които се рисува живопис.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: asahi   
Дата:   29-12-08 23:31

Не беше ли петролно зелено? Шибан за репродуциране цвят не само по мое мнение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   29-12-08 23:37

Петролно зелено има.
Може и аз да бъркам - понеже има "oil blue", реших, че става дума за него.

...
Да, сега виждам, че за колите ползват petrol green.

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/xnmp9092.JPG


http://i8.ebayimg.com/02/m/000/9e/00/626d_18.JPG





Публикацията е редактирана (29-12-08 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: asahi   
Дата:   29-12-08 23:40

Няма значение. Не влизам в спорове за цветове. За имената им - още по-малко. Сигурен съм за бялото и отчасти за черното. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: джъмбо   
Дата:   29-12-08 23:46

цвят милка и дигиталните изпадат в захлас

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: e-mil   
Дата:   29-12-08 23:46

Един хубав разказ на Джером Джером, чието начало е тъкмо по темата:
За изкуството да вземаш решение


Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: asahi   
Дата:   29-12-08 23:55

Милката я няма в ЦМИК. Всеки среднообразован дизайнер го знае.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: ivodam   
Дата:   30-12-08 00:27

Кое е милка? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: ivodam   
Дата:   30-12-08 00:28

e-mil: Не моята беше друга, требе да видя някоя снимка некъде. Наистина на моменти изглеждаше морско синя, на моменти почти зелена, много странно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   30-12-08 00:29

Кравата.


https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/mgvr2005.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: imitev   
Дата:   30-12-08 09:09

Освен "милка" в цмик няма още доста цветове...

Особено електрикови зелени, цианести и пурпур.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: e-mil   
Дата:   30-12-08 09:34

В CMYK няма цианести? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: asahi   
Дата:   30-12-08 09:45

Няма ги крайните цианести, но липсващите оранжеви и ярко-зелени са по-важни за обикновения живот.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: cgmirchev   
Дата:   30-12-08 11:21

"damiaven"-имам честа да работя с Пвката и за радост е в цветущо здраве.Ако искаш кажи от кой да предам поздрави,ще го направя с удоволствие.Весело посрещане на 2009г. на всички!


Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: damiaven   
Дата:   31-12-08 00:11

Автор: cgmirchev
Дата: 30-12-08 11:21

"damiaven"-имам честа да работя с Пвката и за радост е в цветущо здраве.Ако искаш кажи от кой да предам поздрави,ще го направя с удоволствие.Весело посрещане на 2009г. на всички!


Много се радвам!
Имаш л.с.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: imitev   
Дата:   31-12-08 00:55

E-mil: Това което съм написал за яснота може да се чете:
"електрикови зелени, електрикови цианести и електриков пурпур"

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: e-mil   
Дата:   31-12-08 01:12

Знаех си, че е някакъв проблем с електричеството.
То при тия цени...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен четец
Автор: snooper   
Дата:   31-12-08 03:35

По-страшното е, че цвят праскова и цвят череша ги няма в ни един цветен профил... а приятелки постоянно ме карат да си представям предмети с тия цветове - е това е да си цветен четец в наши дни! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »