Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  15  16  17 ..  20 ..  24  25     всички  напред  последна
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: victory13   
Дата:   04-03-09 13:15

да не си разбъзикал по менютата нещо... значи от сетъпа си прегледай настройките... за звука може да е няколко нива, дигни го най-високо, за потвърждението на фокуса има авто режим, включи го винаги... макар че се съмнявам да не си ги опитал тези неща [smilie8]

а за фокусирането опитай и с аф бутона, не само със спусъка...



Публикацията е редактирана (04-03-09 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-03-09 13:48

Виж дали е включено лостчето ТОЧНО на позицията за сингъл автофокус - има едно почти незабележимо междинно положение между сингъл автофокус и мануален фокус - трябва при превключване да прещрака точно на сингъл автофокус.
За всеки случай пробвай и с връщане на фабрични настройки на setup менюто.
А освен това виж на какъв режим на избор на автофокусна зона си - превключи за всеки случай на единична автофокусна точка.



Публикацията е редактирана (04-03-09 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 14:52

В същност, по менютата не бях барал нищо, та мисля, че проблемът може да е ако съм натиснал някой бутон без да искам или просто си има проблем с тялото или обектива.. сега опитах следните неща, без успех обаче:

фокусиране с АФ бутона вместо със спусъка
прегледах врътката за режима на фокус - точно на S (single) си е, не е в междинното положение между S и M
звукът е пуснат на LOW (pitch)
опитах и със всяко от двете положения съответно на AF-S Mode и AF ACTIVATION
още няколко монтирания/демонтирания на обектива
накрая върнах Setup менюто към фабричните настройки


За съжаление обаче нито автофокусът, нито звуковото потвърждение работят...

В режим на ръчен фокус имам визуално потвърждение на фокуса..


Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-03-09 14:57

Виж си заряда на батерията - ако е на последни издихания, може да прави такива номера. Ако имаш втори автофокусен обектив, провери как е положението с него. А също така леко почисти контактите на обектива със суха чиста мека кърпа, която не пуска власинки.



Публикацията е редактирана (04-03-09 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 15:00

батерията е почти пълна. друг обектив нямам.. почистването мога да го пробвам чак довечера..

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-03-09 15:06

Провери за всеки случай и задната врътка-лостче за избор на автофокусните зони - да не е застанала на междинно положение и я превключи на единична автофокусна точка.



Публикацията е редактирана (04-03-09 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: victory13   
Дата:   04-03-09 15:12

и от мен последно, че се изчерпвам вече... надявам се си включил ръчно блендата на 22, преди да минеш на авто...

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-03-09 15:16

Трябва блендата не само да се включи на 22, но и да се ЗАКЛЮЧИ в това положение[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 15:27

това последното не знам за какво е необходимо, но за всеки случай: на обектива пръстена на диафрагмата стои на 22. Опитах за всеки случай от Setup > Misc > Non-CPU Lens Data да задам и максималната бленда (22), но пак нищо.. Може би трябва да сложа и фокусното разстояние, но не знам кое трябва да е: 50 или 75 (реално или приравнено на 35 мм)?

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 15:28

как се заключва?

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: victory13   
Дата:   04-03-09 15:49

заключва се с бутончето с червената лентичка вдясно на блендите... в документацията на 85-цата е посочено, че се заключва само в P и S режими [smilie8] ... за другите не е посочено като изискване...

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: tantris   
Дата:   04-03-09 15:51

krist , прочети упътването. Има си функция, която ти сменя бутона за фокусирането. Трябва да е нещо от рода на Assign AE-L/AF-L button.

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-03-09 15:58

Заключването става от едно малко правоъгълно бутонче на обектива непосредствено до гривната на диафрагмата. То се натиска към обектива и както е натиснато, в посока към тялото или към предната леща на обектива. Заключеното положение е това, при което не можеш да въртиш гривната на диафрагмата от обектива. Най-добре е да свалиш обектива от тялото и при свалено положение да го провериш дали е заключен или отключен. След това го заключваш и го връщаш обратно на тялото. Заключването служи да променяш стойността на диафрагмата от тялото, а не от гривната на обектива. Относно Non CPU Lens Data там се задават стойности за неавтофокусни обективи - фокусното разстояние, което го пише на обектива - в твоя случай примерно 50, и стойността на мактсимално ОТВОРЕНАТА диафрагма - в твоя случай 1.8. Но за обектив с CPU като 50/1.8 AFD няма никакво значение какви стойности задаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-03-09 16:17

Сетих се и още нещо - провери в какъв режим на снимане си - единична или серийна снимка. За всеки случай премини в режим на единична снимка, докато локализираш проблема. Съществува минимална теоретична възможност врътката за избор между S, CL и CH режими да е в някаква междинна позиция - щракни я в S.

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 16:26

бутончето на обектива си беше в състояние, в което диафрагмата е заключена на 22 и не може да се върти пръстена и.. AF-L/AF-L бутона си е сетъпнат да заключва фокуса и експонацията едновременно.. опитах и с цялостно ресетване на апарата от Qual + бутона за компенсация на експозицията - пак не работи автофокуса, няма и звуково потвърждение (и естествено, при положение, че фокус няма[smile]).. странна работа[smilie10] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 16:29

бутнах за всеки случай и врътката за серийна снимка хубаво на S.. опитах и в различните режими - P, S, A, M - все същото..

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-03-09 16:32

Честно казано, и аз вече се изчерпах вече... Я за всеки случай почисти леко контактите на батерията с някаква кърпа. Внимавай да не ги дадеш накъсо с нещо метално...

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 16:36

чистенето на контактите на обектива и на батерията - довечера у дома, че тук нямам подходяща кърпа..

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: bilbobaggins   
Дата:   04-03-09 16:47

след като монтираш обектива, завърти го обратно, все едно ще го сваляш но нез да натискаш бутона за отключване... би трябвало да щракне лекичко и всичко ще си проработи... при мен се получават гореописаните проблеми с 18-70, не знам защо, но като го върна сработва всичко... май клемите на байонета нещо се разминават с тези на тялото

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 16:48

току-що почистих контактите на батерията с кърпата за очилата ми - няма ефект.. само да добавя още нещо, което ми се струва важно - въпреки че автофокусът не работи, мога да снимам и когато нямам фокус, независимо какво е зададено за AF-S Mode..[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-03-09 17:04

Това означава, че апаратът продължава да е в режим Мануал фокус..., независимо че си на S.
Не знам, прещракай няколкократно между S и М. Иначе, ако беше реално в S режим, като зададеш AF-S Mode Priority - F:Focus, при липса на фокус би трябвало да се блокира спусъка и да не можеш да снимаш...
Другата възможност е тялото да няма комуникация с обектива - т.е. липса на контакт или лош контакт. Оттук следва - почистване на контактите на обектива. Може би трябва и на контактите на тялото, но аз лично не смея да бъркам вътре в тялото - наблизо е фокусировъчният екран под пентапризмата, а и огледалото не е толкова далече...



Публикацията е редактирана (04-03-09 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   04-03-09 17:13

Имаме познал верния отговор: bilbobaggins. Наистина, като врътнах малко обектива обратно, все едно ще го свалям но без да натискам бутона за сваляне, се чу щракване, което преди това го нямаше и сега всичко е ок - автофокуса и звуковото потвърждение бачкат...
Благодаря много на всички, които толкова активно се включиха, и извинявайте, че ви загубих времето с толкова тривиален проблем!

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: Svsvet   
Дата:   04-03-09 22:55

krist Тоя номер с щракването и аз съм го правил, и то с 50/1.8. Наистина човек малко се заблуждава, че е стигнал до края, а обективът не е там. Радвам се, че проблемът се оказа толкова елементарен!

Що се отнася до изчезването на звука, при мен все още си остава пълна загатка. Наистина има някаква връзка с поставянето на ръчнофокусен обектив /при мен AI-S 135/2.8/ но като цяло досега не съм разбрал как изчезва биипа и как се появява. Но е сигурно, че като престои известно време апарата с автофокусен обектив, без да се пипа и се оправя. Подозирам нещо батериите, но досега нямам нищо конкретно... Ако някой разкрие истината, ще се радвам да я сподели с нас[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   05-03-09 17:49

Според вас какво точно показват хистограмите в апарата при различните режими на D-Range?

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   05-03-09 19:01

Никой ли не знае? Добре, ще споделя моя опит от снощи - може да откривам топлата, вода, пък може за някой и да е полезно.. Опитах да снимам с апарат, настроен на различните D-Range стойности, една и съща сцена с непроменящо се осветление, преекспонирана с около 2 стопа. Съответно, тъй като хистограмата в апарата явно се базира на jpeg-preview, всеки кадър имаше различна хистограма в апарата, въпреки че снимах в РОУ. Хистограмата при AUTO беше максимално в дясно, без прегаряне. Останалите си имаха такива стойности, каквито се очакваше от съответната настройка на D-Range - някои показваха изгорели светли области, други пък не бяха плътно в дясно.. И всичко това при една и съща сцена.. Та, идеята ми е: внимавайте на какви настройки на D-Range снимате, ако се осланяте на хистограмата за помощ при меренето.. Може да ви подведе.. Пиша всичко това и заради факта, че видях по-горе в темата мнения от двамата за мен гурувци на С5, и двете подкрепящи идеята настройките на D-Range в апарата да стоят на 400% - това според мен може да ви създаде проблеми: ако сцената е много контрастна, може да ви се стори от хистограмата, че всичко е ок, но да имате реално прегаряне.. Според мен вярната хистограма е на 100% - тя показва само състоянието на С-пикселите.. Друго решение е - Ауто. Ако работите с оригиналния конвертор, Ауто ще ви даде максимума, който бихте извлекли с него, а с АЦР - може да си позволите да преекспонирате още 1.6 стопа над това, което показва хистограмата.. Разбира се и всичко това, при положение, че въобще ползвате хистограмата.. Аз като идващ от турбо-сапунерския свят бях свикнал да се осланям много на живата такава и сега ми липсва.. Явно ще трябва да мина само на спот-мерене, поне за пейзажи..
Такива работи[smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  15  16  17 ..  20 ..  24  25     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »