Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за авторско право
Автор: Mojito   
Дата:   21-12-08 22:20

Имам един въпрос и той е следният:
За снимка издадена преди 50 години от издателство X, към днешна дата кой има правата върху снимката - издателството или автора или съответно наследниците му?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: muu   
Дата:   21-12-08 22:31

вероятно наследниците. правата са били дадени за определена публикация , освен ако издателството не е продуцент на снимката. във всички случаи мисля че авторски права не могат да са отстъпени за повече от 70 години.после се връщат на наследниците. казуса ти е много неясен за да се каже нещо повече. като се включат адвокатите, ако са наясно със "закона за авторското право и сродните му права" ще получиш още инфо. потърси и текста на закона , имаше го в нета.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: Mojito   
Дата:   21-12-08 22:37

Благодаря, muu! Ами предполагам издателството е продуцент. Дядо ми е работил в София прес тогава и снимката е правена за тях като негов работодател.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: ecobo   
Дата:   21-12-08 22:40

Според българското законодателство (ЗАПСП):
1. авторските права ВИНАГИ са на автора
2. максималния срок, за който могат да се преотстъпват авторски права е 10 години
3. авторските права са притежание на наследниците на автора 70 години след смъртта му

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: virtus   
Дата:   21-12-08 22:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: Mojito   
Дата:   21-12-08 22:44

еcobo, мерси много, ама остава въпросът ако авторът е починал преди по-малко от 70 години, чии са правата върху дадена снимка - на издателството или на наследниците....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: Mojito   
Дата:   21-12-08 22:45

virtus, принципно разбирам за какво говориш, но ако Законът казва друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: ecobo   
Дата:   21-12-08 22:55

по стария закон срока за унаследяване на авторски права беше 50 години, новия закон е от около 5 години (не си спомням точно), но при всички случаи се гледа закона, по време на който е настъпило съответното събитие

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: danbi   
Дата:   21-12-08 23:00

На мен взе да ми става мъгливо [smile]

Примерно днес правя една снимка. По поръчка на работодателя си. Утре умирам.

Кой притежава правата върху снимката на следващия ден? (да не издребняваме, може да е и след година)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: ivodam   
Дата:   21-12-08 23:04

Данби, естествено че правата още на следващия ден минават към наследниците ти. На мен, напротив, по-интересно ми стана какво става след изтичане на т. 3-та, тоест като минат 70 години от смъртта на автора, то какво - след тоя срок стават нещата общо достояние, или какво?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: virtus   
Дата:   21-12-08 23:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: ecobo   
Дата:   21-12-08 23:08

ivodam написа:

> На мен, напротив, по-интересно ми стана какво
> става след изтичане на т. 3-та, тоест като минат 70 години от
> смъртта на автора, то какво - след тоя срок стават нещата общо
> достояние, или какво?

Да, нещата стават достъпни за ползване от всеки. Така е в цял свят.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: danbi   
Дата:   21-12-08 23:15

ecobo, а какво за този който е възложил снимката, платил и т.н. примерно?

автора, че е автор е ясно. че наследниците му го наследяват и това е очевидно. в случая, авторството му.

но оригиналния въпрос май е по-скоро по отношение правата за ползване на снимката.

според цитираното от закона излиза, че ако някой ти плати, то той може да има права върху творчеството ти за максимум 10 години? Тоест, след 10 години ти или наследниците ти свободно могат да се ползват от произведението?
А 70 години след като почине автора, автоматично стават общо достояние. (английския термин е public domain)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: virtus   
Дата:   21-12-08 23:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: danbi   
Дата:   21-12-08 23:35

Е, не е чак толкова материално [smilie5]

Когато си купиш картина, ти купуваш предмета а не правото върху картината. Нито имаш право да я репродуцираш, нито да я продаваш. А още по-малко да претендираш, че е твоя.

Подозирам, че цитатите се отнасят за комерсиалните изгоди от авторството -- лицензи, продажби и т.н. Но тъй като ен се занимавам с това, и вероятно няма да използвам правилните термини.. нека някой който има опит да каже.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: n1x0n   
Дата:   21-12-08 23:42

Когато си купиш картина, ти купуваш предмета а не правото върху картината. Нито имаш право да я репродуцираш, нито да я продаваш.

Имаш абсолютно пълното право да я продадеш.

Не бъркайте материалните права свързани с придобиването и авторските права, които по нашия закон са неотчуждими.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: vnkbg   
Дата:   22-12-08 00:06

n1x0n, не е така, отчуждими са. също и се наследяват. авторското право се погасява 70 години след смъртта на автора. 70 годишният период не важи когато за авторските права има валиден патент - демек е платено тези права да да се запазят за съответен срок. (патенти се издават само за интелектуална собственост от областта на науката и техниката)...
а е отчуждимо авторското право, защото автора има право да го продаде на трето лице, напълно или отчасти. Пример: ти като автор-фотограф, можеш да отчуждиш частично или напълно интелектуалната собственост правата върху дадена снимка като предоставиш на трето лице, възмездно или безвъзмездно, правото на публикация или ползване. при частичното отчуждаването става за определен срок, като автора си запазва правата върху снимката за последващо използване, при пълното отчуждаване имаме еднократен акт на цялостно предостъпване на собствеността на кадъра, като автора запазва единствено правото си на авторство - т.е. зачита му се авторството.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: danbi   
Дата:   22-12-08 00:06

Имах в предвид да продаваш репродукции, не предмета който си си купил. Извинявам се за непрецизния израз.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: n1x0n   
Дата:   22-12-08 01:06

Значи, основен момент, който не трябва пропускаме е, че имаме едно деление на имуществени и неимуществени авторски права.

Това, което ние наричаме "авторство" на дадена творба - касае по подразбиране неимуществените права - тоест щом Иванчо е нарисувал една картина или направил една снимка - Иванчо остава автора на тази творба во веки веков - без значение дали е жив, умрял, дали има наследници и т.н.
Нито има значение, дали Иванчо е снимал/рисувал на хонорар за списание, нито дали е бил на заплата в някоя фирма и т.н.
Иванчо е автора и това право нито може да бъде отнето, нито може да бъде откупено, нито може да бъде наследено!

Затова закона го нарича "неотчуждимо" и "ненаследимо" неимуществено право.

Вече при имуществените права говорим за срокове, преотстъпвания, продажби, наследявания и т.н.

Практически погледнато : ако редакция Х поръчва на автора У дадени снимки - то У е автор на снимките и има авторство върху тях, докато редакцията на Х има определени имуществени права върху снимките.
Тези права, според договора между Х и У, могат да засягат срокове, цени и каквито и да е други условия в имуществен план, НО НЕ МОГАТ да влизат в противоречие с принципа на неотчуждимост на авторството. Тоест редакцията Х няма право да претендира, че е автор на снимките, вместо У.

Критичния момент в конкретния казус на Mojito е каква е договорката между автора и списанието в което е работил.

Грубо погледнато : ако списанието е отпечатало снимката с името на автора под нея, за мен е в губеща позиция, защото на практика е недоказуемо дали кадъра е направен в работно време, в работен ден и т.н. - докато самото списание е удостоверило авторството, слагайки име под снимката.

Все пак това е сложна материя и е добре човек да се консултира с професионалист ако случая е важен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: vnkbg   
Дата:   22-12-08 09:39

n1x0n именно... и тъй като спора на Mojito вероятно е от имуществен вид - то в този случай се съобразяваме със следното:
1. Кадъра е заснет по поръчка на София прес - всички имуществени ползи са в молза на поръчителя, ако е спазил условието да увъзмезди автора за положения труд - платил му е хонорар/заплата.
2. Автора има право да ползва кадъра единствено за да презентира своите професионални способности - да представя кадъра в изложби, но без правото да получава имуществени облаги от това, тъй като имуществените права принадлежат на поръчителя. 10 годишния срок е ирелевантен в случая защото тук няма предостъпване, а изпълнение на поръчка.
danbi, относно репродукциите - репродукцията е в пряко нарушение на авторските права, когато е извършена без изричното разрешение на притежателя на авторските права (имуществените)преди да е изтекъл 70 годишният срок от смъртта на автора. след този срок репродуцирането е свободно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   22-12-08 09:50

vnkbg, дотук добре. Тази част ми е ясна. Но това, което не ми стана ясно е, за какъв срок могат да се предостъпват напълно или частично правата.

Тоест, след колко време снимката за която София Прес са платили, ще стане public domain (какъв е правилния български израз в тази материя?) така, че всеки да може свободно да я репродуцира и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторско право
Автор: Mojito   
Дата:   22-12-08 10:14

Благодаря ви много за коментарите, накарахте ме сериозно да се замисля върху някои въпроси! vnkbg, да, казусът е такъв - аз искам да ползвам снимка на моя дядо, за която някой очевидно е платил преди 50 години...:(

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »