Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с батерии
Автор: dimaldim   
Дата:   01-11-08 10:36

От година и половина ползвам батерии 4бр Powerex 2700mAh комплект и втори комплект Digital 2600mAh , и зарядно hama Delta load с -делта V , зареждащо за 3 часа. Ето и снимка:

http://i.data.bg/08/11/01/1223505_orig.jpg



През този период съм направил и на двата вида комплекти по 36 цикъла заряд.Зареждах ги през 1 седмица всеки комплект. Проблема ми е следния: С powerexa фотоапарата Fuji S6000fd неиска да се включи , а с digitala се включва , но работи много по-малко отколкото работеше преди. Проверих всеки 1 елемент от двата комплекта , като ги натоварих със съпротивление 2,2 ома.По този начин измерих разряден ток 490mA, което смятам е нормално за разряд на батерии с капацитет 2700 и 2600mAh.При тази постановка по 1 от батериите на двата комплекта след заряд клякаха на 1,07 V, измерено под товар(с резистора), като на powerexa падаха повече. Проверих зарядното устройство, като замерих всички елементи в него с изключение на чиповете. Всичко беше нормално. Допуснах, че може би, ако натренирам тези елементи с няколко цикъла разряд-заряд , разряд до 0,9 V и заряд до 1,48 V ще се оправят, но не стана така. Вече съм направил 5 цикъла, като съм зареждал на различни зарядни. Един път на моето, друг път на Sanyo зарядно, трети път направено от мен с генератор на ток. Досега ефекта е същия. Смятам , че не е нормално на 36 цикъла да се получи така, особено за прехвалените "Powerex".

Въпроса ми е има ли изход от тази ситуация или да си купувам нови батерии? Какви нови бихте препоръчали? По принцип се спирам на Energizer, Sanyo eneloop, Powerex Imedion. Възможно ли е проблема да идва от там, че зарядното,зарядните не зареждат по отделно всеки елемент, а 4 или 2 последователно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: dimaldim   
Дата:   01-11-08 10:57

Туко що измерих консумацията на фотоапарата(Fuji s6000fd). При включен апарата в готовност за снимане, консумацията му е 410mA. При снимане със светкавица 800mA, след снимката при презареждане на светкавицата 710mA.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: asahi   
Дата:   01-11-08 11:01

Браво за сериозния подход!

Явно си разбрал, че батериите не са читави.
Пауърекс не са прехвалена марка. Всъщност те са само търговска марка, а не производител.
Най-често се скапват от неправилна употреба, но могат да си имат и поначало занижени парамети.

От гореизброените Саньо Енелуп са доказано добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: dimaldim   
Дата:   01-11-08 14:18

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: miton   
Дата:   01-11-08 23:55

Животът на повечето батерии е не повече от 100 цикъла, на по калпавите като твоите 30-50, така че всичко е нормално, ако искаш по малко проблеми ползвай никел-кадмиеви акумолатори, металхидридните имат по мека характеристика и малък живот.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: bouncer   
Дата:   02-11-08 00:03

Батериите могат да идат на кино и от зарядното с което се зареждат. Специално Powerex са произведени в Япония и са с гарантирано качество. Мини през Павилиона да ти ги сменят колегите с нови, но помисли за зарядно от същата марка. Има зарядни по 67/69/125лв. Като приспадна от него цената на батериите излиза с около 25лв по-евтино.
Може и на ЛС да ми пишете, ако има нещо.
Поздрави!



Публикацията е редактирана (02-11-08 00:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: vlex   
Дата:   02-11-08 10:12

Случайно да са Ni-Cd-ви батерии? При тях е най-ясно изразен мемори ефекта. И при другите го има, но не толкова ясно изразен, а вече при литий-полимерните мисля, че почти отсъства... Въпреки, че при цикъл 1 седмица мисля, че няма от какво да се появява тоя мемори ефекти, ако ги изразходваш докрай, естествено [smilie11]

Поздрави,
Влад

П.П. Забелязал съм, че повечето батерии се продават с начален заряд, което е глупаво, защото така им се съкращава живота, но пък от друга страна е икономически измислено, щото отиваш да си купиш пак, нали ;) Може пак да има значение в случая. Аз си купувам безименни батерии от конрад - 2500мАх, а са по 50-60 стотинки (ако не се лъжа, но май бяха под левче) - като се скапят след 50-60 цикъла не ме е яд да ги хвърля и да си взема нови [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: fff   
Дата:   02-11-08 10:26

За зарядно препоръчвам Maha (powerex) C204W и батерии енелуп.

http://www.imaging-resource.com/ACCS/C204W/C204WA.HTM



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   03-11-08 15:49

Dimaldim,

За мен проблемът е в зарядното, което е скапало батериите. То е от бързите (3 часа заряд) и явно от евтините, които са и от най-НЕпрецизните. Просто си имал късмет, че батериите са издържали 36 цикъла. Жалко е, че са били POWEREX, които наистина са от добрите. Аз с такова зарядно скапах чисто нов комплект батерии само след няколко (3-4) цикъла. Добре че не бяха от скъпите.

Тези зарядни по принцип би трябвало да разполагат с температурен датчик, който да детектира момента, в който започва повишението на температурата при постигане на пълен заряд и при най-малкото повишение на температурата на една от батериите, да изключат зарядния ток или да го намалят до безопасна стойност. На практика обаче, датчикът реагира едва след като батериите започнат яко да напичат. Така, след малък брой цикли, батериите свършват. От една страна им спада капацитетът и не държат заряда, а от друга страна им се повишава вътрешното съпротивление и напрежението "кляка" под минимума за нормална работа на апарата и когато дръпне по-голям ток, изключва.

СЪВЕТ:
======

1) Независимо какви батерии си купиш, зареждай ги с дълъг цикъл (ток = 1/10 от капацитета) за 12-14 часа и внимавай да не забравиш да ги изключиш на 14-тия час, защото дори и в този случай ще се скапят бързо. Най-добре добави някакъв таймер към самоделния ти генератор на ток. Аз за няколко лева си купих един механичен часовник с контактор и гнездо за шуко щепсел на 220 В, който върши идеална работа за целта.

2) В никакъв случай не дозареждай батериите!!! Винаги носи резервен комплект и ги сменяй чак като се разредят до положение, в което камерата откаже да работи.

3) Не купувай евтини боклуци под 2 лв. бройката (за АА). В крайна сметка ще ти излязат по-скъпо, а и ще ти провалят най-важната фотосесия.

Ако спазваш тези три прости правила, батериите ти ще държат много цикли и ще работят безпроблемно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: asahi   
Дата:   03-11-08 16:38

Powerex MH 9000 и си в джаза.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: landstar   
Дата:   03-11-08 16:41

не стават акумулаторните и това е, имам сони комплект, далеч от най-евтините, с рифреш функция ако щеш. я щракнат 50 пъти на СБ800, я не.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: sirkhann   
Дата:   03-11-08 16:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: pacy4   
Дата:   03-11-08 17:07

Винаги си зареждам батериите на 1000mah, поради липса на излишно време и винаги ги разреждам докрай със зарядното преди да ги заредя пак/също на 1000mah/. Прави ми впечатление , че разреждането става много по- бавно от зареждането.

Имам зарядно pоwerex и батерии powerex2700, cfl3000 и сони2500.
От сонито съм много доволен като съотношение цена качество- 25 лв за 4 броя комплект от технополис. ЦФЛ-а ги взез като не разбирах от батерии още- на тях пише 3000 батерии с големи букви, зареждат се до 2100- 2400 всякак индивидуално а под надписа 3000 с малки буквички пише minimum 2800mah.
Powerex- a стават.

Още нещо - като купувате батерии не гледайте колко пише на тях - пълни глупости!!! При мен Сони-то на 2500 се зареждат над 2500, а powerex-a 2700- се зареждат към 2300. За ЦФЛ-а няма да говоря - всяка батерия е със собствено мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: vasil.varbanov   
Дата:   04-11-08 22:53

полезна тема!
да я вдигнем [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: Нели   
Дата:   04-11-08 22:58

Би била още по-полезна, ако авторът каже какво е станало [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: dedopop   
Дата:   22-11-08 16:59

Взех си PowerEx C-204W. Имам няколко въпроса:
1. Има ли функция разреждане? Примерно, снимал съм доста днес и утре ще ми трябва светкавицата и не съм сигурен колко ще издържат батериите. Може ли, без да са изтощени докрай, да ги сложа в зарядното без да ги прецакам, или трябва да паднат напълно и тогава да ги зареждам.
2. Друга марка батерии може ли да зареждам с това зарядно?
Ползвам батериите на EX 430.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: vlex   
Дата:   22-11-08 20:49

Що да не можеш да зареждаш друга марка батерии? [smilie8] Да не ги разпознава по MAC адрес?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: asahi   
Дата:   23-11-08 19:40

Дедо, немаш ли менуалче на зарядното, та нас питаш?

Няколко изречения от нета по твоя въпрос:

" the MH-C204W offers the convenience of a faster charging time and the conditioning feature that lets you revive your old batteries."

Някакво ревю - щял да ги съживява батериите май.


Не е добре да ги зареждаш недозаредени и затова са тези ентелегентни зарядни - да разреждат и зареждат.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с батерии
Автор: danbi   
Дата:   23-11-08 19:59

asahi [smilie24]

Powerex MH C9000 е истината. След като минаха през него, няколко комплекта батерии които бяха на път за кофата станаха като нови!
Тъй като всяка батерия си е уникална, дори като нови е важно да се зареждат поотделно за да им бъде максимално дълъг живота и да са наистина заредени.

При всички случаи е хубаво да се избягват 'бързите' зарядни и зарядните които нямат таймер, контрол на температурата и напрежението.

Powerex C204W също изглежда ще върши работа, само дето нямаш никакъв контрол/наблюдение точно какво се случва с батериите ти (напълно автоматично е). Но за зареждане би трябвало да е ок.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »