Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: pomstar   
Дата:   10-11-08 22:22

Кое е Цайс и кое не е? Карл Цайс от Йена (ГДР) Цайс ли е и има ли той почва на формат среден, лайка и кроп?

Let war begin! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: ivodam   
Дата:   10-11-08 22:26

Ми Цайс, царство му небесно, едно време е живял в Йена, все пак, и ГДР нема нищо общо с това, нито тъпите комунисти, та не знам как ше го решаваме тоя казус...

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: apollo   
Дата:   10-11-08 22:27

Преди няколко години ми продадоха бинокъл Carl Zeiss Jena notarem 8x32 за 15лв... хммм добра оптика но имах забележки... гледам съм и през ФРГ Zeiss... пак имам забележки. Гледал съм и през такива на други производители сглобени в Китай и яко пластмаса... по-добра картинка [smilie24]

Че имат добри продукти е така но далеч не всички [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: pomstar   
Дата:   10-11-08 22:28

ivodam написа:

> Ми Цайс, царство му небесно, едно време е живял в Йена, все
> пак, и ГДР нема нищо общо с това

ммм.. как да няма нищо общо?
доста обективи и камери са направили хората от ГДР. Не ми казвай, че не са германци тези хора и не са следвали същите традиции. А комунизмът им е бил спуснат отгоре, това мисля няма какво да се дискутира.

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: джъмбо   
Дата:   10-11-08 22:31

цайс ги осъдиха за името и оне се преименоваха на пентакон....

ама в базара все с "цайсове" е пълно

изключая екобовия

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: muu   
Дата:   10-11-08 22:32

яко, кеф! дет се вика разлика няма.... само не знам защо бидеха осъдени гедерманците... а за качеството на оптиката, колкото и да е добра, не се доближава до цайс [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: ivodam   
Дата:   10-11-08 22:37

pomstar: Имах предвид, че самият Цайс, който е живял 19-ти век, си е основал бизнеса в Йена, и според мен е справедливо там да си е фирмата. И не е редно да се отрича Цайс Йена, понеже някакъв период е било в комунистическата част. Но сега, доколкото знам, изобщо такъв проблем не съществува, защото западната фирма е приватизирала източната още 90-те години и сега пак са си едно. За мен към днешна дата е по-интересно на един обектив Цайс като пише Made in Japan, това на практика какво означава - завод на Цайс в Япония, някакъв франчайз, или какво?

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: джъмбо   
Дата:   10-11-08 22:39

цайса у жапон се прави от козина.....

иначе.... оригиналдъ зайсъ дето е за про видео камери и струва скромните 10-15 к евро на обектив май си е гърмански

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: ivodam   
Дата:   10-11-08 22:41

джъмбо: Прави се какво значи - под лиценз, кооперирано производство някакво?

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: muu   
Дата:   10-11-08 22:44

помстар, традициите са едно, кое е производство на цайс е друг въпрос... хората се съдиха 20 години за това че в гдр се пройзвеждаше оптика със същото име без да има нищо общо с фирмата и нейните разработки на оптика след 1945г. и ги осъдиха. и оптиката хич не може да се сравнява, смено е даже. а това че след обединението на германия цайс си върнаха производството там е чудесно...
фирмата карл цайс е една, и няма общо със пройзводството в гдр...

http://www.zeiss.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: muu   
Дата:   10-11-08 22:47

иодам , произвежда се в завода на косина, от цайс, по тяхна раработка, спецификации и качествен контрол..
за твое сведение, лайка имат от 70те години съвмесно производство с минолта в япония, както и завод за камери в португалия и за оптика в канада... но пак си е лайка [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: photostoykov   
Дата:   10-11-08 22:50

Най-напред Carl Zeiss дадоха лиценз на Contax и навремето обективите в Япония ги произвеждаше Yashica!
[shtrak]



Публикацията е редактирана (11-11-08 08:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: ivodam   
Дата:   10-11-08 22:51

muu: Е, сега, виж, и аз не ги обичам никак комунягите, ама - без да няма нищо общо - ами не е съвсем така, айде сега - фирмата и фабричката на Цайс си е била в Йена, хубаво, за зла участ е попаднала в съветската окупационна зона, ама сега - както си го написал, като че ей така, от небето е паднал точно в Йена някакъв гедерейски завод за оптика, моля ти се.

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: dimi2007   
Дата:   10-11-08 22:52

Иво, било е джоинт вентуре в Япония....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: lizaastar   
Дата:   10-11-08 22:56

не е ли редно да видим нагледни примери



Публикацията е редактирана (11-11-08 09:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: muu   
Дата:   10-11-08 22:59

иводам, хайде преди да почнеш да се изказваш другия път се позапознай с темата, че ми ддоскуча от това че си имаш мнение! ми прочети малко пък после споделяй какво мислиш! както сам се досещаш май , дори и в същия завод да се прави производството на соца след окупацията и социализъма, няма общо с пройзводството на цайс... затова и бяха осъдени , историята е бщоизвестна [smilie3]

или си мислиш че ако вземеш примерно завода на харлей след бомбандировка и започнеш да правиш мотопеди в него без проблем може да ги кръстиш харлей и ще си е същото, а? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: stormfx   
Дата:   10-11-08 23:00

И Найк се правят в Китай, Виетнам, Индонезия, Египет и на всякакви такива места. Ама са си Найк, нали ?

Или поне така пише [smilie5]

Щом пише сигурно е вярно.

Аз пък не мога да се сетя за смислена причина Козина да произвежда обективите на Цайс. Освен очевидната, нея пък обаче никой не иска да я чуе [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: muu   
Дата:   10-11-08 23:00

камерите стойков ги произвеждаше яшика, не обективите май...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: lizaastar   
Дата:   10-11-08 23:04

дайте примери със снимки

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: dimi2007   
Дата:   10-11-08 23:06

Кой стругар е по-добър - немеца или японеца....[smilie5] /при еднакъв чертеж и заготовка/



Публикацията е редактирана (10-11-08 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: deniac   
Дата:   10-11-08 23:17

Абе че има и читави източно-германски "Цайсове" е ясно, Например 135мм/3.5 и 200мм/2.8 Сонарите са доста добри, ама да твърдите, че са на нивото на Сонарите 135мм/2.8 и 180мм/2.8 за Яшика/Контакс е направо смешно.
Муу ви казва, че Цайс традицията е останала в западно-германските оптици, а соц. опонентите им са били просто имитатори. Това, че дядо Карло Зайс е роден в Йена не виждам какво променя.



Публикацията е редактирана (10-11-08 23:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: lizaastar   
Дата:   10-11-08 23:21

в ГДР не са ли произвеждали довоенни модели?

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: ivodam   
Дата:   10-11-08 23:23

muu: Драги Му, с историите около Цайс доста съм се запознавал още навремето, като ученик в Немската, защото ми беше интересно, и още тогава се занимавах с фотография, и мога да претендирам да съм доста наясно с нещата. Обясни ми, наистина, как така фабриката е същата, сградите, машините, хората, просто е национализирана и става държавна VEB Carl Zeiss и изведнъж нямала нищо общо. Хубаво, не съм фен на национализациите, ама гледаш сега, че се правят национализации на фалирали банки и т.н. - това да не би да става без приемственост, айде молим.
А фирмата в Обекохен е основана на 4. октомври 1946 г. и даже първоначално изобщо няма Цайс в наименованието си - Opton Optische Werke Oberkochen GmbH. Едва на следващата година се променя на Zeiss-Opton Optische Werke Oberkochen GmbH. Има и доста грозни истории около това основаване - американците са били за кратко в Йена, преди да мине към руснаците, и изтегляйки се, насила са накарали (т.е. на практика са отвлекли) част от ръководството на фирмата, които после основават паралелната структура. [smilie9]



Публикацията е редактирана (10-11-08 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: lizaastar   
Дата:   10-11-08 23:31

някой ако има не-ГДР цайс да пусне някоя снимка

Отговори на това съобщение
 Re: Flame Wars: Carl Zeiss vs Carl Zeiss Jena
Автор: dimi2007   
Дата:   10-11-08 23:33

Трябва да ровя за деселер...пък и батерията ще е паднала.....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »