Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 10:44

Здр, искам съвет за покупка на 4GB карта Compact flash.
Моята ситуация е следната. Имам 2 карти по 2GB - PQI (обикновена) и 2GB A-data 133x. Ще взема още една 4GB днес или утре, че ми писна да разнасям лаптопа само да преточвам.
Въпроса е, че декември/януари се надявам да взема и новото 5D MK2, което едва ли ще се радва на бавни карти.
За него и специално за снимането на видео, ще взема сигурно една 4GB 266x или 300x. За still кадрите ще може да си работи и с бавните( а те не са и никак бавни де).Но се чудя дали още сега да не взема 4GB бърза карта и да приключа въпроса.
От друга страна - гледам у "будката" трансцент 4ГБ 133x - 39лв, а 266x - 150лв. Реална ли е тази разлика[smilie10] почти 4 пъти по скъпа[smilie10] [smilie10] [smilie10]
Също съм доволен и от моята A-data 133x - поне 2 пъти е по-бърза от PQI-а. Ако взема A-data 266x съм сигурен че ще е достатъчна и дори за видеото на 5-цата...цената обаче е 80лв. Никак не е евтина (Сандиска III е 88лв), но пък сандиска, колкото и да го хвалят едва ли е по-бърз. Той е около 150X, и колкото и да не са реални тея скорости на другите карти, по-бавен си е...

21-те MP на 5-цата ще си искат и сериозно място, файловете ще са 2 пъти поне по-големи от на 30D-то ми и ми се струва, че няма да мина само с 8GB общо, затова май да взема сега една A-data 266 и по-нататък още 4-8GB със сериозна скорост[smilie11]
То и аз вече се обърках кво точно питам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 10:46

всъщност ще се радвам на коментари от личния опит с различните марки, цени и откъде могат да се купят днес/утре...леко е спешно[smilie24]


и да добавя, че не съм от хората снимащи статични модели с 5-6 кадъра в секунда, но пък и не искам да взимам най-бавния и нисък клас карти, защото често ми се налага наистина да разчитам на техниката



Публикацията е редактирана (15-10-08 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: vga   
Дата:   15-10-08 10:53

аз лично никога не бих си доверил снимките на разни карти като А-Дата PQI и тем подобни измишльотини. просто не знам кога ще се развали. тоест знам- баш когато имам нещо важно. купи си Lexar. безгрешни при мен и при всеки друг чието мнение съм чел в интернет. в BHPhotoVideo са на най-ниска цена. последно гледах Про серията за около 50-60 долара за 4 ГБ. Моят съвет е Лексар макар в България да не са много тачени.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 10:59

благодаря за мнението!
Не искам обаче да почват разправиите за надежността на картите.
За мен надежността на Lexar и sandisk са мит, и специално A-data, Apacer и Transcend (без PQI и Kingston) са достатъчно надеждни и бързи карти. Ако пазиш картите си, не ги изпускаш и ги вадиш от рийдъра когато е изключен - няма да имаш проблем с нито една.
Технологиите толкова бързо се развиват, че картите "отесняват" по-бързо отколкото им е реалния живот и има опасност от скапване

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: didesignbg   
Дата:   15-10-08 11:04

PQI от Reset
Не вярвам на легенди, вярвам на цени и качества. Харесвам PQI защото контролера на 120х серията им позволява да смъкваш с 28 мб/с.
Ако можех да купувам Сандиск екстрийм ІІІ на ус цена най-вероятно щях да взема тях.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: s_dyakov   
Дата:   15-10-08 11:19

Не искам да ти се меся в избора .. ама все пак .. Има ли смисъл да си купуваш карта от някакви 3-4-разредни производители.

Мисля че има само един смислен производитрел за CF и той е сандиск..(все пак те са разработили Compact Flash стандарта)
Показателно е съшо че картите брандирани като Canon са всъщност Sandisk.

Относно скоростите попитай се има ли смисъл да са бързи.

Ще ти дам пример .. Сандиск нормална карта и Сандиск Екстрим 3 се държат по абсолютно един и същи начин на моето 30D.

Колко много raw снимки можеш да насвяткаш бързо зависи от вътрешния буфер на камерата. Като се запълни буфера който е бърз и почнеш да записваш на картата и спира снимането с 5 кадъра в секунда :). Така че освен ако нямаш някое тяло на което вътрешната шина към картата да е бърза няма смисъл да си вземаш нещо повече от стандартната карта. а и надали ще ти трябва да смимаш в raw на 5 кадъра в секунда половин минута.

Zа видео-то скоростта има значение .. примерно на S1 IS ако записваш 640 на 480 на 30 кадъра в секунда с най високото качество и постоянно зумваш или местиш ако картата е бавна видеото ще спре след 30 сек.


Относно цената .. можеш да намериш на доста сностни цени втора ръка. Мога да ти дам контакт на един фен от който аз си купих Сандиск 3 8гб за около 80 лв..

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: djogata   
Дата:   15-10-08 11:24

30Д пише бавно, но предполагам 5Д мк2 ще може да пише по-бързо, защото буфера едва ли ще може да събере цялото видео. Така че по-хубаво картата да е със скоростта на екстрийм 3 и нагоре.

Примерно моето Д300 пише толкова бързо, че има значение дали си с екстрийм 3 или екстрийм 4.

Не е голямо значението, защото разликата е ако направиш повече от 20 кадъра в серия, което е меко казано съмнително, че ще ми се наложи.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mravunko   
Дата:   15-10-08 11:33

Най-добре изчакай да вземеш мк2-то и тествай на място.

не знам колко е битрейта на видеото, а като гледам никой по-горе не го е споменал, така че всичко е чесане на езици.

също има значение дали пишеш на картата много малки файлове (примерно jpeg + raw) или поточно. видеото е поточно и може да ти даде малко по-голяма скорост на запис отколкото отделни снимки.

относно марките имам 5-6 различни марки - китайска пръчка от мост.бг, pqi, sandisk, panasonic и две extreme III, единствения проблем с карта досега имам с единия ми сандиск, който не изкара и 2 месеца снимане... на 2GB PQI 150х имам над 30К кадъра снимани на него.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: asahi   
Дата:   15-10-08 11:34

San Disk не са никакви производители - купуват си чипчетата от истинските производители и ги влагат в пластмасата. Е, купуват чипчета от по-високия по качество клас.

Разумната покупка за мен е 8GB PQI от Ресет за 55 лева. С 40Д не съм изпадал в реална ситуация, в която паметта да ме бави. "Задръства" след 6-тия сериен кадър.

За видеото нямам наблюдения.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 11:44

didesignbg точно с тези pqi съм правил тест...мдам след първите 12 кадъра RAW с 30Д, след което падат кадрите в секунда и почва да пише по картата, времето за което PQI-а ги записа беше 2 ПЪТИ по-бавно от A-data-та. А и както казах, на мен 5к/с не са ми толкова важни, колко бързото писане на картата. затова PQI-а го изключих като алтернатива в момента в който си го взех.[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Колко много raw снимки можеш да насвяткаш бързо зависи от вътрешния буфер на камерата. Като се запълни буфера който е бърз и почнеш да записваш на картата и спира снимането с 5 кадъра в секунда :)

Дяков, това ми е ясно. въпроса е, коя карта по-бързо ще изпразни буфера след това, за да имаш нови 5к/с. Повярвай "треторазрядната" а-дата 266x за 70лв, ще се справи по-бързо от extreme 3 примерно, която е и по-скъпа.
Но пак казвам - нека не спорим за кои карти са надеждни, и не се зариваме със съвети - "да не си луд да ползваш тези куча марка карти" Има хора ползващи и сандиск, има хора ползващи и дори небрандирани китайски боклуци. Просто искам мнение как се държи дадена карта на даден апарат, кадри в секунда, запис и т.н. и откъде могат да се купят днес и на кви цени. Защото трансценда го намерих на 10лв по-ниска цена от цитираната горе, а от друга страна а-датата на която съм фен, я няма там дето обикновено пазарувам, а на едно друго място е с доставка 2-3 дни.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 11:49

Asahi, нещо бъркаш - аз правя 12RAW с PQI-а преди да задръсти и то на 30D, обаче после мъкаааааа, над 20сек ги записва.
А-датата пише същите 12RAW-а за около 9 и малко.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: ние   
Дата:   15-10-08 11:54

Аз напоследък купувах само PQI - 2GB, 4GB, 8GB. Мислех се, че цената на "марковите" производители просто не е оправдана. Не бях имал никакви проблеми. Скоро приятел ме помоли да снимам една сватба. Снимах си и всичко изглеждаше наред. Когато се прибрах с ужас установих, че някой файлове просто не се четат заради лоши сектори. За щастие бяха малко и хората си получиха снимките без да се вижда това. Но аз наистина в момента гледам с голямо недоверие към евтините карти.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: s_dyakov   
Дата:   15-10-08 11:55

в dpreview саписали за видеото ..
At 1920 x 1080 the bitrate is 38.6 Mbits/sec (about 4.8 MBytes/sec) and at 640 x 480 the bitrate is 17.3 Mbits/sec (about 2.2 MBytes/sec).

1080p звучи много яко за DSLR :)
ама много пари бе да му се невиди .. по добре да си пупи човек видео камера.. все пак zза това 5D пише че на 1080p лимита е 12 минути.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: didesignbg   
Дата:   15-10-08 11:59

Ако приоритет ти е скороста търсиш такава с по-висока скорост х266, х300.
Сам казваш че сравняваш обикновена PQI (каквото и да значи това) със х133 A-data.
Какво може контролера на 30д не мисля че е добър ориентир какво ще постигнеш с 5д мкІІ.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 12:02

аве или аз нещо не разбирам, или...
30Д-то пише RAW (около 8МБ) за ПОД една секунда с а-датата. ако ми е правилна логиката, дори "треторазрядната" и "бавна" 133 скоростна а-дата ще е достатъчна за муви-то.
Ако греша - моля поправете ме.

Дяков - 12мин [smilie10] ко ше праиш ти бе, човек. Дори да сглобяваш някво видео, едва ли ще ти трябват 12мин за дубъл. Аз мисля че едва ли ще правя филмчета по - големи от минута. Все пак става въпрос да снимаш нещо нагласено, а не пияни мутри на някоя маса или прочие маймунджилъци[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: Canon   
Дата:   15-10-08 12:05


> За мен надежността на Lexar и sandisk са мит, и специално
> A-data, Apacer и Transcend (без PQI и Kingston) са достатъчно
> надеждни и бързи карти. Ако пазиш картите си, не ги изпускаш и
> ги вадиш от рийдъра когато е изключен - няма да имаш проблем с
> нито една.

За това че sandisk са мит с 1000000 цикъла четене / запис може и да е вярно, но е вярно и това че познавам поне двама човека с проблеми с Apacer. Една загубена сватба, много важно, да си я повторят...
Ама ти искаш да си повярваш, че 30 левова карта е равностойна на 130 левова. Това е най-големия мит. Че фирмите-производител са от бунаци нагоре и надценяват с пъти стоката си да лъжат клетите купувачи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   15-10-08 12:05

http://robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=6007



и чакаш да качат данни за 5д мк2 [smilie5]

но ако купуваш сега, взимай задължително с UDMA [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: ogimag   
Дата:   15-10-08 12:07

За скоростта на този етап едва ли някой може да ти каже при положение, че апарата още го няма наличен. Но мисли за 8 или 16ГБ карти! Аз до момента от PQI не съм видял нищо лошо за толкова години и съм доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: canonio   
Дата:   15-10-08 12:08

Вече има нов звяр, с удма:








http://i20.ebayimg.com/02/i/001/08/5c/87a2_1.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: canonio   
Дата:   15-10-08 12:11

А как да разпознаем фалшивите карти, които са и съответно много бавни, ще прочетете тук:


http://reviews.ebay.com.au/FAKE-SanDisk-Extreme-Compact-Flash-Cards-Exposed_W0QQugidZ100000000014496...



Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 12:22

didesignbg мдам, ясно, аз затова и търся различни мнения. Обикновена PQI имам предвид 120X скоростна. Сега като погледнах A-datata - и тя е 120X[smilie10], а не 133 както си мислех. Еми...PQI няма да си взема повече.[smilie23]
А за контролера на 30D - мдам не е показател за 5-цата, въпроса е че го давам като пример за бързината на картите. Тези карти ще се държат по-същия начин и на 5-цата

Ама ти искаш да си повярваш, че 30 левова карта е равностойна на 130 левова.

Нещо ме бъркаш с някой. Най - ниската цена на 266x a-data е 72лв (като за мен). По магазините е 80лв. На цената на extreme 3 e.
A относно проблемите с apacer - казах и по-горе. Не обсъждаме проблеми в картите. има хора с проблеми с pqi, с apacer има и с проблеми и със сандиск. Тва си е до късмет.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mitku   
Дата:   15-10-08 12:29

От по-бързите карти памет имаш полза ЕДИНСТВЕНО при по-голяма поредица серийни снимки (когато буфера свърши и започне да записва на картата). Иначе - практически всяка карта ще си работи без проблем при всички останали ситуации за снимки И видео (видеото не иска "повече" трансфер отколкото снимките) и дали ще вземеш 66x или 133x или 266x, ще си е все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: excessmind   
Дата:   15-10-08 12:40

Един приятел наскоро си тества SanDisk Extreme III 2Gb и Transcend 133x 4Gb. Скоростта на линеен запис на SanDisk беше 13Mb/s на Transcend 9.5Mb/s. Не се хващайте за стойностите, те ще са различни на различните четящи и пишещи устройства, но разликата би трябвало да си стои. При random write е почти еднакво (около 4.5Mb/s), но нас ни интересува повече линейното писане(приемам, че форматирате картата преди използване и не си триете снимките преди да приключите).
Линейното четене на Transcend-a пък беше 22Mb/s, докато на SanDisk-a 16.5Mb/s.
Покрай тези две карти се мотаеше и една стара Тошиба 40х, която се представи приблизително двойно по-бавно във всички тестове.

Имайте предвид, че един и същ вид карти, при различни обеми имат и различна скорост. Грубо казано по-голям капацитет -> по-ниска скорост, въпреки че не е винаги точно така. Намира ми се една Sandisk Extreme III 1Gb, която мога да му пробутам да тества при същите условия, за да видим разликата по-точно.

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 12:53

я да помоля хората с 30D да направят едно бързо тестче.

5к/с на 1/2000 или 1/4000 да снимат нещо тъмно (за да е максимално еднакъв кадъра и като размер). След 12-те кадъра и запълването на буфера, натискат превю бутона и гледат с каква скорост се пишат кадрите. Мери се времето от пускането на бутона, до записването на последния кадър. Не толкова прецизно. Просто за ориентация. По-горе сложих резултатите от теста дето направих преди малко с

А-дата 120x - малко над 9 сек (но под 10)
Pqi - 120x - над 20сек (не го мерих точно щото няма значение)
Transcend 133x - около 19сек[smilie10]

Може и всеки желаещ да пусне подобен тест с различен апарат и да се направи някаква таблица от реални резултати. Пак повтарям - резултатите ще са приблизителни, но все пак ще дават представа особено при подобна фрапираща разлика като при моите



Публикацията е редактирана (15-10-08 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: За цени и скорости на CF картите памет
Автор: mixmike   
Дата:   15-10-08 12:58

Преди малко говорих с приятел току що купил си Transcend 4ГБ 133x.
скоростта при този тест е около 19сек[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]
Аз лично не мога да повярвам, или просто тази А-дата е самолет[smilie10]

...Добавям я...



Публикацията е редактирана (15-10-08 12:58)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »