Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: Jankoff   
Дата:   15-09-08 15:51

Имам 4 години опит с Панасоник FZ5 - и непрекъснато се убеждавам в превъзходните му качества. Със сигурност новите модели FZ18 и FZ28 са още по-добри.
А от няколко месеца имам и Olympus E-520 (с китовите обективи 14-42 и 40-150). Току-що се връщам от посещение на пет големи прекрасни европейски града и искам да споделя някои наблюдения - и изводи, които си съставих.
Във фото форумите (и не само български) споровете са обикновено ДАЛИ суперзум компакт ИЛИ dslr. След екскурзията сега твърдо намирам, че многото доброто решение е КОМБИНАЦИЯТА между суперзум компакт и dslr.
Естествено, че суперзум компактите (от типа на FZ) работят прекрасно при добри светлинни условия, обаче се провалят при лоши - например при снимки в катедрали. Обратно, dslr снима прекрасно в катедралите, но ... - ха снимай с него едновременно близки и далечни обекти. Ами обикновено просто не може! Защото трябва да имаш много време за смяна на обективи, евентуално за поставяне на статив и т.н. А време обикновено няма.
Давам пример. Качвам се последователно на четирите нива на паметника на Уолтър Скот в центъра на Единбург. Прекрасни гледки, които трябва да хванеш едновременно и отблизо, и отдалеч. Но, освен че нямаш време и не можеш да висиш на едно място с часове, стълбите и площадките са толкова тесни, че не можеш да се разминеш с хората! Какво остава да трябва да бъркаш в чанти за обективи и т.н.! При това при пронизващ на тази височна вятър. Същото е и на върха на телевизионните кули - например във Виена или Мюнхен.
Моето решение беше: щрак близките планове с Оли dslr, отдалечените обекти с Пана FZ5. Двата апарата съответно висят на различни нива на каишките на врата и не се блъскат един в друг. Резултатите - прекрасни, постигнати бързо. При това решение се облекчава и проблемът с необходимостта от честа смяна на батерии и карти (налице са два апарата, съответно отделни батерии и карти).

Имам два въпроса. Би ли могъл някой да сподели впечатления от подобно решение и да даде някакви препоръки?
Втори въпрос, фотографски по-специфичен. Понеже сравнявам сега снимки, направени на едни и същи места, имам чувството, че по-добрата светлосила на Панасоника си казва думата: Олимпусът E-520 с базовия кит някакси дава по-малко светли снимки. Дали е истина това? Или си внушавам?
Ако е истина, би било лоша новина, защото ще кажете, че трябва да купя за Олито обективи f2.8 (които струват четирицифрени суми).

Благодаря предварително за евентуалните реакции.


Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: next_time   
Дата:   15-09-08 16:02

[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

а видеокамера и сапунер с клип???????

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: artmika   
Дата:   15-09-08 16:07

Обратно, dslr снима прекрасно в катедралите, но ... - ха снимай с него едновременно близки и далечни обекти. Ами обикновено просто не може!
[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   15-09-08 16:13

Характерното за DSLR е, че може да му сложиш обектив подходящ за конкретната задача. Когато пътувам, задължително нося 18-200mm обектив (11.1x зум). Не ми липсва турбосапунерчето, освен в теглото...
Напоследък има и туристически обективи с по-голям диапазон на зума.

Едновременната поддръжка на две системи (батерии, зарядни, карти) си е досадна работа като си на път.

Относно по-светлите снимки.. вероятно меренето е различно. Би трябвало ако ги експонираш ръчно да са еднакво 'светли'. Поначало 'китовите' обективи не гонят светлосила и понякога се оказват по-тъмни от обектива на турбосапунерчето. Това обаче няма значение, защото с DSLR можеш да ползваш по-голяма чувствителност (при същото или по-малко количество на шума) така, че в крайна сметка по-светлосилния обектив на турбосапунерчето не е 'предимство'.

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: Jankoff   
Дата:   15-09-08 16:34

Благодаря на danbi за компетентния отговор - особено за "по-светлите снимки"!
Относно обектива 18-200mm, това е сериозна инвестиция, обикновено по-голяма от тази за тяло (при непрефосионални тела). Така че - въпрос на пари. Но и на тегло наистина. Лично мен много ме привлича възможността за голям зум при прилично качество, както при последните модели Панасоник. При това за 350 евро получаваш зум 25-30 (при намаляване на пикселите): нещо непостижимо за толкова пари при dslr обектив, а и теглото отново влиза в съображение.
Очевидно е и въпрос на приоритети. Приятел - професионален фотограф, все казва, че не му трябва голям зум, а гони качество. Аз пък казвам, че на мен ми трябва голям зум - при екскурзионната фотография. Защото никога нямаш време да доближиш всички интересни обекти - а и те много често са физически недостъпни.
Няма да забравя и един пример, който прочетох някъде, за един вълк в зоологическата градина, който искали да снимат. Той се появявал рядко - и или само наблизо, или само надалеч. Сложат обектив за наблизо - вълкът се появява далеч. И обратното. Майтап!
Е, няма идеални светове и решения!
Благодаря отново на danbi!

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: asahi   
Дата:   15-09-08 17:03

Канон 300Д,10Д,20Д,30Д,40Д (за 50Д не съм се интересувал) + Канон Г3, Г5, Пауършот 1 Прои разни други ползват еднакви карти, батерии, зарядни и софтуери. Аз комбинирам 40Д с ПШ 1 Про.

И знаеш ли какъв е проблемът? Че често взимам само сапунерчето.

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: toc   
Дата:   15-09-08 19:32

Asahi написа:
И знаеш ли какъв е проблемът? Че често взимам само сапунерчето.


Ей затова не си купувам сапунерче - ще се изкуша да правя същото, макар че няма сапунер който да ми даде картинката на ДСЛР-а...

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: apollo   
Дата:   15-09-08 19:38

Хайде скоро ще излезе обектив 18-300 за Никон и като се комбинира с ХД видеото на Д90 то какво да говорим - темата се обезмисля [smilie5] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: mitku   
Дата:   15-09-08 20:02

И аз тъй правя (DSLR И сапунер)... ползвам си Nikon D80 (с 18-55VR и 70-300VR) + Panasonic TZ3 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: ALBIREO   
Дата:   15-09-08 20:05

Ей така се прави:


http://vstoyanov.com/pix/ff/Kerkini_2008.09.13/_MG_6565.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: Jankoff   
Дата:   16-09-08 10:05

apollo написа:

"Хайде скоро ще излезе обектив 18-300 за Никон и като се комбинира с ХД видеото на Д90 то какво да говорим - темата се обезсмисля [smilie5] [smilie24]"

Не мисля, че темата се обезсмисля, ето защо.

Първо, колко ще струва 18-300 за Никон? Сигурно повече от хилядарка в евро, особено ако е VR. И каква ще е светлосилата при "само" хилядарка евро? Малка! За повече светлосила и качество - още две хилядарки.
Второ, колко е зумът на 18-300 Никон? 28 - 480, приравнено към 35мм. Панасоник FZ18 дава 28 - 504 при F2.8 - F4.2 и 8MP (и още много повече при по-малко MPs). Прибавяме проблема със замъгляването във въздуха (от частиците - не знам какъв е професионалният термин) при голям зум, който, доколкото ми е известно, не може да се преодолее и от DSLR.
Трето, не питам колко ще струва самият D90. Ясно, че ще е много. А няма да е "истината" - с двете цифри този Никон явно ще е prosumer, for budget-minded и т.н.
Четвърто, какво ще е HD-видеото на D90? Full HD? Абсурд! 720p в най-най-добрия случай. А в момента купуваш HD-видео Панасоник full HD за 999 лв. от Техномаркета.

Е, ясно е, че няма да ни оставят да НЕ си даваме парите, нали така.



Публикацията е редактирана (16-09-08 10:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: acklay   
Дата:   16-09-08 10:21

"Защото трябва да имаш много време за смяна на обективи"

А при положение, че имаме обективите, защо ни е и един супер-зуум да мъкнем? Аз лично предпочитам второ тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: Jankoff   
Дата:   16-09-08 11:28

acklay написа:
""Защото трябва да имаш много време за смяна на обективи" (цитат)

А при положение, че имаме обективите, защо ни е и един супер-зуум да мъкнем? Аз лично предпочитам второ тяло."

Съгласен за решението с второ тяло.

Неудобството - ще е тежко като първото.

Току-що излезе много интересната информация за Panasonic G1 - първият апарат в т.нар. микро четири трети формат, който ще е малък и лек почти като FZ18/28:
dpreview.com/news/0809/08091202panasonic_DMC_G1.asp

Обаче аз лично съм много разочарован от липсата на стабилизация в тялото.
Какво, пак ще купуваме обективи и за него, въпреки че тези от Олимпуса ще стават?

Както казах преди малко, няма начин да не измислят всевъзможни начини да си даваме парите.


Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: dephil   
Дата:   16-09-08 12:42

Jankoff,

Че то за какво ти е и ДСЛР?

Взимаш си един Панасоник LX3 (24мм. при ф2.0, стабилизирани!) и си готов за катедралите => колко пари ще трябва да дадеш за таква комбинация тяло/обектив, ам?
Да не говорим, колко по-тих, незабележим и лесно преносим е..

Вън ДСЛРите от "ексурзионната фотография"! [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: pasha   
Дата:   16-09-08 13:18

Според въпроса е следния: "Колко от хората тук с ДСЛР системи за по 2000 - 3000 лв и нагоре са си ги купили да снимат катедрали когато /ако/ ходят на екскурзии?!?!?! По мое скромно впечатление всеки който е ръснал такива пари за техника го енаправил с идеята да гони качество при някакъв тип арт, спортна, анимал или каквато там си измислиш фотография, в общи линии всичко но не и туристическа! За туристически цели си има супер зумчета всякакви както и определени обективи които не случайно често са наричани туристически!!! Идеята ми е, че масово ДСЛР техниката се използва за цели за които определено се намира време за смяна на обектив, поставяне на трипод и т.н. Аз лично съм виждал хора със скъпи ДСЛР апарати да си взимат само едно компактно суперзумче когато ходят на екскурзия! Поне аз така мисля!

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: mitku   
Дата:   16-09-08 18:34

Амииии... и аз съм го взел за "туристическа" и "семейна" фотография и не съм тръгнал да чупя арт-рекорди. [smilie5]



Публикацията е редактирана (16-09-08 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: vladomatev   
Дата:   16-09-08 18:40

Купи си и една сапунерка и хубав телефон за останалите ситуации ....днес е доста весело тук

Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: Jankoff   
Дата:   16-09-08 19:42

Хубава дискусия е станала - и с чувство за хумор!
Благодаря на последните изказали се!
Относно предложението на dephil за Панасоник LX3 - този модел за съжаление излезе един месец след като аз вече си бях взел Оли Е-520. Но предложението за LX3 като алтернатива е интересно и може да послужи за размисъл на други тук.
Аз обаче имам въпрос. Дали LX3 с малката матрица, макар и с наистина (със сигурност) превъзходна оптика, ще се справя с лошите светлинни условия - така както един dslr може?
Следва да се отбележи още, че досега няма ревю за LX3 - поне няма в dpreview - и като че ли все още не е ясно доколко точно успешен е този Панасоник.
Иначе съгласен, че за подобна на LX3 dslr комбинация тяло/обектив са нужни много пари. И наистина LX3 е тих, незабележим и лесно преносим.
Ще отбележа обаче, че не съм взел Оли Е-520 само за туристически цели. Но трябва още доста да се уча по настройките. Пана fz3 ме разглези през последните години. А преди доста години, докато бях с един Зенит, бяха нужни настройки - и ги правех горе-долу добре. То си беше и адски скъпо да си позволиш да не ти излизат снимките. Но съм забравил какво точно се правеше - Зенитът ми беше в употреба последно преди 14-ина години.
Впрочем допускам, че тук има и други като мен - динозаври, идващи от комунизма [smilie9] ), преминали от Зенит на суперзум сапунерка - и разглезени ...

Да живее дигиталната революция!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Dslr ПЛЮС суперзум компакт (а не ИЛИ)
Автор: mitku   
Дата:   16-09-08 20:50

Именно - и аз съм от тез "динозаври"... преминали едно време от Зенит (през комунизма), през лентов Канон, през "емнайсе" сапунерки, през турбо-сапун, та до DSLR. Но - лошо няма... прогреса е хубаво нещо [smilie5]
Просто някои хора много се вживяват явно... а други си "цъкаме" за кеф. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: