Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Защо фалират фотоателиетата???
Автор: ciril   
Дата:   04-09-08 14:17


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/kvff4490.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pnrr6092.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/zetz2949.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/dbyu7148.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2008-09/rkjk1152.JPG


http://photo-zona.net/images/user760/album1772/preview/1220526857_duwp8084_foto.JPG


Моля споделете какво знаете по въпроса?!?[smilie11] [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: ffwd   
Дата:   04-09-08 14:19

Технологиите доведоха до фалит големи фотографски фирми с традиции, ателиетата са дребен фрагмент от процеса.. [smilie6] [beer]

Спасението е в диверсификацията [smilie24]



Публикацията е редактирана (04-09-08 14:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: canonio   
Дата:   04-09-08 14:19

Единни цени?
Та наемът на едно ателие във Варна е колкото 7 апартамента в Търговище...

Единни цени може да има тогава, когато разходите на всички са еднакви...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: boni   
Дата:   04-09-08 14:22

Защото хората все по-малко печатат снимки. Правят си уеб албуми, онлайн галерии и т.н.Показват си ги в нета, на слайд шоу на монитора, на хай-дефинишън телевизора и т.н.

Освен това има и още нещо... Преди време редовия любител даваше целия филм да му го проявят и да му изкопират снимките. Нищо че повечето от тези снимки бяха брак. Човекът виждаше това чак след като си прибере вече платените снимки, тъй като от самия негатив трудно се разбира кое става и кое не.
36 щракнати - 36 изкопирани. Перфектно за ателието:)
Сега нещата са коренно различни. Копира се това, което наистина е добро и си струва. Или 360 щракнати - 6 изкопирани.



Публикацията е редактирана (04-09-08 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: CTEHATA   
Дата:   04-09-08 14:44

Дааа! Точно така! Минимални цени му е цаката.
Пропуснахме навремето да го направим, а резултатите не закъсняха - вече няма кьорав радист дето да знае морза на пазара. Да не говорим, че не мога една тепавица да намеря във Варна, налага се да пера килимите на автомивка! И обущарите са малко. Ужас някакъв.

Фотоателиетата ще намаляват, ясно е. Най-добрите ще останат, разбира се. Само ако могат да предложат нещо, което да си струва. Изкуственото дишане на фотоателиетата, както и евентуален картел, само ще увеличат продажбите на т.нар. фотопринтери. Тогава ще е необходима не само фиксирана цена, но всеобща повинност в ползването на услугите им.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: ahaya   
Дата:   04-09-08 14:45

Много от хората си мислят, че със своят сапунер ще направят същото качество, като профотографите.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: Gruyu   
Дата:   04-09-08 14:55

За сивия сектор, който не плаща патент и осигуровки и мори с ниски цени някои фотоуслуги на ателиетата въобще няма да говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: tuono   
Дата:   04-09-08 14:55

Всичко, което ни се пробутва наоколо е с ниска стойност, даже и скъпите неща. Няма как да убедиш обикновения човек, че снимката на хартия е незаменима пред каквито и да било дигитални боклуци. Но определено рядко се намира читаво фото, явно наистина случайни хора отварят ателиета. Както и съвсем случайни хора решават, че могат да са фотографи.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: cdman   
Дата:   04-09-08 15:15

Те и кината фалираха ... останаха само големите. Някой отЪ форума да го е еня [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: wall   
Дата:   04-09-08 15:28

Мисля, че младите / модерните хора все повече ще ползват машините за моментално копиране т.нар. киоски, а няма да се занимават с 2х ходене до ателието. Проблемът тук май е, че няма много такива машини, а и цената им доколкото знам е 40 ст. или нещо от сорта, докато в ателието ще си ги изкараш и за 25, та дори и за 20 ст.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: foart   
Дата:   04-09-08 15:33

В България е така!
Тръгне ли глътката-отварят кръчми на всеки ъгъл; тръгне ли хляба-отварят на мястото на кръчмите хранителни магазини; тръгне ли ,,аспирина''- отварят на мястото на хранителните магазини, аптеки. Така беше и с фотоателиетата-тръгнаха паспортите, хоп на всеки ъгъл ателие. Това са все признаци на ниска пазарна култура и накрая хоп всички в казана.
В повечето ателиета не знаят за какво става дума и са далеч от истината. Жалко, че винаги ,,покрай сухото, гори и мокрото''.
Но ще оцелеят, качествените, все пак. А работата на фотографите е да разказват, че най трайния ностел е хартията, а не да снимат срещу гол диск,че да не е видео, но клиента искал така(оправдания за бездарници).
Много често подценяваме клиента, а за това се плаща скъпо.
В този ред на мисли, ще си позволя да изкажа своята благодарност към Хепифото - Велико Търново

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: IDA   
Дата:   04-09-08 16:10

"В повечето ателиета не знаят за какво става дума и са далеч от истината."

ТОВА Е САМАТА ИСТИНА !!!

Преди време ми се наложи да отпечатам няколко копия А4 формат. Подготвих си всичките кадри на едно CD, идеално експонирани и внимателно обработени на компютъра, с високо качество и резолюция за печат, в JPEG и sRGB пространство, всичко както трябва. Отивам в близкото фото и там едно засукано маце започва да ми обяснява, че копирали със съвсем нова лазерна машина, много модерна, затова поиска цена от 6 лв. за снимка. Показа ми и готови снимки. Харесаха ми и аз се хванах на въдицата.

Резултатът обаче беше меко казано ТРАГИЧЕН. Снимките първо не бяха А4 формат (20х30 cm2), а 18x24, т. е. доста по-малки. Мацето каза, че нямали в момента А4 формат хартия. Всичките снимки бяха прекалено тъмни и до една розовееха в един мръсно сиво-розов оттенък, а цветовете бяха като измити. Върхът беше, че всяка снимка имаше отляво около 1 мм бяло поле, макар че не трябваше да има никакви полета. Мацето извади една ножица и каза, че сега ще ги отреже и почна да кълца едната снимка с тъпата ножица. Накрая на мен ми писна и аз заявих, че качеството на печатните копия няма нищо общо с това от снимките, които ми бяха показани. Затова казах, че рекламирам поръчката и че отказвам да я платя. Добре че не бях платил предварително.

От тогава, НИКОГА ПОВЕЧЕ СНИМКИ ВЪВ ФОТО! Купих си принтер и каквото ми трябва, си го печатам сам. Не е евтино, но качеството е фантастично!

По едно време ми хрумна да занеса няколко мои отпечатъка на мацето от фотото да ги погледне и да разбере, за какво става въпрос, НО фотото вече беше фалирало и на негово място сега има магазинче за кафе.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: pmartinov   
Дата:   04-09-08 16:39

Днес негово величество клиента е пълен господар на ситуацията !

И пожелава приятно прекарване със старите спомени...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: kadar   
Дата:   04-09-08 16:43

Мисля си че идва времето , когато отново ще започне клиента да си копира снимките на фотохартия :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: lucky_lychano   
Дата:   04-09-08 16:44

Според прогнози от западна Европа,темпото за понижено копиране ще се запази!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: d256h   
Дата:   04-09-08 16:48

Kadar, Да ама не, ела да видиш в нашия офис каките как си гледат снимките на бебчетата си! На всяко бюро има по една цифрова рамка и в нея пердашат 100 снимки в слайдшоу. За какво им е на каките да подмятат хартиени копия. По същия начин на входа на офиса се врътка реклама от 50 парчета на една 50" плазма, съдържанието се подменя, когато си поискаме, защо трябва да генерираме печалби на студията и печатарите, като всичко до тук, дългосрочно погледнато става без пари и разходи..
Хей вече сме 21-ви век !



Публикацията е редактирана (04-09-08 16:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: CHUCHA   
Дата:   04-09-08 16:49

sho te boli kurec pa tebe? syvsem li nqma kakvo da pravi6? muhahahahah !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: ivodam   
Дата:   04-09-08 16:52

Аз като написах тук сравнително неотдавна в една тема, че професията "фотограф" е изчезваща професия и че понятието "професионален фотограф" звучи доста смешно, много хора подскочиха като ужилени, ами нека сега пак да подскачат, докато се чудят как да свържат двата края...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: steffo   
Дата:   04-09-08 17:07

Както и да се мъдри "спасението" на нещо си, ако пазара налага то да намалее - то ще си намалее до нужния за пазара размер. Щом пазара изпита по-голяма потребност от нещо - ще се намери кой да му го предложи. Търсенето определя предлагането. Всичко е съвсем нормално. Нищо няма да умре. Винаги е имало хора, които са предричали големи трагедии и смърт при появата на нещо ново и по-напредничаво. Но нито радиото е умряло, нито велосипеда ...... примери колкото щете. Някой по-горе спомена кината - не не са умрели, но не са във стария си вид! Или пък фотографията като цяло все едно е умряла понеже си появили някакви си цифрови "измишльотини". Промяната не е лошо нещо, де спокойно.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: denyo   
Дата:   04-09-08 17:16

Аз като клиент да кажа... пробвах няколко ателиета във Варна, уж имат имидж на добри, но снимките които ми отпечатаха не ми харесват. Няма да ги посочвам кои са, може причината да не е в тях или просто така да е прието да се работи. Пък и навремето като печатах от лента бях доволен от тях. Има ли начин да си извадя на хартия качествено снимки. За Варна питам. Трябва ли да подготвя файловете по някакъв начин? Последно пробвах за 10х15 см (4x6 инча) с предварително преоразмерени файлове до 1200х1800, като от фотото ме увериха че машината им е 300dpi. Въпреки това, като разглеждам файла на монитора има повече детайл от отпечатъка на хартия. Що така?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: J0R0   
Дата:   04-09-08 17:37

Ще почна да копирам на хартия едва тогава, когато заменят копистите с роботи.
Гледах такъв робот преди две години на Фиестата.
Пъхаш картата на апарата, ако са необходими корекции, въвеждаш ги - маркираш снимките, които желаеш и натискаш ентер.

Миналата седмица вадих 70 снимки на хартия - подготвени, направени - всичко. Някакъв копист решил да им даде Аутолевълс на всичките, да "светнат". Щото така се правело по принцип. Щото клиентите така по си ги харесвали...
Викам му, ако ти донеса кадри с изгреви и залези пак ли ще им пуснеш Аутолевълс? Не знае кво да каже...

Ами да фалират!
[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: Lalinda   
Дата:   04-09-08 17:42

"Фотоателиета за изкарване на снимки"...

Не знаех, че му викали така.

От кой вестник е тази изрезка?

***

Не зная как точно стои въпросът с "изкарването" на снимки в престижните фотоателиета, но неотдавна бях ОСОБЕНО НЕУДОВЛЕТВОРЕНА от качеството на сканиране/проявяване на 17-те ми филма (от лятното ми пътешествие из Франция) в едно много, ама много престижно софийско фотоателие, което често се споменава тук...

Любопитно ми е защо точно моите кадри се оказаха толкова зле обработени, че копистите ме посъветваха да се прегледам за далтонизъм? Това ли е културно обслужване от професионалисти, които преди това са ми казали, че мониторът за преглеждане на сканираните кадри не бил калибриран, ПОНЕЖЕ БИЛ ПРЕДНАЗНАЧЕН ЗА ШИРОКИЯ ПОТРЕБИТЕЛ!
[smilie10] [smilie11] [smilie10]

Проблемът е, че на калибрирания ми монитор у дома положението бе още по-зле. Та НАПРАВО ИМ КАЗАХ, ЧЕ НИКОГА НЕ Е БИЛО ПО-ЗЛЕ. Опитаха се да ми излязат с номера, че при тях си копирали снимките най, ама най-разбирачите и дори ми предложиха да ми копират и снимки, ТА ДА МИ ИЗЛЯЗЛО ПО-ЕВТИНО.
[smilie11] [smilie10] [smilie11]

ПОМОЩ, ОБСЛУЖВАТ НИ.
[smilie2] [smilie2] [smilie2] [smilie2] [smilie2]

Наистина ще фалират. Следейки номерата на поръчките, видях, че за един ден са имали под 10 поръчки, въпреки че ме уверяваха, че имали огромна клиентела... и редовно сменяли химикалите... Е, не си личеше по нищо - нито по броя на клиентите, нито по проявяването и сканирането...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: ALBIREO   
Дата:   04-09-08 17:54

Printer @ home [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: comorex   
Дата:   04-09-08 18:03

Защо ли изчезнаха файтоните и налъмите?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фалират фотоателиетата???
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   04-09-08 18:10

Когато починаха родителите ми, изхвърлихме една торба със снимки. После почина баба ми. Изхвърлените снимки бяха малко по-малко. Когато ние си идем, нашите деца ще изхвърлят торби с дискове... Изобщо, за чей чеп снимаме?! [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »