Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
Напомням че тази вечер и утре вечер е максимума на метеорния поток Персеиди, който всъщност е активен от седмици, но сега предстои неговия максимум. Това ще рече около 90 метеора на час, особено ако наблюдавате във втората половина на нощта - до разсъмване. За посоката им на движение - от североизток, към всички останали посоки, но това не значи, че трябва да се гледа само на североизток! Вероятността да се появи метеор е голяма за всяка част на небето.
Персеидите са бързи метеори, често със следи, тъй като те "пресрещат" Земята, т.е. движат се срещу посоката на обикаляне на Земята около Слънцето. Това предопределя и цвета им - силно нагрявани от атмосферата т.е. нажежени до бяло.
Преди няколко вечери имаше готини болиди. Мъчехме да снимаме с един 30 сантиметров телескоп и бяхме относително близо до София. Струва си да се позяпа
А и за снимки става.
Поставяте апарата насочен към полярната (примерно можете да кадрирате полярната в някой от ъглите), отваряте зуум-а на най-широкото поле, затваряте блендата на 5,6 или 8, след това нагласяте 1-2 или повече часа експозиция и след това гледате снимка с много следи на звезди и отбелязани метеори.
Можете да оставите на 100 или 200 ИСО. Не е нужно да слагате на повече. Но не пречи да експериментирате
По правило, дългите метеори са далече от радианта. А последният е относително близо до полярната звезда. Затова, ако искате да хващате по-дълги метеори - насочвате камерата някъде далече от Персей. Ако искате повече къси - насочете го точно към това съзвездие
И да напомня - подберете си хубав хоризонт, където няма да има стълбове и жици в кадър, че е ужасно грозно. Освен ако не ги композирате така, че да стоят добре.
Ц ц ц ц ц .... "срещу посоката на обикаляне на Земята около Слънцето" .... баш този термин не го знаех... А пък аз будалата си мислех, че два пъти годишно Земята пресича траекторията на Халеевата комета и блоковете от лед и прах, които е оставила по пътя си се привличат от гравитацията на Земята и изгарят в атмосферата й със зрелищен блясък ... но ... все пак е фото форум, а не астрономически... "срещу посоката на обикаляне на Земята около Слънцето" .. ц ц ц ц ц ц... човек се учи цял живот...
А ти от къде знаеш какъв ъгъл сключват нормалата към земната орбита и орбитата на праховите частици идващи от кометата?
Как реши, че този метеорен поток е причинен от Халеевата комета?
Ех Персеидите са един от най-красивите метеорни потоци. Спомням си преди няколко години един от максимумите беше около 10000 метеора на час. Преклонение пред природата. Както сефа ми изплува и красивата Хейл-Боп преди може би точно 10 години.
Ако щете вярвайте астрономията ме запали по фотографията, а тогава бях невръстен 8-9 годишен хлапак...
Чудех се също, дали в голям град като пловдив ще се виждат, защото въздуха е бая замърсен и от време звездите не се виждат така, както се виждаха преди.
Пълноценните наблюдения стават далеееече от светлините големите градове. От града я видите нещо ярко, я не (примерно съседен блок ти скрива хоризонта в някоя посока).
NiGhtPiSH - 10 000 метеора на час нямаше и на метеорните дъждове от Леониди. Бъркаш се нещо ми се струва
Всъщност, може и на по-високо ИСО да се снима с цифровите апарати. Примерно 800 ИСО, че да се хванат и по-слабите метеоРИ (метеорИТ е когато падне на земята).
Експериментирайте
Защо са толкова къси следите от метеоритите, реално са многократно по-дълги.
Никога няма да забравя как изглеждаше Слънцето при пълното Слънчево затъмнение от преди около десетина години!
Тогава ходих на Шабла да го гледам.
Никога не съм си и мислел дори, че Слънцето има толкова "рунтава" корона, езиците от плазма и нагорещени газове се издигаха на височина от 2/3 слънчевият диаметър и бяха невероятно красиви, синкаво-бели. Никъде след това и до настоящият момент, не можах да видя снимка, която да е запечатала тази невероятна гледка, всичко заснето с фототехника изглеждаше различно.
Диамантената огърлица също изглеждаше фантастично, все едно Луната е проядена от ярките бели лъчи на Слънцето скрило се зад нея.
Добре, че имах щастието, поне веднъж в живота си да надлюдавам подобна невероятна гледка без никакви предпазно очила или каквито и да е маски.
За CaesarI пък и за всички, които се интересуват - метеорните потоци са доста и причинителите им са доста комети, не само Халеевата. Например Персеидите са частици останали от опашката на кометата 1862 III Суифт-Тътл. От Халеевата комета са Орионидите през октомври-ноември, а Леонидите, пак през ноември, са от кометата Темпъл-Тътл. В астрономическия алманах има 4 страници с данни за метеорни потоци в разни моменти през годината - много са. Също там се казва накратко и за цвета и скоростта на самите метеори. Посоката и скоростта на движение на частиците се определя първо от посоката и скоростта на движение на кометата-причинител - зависи например от наклона на нейната орбита - дали кометата е идвала насрещно на Земята, по посока на движението на Земята или пък перпендикулярно на орбиталната равнина на Земята (т.е. еклиптичната равнина). Повече за елементите на кометните орбити има на адрес http://markishki.hit.bg/Com_orb.htm - на български е.
Има и метеорни потоци с бавни червени метеори, т.е. по-слабо нагряти, които навлизат по-бавно в атмосферата на Земята не пресрещайки я, а застигайки я (т.е. от скоростта на метеорите се вади тази на Земята - вземаме разликата), например потока Андромедиди през ноември, причинен от кометата Биела. Друг такъв бавен "застигащ" ни поток е к-Аквариди през септември.
Интересно е още, че това дали метеорите от даден поток пресрещат или застигат Земята може да се прецени просто, като имаме предвид съзвездието, в което е радианта на потока (там от където метеорите видимо идват), в каква посока е спрямо Слънцето за дадения сезон. Трябва да се знае още, че гледано откъм северния световен (небесен) полюс, Земята и всички планети обикалят Слънцето в посока обратна на часовниковата стр. т.е. наляво. Ако съзвездие Персей сега изгрява около полунощ, т.е. около четвърт денонощие преди Слънцето, значи посоката към Персей сега е близо 90 градуса спрямо посоката към самото Слънце (която пък е по радиуса на земната орбита), което ще рече, че посоката към Персей сключва доста остър ъгъл с посоката, в която се движи Земята по орбитата си (тя е почти по тангента на земната орбита). Следователно всичко което идва откъм Персей ще пресреща Земята и скоростта на навлизане на частиците в атмосферата ще е почти точна сума от собствената скорост на самите частици + тази на Земята. Това означава и по-голямо нагряване на частиците - до бяло.
Леонидите също са бързи и даже бяло-синкави - около средата на ноември, когато е активен потока, Лъв се намира на около 70 градуса западно от Слънцето - изгрява към 23:30 ч. от изток, а Слънцето изгрява около 7:03 ч. от югоизток. И двата обекта са на еклиптиката (Лъв си е зодиакално съзвездие). И без да мерим еклиптичните им дължини става ясно, че тогава посоката към Лъва почти съвпада с посоката, в която отива Земята по своята орбита. Следователно всичко идващо от към Лъв ще пресреща Земята - пак имаме сбор на скоростите.
Да напомня че най-подходящото време за наблюдение е от полунощ до разсъмване. В първата половина на нощта наше време гледат тия дето са по-наизток - Азия. Не забравяйте че живеем върху въртяща се топка даже и Ватикана реабилитира Галилей преди няколко години за което...