Автор: markishky
Дата: 12-08-08 10:30
За CaesarI пък и за всички, които се интересуват - метеорните потоци са доста и причинителите им са доста комети, не само Халеевата. Например Персеидите са частици останали от опашката на кометата 1862 III Суифт-Тътл. От Халеевата комета са Орионидите през октомври-ноември, а Леонидите, пак през ноември, са от кометата Темпъл-Тътл. В астрономическия алманах има 4 страници с данни за метеорни потоци в разни моменти през годината - много са. Също там се казва накратко и за цвета и скоростта на самите метеори. Посоката и скоростта на движение на частиците се определя първо от посоката и скоростта на движение на кометата-причинител - зависи например от наклона на нейната орбита - дали кометата е идвала насрещно на Земята, по посока на движението на Земята или пък перпендикулярно на орбиталната равнина на Земята (т.е. еклиптичната равнина). Повече за елементите на кометните орбити има на адрес http://markishki.hit.bg/Com_orb.htm - на български е.
Има и метеорни потоци с бавни червени метеори, т.е. по-слабо нагряти, които навлизат по-бавно в атмосферата на Земята не пресрещайки я, а застигайки я (т.е. от скоростта на метеорите се вади тази на Земята - вземаме разликата), например потока Андромедиди през ноември, причинен от кометата Биела. Друг такъв бавен "застигащ" ни поток е к-Аквариди през септември.
Интересно е още, че това дали метеорите от даден поток пресрещат или застигат Земята може да се прецени просто, като имаме предвид съзвездието, в което е радианта на потока (там от където метеорите видимо идват), в каква посока е спрямо Слънцето за дадения сезон. Трябва да се знае още, че гледано откъм северния световен (небесен) полюс, Земята и всички планети обикалят Слънцето в посока обратна на часовниковата стр. т.е. наляво. Ако съзвездие Персей сега изгрява около полунощ, т.е. около четвърт денонощие преди Слънцето, значи посоката към Персей сега е близо 90 градуса спрямо посоката към самото Слънце (която пък е по радиуса на земната орбита), което ще рече, че посоката към Персей сключва доста остър ъгъл с посоката, в която се движи Земята по орбитата си (тя е почти по тангента на земната орбита). Следователно всичко което идва откъм Персей ще пресреща Земята и скоростта на навлизане на частиците в атмосферата ще е почти точна сума от собствената скорост на самите частици + тази на Земята. Това означава и по-голямо нагряване на частиците - до бяло.
Леонидите също са бързи и даже бяло-синкави - около средата на ноември, когато е активен потока, Лъв се намира на около 70 градуса западно от Слънцето - изгрява към 23:30 ч. от изток, а Слънцето изгрява около 7:03 ч. от югоизток. И двата обекта са на еклиптиката (Лъв си е зодиакално съзвездие). И без да мерим еклиптичните им дължини става ясно, че тогава посоката към Лъва почти съвпада с посоката, в която отива Земята по своята орбита. Следователно всичко идващо от към Лъв ще пресреща Земята - пак имаме сбор на скоростите.
Публикацията е редактирана (12-08-08 11:45)
|
|