Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re:
Автор: ALBIREO   
Дата:   01-08-08 01:59

Свеиозно я [smilie7]
Какво не забелязваш на видео? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-08-08 02:24

Имах в предвид че не е като снимката да и отделиш време и така нататък...
При видеото не е нужда такова качество

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: ALBIREO   
Дата:   01-08-08 02:26

Моля? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: MarinY   
Дата:   01-08-08 02:57

PD, ти в същност на истинско HD устройство, виждал ли си нещо снимано за показване на HD ?[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: boni   
Дата:   01-08-08 08:19

Всъщност аз мисля, че обясних детайлно, че мегапикселите не определят еднозначно резолюцията на крайната картина. Резолюцията на изображението зависи от :
1. Резолюцията на матрицата на единица площ( това не зависи само от мегапикселите, а и от вида на матрицата, АА филтъра, дали матрицата е баер или фовеон и т.н.)
2. Разрешаващата способност на обектива на единица площ
3. Размера на матрицата.

Такива приказки - "да ама е само 6" въобще не са валидни в случая.
6мп на по-голям сензор, може да дава по-добра резолюция от 8-10 на по-малък сензор, защото, както казах, за крайната резолюция на изображението ключова роля има размера на носителя.

Един чудесен пример в това отношение от света на турбосапунерите е 6мп Фуджи 6000, който с 6мп и по-голямата си матрица 1/1.7" бие като резолюция модели 8-10мп с 1/2.5" матрица.
Важен е не броя на мегапикселите, а колко детайл има в изображението. Ако в едно 6мп изображение е уловен детайл, колкото в друго 10мп изображение, няма нищо по-лесно от това 6мп изображение да бъде интерполирано до размера на 10мп и накрая и двете картинки да са 10мп и да са еднакво детайлни.



Публикацията е редактирана (01-08-08 08:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: boni   
Дата:   01-08-08 08:28

Това, че масовия потребител е тотално облъчен на тема мегапискели и на мен ми е ясно. Напоследък като снимам разни комерсиални неща задължително поне 5-6 от зяпачите идват да ме питат колко мегапиксела ми е апарата. Аз търпеливо им обяснявам как стоят нещата по тоя въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: navy   
Дата:   01-08-08 08:41

Аз казвам ниската ми разделителна е 24 мега... и те не ме занимават повече [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: krist   
Дата:   01-08-08 11:38

boni:

"Един чудесен пример в това отношение от света на турбосапунерите е 6мп Фуджи 6000, който с 6мп и по-голямата си матрица 1/1.7" бие като резолюция модели 8-10мп с 1/2.5" матрица.
Важен е не броя на мегапикселите, а колко детайл има в изображението."

Да не се връщам на по-стари теми, но се радвам, че рано или късно хората си казват истинското мнение по някои въпроси[smile][smilie24]



Публикацията е редактирана (01-08-08 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   01-08-08 12:23

Това с малкото мегаписели (6мп, ФФ), дето бие многото (12мп, кропка) по детайлност си е бошлаф. Няма как да стане, то се вижда и при това с обектив за ФФ...

Canon EOS 450D
4272x2848 12.2Мп кроп 1.6 5.2µm


http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonEOS450D/Samples/Comparedto/res/canon_eos450d_F8-002.jpg



Canon EOS-1D
CCD 4.15МП 2464 x 1648 кроп 1.3x


http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonEOS1D/Samples/Compared/canon_eos1d-002.jpg



По шумови показатели е единственото предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: boni   
Дата:   01-08-08 13:28

Генчо, първо сравняваш кроп 1.3 с 1.6 и второ, пропускаш че казах много ясно "Ако и двете матрици са от еднакво технологично поколение"
Показваш матрици с разлика в производството 7 години. Да не говорим, че показваш джепези, което означава директно включване в сметката на обработващ софтуер на апарата, отново с разлика 7 години.
Крист, истинското мнение за тази матрица на фуджи и нейната резолюция съм я казвал винаги. Това което съм казвал и твърдял е, че разликата между 1/1.7" и 1/2.5" в шума при еднакъв размер на печат е 2/3 стоп, което се изяжда от един стоп по-тъмната оптика на 6500 и липсата на стабилизация.



Публикацията е редактирана (01-08-08 13:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   01-08-08 13:50

Бони, резолюцията на образа не зависи от поколението на матрицата а от размера на сензора. Сравнявам ти различни по големина сензори, което съответства на различни на темата. Колкото до обработващия софтуер, той не може да удвои фриволно резолюцията, в случая проблема е найкюистовата честота, която при 12 мп матрица е по-висока. Софта променя само контрастната хактеристика на честотата, но не я увеличава. Затова не се произвеждат и няма да се произвеждат съвременни ФФ матрици с 6 МП.
Ако искаш да не са джепези, дай някой РОУ от Canon EOS-1D, ще го обработя и сравня с еднакъв софт сега, ама разликата ще си остане

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: boni   
Дата:   01-08-08 14:00

Говоря за матрици от еднавко поколение и с еднакъв АА филтър. Знаеш колко зависи от това.
Иначе, да сравнението трябва да е в РОУ.
Както виждаш аз съм изчислил каква ще е разликата в резолюцията при еднакви други условия и доколко тя зависи от размера на сензора.
Говорихме за 12мп кроп 1.5 срещу 6мп фул фрейм, а ти ми показваш 12мп кроп 1.6 срещу 4мп кроп 1.3 . Мисля, че са много различни нещата и е ясно, че 4мп на кроп 1.3 не може да стигне като резолюция 12мп на кроп 1.6.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: djogata   
Дата:   01-08-08 14:40

Хм, гледам според dpreview 11-мегапикселовият 1Дс (фулфрейм) има подобна резолюция на тази на 12/14 мегапикселовите Канон 450Д, Сони А350, Пентакс К20Д.

(1Дс дава 2400 линии по широчината, другите дават по 2300 линии). Според теста пък Канон 5Д с неговите 13 мегапиксела пак си дава 2300 линии.

Не вярвам 6-мегапикселов апарат, дори да е фулфрейм, да даде детайл, близък до този на 12-мегапикселовите кропки, които, както се вижда, с добър обектив дават резултати доста близки до тези с фулфрейм

[beer]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   01-08-08 15:22

boni [smilie24]

основен проблем който повечето хора имат е във възприятието, че 10 мегапиксела сензор има повече детайл от 5 мегапиксела сензор. най-честата база за сравнение е 'скенера' който дава 'съответен' брой пиксели. но заблудите произтичат от няколко неща:

1. скенера сканира доста по-бавно. поради това, може да направи (доста) интерполации на стойностите на всеки един пиксел. поради това "качеството" на всеки пиксел е високо -- цвят, динамика.. (цифровите гърбове от висок клас работят на подобен принцип, но затова и цените им са други)

2. в типичната снимка с разделителна способност 10 мегапиксела рядко има повече от 6 'реални' мегапиксела. Дори доста по-малко. Причините са както недостатъчната разделителна способност и аберациите на обектива, така и твърде големия шум при бързото четене на сензора.

3. повечето съвременни сензори ползват байеровата цветна матрица. това което виждате като 'пиксел' всъщност не е там... то е интерполира на базата на различни (има няколко популярни, всеки дава различни резултати!) алгоритъма, на базата на информацията от съседните пиксели.

На мен ми хрумна следната идея: ако един 24 мегапикселов сензор се ползва с (примерно) байеров филтър, то чрез алгоритъм който сумира всяка групичка по 4 пиксела, би могъл да се получи доста по-задоволителен резултат като качество и реална разделителна способност и цветопредаването, на примерно 6 мегапиксела. Остава да се реши въпроса с АА филтъра..

За повечето практически цели, разделителна способност от 6 мегапиксела е напълно достатъчна.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-08-08 15:53

MarinY дам...

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   01-08-08 19:18

6mp (fullframe)
3000px = 1500 ppx / 36mm = 41.67 lp/mm(не са 60)

12mp (crop)
4242px = 2121 ppx / 22.5mm = 94.22 lp/mm


Това са резолюциите на матриците в двойки линии на мм. Всеки сам може да си направи сметката по формулата Rm.Ro/(Rm+Ro).

Съотношението на образната резолюция от матриците - Х е по формулата

x = Rm1(Rm2+Ro)/Rm2(Rm1+Ro)


и при обектив със Ro = 130 lp/mm
единия образ е със 1.73 пъти по-висока резолюция. Нищо работа за интерполиране.[smilie3]
Всъщност се изравняват само при резолюция на обектива Ro = 0 lp/mm

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: nodoubt   
Дата:   01-08-08 19:29

12 mpix cropka [smilie24]
6 mpix ff [smilie23]
[ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: boni   
Дата:   01-08-08 20:53

Генчо, това дето го пишеш е без да си чел внимателно, какво съм писал аз. 60лин/мм е резолюцията на изображението , не на матрицата. И аз не съм ги писал в двойки линии, но щом държиш може и така.
При твоите сметки се получава същото, което съм писал и аз. 31 двойки линии за 6мп фул фрейм. (Аз писах около 60 линии)
54 двойки линии за кроп 1.6 (аз ги смятах за 1.5, така че тук имаме нормално малко разлика - аз писах 95 линии)

Айде сега смятай да видим по твоите сметки - за 6мп фул фрейм имаме 31 lp/mm . 36mm = 1116 двойки линии по дългата страна за 6мп фул фрейм
За 12мп кроп 1.6 - 54 lp/mm . 22.5мм = 1215 двойки линии за 12мп кроп 1.6

Е Генчо, къде е разликата от това, което съм писал аз????

Хайде сега си оправи формулата за образната резолюция на матриците, защото "случайно" си забравил да сложиш там коефициента - размер на матрицата и така, както си го сметнал получаваш само резолюция на единица площ и нищо повече. Така, че това как единия образ бил с 1.73 пъти повече резолюция от другия НЕ Е ВЯРНО.
Като прибавиш във формулата си и дължината на страната 22.5мм и 36мм , този твой коефициент х става точно 1.09...[smilie3]



Публикацията е редактирана (01-08-08 20:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: matasel   
Дата:   01-08-08 20:54

Не мисля, че като цяло въпросът е много коректен, но кой пък съм аз, че да определям, кой въпрос е смислен и кой не[smile]
Както казват: "Тъпи въпроси няма".
На така зададен въпрос обаче трудно може да се даде еднозначен отговор. Аз лично бих предпочел 6 МП ФФ. (Ако са на една цена)
Когато се стравняват обаче реалните разрешения с реални обективи и особено когато те са ФФ обективи - не забравяйте, моля, че повечето ФФ обективи имат много по-добро разрешение в централната област, отколкото в периферията, а при някои тази разлика е драстична. Този факт дава значително предимство на 12 МП 1.5 кроп по отношение на разрешение. За другите параметри явно спор няма. [beer]
И за да се опитам да "помиря" мненията на Бони и Канон само ще кажа, че 6МП ФФ е по-малко "чувствителна" към "калпавостта" на обективите[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: navy   
Дата:   01-08-08 20:56

Начи ФФ на 12МП вади много по голяма резолюция, отколкото кроп на 12МП [smilie7]

Ей сега повярвах [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: boni   
Дата:   01-08-08 20:56

Ами финалните сметки на Канон са тотално грешни, защото в крайната си формула е "забравил" да сложи коефициента, наречен "размер на матрицата"
Написах ясно горе какво се получава като го сложи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: boni   
Дата:   01-08-08 21:12

Автор: navy
Дата: 01-08-08 20:56

Начи ФФ на 12МП вади много по голяма резолюция, отколкото кроп на 12МП

Ей сега повярвах


Нейви, от всичко казано до тука, трябваше да разбереш, че колкото обективът е с по-висока резолюция, толкова са по-близки резултатите между 12мп кроп и 12мп ФФ (при всички положения обаче ФФ има по-висока резолюция)
Колкото обектива е с по-ниска разрешаваща способност, толкова по-голямо предимство има ФФ пред кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: navy   
Дата:   01-08-08 21:48

Да де... ама смятай тези обективи значи [smilie10]

Днес ми се обажда човека, на който продадох планара [smilie7]
Думите му бяха: "Досега сме си играли на кофички, като го сложих този обектив и прогледнах!"

[smilie7]
Ей тъй де... споделям си [smilie7]

Аз си мисля, че моите никори са много над 12 МП бариера [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: mondragon   
Дата:   01-08-08 23:14

Нави, е дай да видим снимки от тоя прехвален ПЛАНАР де, само го тикаш тук и там по темите!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: navy   
Дата:   01-08-08 23:27

сори, продадох го [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »