Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: PhrozenCrew   
Дата:   26-07-08 19:09

Здравейте приятели,

Преди време ми трябваше SLR апарат за да правя снимки с дефокус и едно момче от този форум (Господ здраве да му дава!) ми продаде един стар Zenit 122 за 10 лв, като ме предупреди, че има някакъв проблем. Този проблем можете да го видите в поне 50% от снимките, които на шега накликах днес:
http://zenit-122.hit.bg/

Апарата снима страхотно, при условие че инвестирах 3.50 за най-евтиния Kodak филм. Определено точно такъв тип фотография и изглед на снимките търся.
Сега ви моля да ме светнете от къде идва проблема с осветеността на някои снимки. В ляво се получава една осветена ивица. Забелязах, че Zanit-а оставя луфт при затваряне на капака. Възможно ли е да е от това.
Ще съм много благодарен на всеки, който ми даде идея за решаване на проблема, особено ако се е сблъсквал с подобен проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: pmartinov   
Дата:   26-07-08 19:13

Забелязах, че Zanit-а оставя луфт при затваряне на капака. Възможно ли е да е от това.





Да от това е !

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   26-07-08 19:20

Уплътни задния капак и ако не се оправи в дом Левски има техник за фотоапарати -Атанас Станев, тел. 0887 901885

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: PhrozenCrew   
Дата:   26-07-08 20:01

mitkostoimenov написа:
> Уплътни задния капак и ако не се оправи в дом Левски има
> техник за фотоапарати -Атанас Станев, тел. 0887 901885

Мисля да направя точно това. Благодаря ти!
Ще отида направо при човека. И без това съм дал само 10 кинта за тази антична перла ще взема да инвестирам и някой леф за ремонт. Няма да се правя на баш-майстора.
Жив и здрав!

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: pumana   
Дата:   26-07-08 23:24

Това 100% е от филца който уплатнява капака отляво при затвора. Личи от това че ивицата е вертикална. Разместил се е или изтрил. На моя ТТЛ беше станала същата работа, малко лепило и готово. Ако е много стар ще ти трябва ново парче, ама какъв е най-добрия материал не мога да кажа

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: vasil.varbanov   
Дата:   27-07-08 03:47

"Ако дверите на възприятието се прочистят, всичко ще ни се яви каквото е - безкрайно."
William Blake
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Добри снимки и цветове, особено 40029 :)


Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: PhrozenCrew   
Дата:   27-07-08 09:36

Хм, огледах го това уплътнение и на пръв поглед не мога да кажа, че го няма, но може би е слегнало или нещо подобно.
Ето една снимка за да го видите и вие:

http://zenit-122.hit.bg/Zenit-122-BACK.jpg


На мен ми прилича на някакво мъхесто въженце.


Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: doca   
Дата:   27-07-08 09:55

Току-що отворих моя апарат 122, но на него няма такова уплътнение/това което прилича на въженце/.
Другата причина може да е при зареждане, едното перде да не отива крайно вдясно при което се получава пролука и всъщност да осветява предварително лентата.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: turntablism   
Дата:   27-07-08 11:44

Провери работата на затвора без лента.Зенитите често правят проблем с заяждане на едното перде при снимане ( дясното ) , което не се затваря докрай, а остава пролука някаде около 5-6 мм.Може и по малка..Обикновенно това не се случва при всички скорости а само при по бавните на 1/500 например едва ли ще имаш такъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: C41   
Дата:   27-07-08 12:06

Това осветяване е от вратичката. Ако се натисне няма да го има.
На кадрите, които си показал, го няма на тези които са снимани бързо един след друг. Колкото повече е седял кадарът зад пердето толкова по голямо е освтяването на филма.
Ако ти задържаше перде нямаше да има този цвят осветяването, а щеше да е бяла ивица без разсейки. Аксаков 8а и си готов...
[beer] [beer] [beer]
Ако си от содето де



Публикацията е редактирана (27-07-08 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: muha-palamarka   
Дата:   27-07-08 12:55

Аз имах подобен проблем на моя зенит идинайстак, и преди да го сменя с друга 11-ка си бях облепил капака с изолирбанд и си снимах без грижи [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: ivan.draganov   
Дата:   27-07-08 23:02

Здрасти ,Баце!
Няма смисъл да занимаваш Наско с този проблем ,защото той се дължи не на работата на апарата,а на остаряло уплътнение /най-вероятно/!! Аз имах подобен проблем с ПОРСТ ,стар апарат ,който пропускаше светлина от капака ,там където е приемната ролка на заснетия филм! Смених /залепих/ ново уплътнение и работата се оправи ....Срещу 3 /три/ бири мога аз да ти го оправя ,или да ти кажа какво аджеба да направиш!! Айде успех !! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: asahi   
Дата:   27-07-08 23:05

Уфф, не се занимавай с тези боклучави Зенити. Недостатъците им са значително повече от достойнствата.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: ivan.draganov   
Дата:   27-07-08 23:08

А има и друго решение ...Даваш повече от 10 /десет/ лева и си купуваш запазен ЗЕНИТ /може и да не е 122/ ....За без пари се продават в Базара .....може да потърсиш направо нов,ако те мързи да го оправяш!

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: miton   
Дата:   28-07-08 01:46

122 е най калпавия зенит, аз моя го трампих за 5л. боза и мисля че беше много изгодна сделка.[smilie19] [smilie19] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: tofo   
Дата:   28-07-08 08:47

Я светни къде сканираш[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: bobby__   
Дата:   28-07-08 09:27

Той на SP 2500 сканира, ама ми е интересно защо оператора не пуска корекция на скенера, след като машината я иска?Най-добре се вижда на кадър F1040032[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: PhrozenCrew   
Дата:   28-07-08 10:47

@tofo, промиването на лентата и сканирането на снимките го направих във Фото Пинк, което се намира до "Скорпио".
@bobby__, това, което казваш ще ми е полезно, но всъщност в момента снимам с този Зенит точно защото търся този естествен стар вид на снимките.
@asahi, @miton и всички останали, които смятат Зенит-а за смотан апарат, искам да ви покажа колко голяма е разликата от Зенита до един съвременен средно скъп сапунер. Направих един и същи кадър, по едно и също време с два апарата - Зенита и един Panasonic FZ18. Снимките са напаснати само като размер и са без никаква допълнителна обработка:
Panasonic FZ18

http://zenit-122.hit.bg/razni/Panasonic_FZ18.jpg



Zenit 122, Филм Kodak SuperColor 200

http://zenit-122.hit.bg/razni/zenit.jpg



Е, кък си? Може и да не разбирам от фотография, но разбирам малко от изкуство и си падам арт по душа. Мисля, че снимката с този стар Зенит носи такава неподправена емоция, която никой сапунер до 1000лв не би могъл да ти даде. Не съм сигурен дали новите ДСЛР-и имат ефект все едно снимаш с филм. Може и да имат, но това вероятно ще са модели за над 2000 лв. Ако съм фотограф бих си взел, но аз съм инженер и фотографията в свободното ми време внася някакъв баланс между чисто функционалната ми професия и жаждата в душата ми за красота.
Благодаря на всички за мненията! Ще си потърся подходящо уплътнение и ще пробвам с еднин евтин филм.


Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: doca   
Дата:   28-07-08 11:08

Че лентата вади по-високо качество от дигиталката, е ясно и то не отсега. При нея няма преобразуване на светлината в нули и единици, при което се губи качество, независимо от методите за компенсиране.
Въпросът е, че с лентата не можеш да си направиш толкова евтин експеримент и то за кратко време, отколкото с дигиталката.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: PhrozenCrew   
Дата:   28-07-08 11:56

Тъй като съм фен и в събота се разкарвах с двата апарата [smilie5] ето още малко сравнителни снимки на едни и същи обекти. Мисля, че не само на мен ще е интересно да се видят.
Panasonic FZ18

http://zenit-122.hit.bg/razni/Panasonic_FZ18-Katinar.jpg


Zenit 122, Филм Kodak SuperColor 200

http://zenit-122.hit.bg/razni/Zenit_Katinar.jpg




Panasonic FZ18

http://zenit-122.hit.bg/razni/Panasonic_FZ18-karu4ka.jpg


Zenit 122, Филм Kodak SuperColor 200

http://zenit-122.hit.bg/razni/Zenit_122-karu4ka.jpg




Panasonic FZ18

http://zenit-122.hit.bg/razni/Panasonic_FZ18-skala.jpg


Zenit 122, Филм Kodak SuperColor 200

http://zenit-122.hit.bg/razni/Zenit_122-skala.jpg


Като се науча да снимам и си оправя Зенита ще ви покажа още по-хубави снимки [smilie5] [smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: ivan.draganov   
Дата:   28-07-08 12:04

Хубаво ,но обърни внимание и на сканирането на филма ,защото това което показваш е масов скан и запис на снимките ,и по нищо не превъзхожда цифровите ти снимки ,даже обратното! Всъщност тази тема е често дъвкана в този форум ,но в твоите примери качеството е на страната на матрицата!
Дано успееш да поправиш апарата,и аз имах такъв ,много добър модел си е !! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   28-07-08 12:44

На мен скановете ми харесват повече от това, което е показала матрицата и то не при един кадър, а при всички. Остана да напише авторът и с какво обективче е Зенита.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: PhrozenCrew   
Дата:   28-07-08 13:01

mitkostoimenov, аз също много харесвам сканираните от филма снимки. Може би съм извратен турбо фен на дефокуса, но с него ми се струва, че акцента върху конкретния детайл е много много по-силен и още повече се засилва от лентата и назъбването от този Гелиос обектив. Иначе ето характеристиките на китовия Зенит 122 с който снимах:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Zenit_122_%282167920575%29.jpg/800px-Zenit_

http://www.rugift.com/photocameras/zenit_camera_122.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: DREAM_THEATERa   
Дата:   24-03-10 18:24

Моят съвет, като към всеки НЕ много наясно със Зенит-ите е преди всяко зареждане на филм, да изщракаш поне 10-15 пъти на най-високата скорост за да се раздвижи механиката.
Пердетата обикновено заяждат, все пак това са доста стари машинки, които не са произведени в Япония :)
И не дръж дълго време заредения филм неизползван.
това с пердето не мисля, че ше го решиш като проблем дори и след профилактика, а според мен е точно от пердето !
Поне от моя опит точно тоя дефект иде от там!

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: tofo   
Дата:   24-03-10 18:41

Лелеее...видя ли от кога е темата, бре! Тоя апарат сигурно отдавна е покойник...[smilie10]Иначе е капака. Братушките му викат "тече ти гърба".[shtrak]



Публикацията е редактирана (24-03-10 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: borovinka   
Дата:   24-03-10 18:42

Виж внимателно уплътнението около пантите на задния капак. Обикновено от там свети при повечето фотокамери.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: shmirgela   
Дата:   24-03-10 23:07

Да те питам, имаш ли калъф за Зенита?
Аз имах абсолютно същия проблем и при първия изщаракан филм не стоеше в калъф.
Можеш да си намериш по за 1,2,3,4,5-10 лв. Колкото и да е смешно, може да струва повече от тялото, но ти е нужен.
Иначе проблемът наистина са уплътненията.



Публикацията е редактирана (24-03-10 23:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: Paqk   
Дата:   25-03-10 00:09

материала се сваля от проявено филмче,във всяко фото можеш да помолиш да ти дадат няколко,металната кутиика има едни мъхести нещица, там където е прореза за лентата,отлепват се лесно,най добре се залепват със хелметекс,защото е еластично лепило.освен изолирбанда помага много употребата на кожения калъф на апарата.това са дребни проблемчета,най често се срещат при апарати практика,надявам се да съм бил полезен:)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: fotorafi   
Дата:   25-03-10 02:25

На почистените от старо масло и смазани с ново ,Зенити не им се забавят и не се задържат пердетата. А за осетяването, сложи си проявения филм в апарата и виж от къде влиза сетлина. От някое уплътнение или капака. А този модел 122 е дървен и измерването.. какво искате за 10 лв.. лайка ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: phrozencrew   
Дата:   25-03-10 21:07

Благодаря ви хора!
Наистина беше от уплътнението на капака. Наврях му стара мъхеста черна лента (мисля, че беше от някаква играчка) и проблема изчезна.
Продължавам да снимам с този Зенит, макар вече да имам Pentax K100D, на който слагам чат-пат обектива на Zenit-a. Трябва да ви кажа, че тоя Helios обектив има един ротиращ рисунък в бокето, който е просто култов!
Благодаря на всички, които предложиха съветите си за да си реша проблема! Благодаря ви и защото запазихте любовта ми към лентовите тела и усещането което носят!
Бъдете здрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: asahi   
Дата:   25-03-10 21:45

122 не е по-дървен от ТТЛ, 11, ЕТ и така нататък. Меренето му не е по-лошо от това на ТТЛ и 12ХР.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: steeens   
Дата:   25-03-10 22:08

На тоя зенит фокусния му екран с клин ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: vassilk   
Дата:   25-03-10 22:13

С клин трябва да е.Пази си го не слушай разни приказки а чувствай това което снимаш.Щом снимането със Зенита ти доставя удоволствие-снимай,лошо няма.[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: ElBAndido   
Дата:   16-06-12 20:49

това е първия ми апарат :) много съм щзстлив че съм собственик на зенит 122 и гелиос 44м-6 58/2.0 , дори си мисля дали да не сложа този обектив на канона :)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: asahi   
Дата:   16-06-12 20:56

Сложи го, но не харчи пари за това.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-12 21:10

Не знам с какъв Канон снимаш, но на 350Д в комплект с макропръстени на М42 и елементарен преходник без глухарче дава добри резултати при макро на неподвижни обекти. А аз чета вестник с очила, но снимам без тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: ElBAndido   
Дата:   16-06-12 21:17

с 40D съм ама дори не знам как става номера да го закача на него :)

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-12 21:42

Без пари, както съветва колегата asahi няма да стане. Трябва ти преходник М42-EOS около 15лв без глухарче или около 40 с глухарче за потвърждаване на фокуса. Добре е преходника да има борд. Така решаваш проблема със скачащата бленда. навиваш обектива към преходника и след това го закачаш на апарата като спазваш наличните маркировки по преходника. След това слагаш селектора на приоритет на диафрагмата и си ти. Евентуално ще ти се наложи да коригираш измерената експозиция с до -1,5 стопа, но това ще го установиш при снимането. Освен макро стават добри панорамни пейзажи на безкрайност и 10-12 кадъра на два реда. Това, което снимаш или по-точно това, което се вижда на твоите снимки също може да се постигне с Хелиоса.

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: ElBAndido   
Дата:   16-06-12 21:56

ще го направя :) то е ясно че без пари не ства :) сега първо ще се порадвам на новото тамронче и после ще гледам как стават нещата с този обектив, благодаря за отговорите ти :)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Zenit-122, от къде се появява този проблем
Автор: pefoto01   
Дата:   17-06-12 03:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »