Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Предложение за текст на първа страница
Автор: IDA   
Дата:   24-07-08 13:08

В последно време категория "Представяне" буквално прелива от посредствени снимки, които нямат нищо общо с фотографията и по мнение на много хора (вижте и паралелната тема на Пърпъла), мястото им просто не е в такъв престижен фотосайт. За мен, главната причина за това е, че тук непрекъснато се регистрират огромен брой посредствени участници, които освен че нямат елементарно понятие от фотография и желание да се занимават с нея, не проявяват и минимална взискателност към себе си и към това, което качват във форума. Нещата стават още по-трагични, когато тези хора започнат масово да се поощряват един друг и да се самозаблуждават, че правят едва ли не шедьоври с по 200А и 2Б точки. Накрая, когато посредствеността започне и да се толерира на всички нива, тогава ефектът от нея става катастрофален. В един момент тя изригва като вулкан и помита всичко стойностно по пътя си. За категория "Представяне" май този момент вече е настъпил.

Във връзка с това, бих отправил следното

ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ АДМИНИТЕ:
=========================

Нека на първа страница да поместят текст с приблизително следното съдържание:

"Фотофорум е сайт за фотография, а не място за разтоварване на картите от вашите фотоапарати (мисля, че Бони беше употребил доста удачно именно този израз). Участниците в сайта желаят да гледат все по-добра и въздействаща фотография. Поради това, системата за оценяване на снимките е направена така, че да стимулира развитието на авторите и да ги окуражава да публикуват тук все по-добри фотографии. Във връзка с това, предлагаме на всеки, който желае да се регистрира в този сайт и особено на начинаещите фотографи, внимателно и максимално критично да подбират снимките, които възнамеряват да качат във форума. Ако по своя преценка чувстват, че снимките им още не са на достатъчно ниво, за да бъдат публикувани тук, нека прочетат някои книжки по фотография (помествате полезни препратки) и разгледат галериите от категория "Избрано", като същевременно снимат и експериментират повече. От една страна, това ще им помогне да се научат да снимат и да бъдат оценявани по достойнство, а от друга страна, ще позволи на всички участници да гледат по-добра фотография."

Надявам се, че такъв един текст би бил някакъв стимул за тези, които искат да се занимават с фотография и предварителен филтър за онези, които се регистрират само, за да се лигавят и да заливат форума със спам и посредствена боза. Същевремено, това ще е и сигнал, че посредствеността няма да бъде толерирана.
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: navy   
Дата:   24-07-08 13:11

И те всички ще се юрнат да се вслушат в думите и съвестта ще ги налегне като сутрешна мъгла [smilie7]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: IDA   
Дата:   24-07-08 13:16

Нейви,

Давам си ясна сметка, че ще има достатъчно такива, които въобще няма да обърнат внимание на такъв текст, но има и достатъчно съвестни хора, които ще се позамислят и ще разберат, че това в крайна сметка е и в тяхна полза.
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: мара   
Дата:   24-07-08 13:23

ми както обикновено, ида е прав. повечето хора не са идиоти все пак. то 1/3 да се позамислят, все е нещо...[smilie5]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: tofo   
Дата:   24-07-08 13:24

Ма те съвестните и сега го правят...[beer]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: ALBIREO   
Дата:   24-07-08 13:26

За пореден път казвам, че е крайно време да се МОДЕРИРАТ снимките. Не можеш да разчиташ на съвестта и "вижданията" на масовия потребител.

Тъй като има достатъчно хора, които биха се заели отговорно - предлагам на админите да делегират правомощия на 10-на души или 20 ако преценят. Аз не искам да съм от тях, не ме разбирайте погрешно.

Предлагам и друго. Всеки новорегистриран да изпраща по 5-10 снимки (портфолио да го наречем) на "админ/модератор" и по този начин да се одобряват новите потребители.

Но, лично аз не виждам решение на "проблема" без намесата на админ/модератор.
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: IDA   
Дата:   24-07-08 13:31

ALBIREO,

Ако се модерират само снимките на желаещите да се регистрират, това ще ги постави в крайно неравностойна позиция спрямо тези посредствени автори, които вече са се регистрирали. Ако трябва да се модерират снимките на всички, как си го представяш за 100 000 автори?
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: ALBIREO   
Дата:   24-07-08 13:34

Нима мислиш, че е по-лесно да кажеш на хората "не хвърляйте фасове по улицата" и те да се вслушат в думите ти?

Положението ще важи за новите. А старите - те не се натрапват на никого. Въобще не ме притесняват тоновете посредствени снимки, които си стоят в архивите на форума.

Но виж, новите които се бълват - някоЙ трябва да ги ограничи. И това няма да е съвестта/естетиката или каквото и да било друго, свързано със самите потребители. Защото те си харесват снимките. По "дефолт" [smilie3]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: asahi   
Дата:   24-07-08 13:36

Значи все пак някой чете какво пише на първата страница?
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: boni   
Дата:   24-07-08 13:39

Алобирео, снимки няма да се трият. Няма файда да се трие снимка, която вече е минала през албума. Поради тази причина има буфер, наречен представяне и този буфер има превантивна роля.
Допуск за публикуване в албума и сега се дава след изпращане на портфолио. Ако искате не гледайте представяне. Ангажирали сме се да преглеждаме всички портфолиа, които ни пратят. Не ни тежи това.



Публикацията е редактирана (24-07-08 13:39)
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: IDA   
Дата:   24-07-08 13:50

"А старите - те не се натрапват на никого" ...???

Натрапват се, и още как! Дори се организират в клики и превъзнасят до небето посредствената си боза, че и плачат по темите, че не ги били оценявали!
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: ALBIREO   
Дата:   24-07-08 14:18

Бони - ок, съгласен съм.

ИДА - не ме разбирай погрешно. Аз също искам да хубавите снимки да преобладават в този сайт. То затова и не качвам нищо през последните месеци [smilie18]. Но опитът показва, че на хората "нищо не можеш да им кажеш". Защото те си харесват снимките.
Т.е. този текст, който предлагаш да се постави на първа страница, нищо няма да промени. Не 1/3, а дори 10 човека няма да се повлияят от него. Защо съм толкова сигурен ли? Това е вече друга тема.

Дори ми се иска форумът да е наистина полезно място, където всеки който зададе въпрос, ще получи адекватен отговор. Но...
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: stoyan_5   
Дата:   24-07-08 14:21

Хората сами си трият лошите снимки, освен ако нямат сантиментална стойност за тях ...
Аз няма да си махна първата, та да ми напомня какъв съм бил преди да се запозная с Вас ...


http://212.36.3.59/site_pics/179/o_1117778394_Dyado_v_avtobus2.jpg




Публикацията е редактирана (24-07-08 14:25)
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: IDA   
Дата:   24-07-08 14:31

ALBIREO,

Много добре те разбирам, но не мога да се съглася напълно с теб. На всеки човек можеш да му кажеш:

"Подбирай това, което качваш тук! Все пак 100 000 души те гледат и всичките те искат да гледат добра фотография! Не знаеш, какво е добра фотография ли? Ами прочети някоя книжка, поразгледай малко снимки от добрите тук".

Ако не е някакъв пълен тепегьоз, най-малкото ще се замисли. А повечето хора не са пълни тепегьози и голяма част от тях се замислят, като им се каже нещо разумно.

Ако един такъв текст не помогне, най-малкото няма да навреди. Аз все пак си мисля, че ще помогне.

Дайте и други предложения. Всичко, което е разумно премислено, е от полза.
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: seymour_sz   
Дата:   24-07-08 14:33

Само ако може аз като един начинаещ да споделя и своето мнение. [smilie7]
Задължително мисля, че трябва да има "цензура", колкото и грозно да звучи това. Такава функция тук определено има - филтъра "представяне", но по-удачния според мен вариант е именно портфолиото.
Първо: в "представяне" наистина твърде бързо се губят снимките; "рейтинговите" фотографи едва ли влизат там често, защото не им се гледат посредствени неща; а и в цялата тази навалица там и да се стараеш, повече от пет-шест страници не можеш да разгледаш истински, а оттам нататък набегом да надничаш по тъмбнейлите...не е същото.
Второ: ако изпратиш портфолио, него ще го разгледат няколко действително кадърни фотографи, при това внимателно - защото няма да е сред купища снимки и ще имат спокойствието да оценят няколкото ти кадъра. Освен това вероятно ще ти дадат някой и друг полезен съвет и полезни критики - нещо, което категорично липсва в представяне по простата причина, че на никой не му се занимава да пише коментари под стотици снимки...
Може и да не съм прав, но това е моето предложение към админите - нека си има представяне, но "категоризацията" да се дава чрез портфолио. [smilie24]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: navy   
Дата:   24-07-08 14:33

90% от хората ще се издразнят, независимо съвестни ли са или не са, ще си кажат на себе си: Абе тези ли от сайта ще ми казват какво да правя! И ще си правят ако не напък, то поне каквото им е кеф [smilie7]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: boni   
Дата:   24-07-08 14:36

Сеймур, то и сега е така, допуск се дава чрез портфолио. Представяне е просто опция - ако си много добър може да минеш и по-бързо, , защото портфолиата не се гледат всеки ден.
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: IDA   
Дата:   24-07-08 14:42

Нека се дразни, колкото си иска, но ако въпросният текст го има на видно място черно на бяло, винаги админът може да му го даде да го прочете и ако продължи да не се съобразява и стане прекалено нагъл, защо не и да бъде деактивиран?
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: ALBIREO   
Дата:   24-07-08 14:42

ИДА - всички знаем какви са последиците от неспазването на правилата за движение по пътя, от това да се кара опасно и с висока скорост в града... Всички говорят за това, че не бива така и хората плащат с живота си... Ефект има ли? Дори да започне да има, то ще е с цената на хиляди животи, които вече са си отишли, както и години наред повтаряне на едно и също по медии и не само... Излишно е да спорим.
Всъщност, на същата база "убеждение" - как ще убедиш някого, че "шедьовърът му" е всъщност "боклук", след като той държи да го покаже на всички, че и даже си харесва произведението на изкуството?
Единственият начин е - оставяш го да го направи, а след това той сам се сблъсква с ужасяващата действителност и решава какво да прави. Дали да се променя към по-добро или да каже "ni6to ne razbirate pove4e tuk ni6to njma da ka4vam" (нарочно го написах на маймуница).

Това е. И съм съгласен с Бони, че именно "представяне" е буферът, който поема удърната вълна от посредственост. Въпреки, че и "високите върхове" са засегнати, но няма да разлайвам кучетата точно сега.
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: seymour_sz   
Дата:   24-07-08 14:44

Ок, Бони, смятам това за правилно. Може би аз не съм разбрал точно, защото в правилата портфолиото е описано едва ли не като допълнителна опция [smilie24]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: navy   
Дата:   24-07-08 14:46

Защо човек трябва да бъде деактивиран, ако не е способен да снима кадърно?
Толкова може... нали няма дескриминация [smilie7]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: IDA   
Дата:   24-07-08 14:51

Ами какво по-добро от това да каже:

"ni6to ne razbirate pove4e tuk ni6to njma da ka4vam" ...?

Супер! Един неграмотен бездарник по-малко! Форумът само ще спечели от това!
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: мара   
Дата:   24-07-08 14:57

за истерията по пътищата има лек. има и закон. ма няма лекар, нама кой да прилага тоя закон. съвестта е дефицитна стока. акълът-също. със снимките....ми сходна е работата, ма все пак човеци не гинат. все пак една репличка, дет вика ида, ня навреди.
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: stoychev   
Дата:   24-07-08 16:16

stoyan_5, снимката е много по-добра от всички снимки на хиляди потребители. :)
Текстът според мен е идеален. Поне качващите глупости няма после да мрънкат като им се говорят лоши неща за произведенията, защото ще знаят че са предупредени.
А може и да се направи една страница с любителски снимки за еталон - какво трябва и какво не трябва да качваме; кое е красиво, кое е скучно и безсмислено.[smilie24]
 Re: Предложение за текст на първа страница
Автор: IDA   
Дата:   25-07-08 14:42

Може би ще е удачно, предложения от мен текст да се прибави към "Правила".
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена