Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: hose   
Дата:   24-11-15 22:31

мисля че машинно С41 остана само в Кодак-а до Съдебната палата

относно проблемите с Е6 - аз имам сериозни проблеми от повече от година - с Velvia, другите като че ли не или много рядко, но напоследък много често излизат недоекспонирани с 1-2 стъпки, и така и не успях да разбера защо… но се случва вече веднъж на 3-4-5 ленти… отначало смятах че е от проявяването, но и на трите места в София се получава, после мислех че е нещо от тялото, батериите или аз не знам, но не се потвърди с достатъчна сигурност никое от тези до сега… вече се чудя дали нещо производството не играе или докато стигне лентата до нас - има подобия и в сериите като че ли…

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: batsali   
Дата:   24-11-15 23:30

Моя синия е Provia 100F. Така и не успях да изкарам читав цвят от скана дори след голямо дупене с редактора.

Иначе твоя проблем е или затвора, или меренето. По-скоро меренето. Трябва си добър светломер за диапозитивите. Иначе много брак. Това ще ми е следващата покупка. Недоекспонираните висококонтрастни сцени ли са? Трябва много да се внимава с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: hose   
Дата:   25-11-15 17:28

не, целия филм равномерно е недоекспониран

това е странното - ако беше затвора или меренето, щеше да е всеки филм, а не един на 5 да кажем…

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: itilien   
Дата:   25-11-15 18:20

Не вярвам да има във филмите чак такава вариация. По-скоро и на трите места може да допускат грешки от време на време... все пак това е капризен процес.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: pstoev   
Дата:   25-11-15 18:49

hose..
Velvia е много труден за снимане. Убеден съм че нямаш проблеми с меренето. Както бях писал по-горе филмите на фуджи са повече за прожектиране, трябва им силна светлина. Вдигне го срещу лампа или слънцето и ще видиш че е правилно експониран.
От моя опити с велвия стигнах до следните заключения,
1.снимаш наполовина асовете(важи и за другите позитивни на фуджи)
2.светлината трябва да ти е равна, най-добре на слънце. на облачно пак се получава мрак на кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: itilien   
Дата:   25-11-15 20:42

2.светлината трябва да ти е равна, най-добре на слънце. на облачно пак се получава мрак на кадъра.

Toва не е така. Равна светлина значи нисък контраст. А слънце и нисък контраст са противоположни неща (освен ако слънцето не блъска от зад гърба ти естествено). Всички диапозитиви най-добре се снимат при липса на слънце - облачно време, както и преди или след изгрев/залез (ако е нужно с градиентни филтри.

Правилно експониран диапозитив значи да няма задънени сенки и да няма прегорели участъци, а това лесно се вижда и без да го гледаш чак на слънце.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: batsali   
Дата:   25-11-15 21:42

Много са красиви позитивите, особено в нещо по-голямо от лайка формат, но най-много боли като прегорят [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: dekov   
Дата:   25-11-15 22:16

Не може когато в процесор Jobo ATL се проявяват няколко филма едновременно и единия да е добре, другия да е зле, и да е виновен проявяващия.
Както на hose заедно с други филми които са си добре.
Много тънка работа е измерването на експонацията,зависи с какво, къде и как мериш, диафрагмените стойности на много обективи варират, особено на тези с променливо фокусно разстояние.
А при диапозитива отклонение 1/3 от диафрагмата личи.
Огромна грешка правят любителите на стари диапозитивни филми, че ги преекспонират като с по-ниска чувствителност,а после се чудят как са им проявени, че нямат плътност.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: batsali   
Дата:   25-11-15 22:33

dekov, с каква химия работиш E6 и C41?

Това е много вярно за старите диапозитиви.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: hose   
Дата:   25-11-15 23:28

pstoev - не е така… снимам вече десетина година почти само на диапозитив, и повярвай ми прекрасно ги познавам вече… идеята да ги преекспонираш винаги не е добра, напротив, стария "канон" беше да са недоекспонирани леко, за да има плътност кадъра, аз не съм привърженик и на това
преди години бях чел мнения и че Велвия 50 е по-скоро 40 - не знам, не мога да преценя
факт е обаче че май винаги е била малко по-капризна точно тя, но толкова големи и повтарящи се проблеми преди не съм имал

аз лично винаги съм снимал по светломера и с клин
и сега така правя и Деков ми се кара винаги че много лента хабя ;)

и както каза и той - не може да е от проявяването, когато в една доза има и други ленти и те са ок, значи проблема е другаде

също така - дори при клин 1, 1.5 - всичко е почти плътно черно…

относно слънцето и облаците - също не съм съгласен, напротив, цветовете които получаваш при облачно време заради по-високата цветна температура често пъти са страхотни! и тогава светломера много по-малко се лъже

не знам къде е проблема, но пък като се получи кадъра… става страхотен

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: dekov   
Дата:   26-11-15 09:18

Химията за Е6 е Colortec на Tetenal
За C41 - Fuji CN16Q


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: pliska   
Дата:   26-11-15 10:44

hose:Има и Ц41 на "Раковски"86 а (до SDI).Проявяване и сканиране
за 1 час.Цена качество - доста добре.Аз съм доволен.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: dekov   
Дата:   26-11-15 12:22

hose ,
сменяй тялото, или да ти дам за следващия филм Ф100 или Ф5 за тест.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: hose   
Дата:   26-11-15 16:26

имам второ тяло, бях пробвал и с него и пак беше същото по спомени… може пак да тествам

за това стигнах до извода че може нещо производството вече да не е ок… или пътя до нас

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: itilien   
Дата:   26-11-15 16:30

Е хубаво, ама ти като купуваш единични филми едва ли са от чак толкова различни партиди. Може да потърсиш дали има оплаквания от твоя вид по чуждите форуми, но поне аз не съм срещал подобно нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на рол филми в София > ИЗВОД
Автор: hose   
Дата:   26-11-15 16:36

даже бях пускал тема в photo.net

повечето пъти са единични филми настина, но последния пакет от 5 който снимах си беше твърдо +0.5 - последните направо си ги снимах преекспонирани за да имам 0

имам още 2-3 пакета от по 5, ще видим тях…

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »