Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: dau   
Дата:   04-06-08 17:07

Абе това никоанци малко като растафарианци ми звучи [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   04-06-08 17:11

Покрай лиготията да обясним сериозно, за да не ни се сърдят:

http://en.wikipedia.org/wiki/Zone_system


Спот меренето усреднява до V-та зона.

Всичко това е много хубаво при филм, при цифрова камера трябва да се съобразяваме и с цвета и цветното пространство, защото когато един канал достигне VIII-та зона се получава изместване на цвета (hue) .. Естествено ако това е блик е ок, в другите случаи не е.. Нужен е повече усет и творчески опит, отколкото .. multi spot :-)
За мен, не знам за вас, смисълът на спотовото мерене е да замени светломера и да премеря различни обекти в кадъра и със съответната корекция да ги наместя в съответната зона.. Както и да е :-)
[beer]



Публикацията е редактирана (04-06-08 17:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: pmartinov   
Дата:   04-06-08 17:15

1005 RGB




https://photo-forum.net/joro/emoticons/457.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: CanoniO   
Дата:   04-06-08 17:18

Мулти спота за филм е безценен.

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: tantris   
Дата:   04-06-08 17:19

Време си беше за такава тема. От 2 дни страшна скука във форума.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: Тед   
Дата:   04-06-08 17:20

Всички много дрънкат, ама май никой не го ползва читаво [smilie8]

Само щуротии се пишат [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   04-06-08 17:25

Мартинов, и защо мислиш, че е маркетингов трик? В смисъл, че не работи, или какво?

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: pmartinov   
Дата:   04-06-08 17:25

За справка мултиспот го имаше още в :

CANON Т90 и PENTAX LX


Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   04-06-08 17:26

[smilie18]
Боже Гаспадиии....

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: danbi   
Дата:   04-06-08 17:29

Аз тъй като не знам, ще си питам направо:

Каква е идеята на "мултиспот"?

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   04-06-08 17:31

navy: Нещо проблеми с храносмилането, Морски? Трудно изгаряш газовете?

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   04-06-08 17:36

danbi: Ами идеята е, ако в един кадър имаш проблемни зони, например части на сграда, които донякъде са огрени от слънце, друга част са в яка сянка, и не искаш нито едното да изгори, нито другото да остане като тъмно петно, вместо апаратът сам да се чуди и да "претегля" по някакъв там негов алгоритъм, ти да му посочиш и заключиш местата, където искаш точно да бъде измерено осветяването; след това апаратът ги има предвид тези точки при изчисляване на окончателната експозиция, за да ти осигури максимално добра динамика в кадъра - струва ми се, че е такава идеята и като такава е много полезна, разбира се, особено за хора на които не им се занимава с ХДР щуротии и тем подобни. Дали е така на практика, ся ше кажат грухутата, опс, исках да кажа гурутата. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   04-06-08 17:37

[smilie7]
Мне, ама какъв е смисъла от много несъвършенни мерения... и кой ще те чака да ги нагласяш един по един...

А моето храносмилане не го мисли, мога да ти се оригна на наскоро консумиран октопод [smilie7] Отскочих до морската да похапна... със сос скордаля [smilie7]

Много ми е зле, чесно...

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   04-06-08 17:42

ivodam, въвеждаш експозиционна корекция +2.3 (примерно, все пак зависи и от камерата, цвета и т.н), премерваш спотово проблемната огрята област от сградата и заключваш експозицията. Прекадрираш и снимаш [smile]

Така се прави от 100 години, не разбирам нуждата от точки, които да програмирам и т.н. [smilie8]


http://img183.imageshack.us/img183/6075/dsc02460bwweblargepj4.jpg



Сони сайбършот, не помня кой, модел от преди 2002 година, спотово мерене (с отрицателна корекция) на дневна светлина. [smile]



Публикацията е редактирана (04-06-08 17:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   04-06-08 17:43

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Имаме два яки блика по прозорците, ОБАААЧЕЕЕЕ ти му казваш на фотото - виж сега мой умни канонъеееей, искам ЛЕВИЯ прозорец нормално експониран - десни да върви по дяволите!
Канона хлъцва смирено и го прави [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: pmartinov   
Дата:   04-06-08 17:43

Иво в една фирма в която маркетинга е арматурата на всяко изделие всичко е предупределено ...

Ако не работеше нямаше да го сложат ...

Но това е доста стара екстра от времето когато диапозитива беше критерии за точност на мереното .


Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: Svsvet   
Дата:   04-06-08 17:51

ivodam Ако успееш да ми обясниш как точно се експонират хем прегорели, хем тъмни области върху филм, матрица или каквото и да е, и то само в един кадър, без софтуерна обработка, ако апаратът няма нужната динамика, направо ще се ударя по челото [smilie10] [smilie10] [smilie10] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   04-06-08 17:53

svsvet, цифровите камери имат твърде много динамика - хората не знаят как да я ползват масово.. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   04-06-08 17:54

Абе то е ясно, че канон се чудят как да вкарат 'непотребни' екстри, за да може 'клиента' да се чувства доволен [smilie7]
Като великото А-ДЕП, дето никой не го ползва [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Откакто съм с никон проблеми с меренето нямам, преценката ми става моментално с побутвания на два пръста, да видя къде искам и да измеря с определен преоритет...

Ама... хората си мислят, че камерите снимат вместо тях... после що не ставали снимките [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: dau   
Дата:   04-06-08 17:59

ех тоя маркетинг ве...

мартинов ти знаеш ли че тука на повечето плащат ад снимат с Канон... добри пари правя...

ама така е маркетинга... не знам само откъде имат пари да плащат на милиони хора да им ползват маркетинговите камери... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: Svsvet   
Дата:   04-06-08 18:01

Е да де[smilie3] , ама като се приказват такива неща, че и цялат тема има за това, трябва да се обясни. Кажете сега, как ще стане така, че само чрез системата на мерене и в единичен кадър да хвана ярко осветена рокля на младоженка, на фона на нощното небе и двете да са перфектно измерени[smilie10] [smilie5] ??? Това ако го може Канон, направо ще отида да запаля свещ за вечното им благоденствие [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: pmartinov   
Дата:   04-06-08 18:03

Количеството никога не е било критерий за качество!


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   04-06-08 18:03

Я да питам сериозно канонци - гледам актуалния модел полу-битова камера и не виждам бутон за заключване на експозицията [smilie10] .. Къде греша?


http://www.shatteredspine.com/canon40D.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   04-06-08 18:06

И още един бутон ми се губи - за автофокус. Рядко ползвам автофокус, но никога няма да се съглася при всяко мерене с полу-спусък тялото ми да се опитва да префокусира [smilie23] .. Никон имат AF бутон на палеца..
Не се заяждам, просто недоумявам и питам [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   04-06-08 18:09

Баси, гледам марк III го има:


http://www.digitalcameratracker.com/images/Canon_Mark-III.jpg



(AF-ON бутона е наличен и при най-евтините никонски тела в D50 го помня със сигурност..)

Нима искате да ми кажете, че ако снимах с Канон и не искам тялото ми да се опитва да фокусира при всяко мерене с полу-спусък, трябва да си купя Марк 3?!?!

Майко мила..



Публикацията е редактирана (04-06-08 18:11)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »