Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-08 13:16

navy: Ами при Канона режимите на фокусиране мога също да си ги сменявам, без да отлепям окото от визьора, много е удобно - натиска се едно бутонче и си завърташ колелцето. Освен това с джой-стикчето можеш да си избираш зона, подобно на Никона с 4-те стрелки. А при натискане на стикчето право надолу, ти връща на предварително запаметена по твой избор точка.

За Сигмата, ако се тръшкате, че имало малко шум, мисля, че не е болка за умиргане, даже стои по-скоро артистично [smilie6]. Обаче мен ме удиви хубавото предаване на цветовете - нищо не съм пипал по баланса, така си е цветът на колата и на живо, както го виждате на снимката.
А ти, Морски, имаш шум по оная кола до саксията, дето на светло си я снимал...

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   05-06-08 13:21

Значи за да поясня... с менютата може да си къстъмизираш апарата, така че да ти снима на няколкото основни режима, всеки от тях да е настроен по свой вкус!
Основните режими са сингъл АФ, динамик АФ, ауто АФ [smilie7]
Сингъл АФ е ясен...
Динамик АФ е с възможност на активна АФ зона с 9, 21 и 51 помощни зони, също така и 3Д тракинг...
Ауто АФ е ясен...
ОСВЕН това като цяло може да си работиш на режим 21 или 51 АФ зони, ако 51 ти са много и не искаш детайлно настройване на зоните си пускаш 21 зони и маркера ти 'скача' само по тях [smilie7]

На много хора им се вижда сложно, а по принцип е толкова яко направено, че ти остава само да съумееш да разбереш кое за какво ще ти е нужно, а за това се иска фотографско мислене и поглед.
Аз ползвам почти всички режими... защото снимам почти всичко [smilie7]

Като почнат та ми се обясняват, че за еди какво се влизало в менюта, за еди какво не се и т.н. аз ще обясня, че това са пълни глупости, ако не знаеш какво правиш!
Какво искам да кажа?

По време на снимане не се влиза в никакви менюта, а действаш с късомизираните бутони за съответния случай!
Преди да ходя да снимам нещо, аз си влизам в няколко определени менюта и си подготвям тялото за конкретните ситуации... после по време на снимане ми е ужасно лесно и не отделям око от визьора!
Това е гъвкавото на никона [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-08 13:21

danbi: Непрекъснато се налага смяна на ИСО-то, ще ти кажа защо - птичарите снимаме обикновено на фиксирана бленда. Да речем, за обектив 100-400 най-добрата е 7.1. В Същото време е желателно скоростта в повечето случаи да е висока, да не пада под 1000, да речем. Това естествено, се контролира чрез ИСО-то, както се сещаш. Промени са необходими често в движение, защото е съвсем една история, ако дадена птица ти е в небето, в следващия момент каца някъде на сянка или просто при друг фон - дървета, примерно, моментално се променя светлината...

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: dau   
Дата:   05-06-08 13:23

Нафчо аз точно това питах от 51 на 21 как се сменят дали се влиза в меню, акоа ако трябва да си правиш пресети настройки само за точките...

нинам

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   05-06-08 13:29

Ivodam, това може да ти е полезно:

http://tinyurl.com/69whem


[beer]

P.S. Mark III-ките нямат ли Auto ISO вече? Никъде в google не намерих информация. При никоните можеш да ползваш Auto ISO и при Manual Mode дори - изключително полезно при снимане на fireworks, например. Макар, че и птици съм снимал така.



Публикацията е редактирана (05-06-08 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-08 13:31

dau: Естествено, че се влиза в менюто, то затова е меню, да влиза човек и да си настройва. Ама все пак е правено за хора, които знаят какво снимат, и за какво им трябва конкретно апаратът и не ги сменят тия неща през ден или през 2 часа. А некой като Нейви, като ми каже, че снимал всичко, за мене все едно, че не снима нищо.
Като некои хора има, като ги питам каква музика обичат, ми отговарят всякаква - като ми отговорят така и разговорът приключва...

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   05-06-08 13:31

нямал ауто исо значи [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: danbi   
Дата:   05-06-08 13:33

ivodam, ами значи просто ти е нужно и Auto ISO.
В твоя случай, можеш да ползваш приоритет на диафрагмата и да зададеш минимална скорост на затвора..

Алтернативно, може просто да работиш в ръчен режим, с включено Auto ISO. Ако не ти стига осветеност, Никона ще ти вдигне ISO-то. Може да зададеш горна граница ако не искаш да преминаваш определено ниво на шум.

По-добре малко повече шум, отколкото нерязкост от трепване или движение на обекта.

Аз лично, вече не изключвам Auto ISO, освен ако не търся специален ефект в ръчен режим.

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-08 13:35

navy: Има ауто ИСО, но то се включва ако излязат нещата извън зададените стойности, и се нарича ISO safety shift, ама все пак нали трябва да зададеш някаква базова стойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   05-06-08 13:39

Как работи точно?

Ето това работи при A,S,P и М, но не и със светкавици. За базова стойност се ползва ръчно избраната, ако достигне пределна скорост (или бленда) я смъква, ако скоростта падне до зададената в менюто вдига чувствителността до зададената в менюто стойност, след достигането и продължава да смъква скоростта.


http://www.digitalreview.ca/cams/pics/NikonD2Xs_autoISO.jpg





Публикацията е редактирана (05-06-08 13:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: danbi   
Дата:   05-06-08 14:08

"Canon Digital SLRs run on a variety of DOS, the operating system that was used in most home PCs before Windows, ...."

[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Тази сутрин си мислех, че най вероятно са базирани на нещо като VxWorks, но... нима нямат стинки да си платят [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Извинявам се, ако някой интерпретира коментара ми като "анти Канон"... просто съм меко казано.. шокиран.

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ffwd   
Дата:   05-06-08 14:18

http://www.dpreview.com/news/9902/99022402canonromdos.asp


[smile]


Макар, че тук пише, че Digic II и III ползват VxWorks..



Публикацията е редактирана (05-06-08 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-08 15:42

danbi: Че какво, знаеш ли колко още счетоводители у нас си бачкат под ДОС, слънце направо :)[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-08 15:46

ffwd: Ми аналогично работи, единствено не знам да работи в ръчен режим, ама то все пак ръчният затова е ръчен, ми се струва, щото иначе трябва да се казва полу-автоматичен.

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   05-06-08 15:49

Иводам, ха ха ха, слънце... то това работа ли му викаш [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: danbi   
Дата:   05-06-08 15:56

ivodam: Разбира се, можеш да изключиш Auto ISO и ръчния ти рещим ще си е съвсем ръчен. Аз примерно го правя, когато искам да ползвам камерата само за мерене (да не ме лъже със смяна на ISO-то). Но за снимане, наличието на работещо Auto ISO като никонското е огромно улеснение!!! Определено могат още да го подобрят, както доста пъти сме обсъждали тук.

А за DOS... сравнено с Windows, да, значително по-стабилна и надеждна платформа! [smilie24] Но сравнено примерно с UNIX (при това, UNIX е доста по-стара разработка) нещата са трагични за DOS откъм функционалност, че и надеждност.

Не бива да забравяме, че всичките примери по-горе не са за работа в реално време. За работа в реално време (каквото трябва да прави фотоапарата) е нужна операционна система специално правена за целта. Каквато нито DOS, нито UNIX, а още по-малко Windows е.

Преди години, когато излезнаха първите цифрови фотоапарати (верно си бяха с DOS, пишеха на дискетка, а после с разни линукси..), най-много ме дразнеше абсурдната туткавост при снимане. То вярно че 'компютризирана евтинийка', но не всички сме неграмотни, и някои от нас знаят как може да се направи!
При механичния фотоапарат няма такива глупости -- там всяка система си е оптимизирана за работа и работят паралелно. Т.е. в реално време.

Малко се отплеснах от темата, но особено ме радва това, че напоследък цифровите фотоапарати се правят по-свястни и по-пъргави в работата си.

Да си призная, първата ми реакция на коментара на ffwd, че доста Канони работят с DOS беше ".... и след като изчетат данните от матрицата, BAT файла изпълнява DCRAW..." [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   05-06-08 15:59

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: danbi   
Дата:   05-06-08 16:02

Не се хили navy, знайш ли каква мъка е, сума ти мобилни телефони и фотоапарати с Windows.... [smilie10]

Направо ми се къса сърцето!

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-08 16:03

ffwd, navy: Сега погледнах линка, който беше даден - първият отговор е неграмотен, но след това, ако се мине на Discussion board, има препратка към форума на dpreview, където е дадено правилното разяснение:

Yes; But you need a combination of custom functions to achive this.

С две думи, какво означава това - от едно място се включва ISO safety shift, а от друго място на менюто по принцип могат да се задават максимална и минимална стойност на скоростта (аналогично, може да бъде зададен обхват на блендата, извън който тя да не излиза. Нещо доста полезно, защото ми се е случвало при зададен режим с приоритет на блендата понякога при оставяне, пак взимане, носене на апарата случайно да се завърти колелцето и да изпраска някаква невероятна стойност, която после виждаш пост-фактум).

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: danbi   
Дата:   05-06-08 16:04

ivodam... искаш да кажеш, че като въртиш колелцето за смяна на блендата, тя трябва да не се сменя? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-08 16:06

danbi: по-скоро можеш да ограничиш обхвата, в който да се сменя, силно да го стесниш. Да не ти изпрасква бленда 32 или 45, примерно.



Публикацията е редактирана (05-06-08 16:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: dau   
Дата:   05-06-08 16:11

абе това е сейфти шифта за което обяснява Иво

в старите канони имаше на Av и Tv сега в новите има и на ISO вече, ако не знаете какво е сейфти шифт ами сори...

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: danbi   
Дата:   05-06-08 16:20

добре де, загрях :)
функция да си допрограмираш камерата, от колко до колко да може да снима.

не е проблем да си го наричат сейфти шифт. може да го кръстят и 'балък протекшън'. [smilie18]

отивам да ме черпят, че взех да се лигавя [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: navy   
Дата:   05-06-08 16:21

Кебъл тел заслужава ли си?
ХД телевизия, интернет и талафон [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Абе да питам Никонианците
Автор: volokin   
Дата:   05-06-08 19:24

Ето една снимка за Иводама, случайно я изкопах в компа си забравена в някаква директория. Та, място на действието Верона. Събитие - след представлението на "Арена ди Верона" народа аплодира на оперната звезда, минаваща през площадчето, където всички след операта минават по стар обичай да пият по едно бяло вино. Дамата на вечерта е с бялата рокля на бежаво-червени петна [thankyou]


http://photo-zona.net/images/user3586/album12514/large/1212682857_walo1630_Verona-2.jpg





Публикацията е редактирана (05-06-08 19:24)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »