Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Минус точки
Автор: tonevjr   
Дата:   01-06-08 19:00

Извинявам се,ако съм те разбрал погрешно,но това:
Абе тия сребро и бронз май не се ползват много

ми прозвуча като такова.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: iiccoo   
Дата:   01-06-08 19:26

Казвам "май", защото не съм много сигурен. Иначе най-лесно е да се провери. Отвори някоя категория и прегледай гласуването на произволен принцип например всяка десета снимка докато прегледаш 30 снимки и може да си направиш изводи сам. [beer]

Не ме домързя [smilie5]
Ето колнка с няколко снимки преглеждани през 5. Всеки ред показва гласуването за дадената снимка.
4т.2т.1т.

5 0 1
3 0 0
23 3 2
10 0 0
18 1 1
1 1 1
0 1 0
24 2 0
52 4 5
19 1 0
...................
155-злато
13-сребро
10-бронз

[beer]



Публикацията е редактирана (01-06-08 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: panaiot   
Дата:   01-06-08 20:02

Не изчетох всичко но жоро е прав. Отрицателния вот може лошо да се използва[smilie2] Коментарите под снимките не изискват вот, ако има възмущение то не гласувайте а пишете под снимката. Аз лично гласувам и със сребро и с бронз - не винаги пиша критики тогава защото получавам и обиди и наказателен вот. Е..... нека не забравяме за какво е форума - ФОТОГРАФИЯ - нека критиката е градивна а вота обективен [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: cade   
Дата:   02-06-08 01:46

iiccoo написа:

> Казвам "май", защото не съм много сигурен. Иначе най-лесно е да
> се провери. Отвори някоя категория и прегледай гласуването на
> произволен принцип например всяка десета снимка докато
> прегледаш 30 снимки и може да си направиш изводи сам. [beer]
>

изглежда вярно, за последните 1000 снимки:

'злато' => '3365', 90%
'сребро' => '260', 7%
'бронз' => '94', 3%

за случайни 100 снимки:

'злато' => '728', 87%
'сребро' => '72', 8%
'бронз' => '39', 5%

явно е достатъчно да има 'харесва ми/не ми харесва'. но всъщност проблем е не събирането на оценки и какви ще са точно те, ами оценяването на самите оценки! простото събиране и изваждане е съвсем примитивно и трудно би довело до смислен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: Lalinda   
Дата:   02-06-08 12:31

От разискванията по-горе става ясно, че няма кой знае каква полза от опциите "сребро" и "бронз".

Продължавам да съм на мнение, че използването им не е израз на подкрепа за кадъра, а по-скоро на нещо друго...

Вероятно в началото е имало някаква идея с тези 1, 2 и 4 точки да се отсеят по-добрите кадри, но и в момента злата се раздават като наградите на Златния Орфей...

Любопитно ми е има ли някаква статистика какъв брой от кадрите са получили например 100 точки (разбира се, всичките златни) в рейтинг А и нито една в рейтинг В. Пълно е с такива...
Що за злата са това, в този случай? Очевидно е, че има и някакъв юруш в гласуването... Какъв е смисълът от това гласуване?

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: J0R0   
Дата:   02-06-08 12:39

Смисълът е НЯКАК да се отсяват по-добрите (каквото и да значи това) снимки от хилядите останали.
Не всеки има време да гледа всичко.
Ако имаш по-добра (работеща) идея - сподели я (да не е - някой да дежури 24 часа, 365 дни в годината и да ги отсява)

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: loveforever   
Дата:   02-06-08 13:06

Ако гласовете само се сумират е безмислено да има такива с по-ниста стойност, защото на практика сбора върви винаги нагоре. Според мен има смисъл от "сребро" и "бронз", ако крайната оценка е средно-аритмртична, защото тогава по-ниската стойност наистина ще намалява крайния резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: J0R0   
Дата:   02-06-08 13:16

Ами за мен има смисъл - със злато гласувам за снимки които много ми харесват, със сребро за такива които ми харесват, но нещичко им куца и т.н.
Едните натрупват повече, другите пак натрупват, но по-малко и така.

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: kali222   
Дата:   02-06-08 13:43

Толкова снимки съм видяла до сега и никога не ми се е приискало да дам отрицателен вот.
От къде на къде моят глас ще отнема от оценката на други?
Което не харесвам или подминавам, или изказвам неодобрението си като задължително се обосновавам, защото просто "не ми харесва" нищо не означава. Все едно някой да каже "не обичам спанак" и това да е оценка за спанака.
То и "харесва ми" е също толкова безсъдържателно ... [smilie18] [smilie18]

Ако снимката е противоречаща на етиката, добрия тон или правилата на сайта - има си мейл на админ - да вземе мерки.

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: djogata   
Дата:   02-06-08 14:05

Аз съм виждал снимки, на които бих сложил отрицателен вот, ама те и без това са си по 0 точки всичките [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: cade   
Дата:   02-06-08 14:46

kali222 написа:

> Все едно някой да каже "не обичам спанак" и това да е оценка за спанака.

хаха :) абсолютно вярно--спанака е много гаден :))

> То и "харесва ми" е също толкова безсъдържателно ...

не съвсем. оценката сама по себе си не означава нищо глобално, независимо
каква е тя 'харесва ми', 'злато' или каквото и да е. т.е. тя има смисъл
единствено за този, който я дава.

за всички останали има смисъл обработката на всичките оценки с цел изваждане
на някаква информация от общата картинка. каква ще е тази информация е въпрос
на необходимост :)

аз, например, бих искал да разбера кои хора харесват същите неща като мен (гласуват
по подобен начин за снимки за които аз съм гласувал). или кои снимки биха ми
били интересни--т.е. снимки, които не съм виждал но хората с моя вкус са ги
видяли вече (гласували).

което директно ще доведе до автоматичното генериране на група (рейтинг) Б.
група (рейтинг) Ц, Д, Е... групи които имат подобен вкус и могат да служат
за определена цел като конкурси или отсяване на снимки по категории (рейтинг
Б но различен за различните категории).

другата полза на допълнителната обработка е че могат да се изхвърлят или коригират
граничните стойности. например ако някой най-редовно дава максимални/минимални
оценки то неговата оценка не е вярна (грубо казано). тя може да бъде или премахната
или коригирана което означава че този точно човек всъщност гласува в друг обхват
на оценката.

и хиляди други (забавни) неща :)

но при всички положения е по-добре единичната оценка да е по-фрагментирана, да кажем
от 1 до 10. много по-реалистично е човек да гласува често за снимки които харесва но
едва ли харесва еднакво. да, това означава че оценките ще варират между 7-10 и
доста по-рядко 1-6 (1 си е направо отрицателен вот). дори да не съм прав пак е
по-добре да има повече информация от колкото 3 стойности (злато/сребро/бронз).

за общата оценка за всяка снимка е и хубаво да се експериментира с различни "средни
величини" особено ако оценката е по-фрагментирана (1-10). ето пример:

с 3 стойности: злато(4), сребро(2), бронз(1)

снимка 1
-----------------------
оценки: 1, 2, 2, 2, 4
сума: 11
ср.аритметично: 2.2
медиана: 2

снимка 2
-----------------------
оценки: 1, 1, 1, 4, 4
сума: 11
ср.аритметично: 2.2
медиана: 1

коя снимка е по-добра? :)

аз бих избрал медианата като доста стабилна спрямо нетипични оценки.

темата е обширна...



Публикацията е редактирана (02-06-08 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: Lalinda   
Дата:   02-06-08 14:49

Винаги когато съм предлагала нещо (независимо от тематиката), някой ОДМАХ е протестирал с дежурната фраза, че ТОВА НЯМА ДА СТАНЕ.

От друга страна, аз самата съм на мнение, че след въвеждането на всяка нова система възниква и контрасистема, целяща да я опорочи.

Чела съм и че потребителят на българските сайтове не бил дорасъл да му се доверява да оценява труда на съпотребителите си.

Допускам, че това е причината да не се разрешава - и дори обсъжда - възможността за отрицателен вот, а положителният да се хиперболизира, като се умножава по 4.

По едно време писах в някаква тема, че качествено, поне според стандартите, е нещо, което отговаря на очакванията на потребителя...

В такъв смисъл сумата от харесваниците, били те златни, сребърни или бронзови, не би могла, струва ми се, да отразява качествата на снимката, тъй като едни харесали харесват едно, а други - друго.

Лично аз, например, изобщо не харесвам и не мога да бъда убедена, от обявените на портала резултати, да харесам това, за което АПРИОРИ се знае, че ще събере много точки (с други думи да харесам продукт, насочен към потребителя, раздаващ злата). Между другото, много лесно е да се раздават виртуални злата... Ако бяха от истинско злато, дали щеше да има такава девалвация на злата и рейтинги?

Реално, в момента, рейтинг А май няма никакво образователно и възпитателно значение.

***

Ако успеете да се преборите със спама, вероятно ще може да прокарате, един ден, и работеща система за оценяване... Нещата са свързани.

Нещо ми се върти идеята, примерно, отрицателният вот да може да бъде само НЕАНОНИМЕН. Това автоматично би подтиснало апетитите за злоупотреби с него. Добре е да знаеш кой и защо не те харесва. Това може да ти подейства стимулиращо.

***

Отделно от всичко това, аз самата очаквам (ако не бъда банната, разбира се, по желание на масите - случват ми се и такива неща) един ден тук да започнат да се дискутират и фотографски теми (нямам предвид технически въпроси, а естетически и дори философски, както и по чуждите форуми).

Няма да е безполезно и администраторите да избират силно харесвани кадри, които да бъдат подлагани на свободна критика - в момента такава рубрика има, но интересът към нея изглежда е много слаб.

Често четем, макар и между редовете, че това, което е най-точкувано, не е най-харесваното (парадоксално, но факт) и дори, че предизвиква известна отрицателна реакция - спомнете си темата за клишетата...



Публикацията е редактирана (02-06-08 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: BirdOfPray   
Дата:   02-06-08 19:28

Автор: kali222

Което не харесвам или подминавам, или изказвам неодобрението си като задължително се обосновавам, защото просто "не ми харесва" нищо не означава.
То и "харесва ми" е също толкова безсъдържателно ... [smilie18] [smilie18]
------------------------------------------------

А какво означава твой коментар с такова съдържание: "..."
три точки положителен или отрицателен коментар е - или нещо друго? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: king1024   
Дата:   03-06-08 01:48

Движението ,което е необходимо за натискане на бутона "бронз" е - абсолютно същото ,необходимо за натискане и на останалите бутони [smilie18]
Аз досега съм гласувал само със "злато" [smilie24] - като не ми хареса - просто подминавам [beer]
А относно коментар под снимката - [smilie18]
- какво може да каже някой "аматьор" като мене [smilie18] - освен да изтърси някоя глупост [smilie18] - пък и щом ти харесва и си сложил "злато" - коментара е излишен [shtrak]

- Така,че системата ми е следната -

1.ГЛЕДАМ - ХАРЕСВАМ - ГЛАСУВАМ /ЗЛАТО/[smilie24]
2.ГЛЕДАМ - НЕ ХАРЕСВАМ - ПОДМИНАВАМ [smilie18]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: Lalinda   
Дата:   03-06-08 11:11

Дойде ми наум, че вероятно и ако не се обявява на отделна страница отделна класация Рейтинг А, гласуването ще стане по-смислено. Реално тя наистина няма кой знае какво значение, именно поради това, че кадрите с висок рейтинг В обикновено са и с висок рейтинг А, докато обратното изобщо не е в сила...

Гледам доста кичове със засилени до пределна степен цветове с над 100 точки рейтинг А и нито една в рейтинг В. Кому е нужно тези кичове да се фаворизират, при условие, че всеки подобен кич води до създаването на десет нови такива? Не е ли по-добре тези кадри да не са чак толкова видими?

Работеща би била, струва ми се, и система, в която, примерно, само авторите от рейтинг В имат право да раздават Злата, останалите автори нека раздават Бронзове. Това няма да навреди на хубавите снимки, дори напротив, а ще задържи част от кичовете на по-задни позиции...

Като казвам кич, нямам предвид съзнателно преследван кич от типа на този на Пиер и Жил - скоро май у нас няма да има подобни автори, както и да е, а неосъзнатия кич, мислен и замислян като артЪ.

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: J0R0   
Дата:   03-06-08 11:29

Lalinda - мислили сме го това, не е като да не сме.
Обаче ако на сайта няма представителна извадка от масовия вкус (рейтинг А) се започва една безкрайна война на всички срещу малцината.
Почват да валят теми като "трябва ли да си композитор за да можеш да оценяваш добрата музика", "тоя сайт не беше ли за всички, що само шепа хора да оценяват" и т.н.
Нема смисъл от такива войни.
Рейтинг А не пречи.
Който му харесва това да е добрата фотография - гледа, цъка с език и вика леле каква добра фотография, съвпада с моя вкус.
Който му харесва рейтинг Б да е - нека там да гледа и това да съвпада с неговия вкус.
Който му харесва Видове - нека там да цъка...
Астро, мода, врабчета...

Целта в крайна сметка е не една група, голяма или малка да налага своя вкус на останалите, а всеки да може лесно да намери нещо за себе си, нещо което съвпада с неговите разбирания за добра фотография. Като в същото време това не пречи на останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: wintermoon   
Дата:   03-06-08 12:07

iiccoo, какво и е на снимката? В кой свят живееш?[smilie10] Това е ежедневието на много деца в нашата татковина;) Това че не изглежда красиво не означава, че не е истина и не трябва да се показва. В този сайт съм виждал снимки от погребения, на сгазени хора и т.н. Аз лично като дете съм присъствал на подобни сцени(като тази на снимката) - да! не е приятно, не е красива гледка, но то е част от живота.Това не е режисиран кадър все пак.
Относно точките - Айде стига ревали де[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: vladimir666   
Дата:   03-06-08 12:09

wintermoon [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: elrisha   
Дата:   03-06-08 12:15

стига с тия точки ,бе!!![smilie9]
за това ли сте се захванали с изкуство - за точки?!
ми преориентирайте се докато е време![smilie23]

и спрете с тия линкове по Кюто - не гласувам по приятелски!!![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: wintermoon   
Дата:   03-06-08 12:20

elrisha [smilie24]

На OMV като сипете за 20 лева и дават точки[smilie18] Ако на някой постоянно не му иизнася нещо да ходи да зарежда[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Минус точки
Автор: elrisha   
Дата:   03-06-08 12:22

дават и волейболни топки ...може би най-скъпите,които някога ще си купите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »