Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимки 10x15 и резолюция
Автор: kingbullet   
Дата:   20-05-08 11:12

Здравейте,
тъй като преди няколко дни дадох снимки във фото за
вадене , ми направи впечетление , че всички са отразани
по-малко. Къде отдясно, къде отдолу. Някъде бях чел,
че трябва да бъдат в определена резолюция, за да не се
налага да се отрязват, но сега не мога да го намеря.
Бихте ли ми казали в каква резолюция трябва да бъдат
снимките, така че да не се налага намесата на фото
оператор. И има ли някаква програма с която мога да
си ги оразмеря всичките накуп, защото ще давам около
400 снимки, а една по-една ще се видя в приключение.
Благодаря


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: CTEHATA   
Дата:   20-05-08 11:20

От значение за кропенето са основно пропорциите, а не резолюцията.
Най-добре е да попиташ в самото фото. Тук само можем да гадаем, а там - ще знаят причината.
Ако се налагат някакви масови манипулации - XnView е твоята програма :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: asahi   
Дата:   20-05-08 11:23

Проблемът не е в резолюцията, а в пропорциите (съотношението на страните) на кадъра. Файловете, които си подготвил, са с пропорция 3/4 примерно, а ти ги печатат (не вадят) в пропорция 2/3.

От фотото могат да ти предложат 3 варианта:
- да ги отпечата с бели полета отстрани;
- да изрежат част от изображението отгоре и отдолу;
- да ти ги отпечатат на нестандартен формат без загуби.

Можеш и сам да изрежеш отгоре и отдолу снимките си. Във фотошоп това става най-лесно с инструмента кроп (С). С него можеш да избереш ръчно за всяка снимка как да кръцнеш.
Автоматично, но с фиксирани параметри, може да се направи с канвас сайз, екшън и бач-процес също във фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: ejko   
Дата:   20-05-08 11:25

често пъти хората снимат със сапунерките си като съотношението между страните на кадъра им е 3:4, а после вадят 10х15, което практически е 2:3 и рязането е неизбежно. Дори да снимаш 2:3 пак ще има леко рязане, но в никакъв случай не би трябвало да е чувствително от гледна точна на снимки за домашния албум... Аз си ги оразмерявам винаги преди да ги занеса за вадене..., а мисля че в интернет книжката към сайта имаше обяснения за тези неща (не съм сигурен, но предполагам)[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   20-05-08 11:38

Мдаа интересен въпрос. Има много смятане, но няма да те затруднявам [smilie5]
Това, което трябва да знаеш е пропорциите на страните на едната снимка, т.е. колко пиксела на колко пиксела са. (Ако говорим за цифрови снимки разбира се)
10х15 см - като разделим 10 на 15 получаваме 0.66 в период. това е съотношение между страните (или пискелите на цифровата снимка) 2 към 3, защото като разделиш 2 на 3 получаваш пак 0.66 в период.
Значи резолюцията има значение толкова доколкото пропорциите на страните ти е това число 0.66 (делиш по-малкото пиксели на повечето пиксели в страните) и трябва да получиш такова число за да ти излезе нормално снимката в кварталното фото с размер 10 на 15 см. Има и др. начини ама там трябва да обръщаш пикселите в инчове (определен брой точки на инч) и после да обръщаш в сантиметри. Ама става дълга и широка [smilie25]
Най-лесно е да снимаш в режим 2 към 3 ако апарата ти има тази функция естествено. Ако няма трябва да си играеш във фото-шопа или др. програма. Има готови такива за оразмеряване нарича се JPEG crops, но няма д ати свърши работа за 400 снимки, щото мисля че трябва една по една да ги 'режеш'
най-лесен вариант за теб, но с компромис е да кажеш във фотото да ти пускат бели линии на самите снимки отстрани или да вадиш в 9 на 13 см. щото там съотношението на страните е 3 към 4 (предполагам твоето фото така снима). Ако пускаш бели линии, кадъра ще ти е цял, но ще име бели линии отстрани и фактически самата ти снимка ще е реално с малко по-малък размер пък ще платиш за по-голям.
Групово преоразмеряване може да правиш с file -> script -> image procesor, във Фотошоп, но там се запазват пропорциите на страните и само се намаля фактическия размер на изображението без пропорциите му.
Ако снимаш Пентакс К100Д да речем там снимките са 2000 х 3000 пиксела т.е. идеално за вадение на снимки с размери 10 х 15 см.
Дано съм ти помогнал [smilie24]



Публикацията е редактирана (20-05-08 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   20-05-08 11:40

ехее докато напиша дългия си пост са ме изпреварили :-))
Слушай Асахи.... и мен [smilie18] Най-добре е с Batch procesing na PS



Публикацията е редактирана (20-05-08 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: ejko   
Дата:   20-05-08 11:45

https://photo-forum.net/ebook/page6-4.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: Motherless_Child   
Дата:   20-05-08 11:48

Тъкмо щях да ти подскажа за ФШ и Ежко ме е изпреварил... Това е спасението, не разчитай във фотото да ти кадрират снимките. Подготви си ги ти! [smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: colorit   
Дата:   20-05-08 11:56

Batch procesing-a не е решение защото вжаните детайли не винаги са в средата на кадъра [smilie3] така че си ги прекадрирай сам, като зададеш стойности на инструмента 15,2 х 10,2 см

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: ejko   
Дата:   20-05-08 11:59

ми то и без това като зададеш стойностите на кропа и после 40-50 снимки се кадрират ръчно за около 10-15 минути и то при положение, че се мнимава и се опраят левълси, така че, не е кой знае какво... Но само с Бач трудно...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки 10x15 и резолюция
Автор: kingbullet   
Дата:   20-05-08 12:24

Мда, ще бъде голяма играчка....
Благодаря на всички

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »