Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Апарат и обектив за макро на растения
Автор: k.metodiev   
Дата:   19-05-08 13:20

Здравейте,
Занимавам се с фотография на растения, но не художествена, а по скоро техническа. Снимките ги използвам за уеб страница http://www.bgflora.net/index_bg.html
. Досега съм ползвал Pentax Optio 330GS и Олипус C765UZ, а преди съм снимал и на лентова огледално рефлексна Минолта. Решил съм да купувам нов DSLR. Бях се спрял да Nikon D80 с обектив Nikkor 60mm f/2.8D AF Micro общо 2050 лева във Фотопавилион. Но нещо не получавам много съгласието на жената заради парите.

Въпроса ми дали е равностойна комбинацията Nikon D80+Sigma 50mm f/2.8 Macro (с 250 лв по-малко) и струва ли си това пестене

и другата по-евтина Pentax K200D+Sigma 50mm f/2.8 Macro (с още 200 лв по-евтина, или общо става 1600 лв)

Разбира се можете да ми предложите и други варианти.

Пак обръщам внимание, че ми трябва за макро на растения за уеб сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: kapitancho   
Дата:   19-05-08 14:32

Още една по-евтина - D80 с китов 18-55 + прокасрни лещи +1,+2 и +4D. Общо излиза около 1536 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: Tenev   
Дата:   19-05-08 14:38

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&product=2026#slides-pane-0

Eто още една възможност

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: sauron69   
Дата:   19-05-08 14:46

още един глас за Канона- имам обектив Canon EF-S 60mm и съм много доволен от него [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: plamendoc   
Дата:   19-05-08 15:23

Без проксарни лещи много винетират по-добре Рейнокс-250 в момента е кам 100лв, но качеството е много добро

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   19-05-08 16:18

за цветя автофокосът не е задължителен.
Ако вземеш една Волна 9 /на 42мм е, изпада отвреме навреме в базара/ ще получиш мнооого високо качество на символична цена.

Тялото в случая няма значение.

Не се заблуждавай с лещите.
Да, ще можеш да фокусираш наблизо, но качеството ще е много зле, сравнено с Волната. Проверено е.
Хубаво макро се прави с макро обектив. [smile] /сетих се за козата и пъча [smile] /


Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: asahi   
Дата:   19-05-08 16:56

Някои сапунерчета имат чудно макро.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: PolarBear   
Дата:   19-05-08 17:21

Извинявай, ако ти пиша добре известни неща, но от начина, по който си поставил въпроса, би трябвало да попитам: наистина ли смяташ да ползваш снимките само за уеб? Смяташ ли да правиш копия с по-сериозен формат от, да кажем 20х30?

Защото: предимството на ДСЛР-а за макро са възможностите за по-големи отпечатъци основно. Докато компактните апарати имат едно огромно предимство - неколкократно по-голямата дълбочина на рязко изобразеното пространство (DOF на новобългарски). И за снимки с научен характер това предимство е много важно. Погледнах снимките на сайта ти - някои опредлено имат нъжда от по-плитка дълбочина на рязкостта, но точно те не са макро. А макро-снимките са добри.

Просто дълбочината на рязкостта според геометричната оптика май беше пропорционална на размера на светлочувствителния материал на степрн (-1) доколкото си спомням...А компактните апарати имат малък сензор.

Иначе и аз смятам, че Волна-9 е много качествен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: ilcoin   
Дата:   19-05-08 17:37

Мислил ли си за олимпус? Те имат най-малката матрица сред огледално-рефлексните камери, което съчетано със стабилизацията в тялото ще ти даде чудесна камера за макро. А иначе, найстина със сапунери стават чудесни макро снимки и ако не ти трябва да качваш на голям формат снимките не виждам смисъл от това да се хвърляш на скъпа камера. Още повече че е твърде вероятно, колкото и парадоксално да ти звучи, да не получиш по-високо качество с нея (точно заради малката дълбочина на рязкост - ако имаш нужда от нея разбира се) [smilie8].



Публикацията е редактирана (19-05-08 17:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: swan_   
Дата:   19-05-08 17:57

Абе вземи си един канон С5 - ще ти свърши чудна работа за тази цел! Ще спестиш не 200 а 1200лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: 35mm   
Дата:   19-05-08 18:01

Д80 нов, или Д200 на старо за 1500 лв + руски обектив (Волна или Калейнар 2.8/100мм + Макро пръстени на Никон отсвякъде го правиш под 2000 лв.
С Д200, Калейнар на Никон байонет и Никон макро пръстени имаш мерене с фотоапарата. Фокуса винаги е ръчен при макрото ако ще е там където го искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: nsirakov   
Дата:   19-05-08 18:02

70-200/4L +36mm kenko macro ring - cial kadar


http://www.4coolpics.com/pics/0204/000550204561.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: PolarBear   
Дата:   19-05-08 18:11

Ники, на ръчен фокус ли си я снимал?

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: maldito   
Дата:   19-05-08 18:17

слушай полярния мечо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: nsirakov   
Дата:   19-05-08 18:34

не полярен.. АФ

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: PolarBear   
Дата:   19-05-08 18:38

А така. Добре е станало.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: deathzone   
Дата:   19-05-08 19:47

Киро ти беше от Пазарджик ако не се лъжа. Най-добре си вземи Пентакса с макро обектива, чудна работа ще ти свърши за тази работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: k.metodiev   
Дата:   19-05-08 20:15

Tenev написа:

> http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&product=2026#slides-pane-0
>
> Eто още една възможност

Благодаря много! Много добро предложение, сериозно го обмислям.


Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: navy   
Дата:   19-05-08 20:21

Сега, извинявам се за това, че не съм чел другите мнения.

Добро макро можеш да направиш с всеки макро обектив на почти всяка система, пентакс, никон, канон, сони...
Също така можеш и с макро пръстени и т.н.

Това го казвам, защото говориш за цветя. Те не бягат, не мърдат, можеш да си сложиш стативчето, да си разположиш осветление... ако искаш може да скъсаш цветето и да си го занесеш в 'студио'.
Та така, затова го казвам така...

От тук насетне идват и по-добрите обективи при по сложни ситуации [smilie7]

Например никон имат един тилт шифт макро обектив, единствен по рода си (от познатите), с който можеш да направиш макро снимка на цветето с избрана от теб фокусна равнина [smilie7]
Нещо много полезно [smilie24]

Такива ми ти рабути...

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: k.metodiev   
Дата:   19-05-08 20:32

PolarBear написа:

> Извинявай, ако ти пиша добре известни неща, но от начина, по
> който си поставил въпроса, би трябвало да попитам: наистина ли
> смяташ да ползваш снимките само за уеб? Смяташ ли да правиш
> копия с по-сериозен формат от, да кажем 20х30?
>
> Защото: предимството на ДСЛР-а за макро са възможностите за
> по-големи отпечатъци основно. Докато компактните апарати имат
> едно огромно предимство - неколкократно по-голямата дълбочина
> на рязко изобразеното пространство (DOF на новобългарски). И за
> снимки с научен характер това предимство е много важно.
> Погледнах снимките на сайта ти - някои опредлено имат нъжда от
> по-плитка дълбочина на рязкостта, но точно те не са макро. А
> макро-снимките са добри.
>
> Просто дълбочината на рязкостта според геометричната оптика май
> беше пропорционална на размера на светлочувствителния материал
> на степрн (-1) доколкото си спомням...А компактните апарати
> имат малък сензор.
>
> Иначе и аз смятам, че Волна-9 е много качествен обектив.

Всъщност съм публикувал снимки и на плакати и брошури, но най-вече ми трябва за уеб.

По принцип знам, че компактните имат макро с по-голяма дълбочина на фокуса. Макар че, не съм на ясно до колко е по-малка дълбочината при ДСЛР, и до колко се подобрява със затваряне не блендата, тъй като никога не съм снимал с макро обектив, но ето в този сайт http://www.floralimages.co.uk/
, който е сходен на моя, снимките са правени с горепосочения от мен макро обектив на Никон и с тяло Никон Д70 и според мен са доста по-качествени от моите, като мисля, че това не е резултат от допълнителна обработка. А и от две седмици се нагледах са всякакви снимки на макро обективи и макро от сапонери [smilie10]
и мисля, че все пак си е по добре да снимаш с макро обектив, защото все пак не е важно да имаш само дълбочина на фокуса, (която и при макро обектива можеш да постигнеш при определени условия - пр. затворена бледна+ статив). Макар че да си призная ме притесни донякъде с твоите и на другите форумци доводи за сапунерите. Та не знам вече. Все пак благодаря за полезната информация


Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: PolarBear   
Дата:   19-05-08 22:01

Няма място за притеснение - човек, дори и добре да живее, накрая си купува ДСЛР. Без това няма да мине, но всъщност с него ще станат по-добри общите планове най-вече. А дълбочината на рязкост се подобрява с диафрагмиране, но и това не е до безкрайност, при бленди над 16 лека-полека започва спад на качеството заради дифракцията. А и говорим за статични обекти, защото иначе ще се наложи и покупка на светкавича, а светкавиците за макро никак не са евтини.

В края на краищата, всичко е въпрос на средства. И на оптималното им разходване. Най-евтиният вариант е евтино тяло (не виждам никаква причина то да не е втора ръка, а там цените сега са съвсем разумни) и една Волна 9 с преходник. Обективът се появява в базара отвреме-навреме, цената стига до 130 лв. Следващата възможност е да си избереш хубав макрообектив и с останалите пари да вземеш тялото, за което те стигнат. Не мога да ти препоръчам конкретен вариант, защото не ползвам техника на никон и нямам личен опит. Само за илюстрация - бих взел Канон 100/2.8 макро и всяко тяло нататък, за което стигнат останалите пари. Такава канонска комбинация може да излезе около 1200-1250 лв и резулта

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: PolarBear   
Дата:   19-05-08 22:05

тът ще е много добър...

Не знам какво стана и постингът горе се самопостна недовършен.

[smilie18]

Както и да е, това е подходът. Избираш обектива, тялото не е важно в случая. Просто вземи най-добрия обектив, който можеш да си позволиш и му закачи едно добро тяло втора ръка за малко пари.

[shtrak]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: navy   
Дата:   19-05-08 22:57

Тва е щото пишеш на нотбук [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: PolarBear   
Дата:   19-05-08 23:19

Да. Гадно е, наистина.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарат и обектив за макро на растения
Автор: navy   
Дата:   19-05-08 23:20

Ако ползваш нормална мишка - изключи си тъчпада...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »