Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: special_k   
Дата:   06-02-08 10:22

Спешъле, с pattern ще запълниш цялото пространство на слоя с многократно повторен мотив. Ползва се за съвсем различни неща


тцтц,
1. имаш SCALE - в зависимост от големината на патерна, може и да е колкото целия кадър.

2. Ще запълниш цялото пространство ако искаш....тва му е хубавото на фотошопа и леърите.

/сега отивам в парламента, като се върна ще дам пример/[beer]
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   06-02-08 13:26

Копираш на стара фотохартия или и не фиксираш...само стоп оставяш на слънце за 2 дни и после сканираш и си готов..после при желание фотощоп на вкус



Публикацията е редактирана (06-02-08 13:27)
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: volokin   
Дата:   06-02-08 13:33

това с готовите плъгини довежда рано или късно до еднообразие. За всяка болест си има цяр.

Ето едно кадърче от мен, правено с наслагване на две снимки, една на тетрадка с петна, и друга с нормалния мотив:


http://www.altphotos.com/images/altphotos/4d4f1505f-d34a-4ab1-beb9-fbb62b6add42.jpg

 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: e-mil   
Дата:   06-02-08 16:59

special_k
"1. имаш SCALE - в зависимост от големината на патерна, може и да е колкото целия кадър.
2. Ще запълниш цялото пространство ако искаш....тва му е хубавото на фотошопа и леърите."


Целта на ретуша в конкретната ситуация е да се наподоби амортизацията и ако се налага чрез дефектите да се подчертаят някакви художествени свойства. Но основното е имитацията на реални условия. А в реални условия рядко петното ще запълва целия кадър. По-скоро ще има голямо петно с пръски в някаква посока, дребни черни петънца, драскотини и т.н.

Сега, малко за четките и патерните.
Смисълът на десена (pattern) e да запълни с повтарящ се мотив дадено пространство за да спести хамалската работа. Независимо дали е покривка за маса

http://images.wireware.net/cameronnicolecom/c_img/Oilcloth-Roma.jpg


или решетка за текстура на уеб-сайт

силата на този инструмент е в повторението.

А трудното при петната не е да се имитират. Човек като има време ще седне и ще си ги изпипа едно по едно или ще си ги копира от готова снимка. Трудното е да се разпръснат хаотично. Дори и случайно да кликаш по екрана все ще се наложи 4-5 пъти ръчно да сменяш размера и формата, защото еднакви петна няма. А това с pattern не става. Освен това за да можеш да си позволиш свобода, трябва да направиш десена достатъчно голям за да може да се намалява и увеличава без сериозна загуба.
Ето как изглежда едно запълване при 100 и при 130%.



Увеличаването е сравнително малко, а разликата в качеството - голяма.


Какво е удобството на четката в сравнение с ефектите на слоя.
1. Blending modes са ефекти в реално време. При всяка микроскопична промяна на слоевете програмата ги изчислява наново, а това при големи файлове гълта сериозен ресурс. Особено ако имаш големи patterns. Дори да ползваш Fill -> Pattern вместо blending, пак остава неудобството от плътното подредено запълване.
А с четката можеш веднага да разположиш петното където си искаш, с каквато големина искаш и с какъвто цвят искаш.

За да направиш същото нещо с pattern, трябва да растеризираш слоя, да го умножиш n пъти, и да луднеш от местене, оразмеряване и оцветяване.


2. Фотошоп изпълнява blending ефектите по реда на подреждането. А patterns overlay е на предпоследно място. По-често използваните ефекти като color overlay и gradient overlay са преди него. А това предполага излишно структуриране на по предни етапи в обработката.
Дори четката да ти е огромна, слоят остава статичен. Намерил си му мястото - не ти трябва повече да го местиш. Веднага можеш да му приложиш каквито си искаш ефекти в реално време.


3. Хубавото на четките е, че имат отделно меню Window -> Brushes. Могат да се смесват една с друга, да им се дава точен цвят, или преливка между точни цветове, да се добавя щум, да се прилагат paterns директно върху тях, а не върху целия слой и включително да получиш избледняване по продължение на линията. Ако имаш писалка много от параметрите може да зависят от натиска върху таблета. Тоест всяка малка промяна да води до бързи и ефективни резултати.


И цялото това богатство може да се сложи в свободния щрих направен с ръка, което при ретуширането е от огромна полза. Нещо което с blending modes е невъзможно.
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: d256h   
Дата:   06-02-08 21:41

За ФШ е ясно, че може много, стига задклавиатурното устройство да борави умело!
И все пак, не може да няма друг софтуер, който да има готови функции за използване?



Публикацията е редактирана (09-02-08 14:56)
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: d256h   
Дата:   13-02-08 17:40

[shtrak]
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: asahi   
Дата:   13-02-08 17:59

Нали ти посочихме имена на пъгини. Изпробва ли ги?
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: frenchev   
Дата:   13-02-08 18:07

добре де, на мен едно не ми е ясно. аз гоправя по много прост начин намерих в гуглето снимка на стара хартия сложих я отгоре моята снимка и му дадох мултиплай. и готово. това беше всичко


http://212.36.3.59/site_pics/101/e_1202488246_naturmort.jpg



няма ли да е по лесно и по достоверно да се вземат разни бели листи да си полейш с кафе, чаи вино и така нататък. намокряш с ги вода и ги оставяш на слънце. след няколко дена имаш "стара хартия". преснимаш си я или я сканираш и готово - имаш голям набор от различни пена.

за драскотините не знам. но примерно взимаш някаква прозрачно фолио или плексиглас и го надраскваш. снимаш го и пак имаш драскотини.

а също така в нета има и разни библиотеки с петна драскотини и т.н. за мен така е най лесно.

идея си нямам какви са тия патерни и модули ама и по моя начин става. а може и да е едно и също ама аз да не знам как се казва [smilie5]

ако греша някой да ме поправи. [beer] [beer] [beer]

 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: IvcheTo   
Дата:   13-02-08 18:08

тук има доста интересни нещица за шопа
http://uroci.net/tutorials/Photoshop/
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: Morph   
Дата:   13-02-08 21:16

преди доста време имах един плъг-ин за сопата ,казваше се Old Movie нещо си ,ето една снимка


http://212.36.3.59/site_pics/156/2_1160755572.jpg

 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: megastrat   
Дата:   14-02-08 09:05



http://fc01.deviantart.com/fs17/f/2007/143/d/5/Vintage_Tutorial_1_Sp_by_LDGSherar.jpg





http://fc02.deviantart.com/fs15/f/2007/044/e/4/Old_Photo_Effect_by_accodeum.jpg



[smilie3]

 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: e-mil   
Дата:   14-02-08 11:13

frenchev написа:
"идея си нямам какви са тия патерни и модули..."

Патерните нямат нищо общо. Те бяха просто инцидентен спор със спешъла, какво да се прави с ръчно изработените форми, след като свършиш работа по снимката. Той каза, че е добре да се запазят на патерн, аз обичам да ги имам на четка. Няма значение кой какво предпочита, номерът е че е добре да се пазят такива неща, защото не се знае кога пак ще потрябват. Когато правиш на седмица по 4-5 различни продукта и някой елемент ти потрябва след половин година върви го търси по ДВД-тата.
По същата причина (ако имам време) предпочитам да описвам такива форми с криви, защото не се знае, кога ще потрябва 15 пъти по-голямо. Ако е петно може да се направи пак, но ако е карта на Европа ще ти се вземе здравето да опишеш всички островчета. А може да не стигне и времето да ръсиш бели листи с кафе [smile]

Онлайн библиотеките са много хубаво нещо, но имат един основен недостатък - почти всички ги ползват. Пусни си БНТ, БТВ и Нова. Редовно си сглобяват кашове с готови фонове, форми, даже пускат цели готови кашове - само едно надписче отгоре и айде в ефир. Засуканите орнаменти в шапката на "Здравей България" са точно от такава библиотека. Едно женско предаване по БНТ е с такава готова шапка и кашове. Някои от авторекламите на БТВ - също.
Няма лошо да се ползват - точно затова са направени, само че днес куцо и сакато може да си ги купи или изтегли от Мрежата. Снимките на стара хартия в Гуглето са ограничен брой. Като си избереш готов елемент никога не знаеш дали още някой не се готви да пусне същия. Библиотеките са за сватбари (без да обиждам останалата част от труда им). Затова е добре, когато може нещата да се правят ръчно.



Публикацията е редактирана (14-02-08 12:19)
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: d256h   
Дата:   14-02-08 12:06

Защо пуснах тази тема? Преди време, питах за подобен софтуер и някой ми беше показал линк към един руски сайт, в който имаше други линкове към търсения софтуер. Лошото е, че забравих как се казва програмката, която си бях изтеглил и инсталирал. Компа ми се скапа и загубих инсталацията, а после , като си мислех че ще намеря софтуера..дедовия. Яд ме е, защото с тази програмка можеше да се рботи много просто, а ефектите, които правеше бяха много приемливи. Можеше да се контролира броя драскотини, вида им ,формата им, разположението им. Подобно беше положението с контрола на рамката, 'замърсяването' на хартията и т.н. Та затова повдигам темата пак с надежда да се появи линк към подобен софтуер !
[beer]
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: d256h   
Дата:   15-02-08 08:53

[smilie24]
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: Morph   
Дата:   15-02-08 12:56

това ли имаш предвид:


http://i.f-e-n.net:6666/2239/6d1cfacc11f079d87e6b7222cdac312a.jpg



една бърза обработка с въпросния плъг-ин:


http://i.f-e-n.net:6666/2239/7b3d7dc9352f298becb4a359866423c0.jpg



Ако имаш в предвид по-горното ,плъг-ина се казва "Old Movie" и можеш да го изтеглиш от следния линк(версия 1.30):

http://somnambulche.data.bg/oldmovie.rar
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: Matheya   
Дата:   15-02-08 15:56

ох, и аз сега се мьча с тая програма.... [smilie8]
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: HP   
Дата:   01-02-14 16:05

Еееееех.....
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: мирка   
Дата:   01-02-14 16:53

Alien Skin Software - Exposure [smilie24]
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: asahi   
Дата:   01-02-14 23:22

Форумни археолози [ezik]
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: HP   
Дата:   02-02-14 10:01

По-скоро носталгия по едни времена,в които се водеше нормална дискусия
 Re: Кое, как, с какво да направим ефекта 'Стара снимка'
Автор: mono89   
Дата:   02-02-14 12:02

Една програма лесна за работа "PHOTOCKARE" има някои ефекти за състаряване на снимки.


http://prikachi.com/images/379/7020379z.jpg



 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.