Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Prakticar   
Дата:   25-01-08 20:46

Мдаа, защо жените не могат да паркират - защото цял живот ги лъжат че това туканкана били 30 см.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: danbi   
Дата:   25-01-08 23:49

то аз като се жених, тоя закон още не важеше у нас. пусто да си бях взел 'мириканка...
може и вашата ситуация да е такава

ама лъжат де, пък ний се правим че им вярваме

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: elmaduro   
Дата:   25-01-08 23:55

Нещо смислено[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: elmaduro   
Дата:   25-01-08 23:58

[smilie21]

Боря се за членство в Партията[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   26-01-08 15:23

Lizaastar, кой по дяволите ти каза, че 50мм = 0 [smilie10] [smilie18] [smilie18]

Такова животно НЕМА, казал шопът [smilie10] [smilie18]

Хайде понеже днеска съм в добро настроение, ще взема да ти обясня:

За "нормална" фокална дължина се смята тази дължина, при която образа е с пропорции и перспектива близка до пропорциите и перспективата, която ние виждаме с нашето зрение. За фотографията тази дължина е прието да е равна на дължината на диагонала на оптическия сензор.

В такъв случай за Лайка формата, при който дължината на диагонала е 43мм, нормалната дължина е 43мм. Е, прието е, че нормални обективи са тези с фокусно разстояние от 40 до 55мм.

Паналайката има сензор с диагонал 9мм, тоест кроп фактор 4.75 [smilie5]
"Нормалната" фокусна дължина за този обектив е 9мм, което, умножено по кроп фактора, дава 43мм.

Обектива е с фокусно разстояние от 7.4мм до 89мм, което приравнено към зрителния ъгъл на лайка формата е точно 35 до 420.

Само че, какво общо има всичко това със милиметрите и "увеличението"? Оптическият зум е просто съотношението между най-късата и най-дългата фокусна дължина на обектива, това е.

А това, че някой е превел на български "optical zoom" като "оптическо приближение" - ми сърди му се на него, на английски "zoom" е просто наподобяване със членоразделен звук на действието - като "пляс", "бръм", "бум" и т.н. [smilie18] [smilie18]

Плюс това, както вече ти показахме, зрителният ъгъл не е линейна функция на фокусното разстояние, и затова 12 пъти разлика във фокусното разстояние не значи точно 12 пъти разлика в зрителния ъгъл. Това е така, защото зависимостта между фокусното разстояние и зрителният ъгъл е тригонометрична функция (сиреч, нелинейна зависимост). Разликата е особено осезаема при късофокусни обективи (големи зрителни ъгли).

Затова, ако се вгледаш в скалата на милиметрите на твоята Паналайка, ще забележиш как цифрите са разположени на еднакво разстояние една от друга, но в широкоъгълния край на обектива разликите между съседните числа са по-малки.

Като последно допълнение - обикновено зрителният ъгъл на човешкото зрение е към 140 градуса, далеч повече от 50мм лайка формат. Така че малко трудно 50мм ще са "0" [smilie5]

В този случай Паналайките нищо не те лъжат, много си им е добра скалата, далеч по-неприятен е факта че ръчния фокус не е разграфен, и не спира на безкрайност.

А за "увеличението" - това вече е съотношението на образа на обекта, проектиран върху сензора. Увеличение 1:1 ще имаш, ако примерно имаш обект с размер 5мм и проекцията на този обект върху сензора е също 5мм. Както се сещаш надявам се, това силно зависи от разстоянието до обекта.

Друг тип "увеличение" е размера на оптическия сензор/филм съотнесен към размера за печат. Примерно А4, отпечатано от филм 35мм, съответства на увеличение 8.5 пъти.

При дигиталните снимки се борави с резолюцията (брой точки на инч), и качествен резултат се получава при поне 250-300 точки (пиксела) върху инч (25.4мм) хартия. Тоест, с Панасоника, даващ 3648 точки по дългата страна, би трябвало да можеш да печаташ качествено до към (3648/300)*25.4 = 308 мм = приблизително А4. Всъщност от личен опит ти казвам, че от Панасоника и А3 снимки се получават добре (към 220 точки на инч).

Ако и сега не разбра, и още си мислиш, че те гъбаркаме, язък за писането!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: lizaastar   
Дата:   26-01-08 17:22

ok благодаря за отделеното време, аз нямам ФЗ50 , просто го дадох за пример, имам Олимпус Е20+ телекомвертор 1,45.=200мм към лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: bobihot   
Дата:   26-01-08 19:06

Аз затова предлагах вече да се дава съотношението спрямо диагонала на кадъра (нормално фокусно за системата). По този начин отпада привъррзването към 35мм еквивалент, но не щът? [smilie11] [smilie25] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »