Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Защо производителите лъжат
Автор: lizaastar   
Дата:   25-01-08 01:03

със зума пример за Panasonic Lumix DMC-FZ50 12.00x zoom (35-420mm eff), не е ли по-правилно да се сметне 420/50=8.4, под 50 мм обектива намалява, на около 50 мм е на 0, а над 50мм увеличава -или греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Стоев   
Дата:   25-01-08 01:05

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: boni   
Дата:   25-01-08 01:09

Това е диапазона на вариообектива и той е 35-420 или 12 пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: lizaastar   
Дата:   25-01-08 01:11

да но не увеличава 12 пъти а около 8 и отдалечава с около 0.7

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: boni   
Дата:   25-01-08 01:17

Говорим за диапазона на вариообектива и той е 12 пъти. Това не е бинокъл, за да говорим колко увеличава.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: asahi   
Дата:   25-01-08 01:18

Нито увеличава, нито намалява. На теб така ти се струва или ти е по-просто да го проумееш.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: mcujovani   
Дата:   25-01-08 01:25

Щото всички са лъжци и мошеници в тая измислена държава....във всеки чужд сайт пише че е 8.0х а в България е 12х е затова сме така, щото всичко тука е мафия.........МАФИЯ..........МАФИЯ[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: mcujovani   
Дата:   25-01-08 01:26

а са мани майтапа.....12х си е те по-нагоре са ти казали защо [smilie5] [smilie10] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: miton   
Дата:   25-01-08 01:30

споко, вече е петък[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: doriyan   
Дата:   25-01-08 01:33

зума е от -0.7 до 8.4 [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: solo5   
Дата:   25-01-08 03:10

да ама до 3Mpx снимаш мравка на луната [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: IvcheTo   
Дата:   25-01-08 03:38

ами ако няма мравки там , какво ще снимаш[smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: orlindraganov   
Дата:   25-01-08 03:39

Ще използваш върха на пръта на знамето на американците като огледало за да правиш папарашки снимки под ъгъл в белия дом

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: IvcheTo   
Дата:   25-01-08 03:49

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] ти що не спиш бре [ezik] [smile] [smile] [smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: IvcheTo   
Дата:   25-01-08 03:50

ако ги търсиш мравките , сега [smilie6] [smilie6] [smilie6] [smilie6] спят !!![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: solo5   
Дата:   25-01-08 04:54

сите баби мравки спят сега [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: lizaastar   
Дата:   25-01-08 11:52

ми да указват диапазона на обектива не зум, защото е лъжа това е

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   25-01-08 11:58

Абе, а на тебе кой ти е казал че 50мм е равно на увеличение 0 [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: The_Melon   
Дата:   25-01-08 12:17

Ми те го указват. На всеки обектив го пише светлосила и дължина на обектива в мм. от - до.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   25-01-08 12:19

Хубу де, ама кой ти каза че 50мм е увеличение 0, на който и да е обектив [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   25-01-08 12:19

Честит петУк [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: graphic   
Дата:   25-01-08 12:23

Бони го каза най-добре - не бъркай фото оптиката с биноклите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   25-01-08 12:24

[beer]

То за дължината на обективите в милиметри хубаво, ама какво общо има това със зума на Паналайката [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   25-01-08 12:25

А мене как ме лъжат производителите начииии.....

купувам го, пише на него Leica , а пък форумец ме убеждава, че било долна Минолта [smilie5]
Друго пак така Leica , а пък се указва, че било долен Панасоник.
Sony-то ми било тринитрон ТВ.
Ся чакам Pentakс-а ми да се укаже Самсунг [smilie7]

Фиата не бил фиат, а Лада, а БМВ е клон на Москвич [smilie18]

Абе света се обърка ....объркан си бил де[smilie18]

Производителите винаги лъжат....ама моито си е НАЙ-убаво....та ако ще и руско да е - уникален екземпляр е, станал случайно изключително добър, щото го правил на разпрадалението си в завода в прилив на вдъхновение точно някакъв гении.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   25-01-08 12:28

И сам сунгът е сунг! [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: danbi   
Дата:   25-01-08 12:43

Mobby_Dick, точно на обратното е! Пентакса е марка на самсунг, които пък са панасоник, а те от своя страна сони, пък те ... Цайс? но се крият гадините, заради антитръстовите закони. А москвича открай време се прави от немски каски, което ще рече е в предишния си живот вероятно е бил някой претопен Бенц.

Най-лошото е, че тоя петък още не е станал петъчен... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: volokin   
Дата:   25-01-08 12:48

12 пъти е отношението към милиметрите. Отношението към ъглите е друго:

400 мм са еквивалентни за лайка формат на ъгъл 6°10'
35 мм за лайак-формат са 62°

400/35 = 11,43

62°/6°10' = 10,05

Сега ако Моби Дик знаеше какво е това увеличение, щеше да ти отговори, но той не знае, затова и се смее [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   25-01-08 12:49

Абе в тая работа извънземните имат пръст 100% [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Пък мойте лентови апарати - и там голяма измама. Ужким за Канон ги продават, пък като ги погледнеш - пълна измама, ужаст ви казвам [smilie10] [smilie10] [smilie18] [smilie18]

Канон е само вградената светкавица - там под нея пише "Канон", а пък апаратите са някаква незнайна марка "ЕОС" или нещо подобно - това го пише на самия апарат [smilie10] [smilie10]

Лъжат, ви казвам, лъжат [smilie10]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: volokin   
Дата:   25-01-08 12:58

Пояснение за такива като Моби Дик:
Кръгчето означава градуси, а прима означава минути. Един градус съдържа 60 минути, някой да не вземе да ги дели на калкулаторчето си Канон [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: tofo   
Дата:   25-01-08 12:58

Пич, тъкмо т.нар. зуум е диапазона на обектива. Кратното на макс. и мин. фокусно разстояние. 100-300мм.- 3х зуум. 50-150мм-пак толкова. Т.е. разликата между най-широкото и най-дългото на дадения обектив. А иначе гледам на Витошка шиткат един обектив 650-1300мм. Само 2х зуум , мошениците [smilie23] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: vladihg   
Дата:   25-01-08 12:59

Аз кат Ви казвах, че Паналайките са Балалайки Вие се ме апострофирахте...[smilie10] [smilie10] [smilie10]
"Совите не са това което са"
"Панасоника не е това което е"[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: volokin   
Дата:   25-01-08 13:02

Аз пък имам едно приятелче, което понеже кара Мерцедес си купи и часовник Мерцедес, един такъв евтин, но хубав, лъскав и голям.

Моби Дик понеже и той кара някакъв Мерцедес, не вярвам да се съгласи, че Мерцедес са часовникарска фирма [smilie18] [smilie18] [smilie18] За да няма спекулации, да спомена, че часовникът е купен от сериозно представителство на Мерцедес, а колата е от новите Е-класи [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: danbi   
Дата:   25-01-08 13:09

Аз пък моя часовник Nikon го оставих, щот' ме мързи да му сменям батерията! [beer]

Тъй без часовник голям кеф! [smilie18] [smilie18]

ПП: Гледам го сега, спрял на шкафчето. Е хубу, ненадеждна техника, спрял.. ама може ли да е баш толкова непрецизен, че да спре точно в 12 часа, 0 минути и 1 секунда?!?!



Публикацията е редактирана (25-01-08 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   25-01-08 13:12

Волокин, тия ъгли ги смяташ според диагонала на филмовия кадър нали?

По принцип камерата се държи хоризонтално, на мене ми е по-логично да се сметне какъв е зрителният ъгъл по широката страна:

420мм (толкова е макс. на Паналайката): 4 градуса 54 минути (почти 5 градуса)

35мм: 54 градуса 26 минути

420/35 = 12
54.43/4.9 = 11.1 [smilie18] [smilie18]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: volokin   
Дата:   25-01-08 13:14

Е сега вече със сигурност ги объркахме нещата:

- на Моби Дик Лайката е Панасоник
- На Моби Дик другата Лайка е Минолта
- На Моби Дик часовникът е Никон
- На Моби Дик Мерцедесът се прави от часовникари, демек двигателят му с пружина някаква, той преди да запали, върти манивелата известно време и го кара докато му се развърти пружината

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: aldygreen   
Дата:   25-01-08 13:18

Хехех, при нас е весело! Петък си е петък!
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (25-01-08 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: dau   
Дата:   25-01-08 13:19

Лъжат мамичката им, върнете ни парите [smilie10] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: danbi   
Дата:   25-01-08 13:19

ако мерцедес са си позволили да краднат технологията... "пружината се навива от друсането по пътя".

само дано са предвидили че нашенските пътишта друсат повече от нормата, и пустата пружина може да се скъса от пренавиване.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: volokin   
Дата:   25-01-08 13:20

джога по принцип се смята по диагонала, но както и да ги смяташ, съотношенията са различни.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: j.u.l.i.u.s.   
Дата:   25-01-08 13:22

djogata написа:

...
> 420мм (толкова е макс. на Паналайката): 4 градуса 54 минути
> (почти 5 градуса)
>
> 35мм: 54 градуса 26 минути
>
> 420/35 = 12
> 54.43/4.9 = 11.1 [smilie18] [smilie18]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Хем си ги написал и пак не си ги сметнал... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

54.26/4.54 = 11.9515 [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: volokin   
Дата:   25-01-08 13:25

Джулиъс, десетично е така, но ние смятаме в ъгли, резултатът от джогата пресметнат с моят калкулатор който не е Канон е 11,10884354

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   25-01-08 13:26

Да бе,
самонавиваща от дупките пружина е [smilie24]
Аз се чудя що резервоара ми повръща бензин, та го отливам в туба.

Нищо, ши дам на тоя, де Москвича му е БМВ всъщност да зарани карбураторУ[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: volokin   
Дата:   25-01-08 13:27

по точно той трябваше да напише 54°26'/4°54'
[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: volokin   
Дата:   25-01-08 13:28

Моби Дик, колко е часът? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   25-01-08 13:34

Аз много обичам самонавиващи се часовници, и на тях да пише ORIENT, за да не се самозабравям и да се самонавивам махалото, наруша баланса и скъсам анкАра и земе, чи дигне градусО до толко, че зема да споря с доцента ми по Картография, или дивизионния ми по аРтилеризЪм [smilie7] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   25-01-08 14:07

Волокин, трябваше да го напиша, ама нямам градуси и минути в браузъра [smilie5]

4 градуса и 54 минути = 4.9 градуса по десетичному.

54 градуса и 26 минути = 54.43 градуса в десетична система

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: landstar   
Дата:   25-01-08 14:25

Абе това 8.4 по 0.7 кат са умножи, мое ли да снима кадрото "две жени чакат на автобусна спирка на марс", дето ни писаха американците тия дни?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   25-01-08 14:40

Ся ши ви предам урок по музика [smilie7]

Аз нотите незнам да чета, ама ко ми пречи да ги изписвам на петолинието, изпитвам де [cool]

Така даскалицата по пеене и музика в 4-ти клас ми писа 6.
Добре, че не ме накара да изпея композираната от мен мелодия на дъската, ама тя много се очарова от нея.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Orlin   
Дата:   25-01-08 16:47

Абе това, че производителите лъжат го знаем, но не е най-лошото.

По новия закон за потребителите, всяко нещо е с гаранция 2 години, и имаш право да го върнеш ако не си доволен.

И аз така мислех, като се жених, но чак като взех жената се оказа, че е с доживотна гаранция, а от сервиза не щат да я вземат и да ми дадат друга...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: lizaastar   
Дата:   25-01-08 20:06

явно е пълно с некомпетентни хора, няма ли някой сериозно да отговори- 50мм отнесено към лайка формат е около 0, така ли е или не, ако е така значи 35мм е 0,7- така ли е. И нещата са малко по-сложни, защото е важно как ще излезе снимката на хартия примерно с отлично качество, така че да се виждат всички детайли- там също се получава фактор увеличение/намаление. Моля не пишете тъпи шеги с разни москвичи и подобни- не са оригинални, нека някой сериозно каже нещо смислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: Prakticar   
Дата:   25-01-08 20:46

Мдаа, защо жените не могат да паркират - защото цял живот ги лъжат че това туканкана били 30 см.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: danbi   
Дата:   25-01-08 23:49

то аз като се жених, тоя закон още не важеше у нас. пусто да си бях взел 'мириканка...
може и вашата ситуация да е такава

ама лъжат де, пък ний се правим че им вярваме

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: elmaduro   
Дата:   25-01-08 23:55

Нещо смислено[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: elmaduro   
Дата:   25-01-08 23:58

[smilie21]

Боря се за членство в Партията[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: djogata   
Дата:   26-01-08 15:23

Lizaastar, кой по дяволите ти каза, че 50мм = 0 [smilie10] [smilie18] [smilie18]

Такова животно НЕМА, казал шопът [smilie10] [smilie18]

Хайде понеже днеска съм в добро настроение, ще взема да ти обясня:

За "нормална" фокална дължина се смята тази дължина, при която образа е с пропорции и перспектива близка до пропорциите и перспективата, която ние виждаме с нашето зрение. За фотографията тази дължина е прието да е равна на дължината на диагонала на оптическия сензор.

В такъв случай за Лайка формата, при който дължината на диагонала е 43мм, нормалната дължина е 43мм. Е, прието е, че нормални обективи са тези с фокусно разстояние от 40 до 55мм.

Паналайката има сензор с диагонал 9мм, тоест кроп фактор 4.75 [smilie5]
"Нормалната" фокусна дължина за този обектив е 9мм, което, умножено по кроп фактора, дава 43мм.

Обектива е с фокусно разстояние от 7.4мм до 89мм, което приравнено към зрителния ъгъл на лайка формата е точно 35 до 420.

Само че, какво общо има всичко това със милиметрите и "увеличението"? Оптическият зум е просто съотношението между най-късата и най-дългата фокусна дължина на обектива, това е.

А това, че някой е превел на български "optical zoom" като "оптическо приближение" - ми сърди му се на него, на английски "zoom" е просто наподобяване със членоразделен звук на действието - като "пляс", "бръм", "бум" и т.н. [smilie18] [smilie18]

Плюс това, както вече ти показахме, зрителният ъгъл не е линейна функция на фокусното разстояние, и затова 12 пъти разлика във фокусното разстояние не значи точно 12 пъти разлика в зрителния ъгъл. Това е така, защото зависимостта между фокусното разстояние и зрителният ъгъл е тригонометрична функция (сиреч, нелинейна зависимост). Разликата е особено осезаема при късофокусни обективи (големи зрителни ъгли).

Затова, ако се вгледаш в скалата на милиметрите на твоята Паналайка, ще забележиш как цифрите са разположени на еднакво разстояние една от друга, но в широкоъгълния край на обектива разликите между съседните числа са по-малки.

Като последно допълнение - обикновено зрителният ъгъл на човешкото зрение е към 140 градуса, далеч повече от 50мм лайка формат. Така че малко трудно 50мм ще са "0" [smilie5]

В този случай Паналайките нищо не те лъжат, много си им е добра скалата, далеч по-неприятен е факта че ръчния фокус не е разграфен, и не спира на безкрайност.

А за "увеличението" - това вече е съотношението на образа на обекта, проектиран върху сензора. Увеличение 1:1 ще имаш, ако примерно имаш обект с размер 5мм и проекцията на този обект върху сензора е също 5мм. Както се сещаш надявам се, това силно зависи от разстоянието до обекта.

Друг тип "увеличение" е размера на оптическия сензор/филм съотнесен към размера за печат. Примерно А4, отпечатано от филм 35мм, съответства на увеличение 8.5 пъти.

При дигиталните снимки се борави с резолюцията (брой точки на инч), и качествен резултат се получава при поне 250-300 точки (пиксела) върху инч (25.4мм) хартия. Тоест, с Панасоника, даващ 3648 точки по дългата страна, би трябвало да можеш да печаташ качествено до към (3648/300)*25.4 = 308 мм = приблизително А4. Всъщност от личен опит ти казвам, че от Панасоника и А3 снимки се получават добре (към 220 точки на инч).

Ако и сега не разбра, и още си мислиш, че те гъбаркаме, язък за писането!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: lizaastar   
Дата:   26-01-08 17:22

ok благодаря за отделеното време, аз нямам ФЗ50 , просто го дадох за пример, имам Олимпус Е20+ телекомвертор 1,45.=200мм към лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо производителите лъжат
Автор: bobihot   
Дата:   26-01-08 19:06

Аз затова предлагах вече да се дава съотношението спрямо диагонала на кадъра (нормално фокусно за системата). По този начин отпада привъррзването към 35мм еквивалент, но не щът? [smilie11] [smilie25] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »