Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   23-01-08 23:04

Моя случай е друг

В моя случай аз би трябвало да съм фотграфа Х, защото аз редих осветлението направих настройките на апарата на госпожицата и и закачих синхронизатора за светкавиците

Тя беше приятелка на модела.....а а з бях набеден за фотографа У в темата, която пусна тук...

За да нямам повече такива драми когато снимам аз гоня,всички сапарати извън студиото.

Ако снима друг питам изрищно дали може и то пред модела за да има свидетел и ако може снима м..ако не може си прибирам апарата

По темата: Въпосът е спорен..ако става въприс за комерсианла фотосесия и У снима и после показва преди "Оригиналната фотосесия" ...според мен Х има правото да го съди докато му свали и последните гащи

За киното..ако снимащ от екран е пиратство..ако си на снимачната площадка и имаш разрешение е друга бира....

За театъра май нямяш право да снимаш без разрешение, но не съм сигурен



Публикацията е редактирана (23-01-08 23:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: praetorian   
Дата:   23-01-08 23:10

Ами всичко е според зависи. И каква е фотосесията. На Бодиграфия снимахме в групи. Мога да кажа , че в нашата група - аз, Мартин дм и Лукчето 90 % снимахме сходни кадри. Никой не се е сърдил на другия и не е имало разправий.
Ако сесията е с комерсиален характер според мен няма място за външни снимачи. Така че зависи от обсотятелствата.



Публикацията е редактирана (23-01-08 23:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: portradamus   
Дата:   24-01-08 00:18

Понякога ме канят да снимам официални вечери и аз занасям половин тон оборудване да станат хубави снимките. Обаче става кофти щото аз съм донесъл фона, подредил съм позата, и някой отзаде щрака със сапунерката. Пък дечурлигата гледат да минат тънко, и вместо да си поръчат моята снимка ще вземат тази със сапунерката щото е безплатна.

Номерът в такива случаи е да оставиш едното тяло на оптичен спусък съвсем леко встрани, насочено към мен под ъгъл. Аз снимам винаги с козирка на обектива и радио спусък, затова насрещното осветление не ме бърка. Обаче когато чичо Джон щракне със сапунерката в обектива му се изсипват 3200 ефективни ватсекунди, сапунерката превключва на 1/250 ф/16 и на снимката не излиза нищо.


Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: flipbeat   
Дата:   24-01-08 00:45

portradamus,МОЛЯ ТЕ разкажи по-подробно?

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: solo5   
Дата:   24-01-08 00:50

Автор: J0R0
Дата: 23-01-08 22:53


Ако един такъв репортер направи запис на песен по време на концерт на Пърпъл, какво е това - радиорепортаж за събитието или пиратски запис на парчето?


това ще е най-голямата шитня на света и даже и той (репортерът) няма да може да разбере какво е записал [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: GioX   
Дата:   24-01-08 01:13

По мое скромно мнение си длъжен да попиташ може ли или не. След отговора няма какво да се чудиш.

П.П. То тука по църкви и музеи не можело викат, ама в една Швеция няма място на което да не можеш да снимаш (ако си турист, за другите незнам) да не говориме че в Лувъра нямаше човек да не снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: GenaDP   
Дата:   24-01-08 01:27

Айде, айде... То е чужди жени не бива да се таковат, ама за това дума не обелвате...

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Стоев   
Дата:   24-01-08 01:29

Гена, с жените си "длъжен да попиташ може ли или не"[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Niko24   
Дата:   24-01-08 01:35

В конкретния случай, който си описал в началото фотографа У може само да си разглежда снимките в къщи и да ги показва на приятели - до там правата му свършват. Нито е имал идеята за кадъра (серията), нито го е композирал ... само е натиснал спусъка, а това е най-некреативната част от цялата работа.
Ще дам един пример:
След последната Фотокина в Кьолн най-големият немски фотофорум се напълни със снимки на голи каки от уъркшоповете по различните щандове (който е ходил знае, че много от производителите канят известни фотографи да снимат на място, за да има шоу) Оказа се, че много, различни автори пуснаха почти идентични кадри - ами снимали си хората на воля и на готово заедно с профито. Кеф ти модел, кеф ти осветление, кеф ти декори ... ама след няколко дена всички такива снимки бяха свалени от сайта. Защо ли? Ами не е авторска фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: _OmegaTransFer_   
Дата:   24-01-08 07:55

Имал съм възможност, избягвам да снимам. Това за мен е неуважение към колегата.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: J0R0   
Дата:   24-01-08 09:13

Нико:
Ще дам един пример:
След последната Фотокина в Кьолн най-големият немски фотофорум се напълни със снимки на голи каки от уъркшоповете по различните щандове (който е ходил знае, че много от производителите канят известни фотографи да снимат на място, за да има шоу) Оказа се, че много, различни автори пуснаха почти идентични кадри - ами снимали си хората на воля и на готово заедно с профито. Кеф ти модел, кеф ти осветление, кеф ти декори ... ама след няколко дена всички такива снимки бяха свалени от сайта. Защо ли? Ами не е авторска фотография.


[smilie24]


То формално погледнато е авторска фотография.
Но не е фотография, с която би следвало да се гордееш.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: gdulev   
Дата:   24-01-08 09:43

Аз съм за казаното от Бони.
Репортажа си е репортаж.....Казва и показва случилото се.Ако обаче го лансираш в друга категория - вече влизаш в чужди интереси.
Ако си снимал сесията на някой фотограф,то си направил репортаж за работата му,но ако извадиш снимки от контекста и ги пуснеш,като портрет...примерно, то той трябва да ти позволи да го направиш...иначе е некоректно...

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   24-01-08 09:44

Следната ситуация за България ми се струва съвсем нормална, защото съм я виждал, и не е пораждала въпроси дори.[smilie7]
Тук $ напоследък стават реалният критерии за фотомайсторство на доста хора -ако следиш добре темите.

Z,U,H са си платили за фотокурс при фотографа Х.
Фотографът Х си организира фотосесия. Наглася си осветлението. Кани си модели. Казва им в кой момент как да застанат, какво да направят. Мотивира ги. Изстисква от тях всякакви емоционални състояния. Погрижил се е за фоновете, за костюмите, за грима, за детайлите, кой какво държи, например... абе, за всичко от-до!
Накрая идват Z,U,H, застават отпред и почват да си щракат с апаратчетата.
После тия снимки ги показват като свои, защото те на практика са си техни, ....


Как ви се струва?



Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: asahi   
Дата:   24-01-08 09:46

Бекстейдж - да.
Да покажеш на приятели - да.
Да публикуваш - не.
Да продадеш - категорично не.

Ако фотосесията е обявена като публична - тогава може. Но тя пък не е никаква ценност.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: alsash   
Дата:   24-01-08 09:50

тази пуста наша толерантност

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: J0R0   
Дата:   24-01-08 10:31

Моби, не знам как е в останалите курсове, но в курсовете на ФФ Студио, курсистите сами си избират типа осветление с който ще снимат, нагласят си го, измерват сами с флашметъра, сами си избират модела (някой от групата), приказват му за да го отпуснат, сами си настройват апаратите и т.н.
Водещият след упражнението прожектира направените кадри с проектор и си казва мнението по тях - положителни страни и грешки.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   24-01-08 10:39

За други курсове говоря.
Всеки може сам да се сети, ако иска [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Danhill   
Дата:   24-01-08 10:57

да наредиш всичко да подготвиш и фон да спретнеш цялата концепция и той да ми щракне - да направи той хубава снимка след това ок! ама да не претендира за авторство после ...!!! случаи всякакви хубаво е ,че се дискутира въпроса .

а що се отнася до концертите там може би е по-друго защото осветлението се мени и си е тегавичко да снимаш .

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   24-01-08 11:05

Всичко е въпрос на пари.
Когато някои реши да ги трансформира в ...."слава".
Парите така тресат, че съм чул, че има изкачени на Еверест в чували на гръб не един-двама дебели богати пенсионери .
А онези които обикалят, щракат около нещо....са същите като котките дето обикалят около масата да се хранят с огризките[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: stoyan_5   
Дата:   24-01-08 11:48

... ХЕЛЕ ПЪК ДА Е АКТОВА ФОТОГРАФИЯ. [smilie8]
Седиш си отстрани и си снимаш ..., а човека платил на моделките и ги режисира, режисира ...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: fory   
Дата:   24-01-08 12:36

Аз преди години във същия форум разказах за същата "ситуация" между ф.х.Динамир Предов и ф.х. Пенчо Тихов на "Фотовакация 88"/ако се не лъжа за годината/.
Първият минал зад гърба на втория !!!Не е обаче от страст по мъжния пол, а от желание да открадне кадъра.Тихов дори и не разбрал, че колегата снима ли снима.....А двете мацки /моделките/ били наети от Тихов, застанали както той им казал, заведени на мястото и т.н. и т.н.Единствената разлика е , че Предов снимал в ч/б, а Тихов в цветно.Естествено Предов предал снимката в "Българска фотография" за участие в международни изложби, но не я дал на Фотоваканцията- явно да не го усетят.Истината лъснала, като снимката спечелила в чехословашки фотоконкурс и била отпечатана и в нашето фотосписание.
[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   24-01-08 12:44

fory

Преди години icikonti тука разказва тази история, като беше показал и снимките.
Спомням си още композицията, т.н. "баланс"[smilie5]
Не съм сигурен само за имената на фотографите - мисля, че поне единият беше друг.

(де да имаше добра търсачка във ФФ) [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: icikonti   
Дата:   24-01-08 12:59

Mobby_Dick
Аз я разказах тая история, щото съм приятел с Пенчо Тихов.А с Фори сме от един град и фотоклуб /ако вече така се наричат тия неща/.
Но историята си е вярна!Аз мисля ,че годината е по-ранна.Помня и статистките - първи и втори курс актриси, ходили да припечелят нещо на морето.На тая дясната й викали Пършинга.Явно е била толкова опасна, че приличала на ниско летяща американска ракета.[smilie5] Ще ми се да я бях пробвал поне веднъж /ТТ данните й/, ама не би!То човек, за да стане истински мъж, ако няма по една такава жена с минало- за къде е ?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: elrisha   
Дата:   24-01-08 13:08

icikonti, нищо..сега Х.Ф.г.д.а.п.и.а.т.а.(последният да затвори вратата) се прави на оценител и присъства неотлъчно от жури в жури,определя кой може да снима и кой не може....[smilie5] яко смех![smilie5]

когато аз снимам предупреждавам,че не желая друг да ми щрака зад гърба (могат да го потвърдят доста хора от форума,даже понякога изсъсквам на тези дето тарикатеят[smilie5] )

Когато снимам театрална постановка,винаги е с разрешението на де що има замесено лице,вкл. и от Директора на театъра.
Филм снимах само веднъж и си бях наета специално за това,така че ..за какво говориме?!

За мен единственото некоректно е в първият случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: icikonti   
Дата:   24-01-08 13:28

Динамит /когото не познавам лично/ май е доцент?Абе какъв доцент може да е щом е от Павликени?Това е такъв малък град, почти село, а по глава от населението бяха с най- много фотограф-художници.Явно там природата е била доста щедра откъм дарове.......[smilie5] Е сега е в София, ама откакто се е преместил, не съм виждал и една негова снимка или изложба.
Виж, съгражданина му ф.х.Цончо Балканджиев е друго хоро....Там нищо не мога да кажа откъм колегиалност, професионализъм и страшното качество което предлага/на пейзажите си/.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »