Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Монитор тема 2, съвет :)
Автор: IChertov   
Дата:   23-01-08 14:30

предишната тема на n1x0n е доста полезна като цяло.. ама има още въпроси :)

Кое да избера?


http://www.jarcomputers.com/pictures/250x250/MON20SAMSM206BW_250x250.jpg



Samsung 20" TFT, SM 206BW, Black 2ms 3000:1 300cd/m2 DVI RGB

или някое ЦРТ.. каква марка и модел? [beer]
ще ми се да е над 20"



и какви са минусите на ТФТ-то ? [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: chukov   
Дата:   23-01-08 14:36

2ms ? :-))))
значи 6-битов цвят

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: pacy4   
Дата:   23-01-08 14:40

samsung [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Samsung са ужас.

2мс не са реални , а фирмуеърно базирани. По този начин обаче остава неприятен ghosting само на някой цветове и в някои ситуации, който са далеч по- дразнещ и от този на 12ms монитор. Този механизъм на някой модели/не всички/ може да се излючи от скритото меню на монитора и тогава остават реалнитe 6-8ms, с които няма никакъв проблем и не се забелязват дори и при игри.
За обработка на снимки е препоръчителен монитор с 8бит цявт.



Публикацията е редактирана (23-01-08 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: IChertov   
Дата:   23-01-08 14:47

препоръки?

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: pacy4   
Дата:   23-01-08 14:48

кажи до колко пари ?

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: IChertov   
Дата:   23-01-08 14:50

400

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: chukov   
Дата:   23-01-08 14:52

вземи си един широкоекранен ще се родиш
има място за снимката голяма и за панелите на фотошопа екстра е

някой минималне лев над 400-те

Аз си взех такова LG и съм много доволен
Може да не е за вярване ама на асахи картинката виждам и в светлите и в тъмните по 5 надписа

не е лоша машинката

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: _alice_   
Дата:   23-01-08 14:55

Чуков,
кажи кое LG, че и аз за такова се чудя, 19 или 20 инча

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: pacy4   
Дата:   23-01-08 14:56

Ще ти стигнат за TN монитор - и аз съм за широк LG [smilie24] Ако има избор гледай да не е 2ms. Ако няма избор на повечето LG-та май може да се излючва от скритото меню. Провери по форумите първо.

Препоръвам ти да вивиш какво пише за монитора ти първо на http://newegg.com , a не е зле да прочетеш и тази статия http://www.pureoverclock.com/article641.html



Публикацията е редактирана (23-01-08 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: chukov   
Дата:   23-01-08 14:58

ами като не помня модела да се клецам в непукиса
довечера у дома ще погледна и ще напиша във форума

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 15:03

2 мили секунди са реални за ТН-матриците, които обаче не стават за фотообработка, демек забрави.
В профилът ми има няколко картинки на съответните матрици.

Основният недостатък е малкият ъгъл на гледане, бих казал никакъв ъгъл, т.е. има само едно положение в което цветът ти е такъв какъвто го искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: hostage   
Дата:   23-01-08 15:06

аз съм с PHILIPS 190P 1300:1 19", не му знам цената в момента...
този Самсунг 3000:1 едва ли :)



Публикацията е редактирана (23-01-08 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: IChertov   
Дата:   23-01-08 15:07

това?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: IChertov   
Дата:   23-01-08 15:14

поправете ме ако бъркам
контраста да е голям демек колкото повече толкова по-добре... 3000:1 е добре ? 2000:1 ? 1000:1 ?

Мили секундите..?
отново колкото по-голямо число толкова по-добре? :)
5? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: chukov   
Дата:   23-01-08 15:32

Чертичка
ето го мониторчето

http://www.pcauthority.com.au/review.aspx?CIaRID=4838



Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: Synthy   
Дата:   23-01-08 15:43

по принцип колкото по-малко число (милисекунди), толкова по-добре, но хубавите матрици немогат да ги направят все още достатъчно бързи, така че гледай за 14-20ms (горе-долу в този диапазон мисля че се движеха 8 битовите панели) и 16.7 млн цвята (не 16.2!)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: exile   
Дата:   23-01-08 15:49

На такъв самсунг бачкам като съм в офиса.
Единственото, за което става е да правиш примерно уеб... И то някви не много заиграни откъм цветове неща.
За фото забрави.

Но честно казано за втори монитор към 17-ката црт ейзо в нас бих си го взел с кеф [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: IChertov   
Дата:   23-01-08 16:11

17 е мънинко

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: borisyankov   
Дата:   23-01-08 16:14

Имаш избор между този и такъв с бавна реакция на картината, но много точни и добри цветове за 2000лв.

Бъди реалист и си купи този. 3000:1 контраст е динамичен - реален е 1000:1 което си бива за TFT.

LG-то е същата работа (тоест и то е хубаво и става).

Просто няма какъв съвет да ти дадем за 400лв. Това са ти опциите.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: exile   
Дата:   23-01-08 16:33

Бе ако си решил тфт да е и то за без пари - взимай самсунга, то по-добро едва ли ще намериш.
Не е толкова лошо мониторчето, но не го пожелавам на никой, който иска точни цветове.
Иначе дизайна е гот, размера е добър [smile] и времето за реакция е достатъчно добро, за да не ми прави впечатление квото и да се пуска.
А 20" widescreen e хипер удобно за бачкане, деа.
Честно казано само заради формата бих си взел - веднъж като свикнеш после се чудиш как се си редил преди инструментите на фотошопа, за да виждаш какво правиш, аджеба.
Пък като трябва точен цвят - е го ейзото. За 100-на лв. един свестен црт и ето ти цвят за без пари [smilie21]
В крайна сметка като даваш снимка за печат нищо не ти пречи да си я пускаш на црт-то само за последни корекции... то пък се едно принтнатото после ще има нещо общо с тях, но това е друга бира.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: IChertov   
Дата:   23-01-08 16:37

хммм
чудя се дали да отскоча до 7-ми км до магазините за втора употреба компютри.... [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: kote   
Дата:   23-01-08 16:45

къде това седми километър бе?
да ти кажа аз с кеф бих взел отново црт монитор
достатъчно лсд-та съм гледал за да ме дразни независимо от големината

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: chukov   
Дата:   23-01-08 17:38

Не ви ли изтекоха очите пред ЦРТ-та бе
айде тия дето бачкат и печатат ясно ами другите

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: briick   
Дата:   23-01-08 19:28

Ако трябва изчакай да събереш по-голям бюджет, заслужава си... аз съм с ЕИЗО S1931 и определено има разлика от фирмените Samsung P193, 960BF, и т.н. да не говорим за "bleeding"-a при по евтините, спестените цветове както казаха всички преди мен...

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: n1x0n   
Дата:   23-01-08 21:02

С риск да се повторя за 10-ти път, ще кажа следното:

TFT монитори с TN матрица са най-лошото, за което човек занимаващ се с цифрова фотография може да си похарчи парите.

Предполагам, че при положение, че подобни въпроси се задават във фотографския форум, а не в "Клубен живот" или hadwarebg.com - купувача все пак има за цел да обработва и снимки на избрания монитор. Затова забалежките ми се отнасят именно до онези качества на мониторите, свързани с обработката на фотографии.


Първо, защото ъгъла на гледане, при който дават нормален цвят, плътност и контраст е МНОГО малък. В повечето случаи е достатъчно да си мръднеш главата 20-30 см. от центъра и вече имаш сериозни отклонения.
При големите размери - над 21" този ефект се вижда по краищата на монитора дори когато си перфектно центриран.
Тия спесификации от по 120-150 градуса дето ги дават производителите са пълна ЛЪЖА. Минеш ли 45 градусов ъгъл - вече имаш проблеми.

Второ, защото самата TN технология не предполага нито равномерност в подсветката, нито опции за прецизен контрол на цвят, контраст и т.н.
Цената на мониторите в този клас предполага също и занижен качествен контрол на компонентите и асемблирането.

Трето, защото за производителите TN дисплеите са "нисък клас" - предназначени за секретарки и геймъри с нисък бюджет. Това значи, че и самата електроника за контрол на дисплея /която е втория по важност фактор след вида му/ - също е на много ниско ниво.
Гони се някакво бързодействие - 8мс, 6мс, 2 мс и т.н., и прочие осакатяващи цвета "екстри".

Много хора ще кажат, че са "много доволни от модела Х на фирма У", който е с TN матрица - това не значи, че този монитор става. Аз поне досега не съм видял един монитор по тази технология, дето да се доближава до приемливото, дори след внимателна хардуерна калибрация.

Едно CRT втора ръка, за половината пари от цената на най-евтиното TN TFT, ще даде в пъти по-добър резултат откъм цвят, контраст, бързодействие и т.н. и т.н. ТФТ-то има само едно предимство - размера. Ако това ви е най-важния фактор - не знам що трябва да го обсъждаме във фотографски форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: kokolin   
Дата:   23-01-08 22:04

това ще Ви избави от мъките ! Докато го ползвате ще посъберете парички за новите технологии. А и те през това време може да достигнат качеството на CRT.



Публикацията е редактирана (23-01-08 22:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: Стоев   
Дата:   23-01-08 22:28

chukov написа:

... да се клецам в непукиса довечера у дома ще погледна и ще напиша във форума...

Дай самосним[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: IChertov   
Дата:   23-01-08 23:53

Ясно търси се ЦРТ и тва е ...
Мерси на всички :)

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: pacy4   
Дата:   24-01-08 15:06

Ако човек няма достатачно пари и TN става. До преди два месеца работих на TN и като гледам не са се променили много снимките ми. Сега имам MVA - друго си е, но и цената е повече от двойна. Едва ли 8-битовия панел ще те направи по- добър фотограф, просто снимките ти ще бъдат с МАЛКО по- точни цветове. Каква полза, като другите ще ги гледат на TN панели? Ако не си професионалист/тук има малко такива/ първо се замисли дали си струва да дадеш тези пари за размер или за технология на матрицата. Аз лично снимам само като хоби, но монитора си използвам и за филми , уеб и какво ли не и ако имах 500-600 лева щях да си купя 22инча ТN, вместо 17 S-PVA/MVA/S-IPS. Много от тях имат и ghosting, четох за някой dell-ове.
Някой 2ms TN панели също имат ghosting. Защо да не се купува монитор с 2ms response time и дали са реални - ето един от многото примери. В случая проблема е решен, защото от скритото меню фирмуеърната компенсация може да се изключи и монитора сатава 5мс, а видима разлика м-у 2 и 5 няма. Всичко е рекламен трик. : http://forums.hexus.net/graphics-cards-monitors/119969-lg-226wtq-scan-ghosting-issues.html




Публикацията е редактирана (24-01-08 15:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: pacy4   
Дата:   24-01-08 15:18

В днешно време, да си купуваш ново црт....[smilie8] всеки сам си решава.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-08 15:31

по-горе казаха втора ръка. ново ЦРТ хубаво няма, всичко е китайски боклук от залежали компоненти.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: pacy4   
Дата:   24-01-08 15:41

Втора ръка може. Поне знаеш,че си минал тънко. За 150лв. може да вземеш голям шкаф.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: hotsnail   
Дата:   24-01-08 17:31

Да кажа широкоекранния монитор е менте!

Това е един подрязан нормален монитор т.е. подрязан по вертикала. Виж един 20" широк и 20" обикновен. обикновенния има доста по-голяма площ. Супер Проста сметка е ако направиш формула за площа дето да зависи от диагонала и отношението на страните на правоъгълник. Макс площ има квадрат, минимална площ има някой супер тесен правоъгълник

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор тема 2, съвет :)
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-08 17:33

затова и по принцип са малко по-евтини от "нормалните"

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »