Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   21-01-08 19:59

До колко е практично да се купи средноформатна камера с лента (6х6) заради по-високата разделителна способност спрямо 10мпикс. DSLR?

Под практично имам в предвид следното:
1. Има ли от къде да се купуват цветни ленти и на каква цена?
2. Има ли къде да се проявят и отново на каква цена?
3. Колко ще струва сканирането им? На стандартен скенер (от тея за по 100лв) ще се изкара ли доста повече от 10mpx или не? Ако не се броят някакви IMACON-и, има ли качествени и на разумна цена решения за сканиране?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: shama   
Дата:   21-01-08 20:10

Определено 6х6 е доста над 10мпх камери а за сканиране с скенер за 100 кинта [smilie23] [smilie23] [smilie23] . Направи сметка че 10 филма ще ти струват колкото скенера [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   21-01-08 21:14

Абе и аз подозирах, че няма да е добра идея тоя скенер.

Все пак ме интереува до колко реалистично е това? Колко ще струва да се правят снимки и какъв файл ще излезе от такъв негатив?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   21-01-08 21:23

Отговорите на въпросите са следните:
1 - за сега има от къде да се купуват филми - екуипекс, магазина в халите, кодака на витошка.
цените - около 6 лева за черно бял фомапан да речем, около 12-14 лева за цветен негатив или диапозитив(кодак и фуджи). Проявяване - за диапозитив - 6-8 лева, но освен кодака на витошка не знам на кои други места останаха да проявяват. Ц41 е евтино проявяването, черно бялото ръчно - сам.
На стандартен скенер от тия за 100 лева нищо няма да изкараш. Не само че няма да надхърлиш 10 мпх, ами и няма и да ги стигнеш изобщо. Тоест може и да ги стигнеш като файлова големина, ама като съдържание абсолютно не.
Ако не се броят имаконите - читав скенер, с който си струва да се занимаеш е епсън V700.Но струва над 1000 лева. Дори и при него обаче не вадиш пълните възможности на филма. В момента в базара има филмов никон кулскан 9000, който е най-добрия възможен вариант - 3300 лева го дава човека.
С две думи, думата "практично" е твърде деалеч от снимането на среден формат в сегашните български условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: kote   
Дата:   21-01-08 21:25

практично е за точно определена цел ако си професионалист да ти се плаща за качество независимо от разхода като се има впредвид че дигитален хаселблад си е скъпичък
ти си решаваш доколко ти върши работа и честно казано друг не може да ти помогне ако не си помогнеш сам като претеглиш плюсовете и минусите от това ти решение

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Kindlifresser   
Дата:   21-01-08 21:31

Заслужава си да снимаш на среден формат. Има евтини скенери Мустек, Плустек, Канон, които вършат работа да видиш какво си снимал. За по-важните кадри има един форумец дето сканира срещу нормални цени на хубав Епсон.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   21-01-08 21:49

Нещата не звучат обнадеждаващо.

Един Canon 1Ds Mk III май звучи като не лоша алтернатива. А ако е под наем звучи съвсем реалистично вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: alsash   
Дата:   21-01-08 21:53

едва ли ще разберете удоволствието да се прави всичко с мислене.......имам предвид класическата фотография и по специално среден формат.....за по нагоре да не говорим......ако някой може да си го позволи днес....прекрасно! [smilie24]



Публикацията е редактирана (21-01-08 21:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   21-01-08 21:54

Въпроса е дали има смисъл да го правиш, не само дали можеш да си го позволиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: alsash   
Дата:   21-01-08 21:57

.....е те това е вече ЛУКС за душата.....[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   21-01-08 21:57

Моята идея е главно заради повечето пиксели.
Ако ми се приснима лента бих пробвал някой 35мм SLR.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   21-01-08 21:59

това с повечето пиксели в евтин вариант не върви. А за какво са ти толкоз пиксели, колко често вдигаш копия над възможностите на цифровите апарати ? С един 5д или марк2 спокойно си принтираш 50х75см с перфектно качество



Публикацията е редактирана (21-01-08 22:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: alsash   
Дата:   21-01-08 21:59

при това положение разговора губи смисъл

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   21-01-08 22:04

Например при сток фотографията са важни мегапикселите. Ама 16-те на марк 2ката стигат. За принт ме устройват и 10-тте на 40Д-то ми.

Иначе ми харесваше идеята да снимам със средноформатна камера, ама явно за мен няма смисъл в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   21-01-08 22:05

Купи си един 5Д или Марк2 и си принтираи спокоино до и над 50/70!Пове4е от спокойно!!![smilie25] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-08 22:05

Какво ще ги правиш тези пиксели? Ако не ги продадеш си загубен.

Никой не се замисля за светлината. Гледах сега филмчето, дето го пусна БгМафията. Хората към два часа подреждаха светлината. Колко са я разузнавали преди това - друг въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   21-01-08 22:14

Точно с bmafiaw правим студио в момента.
Светлината съм я мислил и я мисля постоянно.

3-4 хилки вложени в студийни светкавици и модификатори се отплащат много повече, отколкото ако се вложат в камера. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: princess_Lia   
Дата:   21-01-08 22:21

Не е практично, ако не изкарваш пари от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-08 22:23

Ако ще изкарваш пък трябва да си много добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   21-01-08 22:49

Значи ще почакам да стана много добър [cool].

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: alsash   
Дата:   21-01-08 23:00

така се прави....[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ecobo   
Дата:   21-01-08 23:01

Средния формат НЯМА алтернатива, когато става дума за кеф...
Ако е само за многото мегапиксели - да, ама е скъпо удоволствие, а и изисква доста познания.

От читав позитив 6х7 вадя около 40-50Мп перфектен файл, и то на (почти) калпав Епсън V700. Някой ден ще пробвам скан на Имакон или Танго - убеден съм, че ще излязат над 60-80Мп с перфектно качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: princess_Lia   
Дата:   21-01-08 23:12

като alsash [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   21-01-08 23:44

вари го печи го, ей това са около 15-16 МП, при това даунсайзнати, заради ограничението от 4000 по дългата страна. Сканирано с плосък скенер само с 2540 ДПИ-та. 200 АСА-филм, зърно нъц [smilie3]

Да качеството цена няма, кефа е огромен [smilie24]


http://photo-zona.net/images/user3586/album10060/large/1197070479_zplq6561_kon4eta.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   21-01-08 23:52

няма цена наистина,но това е по-ниско ка4ество от матрицата на ДСЛР![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ecobo   
Дата:   22-01-08 00:02

Айде един 48Мп файл от Фуджи Провия 100, сканиран на Епсън V700.

Файла е 20Мб.

download


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   22-01-08 00:10

Не ми изглеждат толкова много пикселите,ина4е бива

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ecobo   
Дата:   22-01-08 00:17

47.89Мп, ако трябва да сме точни [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   22-01-08 00:50

няма цена наистина,но това е по-ниско ка4ество от матрицата на ДСЛР

почти позна [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 00:58

volokin,
сигурно има предвид надраното и ония кръгове...
Но като разработка е екстра[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   22-01-08 01:05

Снимката с конете е хубава, ама май е добър довод срещу лентата (като изключим сантимента). Надраскана и не всеки пиксел носи информация. Прилича на уголемен цифров файл или не на фокус.

А на ecobo си е пълна с детайл. Явно все пак има хляб в лентата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   22-01-08 01:06

Канонио, да, много сме дребнави за чуждото, а в собствения двор не гледаме. Но ти ме разбра де, който иска да чуе [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 01:30

Тоя кадър с конете е точно от тези, дето вместо да се мъчиш обясниш специфичността на филма, трябва само да го покажеш. Всеки говори за тоналните преходи, за плътността на кадъра, но реално не могат да се обяснят. Трябва да се покажат нагледно.

Също и при чернобялото. Там виждам една разлика в полза на филма, дето също не мога да я обясня.

Как ще стане това с дигито?Ще изглежда ли точно така?
Ето какво имам предвид:


http://photos8.flickr.com/10072524_3475a26e90.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 01:41

А в ръцете на добрия фотограф, филмът е просто начин за постигане на качество:


http://www.horolezec.cz






http://www.horolezec.cz/images/galery/gal_66/namibie/velke/hidden_tree.jpg





http://www.horolezec.cz/images/galery/gal_66/namibie/velke/dead_treesw.jpg


http://www.horolezec.cz/images/galery/gal_66/namibie/velke/dead_treesw.jpg




Публикацията е редактирана (22-01-08 01:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 01:47

Ама с трици маймуни не му се ловят:



http://www.horolezec.cz/images/technika/uvodfoto.jpg





Това по повод "инвестиция ли е 1дсМ3 или не е?"[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: shama   
Дата:   22-01-08 09:25

И мен преди време ме мъчеше този въпрос. Тия дни ако искаш да направиш дългосрочна инвестиция която да ти гарантира качество поне за следващите 10 години не е лесно въобще.
Филма е неудобен а цифрата е слаба(поне за сега).

Моят извод е взимаш добър апарат среден формат снимаш на филм за сега и винаги ти остава варианта за цифров гръб след време.

Бях пуснал една тема - на какъв формат снимат протата в Бг всички бяха категорични че клиента не изисква чак толкова високо качество т.е. Марк Дс 2/3 стига.

В крайна сметка ако правиш добри снимки клиента би трябвало да плати разходите филм или цифра няма значение

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: alsash   
Дата:   22-01-08 09:51

....................ОХ........

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: kalingo27   
Дата:   22-01-08 11:44

Рядко е тема без спам, но и въпроса е добре заложен! Според мен инвестицията в среден и голям формат си заслужава, защото не виждам кога изобщо ще загубят актуалност. Това наистина е скъпа и изискана фотография, фотография за познавачи и ценители. Не могат да се правят сравнения за България само и то в сегашно време. Да сега е така, обикновено кой ти гледа качество и колко го търсят, но дали утре ще е така.....
Филми ще има и четци(скенери) за тях ще има и в зависимост от необходимото качество на скенирането, възможности също ще има. Избора е личен, а на този избор, новите технологии не пречат , а помагат!!

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: tochnia   
Дата:   22-01-08 12:23

Текста под горната снимка с техниката:

All my pictures were captured by the classic medium-format cameras for 120 or 220 roll film. Since 1990 I have used the well-established Hasselblad V-System cameras coupled with Zeiss lenses, equipped with mechanical leaf shutters: practically, excepting a few of older CF models, full group of the last CFE or CFi series lenses, including both excellent superachromats CFE 5.6/250 and CFE 5.6/350. Among many of my cameras there is also the indispensable Flexbody, for reaching the required depth of field. The last highlight of my equipment has become the under pressure film backs for the 220 rollfilm, considerably improving quality of photographs. They have opened possibility of the trouble free full-aperture shooting by the all my lenses and utilization of the full performance of my superachromats. These backs are my own self-made improvement of technology. My workflow counts also the modified film scanner Nikon LS 9000 and the extremely powerful computer. The safe data storage supports the number of RAID arrays disposing over 10TB disk capacity, because each of the scans takes just about 500MB. Three high-end calibrated graphic LCD monitors EIZO CG 211 support the visual interface. I make the final prints by the Ultrachrome K3 pigments on “8-color ink technology” 44 inch printer Epson Stylus Pro 9800, controlled by the RIP Efi Colorproof XF.

I still do not use any digital camera or professional digital back because they do not reach the required dimensions and quality. Unfortunately, for the marketing reasons, the technological development is globally retarded in this branch.


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: dd5   
Дата:   22-01-08 12:48

Инвестиция-да,стига да можеш да чакаш[smile]Мой приятел има завиден комплект на Мамия-4 обектива/единия е тилт-шифт/,мотор,4 касети и още джунджурии за нея.Сега си купи за нуждите на студиото 1Дс МкIII защото му излиза на този етап по-изгодно от Мамия цифров гръб за мимимум 25 000 долара.Перфектен е средния и галемия формат-няма спор,но на много малко места се оценя и заплаща[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: GenaDP   
Дата:   22-01-08 13:12

Зависи кво ще правиш с техниката. Ако е за това, което си споменал горе (сток фотография), забрави за лентата. Земай някой 5Д или близса алтернатива от друг производител, и си щракай щастливо...

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: icikonti   
Дата:   22-01-08 13:26

Само ще кажа, че темата е наистина интересна, за разлика от другите във форума.
Гената е абсолютно прав-зависи какво ще правиш с техниката!

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 13:31

"I still do not use any digital camera or professional digital back because they do not reach the required dimensions and quality. "

Целта на Ладислав са големите принтове - над метър. За да се постигне това с качеството, с което той иска, средния формат е единствената алтернатива. Още повече, че местата на които ходи са свързани с мъкнене на раницата(той говори за 25-30 кила раница с техника). Но и погледни само с каква техника разполага - цайсове от последните им серии. Цялата тая сбирка е безумно скъпа. Но за него естествено е оправдано, защото цените на копията са му по 1500 долара.
В българия едва ли има човек, който ще плати 1000-2000 лева за да окачи на стената си една снимка, пък била тя с размер 120х120. Дори и да има такива хора, то ще са единици. А да развиваш пазар за навън не знам колко е лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CanoniO   
Дата:   22-01-08 13:36

Пък аз ще кажа още, че няма спам щото тия неща са толкова дъвкани, че вече на никой не са интересни...

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=682883&t=682421&phorum_uriauth

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: alsash   
Дата:   22-01-08 13:47

.......,ако мислиш , че е за последно....неееееее

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: landstar   
Дата:   22-01-08 13:50

Що бе, янков може да му е хубаво да мечтае.
Прочие, не разбрах защо ти трябва сканиране и пр. Вземаш една средноформатна камерка /ама 6Х7, а не 6Х6 - много е квадратна/ и си сканираш за кеф със скенрче, айде да не е за 100, ама за 400 лева. Ако ти се прииска да разпънеш нещо голямо - направо го даваш за копиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   22-01-08 18:43

Скъпата /не най-скъпата за щастие/ цифрова техника отдавна превъзхожда лайка формата,определено си струва да снимаш с цифров ДСЛР.Все по-рядко се купуват/и продават/ филми,масовото сканиране вси4ки го знаем,ами какво да говорим пове4е...Вси4ко останало е емоцията ,която носи ..филма! И аз съм му страстен фен![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: pmartinov   
Дата:   22-01-08 19:09

Средния формат и практичноста нямат допирни точки в България.


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 20:12

нов, новеничък комплект Хазелблад 500ЦМ и три обектива, с който през годините да е сниман по един филм на тримесечие може спокойно да се намери за около 1000 евро. 500-600 евро
струват приличните скенери.
Фомапан има в специализираните магазини по 1.5 евро на брой, Илфорд и Кодак вървят по 3-3.5. Доставката до БГ ще е под 10 евро за 100 броя. В ибей е още по евтино. Има и химия и хартия на прилични цени за фенове. За справка:
http://www.foto-riegler.at/fotofachversand-startseite.html


Удоволствието е огромно и често води до пристрастяване.... има нещо органично в цялата история.
Велвия се намира и под 5 евро. Ако пък човек задели малко пари за диапроектор.....
Вярно, че не е особено практично, че няма автофокус и вграден светломер, както и други хай тек джунджурии, че изисква доста повече време от дигиталната фотография, че ситуацията в Бг не е цветуща, и още куп други дреболии, но си заслужава. Разбира се ако приоритета ти не е спортната фотография или пък дивите животни[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: pmartinov   
Дата:   22-01-08 20:27

emax

Миналата година ми трябваше цял ден да обиколя всички фото-магазини в Пловдив за да намеря 2бр цветен диапозитив 35мм в годност...

Филмите след изснимването ги проявиха в София...


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 20:31

emax заслужава си ЕДИНСТВЕНО ако ти дават после шапка пари за снимките. А за кефа - минал съм вече фазата, в която ме кефи самото щракане на спусъка. Кефа вече ми е насочен към крайния резултат. А не към мъкненето на 5 кила железария :). А дето вика мартинов - недай си боже да не си в софия :)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 20:42

Във Варна е 15 лева проявката на диапозитив дето струва и той 15. Пращат ги до София[smilie23]
Какво ли правят в Тутракан?[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Prakticar   
Дата:   22-01-08 21:18

15 лв проявка на диапозитив?????
Как още не сте ги пребили с камъни?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 21:20

Там ги замярат само с морска сол [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: martin-dm   
Дата:   22-01-08 21:21

itilien стига с това мъкнене... мога да ти кажа, че повечето про дигитални камери са по тежки от мамията и хасито така че това не е проблем, единствено проявяването е мъка :(



Публикацията е редактирана (22-01-08 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 21:29

emax

Миналата година ми трябваше цял ден да обиколя всички фото-магазини в Пловдив за да намеря 2бр цветен диапозитив 35мм в годност...

Филмите след изснимването ги проявиха в София...

Ако имаш интернет, а както гледам ти имаш, споко можеш да си ги поръчаш онлайн. Дори кредитна карта не е необходима и ти спестява обиколките по магазините.
Виж това с проявяването е кофти номер. Но както виждам проблема се ограничава предимно в снимането на диапозитив.

Итилен, знам, че си експерт в областа и че си навлязъл вече във фаза насочена към крайния резултат, затова качи моля те един качествен твой дигитален пейзаж, аз ще кача мой, сканиран в домашни условия, дори проявен в домашни условия и ще предоставим на публика да прецени кой е с по големи достойнства.
За сведение, моят Хазлблад с най тежкия си 150 обектив е доста по компактен от 5Д и 70/200 и тежи също доста по малко.


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 21:36

Как още не сте ги пребили с камъни?

За кво да ги трепя? Купих си процесор[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: pmartinov   
Дата:   22-01-08 21:41

emax

Аз не знам кога ще дойде някой и ще ми каже- имаме един ден за да наснимаме на два филма с картини и графики .[smilie5]

Преди държах цяла част от хладилника заредена с филми.

Тук все по-рядко самите клиенти търсят заснимане на филм.Авторът на картините живее и работи в Сан-Францизко.Като преподавател в университет по искуства и сподели че в САЩ задължително при кандидатстване в някой арт-колеж за работно място да се представят работите му заснети на диапозитив което помага при установяване на авторството.


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 21:43

Чакайте сега, и двамата. Защо изведнъж започнахте да намесвате професионалните камери. Нали уж за кеф се говореше.
Знам точно кое колко тежи и колко е компактно.
Това което имах аз е броника SQ-Ai с 50, 80 и 250мм обективи и една резервна касета. Бях теглил всяко едно от тия неща, в момента обаче не помня вече точните грамажи. Помня, че тялото с нормалния и касетата си тежеше 1.6Кг. 50-тката беше около 350-400 грама, а 250-ката (на 5,6)беше около 900 грама. Втората касета мисля към 300 грама.
1,6 + 0,9 + 0,4 + 0,300 = 3,2 кила.

5Д + 17-40 + 70-200 = 900 + 400 + 750 = 2 kила
С тях обаче си покрил доста по-широк диапазон.
Обаче аз снимам само със сони R1, което тежи 1 кило. Ако ми казвате че 1 или 2 кила разлика са малко, то явно не ви е достатъчно пълна раницата :)

Каква е ползата, да се затрудняваш с носенето на нещо, чийто краен резултат не ползваш в пълните му възможности. За разните ограничения не говорим изобщо.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Prakticar   
Дата:   22-01-08 21:49

Амчи аз лятото редовно мъкна 5 кила фототехника без да броим палатката и чувала, зимата падам до 1-2.5 кила. Не е професионална апаратура, пък и доста старичка вече, ама не се оплаквам.
За Сонито Р1 - снимахме заедно с един съфорумец и после видях резултата.
30 годишен малкоформатен лентовак го отнася като таралеж круша.



Публикацията е редактирана (22-01-08 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 21:50

Явно не знаеш, защото гледам говориш само от собствения си опит с броника...

Както и да е, ще качиш ли дигитален пейзаж да му сравним качествата с моите домашни опити? Нали думата беше за крайния резултат

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 21:51

Само за протокола:

Раницата с SQ-Ai с призма и 50, 80, 150 и 250мм + касета + кокин филтрите (без бира и сандвичи) = 5 кила.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   22-01-08 21:55

Само за протокола: С 2-3 кила дигитална техника имаш възможност да направиш 500-1000 снимки за 8 часа разходка. Не казвам, че трябва да се правят, но имаш тази възможност.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 21:58

Абе няма как да ме убедите че няколко кила отгоре ще ми е кеф да ги нося.

emax, аз пиксели не меря. Под краен резултат нямам предвид качество. Знам кое какво предимство има. Досега си държа снимките само в електронен вид, и не съм разпечатал нищо в голям размер.Така че 100+ мегабайтови тифове не ми трябват на практика. Тоя цифрак удовлетворява достатъчно нуждите ми, макар и със своите недостатъци. Просто с нещо винаги трябва да се направи компромис. И аз съм го направил - изоставил съм максимално високото качество, което МОЖЕ да се постигне със средния формат, за сметка на лекотата, бързината и удобството (удобство както от ползване, така и от липса на цялата галимация покрай филмите)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 22:02

И мога да задам следния въпрос - каква е ползата за теб, от това че снимаш със среден формат ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 22:04

asahi

За протокола, ставаше дума за качество не за количество...

Canon Zoom Telephoto EF 70-200mm f/2.8L IS Image Stabilizer USM Autofocus Lens
Weight
3.2 lb without tripod collar
3.5 lb with tripod collar[smilie8] демек над кило и половина

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 22:07

за протокола, говорим за 70-200/4. Иначе пробвай на хасела да сложиш еквивалента 200 на мм/2.8 демек някъде около 350 май ще дойде. Ама то няма такъв :)). Тогава пак може да обсъждаме килограмите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: DD5   
Дата:   22-01-08 22:09

1470 гр, тежи 70/200[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   22-01-08 22:12

Ставаше дума за възможност - подчертал съм го. Защото другот е невъзможност.

За всяка задача си има оптимална фотографска система. Средният и нагоре формат е за спокойна работа без ограничения във времето и бюджета.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   22-01-08 22:13

Практикар,тва за таралежа ,лентовака и крушата...друг път[smilie23] .В кой век живееш/[smile] /?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 22:14

Абе и аз се чудя практикара по какво точно е отнесъл сонито [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 22:14

itilien предлагам да копираш по горният си пост и да започваш изказвания на тази тематика с него. Много ще е полезно!

Колкото до ползата, тя се състои в максималното удовлетворение и щастливите моменти в тъмната стаичка.

На какво ли не сме способни за няколко щастливи минути [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 22:20

Тоя шерпи ли си има?
Аз бих сменил десните 2 тела за един 1дсМ3....[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Нека има в багажника :))


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 22:21

На мен ми е по-щастлива пред компютъра, отколкото в банята :) Не обичам нито води, нито химикали. А максималното удовлетворение го чувствам, когато видя че съм направил готина снимка. Което ама изобщо не зависи от това с какво съм я направил.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 22:25

канонио, и аз това се чудя. 100% не мъкне всичко де :) Предполагам че носи само 2 от телата. Но по-важното всъщност е че там играят парите. Може да си наеме кола за по-голямото обикаляне, а на място да си носи само част от нещата. Отбележи, че на картинката няма обектив, който да струва по-малко от 1500 долара, като някои достигат и до 3000. Онова флексбоди, което в момента е закачено за 350мм обектива на десния статив, струва 2400-2900 долара.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Снежанка   
Дата:   22-01-08 22:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 22:30

Само фиша струва колкото 1дс2. Неговата лесна...
Важното е, че е кадърно копеле[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   22-01-08 22:32

Снежанке[smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   22-01-08 22:32

Среден формат от ръка...
как да кажа...


... малко несериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Prakticar   
Дата:   22-01-08 22:53

Като нямаш предвид качество, какво правиш в тема за среден формат?
Бегай у некой форум за ГСМ-ми.

itilien написа:
"Под краен резултат нямам предвид качество."

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ecobo   
Дата:   22-01-08 22:58

Абе хубаво си е средния формат, ама е крайно неудобно, бавно и скъпо...

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 23:01

Prakticar , май не си чел първия пост на темата а ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: alsash   
Дата:   22-01-08 23:05

до никъде няма да стигне тази тема ....както подобните де....ама няма спиране.....

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 23:06

емакс е 47 кг и си мъкне хапаратчето надолу и на горе, по света и у нас като пич без да мрънка изобщо[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   22-01-08 23:07

колко кила ти е общо раницата ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: alsash   
Дата:   22-01-08 23:10

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=46&i=35521&t=35521&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Prakticar   
Дата:   22-01-08 23:16

Абе, право да си кажем, емакс изглежда да е твърде привлекателна млада дама[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   22-01-08 23:20

Alsash,
не там. Тука гледай:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=46&i=34136&t=17916&phorum_uriauth

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 23:25

току що претеглих

Раница Crumpler с Хазелблад 500СМ, 4 обектива, 2 касети, портмоне с 10 филтъра, 5 филма и светломер= 4.9 кг.

Чанта Crumpler с 20Д, 17/40 и 100 макро, светкавица, зарядно, две батерии и 2 филтъра = 4.2 кг.[smilie10]

[smilie10]
Това без майтап

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ecobo   
Дата:   22-01-08 23:29

Мойта раница няма вдигане... [smilie2]

А само с дигиталка и обективи пълна [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 23:30

http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=153948


Някой може ли да ме светне как да си пусна снимката голяма[smilie8]
Току що я качих 3000х3000 в зоната (по голяма не ми даде да я кача) и получавам по горния резултат[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   22-01-08 23:33

Зоната малко чат-пат работи, пък и не е най-идеалното място.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   22-01-08 23:33

А Практикаре,не така,по темата...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   22-01-08 23:38

Според мен с тия тежки раници става още по-привлекателна!4удя и се как ли ги мъкне по балканите,на мен Зенит 3М ми тежи ,та камо ли ...

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   22-01-08 23:39

Аз да попитам, без да се заяждам, разбира се: Снимката на Емакс от зоната кое от предимствата на средния формат показва?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   22-01-08 23:40

Незнам защо някои бъркат практичността с кефа.
Мен не ме кефи чак толкова лентата и със сигурност няма да се ръсна няколко хилки за среден формат ако е само за кефа.

Във фотографията има мноооого кеф, ама малка част от него е в ръчките и химията (поне за мен).

Явно практичността се губи също. Така или иначе на мен не ми трябват 50 мегапиксела. По-скоро 20 :) Може би ще се ориентирам към 1дс мк2 под наем.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   22-01-08 23:47

20,те и с 300Д правят билбордове,и с Д50 съм виждал[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ecobo   
Дата:   22-01-08 23:56

с 300Д съм печатал 50х70 - става супърб [smilie24]

За сток ти трябват 8Мп, продажбите не зависят много от пикселите.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   22-01-08 23:57

http://emaxphotography.com/public/img/uploads/Upload-21.jpg


ето я снимката проявена и сканирана в домашни условия, после леко смалена за да я кача според условията на зоната 3000х3000.
Подобен дефокус с широкоъгълен обектив (екв. на 35 мм и бленда 3.5) на дигитален файл аз лично не съм виждала, отделен е въпроса дали това съвпада с нечии вкусове или не

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Стоев   
Дата:   23-01-08 00:00

Ари.....

Отговори на това съобщение
 Мимик
Автор: Стоев   
Дата:   23-01-08 00:00




























Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 00:02

emax, нямах предвид колко ти тежи раницата с апаратите.
"Чанта Crumpler с 20Д, 17/40 и 100 макро, светкавица, зарядно, две батерии и 2 филтъра = 4.2 кг."
Това не знам как го мериш, ама ми се вижда невъзможно.

Имах обаче предвид раницата, с която си мъкнеш целия багаж като тръгнеш на пътешествие ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 00:02

Значи показва предимството на по-достъпния плитък ДОФ.
Борис Янков, това е ползно инфо за теб.

Как ли ще е същият кадър с 20/2.8 и кропка 1.6?
А с 35/1.4 и 5Д?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 00:05

В пейзажа дефокуса е вредно нещо, и средния формат не помага изобщо в борбата срещу него. Не случайно по-горе ладислав казва:
"
Among many of my cameras there is also the indispensable Flexbody, for reaching the required depth of field. "

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 00:17

20d с батерията - 770 g с батерия
17-40 - 475 g
100/2.8 - 600g
speedlight 430EX - 330g без батерия

сумарно 2,175

я провери да не си забравила някоя тухла в тая чанта :))



Публикацията е редактирана (23-01-08 00:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   23-01-08 00:35

Може и Крумплер да слагат олово по дъното на чантата, знае ли човек кое е фешън в днешно време[smilie11]
itilien има една много стара поговорка, че на вкус и цвет товарищи нет, затова и умишлено писах по горе "без значение отговаря ли това на нечии вкусови възприятия или не"
тъкмо това имах в предвид! Твоите критерии са субективни, съответно напълно нерелеватни за мен.

Как ли ще е същият кадър с 20/2.8 и кропка 1.6?
А с 35/1.4 и 5Д?

Ами нека да видим и на мен ще ми е интересно

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 00:38

Кажи на колко метра е животното и ще го сметнем.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 00:48

Не каза обаче с колко кила раница тръгваш на пътешествие ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 00:52

това е домашен кантар предполагам, и грешката му при малко тегло е много голяма, говоря за грешка от тежести < 5 кг както е в случая.

Кое е предимството на средния формат, което Асахи не вижда?

Няма как да го види, когато Емакс е дала картинка 3000х3000 пиксела, освен квадрата, а и 4000х4000 да даде, малко са хората които ще разберат предимствата, просто щото не всеки който гледа вижда.

Не ми се спори, ама да си мерите дигиталните играчки по качество със средния формат е леко казано много смешно. Когато Емакса тръгне да печата и Асахи тръгне да печата, и особено ако са били на едно и също място и са снимали долу горе едни и същи неща, тогава може и Асахи да види предимствата, а може и да не ги види. Във вторият случай обаче има две възможнсоти: Асахи или не иска да ги види, или Асахи, не знае какво да гледа, като това последното не го вярвам, или и аз като Асахи НЕ ИСКАМ да го вярвам. [smilie3]

Една огледално рефлексна камера от сорта на Д2/3. Марк 2/3 е със сигурност точно толкова голяма и тежка, колкото един среден формат, от някой даже по-тежка (Двуок ролай примерно)
Та ако ще говорим за този сорт камери, те имат предимства, ама не в качеството, нито в големината, ама предимствата им специално за пейзаж са НУЛА, абсолютна НУЛА.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 01:06

Това, което го пишеш, го знам и в много отношения съм съгласен. Безкрайно много детайли, безкрайно много нива на сивото, прекрасен рисунък - това е ясно.

Понеже тук стана въпрос за сравнение "колко е практично" и Емакс пусна този кадър не ми стана ясно кой от компонентите на практичността доказва.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 01:08

Не са нула ;)
Отивам си вкъщи, разтоварвам си картата и с лекота и кеф си нагласям снимките. Без да ходя до фотото 2 пъти, без да сканирам и да въртя големи и тежки файлове. И на всичкото отгоре мога да си позволя да направя много кадри, ако условията са постоянно променливи, така че да хвана най-различна светлина.
Факта, че има професионалисти (Art Wolfe примерно) които снимат пейзаж с цифрово, говори достатъчно, че си има предимства.
Просто всичко зависи от това какво ще правиш със снимката после.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 01:18

Между другото, на същия принцип можем да кажем, че големия формат е още по-добре от средния за пейзаж. Е да, ама в някои случаи може и да не е. Докато опнеш статива, разгънеш нещата, смениш обектив, нагласиш фокуса и то времето се развалило :). Следя сайта на един пич, който снима на 4х5", и декември е поскитал из патагония. Пише, че вятъра понякога бил толкова силен, че изобщо и дума не можело да става да се снима.
В същата ситуация с един цифрак не бих имал особени проблеми. Вярно няма да мога да го разпечатам на 40 инча, ама поне ще имам снимка.
Така че няма нужда от крайности. Всяко нещо си има предимства.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   23-01-08 11:40

Автор: asahi
Дата: 23-01-08 01:06

Това, което го пишеш, го знам и в много отношения съм съгласен. Безкрайно много детайли, безкрайно много нива на сивото, прекрасен рисунък - това е ясно.

Понеже тук стана въпрос за сравнение "колко е практично" и Емакс пусна този кадър не ми стана ясно кой от компонентите на практичността доказва.

Асахи, не съм твърдяла, че e практично да снимаш с аналогов среден формат! Това за протокола!

Ето това е извадка от 1 ми пост в тази тема:

Вярно, че не е особено практично, че няма автофокус и вграден светломер, както и други хай тек джунджурии, че изисква доста повече време от дигиталната фотография, че ситуацията в Бг не е цветуща, и още куп други дреболии, но си заслужава. Разбира се ако приоритета ти не е спортната фотография или пък дивите животни[smilie5]

Темата ескалира покрай опитите на итилиен да ме убеди в качеството на крайния продукт

Автор: itilien
Дата: 22-01-08 20:31

emax заслужава си ЕДИНСТВЕНО ако ти дават после шапка пари за снимките. А за кефа - минал съм вече фазата, в която ме кефи самото щракане на спусъка. Кефа вече ми е насочен към крайния резултат

Та пуснах снимка проявена и сканирана в домашни условия с молба по горният да пусне свой дигитален кадър и да предоставим на публиката да прецени достойнствата на съответните


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 12:17

"Темата ескалира покрай опитите на итилиен да ме убеди в качеството на крайния продукт"

"А за кефа - минал съм вече фазата, в която ме кефи самото щракане на спусъка. Кефа вече ми е насочен към крайния резултат"

Аз за качество на крайния продукт никъде не съм говорил. "Краен резултат" е различно от "качество на краен продукт"

Веднъж обясних какво имам предвид под краен резултат.
А качеството на крайния продукт при теб зависи от това колко пари ще дадеш за да го изкараш. При мен не зависи от това. Фиксирано си е с производството на апарата дето се вика, и повече пари за това не давам.

Също казах, че не обичам да меря снимки. Това което пусна, беше черно бял кадър. Ако аз пусна кадър, ще е цветен. Какво тогава ще им мерим ?
И кои достойнства ще преценяваме точно ?
"по-горният" не ми звучи много учтиво.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   23-01-08 12:30

"по-горният" не ми звучи много учтиво.[smilie2]
"по-горният" е формалност с цел да се избегне повторение

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 13:02

"А качеството на крайния продукт при теб зависи от това колко пари ще дадеш за да го изкараш. При мен не зависи от това. Фиксирано си е с производството на апарата дето се вика"

Добре де, сега за видео ли говорим или за фотография?
Ако говорим за видео, което си го гледаш на монитора съм напълно съгласен с теб.
Ако правиш фотография, демек си вадиш поне 10х15 (да не казвам, че това е абсолютно недостатъчно) нещата не са приключили с покупката на апарат. Друг важен фактор, една снимка колкото е по-голяма, толкова е по-въздействаща? Това мисля няма начин да бъде оспорено. За мен А3 е перфектния формат, но нека да не е А3, нека да е А5, пак струва пари.

С две думи Итилиен, явно под фотография разбираме различни неща, от там и спора.

Асахи, [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 13:17

Волокине, снимките си ги показвам на приятели през интернет. На хартия ако ги разпечатвам освен мен и още двама души никой няма да ги види. Това че ги гледаш на монитор хич не значи, че не е фотография. Но нямах предвид само това. Ами и факта, че за да извадиш цветно на метър на метър да речем, трябва да се пооръсиш бая пари за скан.
Тия седмици доста се чудих дали да не си взема един А3 принтер, но като помислих - прецених че не си струва да давам пари за това, защото ако разпечатвам, ще си стоят в шкафа - и каква полза ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 13:22

"Тия седмици доста се чудих дали да не си взема един А3 принтер, но като помислих - прецених че не си струва да давам пари за това, защото ако разпечатвам, ще си стоят в шкафа - и каква полза ?"

Щом така мислиш. Виж моите не стоят в шкафа и ги показвам на доста хора, да не говорим за диашоу, ама не това на компа[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 14:56

"Волокине, снимките си ги показвам на приятели през интернет. На хартия ако ги разпечатвам освен мен и още двама души никой няма да ги види. Това че ги гледаш на монитор хич не значи, че не е фотография."

Така да е, ама се питам защо си се набутал с това Сони, и всичките които мислят така, защо за се набутали с камери с по 10-12 Мп.

Айде една малка сметка:

Монитор 19" с резолюция 1280 х 1024 (моята конфигурация на ЕИЦО-то) прави 1,3 МП

При конфигурация 1600 х 1200 са точно 1,9 МП

21 инча ЕИЦО:
1680 х 1050 за CE210W-model sa 1,7 MP

21" EIZO CG210N 1200 x 1600 демек пак 1,9 МП


Та да те питам Итилиен, защо аджиба ти е нужна камерка с толквоа много пиксели, 5-пъти и повече, след като и два са ти достатъчни.

има профи Никони за малко пари с далеч по-добри възможности от твоето Сони, че и от някой доста по-мощни огледалнорефлексни камерки. За снимки 10х15 печатани с 300 точки на инч са ти достатъчни отново 2 МП.

Та за какъв ти е тоя куфар Сони Р-1?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 15:12

Хехех :)
Кои са тия профи никони ? Тухлата Д1, чиито цветове са неописуемо зле ли ? А обективите към него смяташ ли ги ? Сонито ми е подходящо точно щото не е ДСЛР - не знам дали е куфар, но тежи точно 1 кило. А обектива му е 24-120 мм. Пробвай тия милиметри да ги покриеш с това качество с ДСЛР, да видиш колко ще тежи и колко пари ще ти струва ;). От липсата на огледало пък само печеля. Приеми, че 8-те мегапиксела са ми бонус. Ако все пак реша да отпечатам нещо в голям размер, няма да направя нищо повече от това да извадя от роу файла това което ми трябва. За 2-3 минути макс ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CanoniO   
Дата:   23-01-08 15:32

Свежа велвия 50 ако някой иска:


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=46&i=35572&t=35572&phorum_uriauth=


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 15:33

"Ако все пак реша да отпечатам нещо в голям размер, няма да направя нищо повече от това да извадя от роу файла това което ми трябва. За 2-3 минути макс ;)"

А ето, че си дойдохме на думата. А тя е, ако решиш да отпечаташ, ако решиш да продадеш, ако и т.н.

ТА след като стигнахме до едногласие то сега може да приложим формулката за цена/качество.

ТА Емакс, имайки хаселблад за 700 евро с два обектива и две касетки и имайки един скенер за 300 евро демек общо 1000 евро е точно на цената на твоето Сони, НО качеството която тя може да бълва, точно това е думата БЪЛВА е около 10 пъти по-голямо от това на твоето Сони, или 10:1 (десет към едно) на еднакви цени. Както сам спомена, че Сонито тежи един килограм, демек колкото ХАси-то и не е по-малко от него, то не знам какви предимства виждаш още в него, освен, че можеш да си изтриеш картинката, ако не ти хареса, да имаш някакъв автофокус (който в никакъв случай не е по-прецизен от шахтата на Хаси-то, затова пък по-бърз, но ненужен при пейзажи).

С две думи, един среден формат и средно хубав плосък скенер, може колкото твоето Сони. Когато стане дума за високо качество, което го има в резерви на рол-филма, ти просто издъхваш.

Иначе си прав за другите работи, имаш автофокус (който по нищо не може да се мери на кой да е про Никон-Канон, че и на по-ниските серии Д200/Д300 и т.н) Имаш що годе читава оптика, ама пак си вързан за нея с фикс-зумче. Имаш телевизорче на апаратчето да си гледаш картинките и да ги триеш на място, е хората имат телевизорчета в главата, знаят много добре кое как ще излезе, преди да са направили снимката, знаят, че ландшафт без статив е куца работа, дори с Лайка М, знаят какви са толерансите на диапозитива, знаят как да ползуват сива карта, знаят как да коригират светлината и т.н.

Лично мен ако питаш, един такъв апарат като Сони Р-1 е най-неподходящия за сериозния фотолюбител.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 15:57

1. - хаселблад за 700 евро с два обектива. Абе не знам къде ги намирате, ама аз като гледам, то за 700 евро само един обектив можеш да вземеш. Освен ако не е някой от най-старите серии, сребристите.

2. Скенера за 300 евро не може да ти пробие тъмните зони на диапозитива, дори и със светлите може да не се справи добре. Отделно дето динамиката на диапозитива хич не е голяма.

3. Ако ще продаваш, то ще трябва да сканираш с нещо по-сериозно, дето не струва 300 евро, а 3000 лева примерно.

С две думи, пробвал съм какво може среден формат с плосък скенер за 1200 лева. Хич не ме очарова. Ако ще се продава, то тогава това не е начина за сканиране.

4. За сонито съм дал 1100 лева, беше на 1300 кадъра. За да попълня същия обхват, ще ми трябват 40или50, 80 и 250мм обективи, айде ще игнорираме дупките между тях. Признай, че тоя обем е бая по-голям от обема на сонито, тежестта също.

Доколкото си спомням, сам ти ми говореше в оная другата тема, дето обсъждахме тежестта на багажа, че раницата не трябва да ти е повече от 20 кила.

Описвам и ситуация. С тежката раница съм и вървя. Времето е лошо, но виждам нещо, което става за снимане. Със сонито какво правя - вадя от чантичката пред мен апарата - и щраквам. Връщам го вътре и толкова.
Сега си представи какво става със средния формат - свалям 20 кила раница от гърба. Започвам да вадя апарат, да опъвам статива, да сменям обективи (което в лошо време, особено ако превалява не е от най-лесните операции).
Разбирам да не съм го правил, ама съм. Ако носиш само техниката - да. Ама ако мъкнеш маса багаж с теб - тогава не. Ами аз като си накачулих раницата със средноформатната техника, едва я заврях в кабинката на боровецкия лифт.
Предполагам, че ходиш по планини, и знаеш как стои въпроса с тежестта, умората, натоварването, времето и т.н.

А това с телевизорчетата в главата - извинявай, ама не е така. Не случайно като снимаш диапозитив в трудни светлинни условия се прави клин.

А защо не калкулираш и цената на филмите и проявяването им ? На едно яко и непознато място, при постоянно променливи условия, за десетина дни да речем, можеш да изснимаш двайсетина филма.



Публикацията е редактирана (23-01-08 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CanoniO   
Дата:   23-01-08 16:12

Как ве?
Има едно хаси в базара с 3 Т* обектива и куп други екстри за 1500 евро[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 16:14

канонио тия обективи от кое поколение са ? Ако са от тия лъскавите, нещо не ми се ще да давам за тях 1500 евро. И защо да ги давам за железария, когато мога да ги дам за пътуване ?

Това тяло там е с пердеобразен затвор. Аз обаче се чудя как точно се съвместяват с обективите, които би трябвало да са с централен ?



Публикацията е редактирана (23-01-08 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CanoniO   
Дата:   23-01-08 16:26

Ето го ве:


http://photo-zona.net/images/user14616/album12257/preview/1199087805_pzwe6627_001.JPG



Предполагам, че и 50 и 150 мм са същите...

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 17:12

Емакс ще бълва...
Има 10 минути само за подготовка - от раницата до щракването. Има поне 5 минути прибиране. За 1 час може да снима максимум от 4 различни позиции без да броим времето за придвижване. И два пъти по-бърза да е - все тая. Няма да бълва, а ще пъшка и ще се кефи на лентовия свят.

Тук говорим за производителност, а не за скорост. Ако оптималното време за снимки в дадена местност е 2 часа през лятото колко гледни точки ще покрие Емакс? 3-4 с транспорта. С дигиталният ще покрие още 2 местности за това време.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: danbi   
Дата:   23-01-08 17:53

без да се опитвам да взема страна, ще напомня само, че в исторически план:

фотографите минаха от "голям" на среден формат, когато качеството на оптиката/плаките достигна адекватно ниво;

преминаха от "среден" на 35мм формат когато качеството на оптиката и филмите стана адекватно.

пръкнаха се мини и микро формати когато тези неща станаха на още по-добро ниво...

същата работа и с цифровите фотоапарати, само дето феномена "сапунерка" заля света и малко поизкриви нещата. но ако следваме аналогията, 1/2.5" ще да е аналога на "под 35мм", APC-S аналога на 35мм и 36x24 аналога на "средния формат". (туй си го изсмуках от пръстите, не ме обвинявайте :))

ключовата думичка е "адекватни".

Без съмнение, в 21 век може да се направи изключително качествена средноформатна камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   23-01-08 18:08

НО качеството която тя може да бълва, качеството асахи, за качество става въпрос, не за количество!
Качество като материална, не като художествена стойност...
Що се отнася за бързина в покриването на гледни точки...точно толкова, колкото е необходимо, нито повече, нито по малко! Ако трябва, ще си продължа престоя, ако е невъзможно, предпочитам да имам 1 единства снимка която ме удовлетворява, отколкото 20 които не го правят.

http://cgi.ebay.at/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=190188310286&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=009

http://cgi.ebay.at/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=160198599266&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=006


Итилиен, ей ти на линкчета,
нещо друго интересували те?

3. Ако ще продаваш, то ще трябва да сканираш с нещо по-сериозно, дето не струва 300 евро, а 3000 лева примерно.

Ако ще продаваш, ще отидеш при специалист и ще си направиш подходящ скан, парите за който ще включиш в цената.

И така нататък.......

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: matzo_tn   
Дата:   23-01-08 18:28

хмм, още една тема превърната в тип "моето магаре...". itilien, не си прав сони Р-1, не е сериозен апарат и смятам, че сравняването му с средноформатен е неуместно.. а за преносимостта , лично съм виждал как фотограф снима репортаж в планината над Бачково. беше само с средноформатен апарат и.. асистентка, която да носи чантата метър на половин [smilie5]



Публикацията е редактирана (23-01-08 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 18:43

"Има 10 минути само за подготовка - от раницата до щракването."

Що да не са и 20? А може и половин час.


Всеки спори от собствената си камбанария. Един говори за бързина, друг за качество, трети за тегло.

За мен фотографията е отношение на няколко фактора, на първо място качество, после идва на каква цена, на трето място идва компактност и чак тогава дреболии като автофокуси и не знам още какви несъществени неща.

Аз лично никога няма да отида на място като Патагония и да мъкна апарат като Сонито, щото не се знае кога изобщо ще мога да отида втори път. Затова бих взел поне лайка-формат с велвия и чернобяло. В случая на Итилиен, среден формат.

Колко бързо ще направя снимките не ме интересува, интересува ме какво ще има на тях, а съм забелязал, че бързината не е от най-добрите фактори, особено що се отнася до природа. Количеството снимки също не ме вълнува: за сведение от Хималаите и Китай върнах 3 диапозитивни филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 19:15

Един говори за бързина, друг за качество, трети за тегло.

Старателно заобикаляш думата, която съм използвал - п р о и з в о д и т е л н о с т.

Влагаш пари, време и усилия - получаваш продукт.
Делиш времето на бройката - получаваш производителност.
Вадиш разходите от приходите - печалба.
Делиш оборота на капиталовложенията - възвращаемост.

Виж как добре са навързани нещата.
Темата е за практичност, все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 19:33

Асахи, извинявай, не разбрах, че става дума за производителност. Предавам се. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 19:36

айде след 40-50 минути, като се прибера вкъщи, продължаваме [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 19:38

междувременно, волокин може да ми преведе 3-4 хилки да си напазарувам среден формат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   23-01-08 20:37

Глупости ве.
Скивай какъв хималайски комплект:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=46&i=35630&t=35630&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   23-01-08 20:40

Това е най-тежкият възможен вариянт, между другото. И хасито и брониката са перца в сравнение с тая мамия[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 20:54

Такааа.
Сега - на първо място искам да наблегна на това, че аз НЕ копая пари.
За това пътуване ще дам 5000 лева, и заплатите ми до месец юни включително са изхарчени. И това при положение, че всичко мине гладко. Недай си боже да изпусна някой самолет, особено пък презокеанския на връщане - тогава не си и представям колко още пари ще заминат.

Та при това положение как да дам 3000+ лева за средноформатна техника ? Ако ги дам, това значи че до края на годината не ще мога да ида никъде повече.

И нека приемем, че съм ги дал и имам върховното качество на снимките.
Сега да запитам - какво ще го правя това върховно качество, за което ще съм дал над 3000 лева ? В българия кой ще купи пейзажни снимки от другия край на света? Ами то тук се пазаруват снимки от местните забележителности да се печатат календарчета, брошурки и т.н. за дребни стотинки.
Да ги продавам навън? Мога ли да си осигуря пазар? Мога ли да изпринтя 100 см копие, чието качество(цветове, трайност и т.н.) отговаря на западните стандарти? На последните въпроси мисля че отговора е по-скоро отрицателен. Ако наистина искам да мога да разпечатам нещо качествено с голям размер, би трябвало да дам още 4-5 хиляди долара за голямоформатен принтер.

И в крайна сметка какво се получава - имам си аз супер качествените кадри, но ги пускам онлайн, или макс 40см, а оригиналите стоят в чекмеджето и толкова.
Е какъв е смисъла тогава ?

"Що се отнася за бързина в покриването на гледни точки...точно толкова, колкото е необходимо, нито повече, нито по малко! Ако трябва, ще си продължа престоя, ако е невъзможно, предпочитам да имам 1 единства снимка която ме удовлетворява, отколкото 20 които не го правят."

Да поговорим сега за това.
Какво става, когато отидеш на непознато място - ключовата дума е "непознато". Ами започваш да търсиш различни гледни точки за снимане. И докато си мислиш, че си намерил супер яката гледна точка, може от другия хълм да има още по-яка.
Ако мястото е с големината на околността на мелник да речем, за около седмица разучаване ще го научиш на изуст кажи речи и ще знаеш точно къде са добрите гледни точки.
Да обаче, когато мястото ти е огромно, особено пък планинска местност, тогава нещата стоят по съвсем различен начин. Трябва да се придвижваш с големия товар до различни места, преодолявайки големи денивелации - съответно голямо натоварване. И когато времето ти е ограничено, тогава лекото придвижване е особено ценно.
От опит мога да кажа, че когато си лек в планината, имаш мерак да отскачаш до разни близки хълмове и да виждаш различните гледни точки. Също от опит мога да кажа, че когато ти висят 20 кила на гърба, умората в един момент става толкова голяма, че те притиска не само физически, а и психически. И се стига дотам, че не само не искаш да отскочиш до близкия хълм, ами дори не ти се вади техниката да снимаш, а искаш да продължиш само и само да стигнеш на време крайната си точка.
Също така и времето за правене на снимката - в двата края на деня, светлината се променя много бързо. Ако искаш да покриеш няколко гледни точки за това време, всяка минута е ценна. Докато извадиш светломера, премериш, изчислиш и нагласиш, то слънцето залязло.

Не мога да разбера, защо филмовите манияци все изтъкват това, колко яки снимки са направили. А никой не се замисля колко такива са изпуснали.
Защо чета в разни книжки за фотография (примерно на майкъл фрийман), че авторите, дългогодишни фотографи израстнали с филма, се радват че са се освободили от оковите, които създава ? Радват се колко свобода и възможности им дава цифровата техника.
Защо тия хора, с толкова опит им минават такива еретични според вас мисли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: kalingo27   
Дата:   23-01-08 20:58

Целта оправдава средствата в крайна сметка и тогава многото думи висят без съдържание и пак ще допълня, че определено инвестицията си заслужава, особено като се има предвид съпостявянето на цена и качество, което може да се получи като краен резултат.....

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 21:02

Photography is not about cameras, gadgets and gismos. Photography is about photographers. A camera didn't make a great picture any more than a typewriter wrote a great novel. -Ansel Adams[shtrak]

А.Адамс

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 21:03

А де, баш това искам да ти кажа, ама кой да слуша :)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 21:37

И понеже емакс толкова настоява да и пусна кадър от сонито - ето и един кадър от сонито, който не претендира за художествени качества. Показвам го само за демонстрация на качеството което дава апарата. Снимано е от ръка. Плъзгачите за шарпнес в конвертора са на 0 всичките.

http://itilien.no-ip.org/2007/Rila%2007.07/DSC01601.jpg




Публикацията е редактирана (23-01-08 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   23-01-08 22:45

Да не говорим че шарпването си е съвсем нормална операция която ще ти подобри качеството още [smile]

Всъщност като чета книжки от преди 4-5 години, много професионални фотографи минават на цифрови камери още като са били по 2-3 мегапиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: kote   
Дата:   23-01-08 23:13

ха ха и вярвате на майкъл фрийман?
спонсориран от разни фирми и имащ интерес да му се продадат книгите естествено е да твърди така
ей недейте да сте толкова лековени бе!
цифровото си има приложение-тя е за бърза работа за печати с размер на списание,малък плакат,другото си е за професионалисти които си преценяват кое им върши работа за голям размер
тук само жвакате дъвки най вече итилиен който се изказва от позицията на любител-ще си прави снимки за спомен,ми нека си прави,парите са негови ,труда също

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 23:20

ами то тука в тая тема не видях да се изказва професионалист така или иначе. Добре знам аз кое за кое е.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: kote   
Дата:   23-01-08 23:28

май лесно се впрягаш?това пътуване май е към голгота като ти гледам драмите с техниката?и къде му е удоволствието от приключението?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 23:37

чак пък драми не бих ги нарекъл. Тука в тая тема не виждам никакви драми, просто си спорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   23-01-08 23:46

Драми,кви драми?[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   24-01-08 00:42

> цифровото си има приложение-тя е за бърза работа за печати с размер на списание,малък плакат,другото си е за професионалисти които си преценяват кое им върши работа за голям размер

Много ясно. Ако не печаташ голям размер никакъв професионалист не си.

Хубаво че има про-та които да ни разяснят нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-08 10:39

итилиен, тая снимка, дето я показа е по-скоро анти реклама на това сони [smilie23] погледни какви цветни петна има по дърветата (на мен ми приличат на цветен шум, или цветни аберации, но по-вероятно шум). Незнам какво са, но знам, че не трябва да са там.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: danbi   
Дата:   24-01-08 10:40

Точно цитирания от volokin коментар на Ансел Адамс прави този спор безсмислен. С всякаква камера може да направиш хубава снимка при определени условия (той разбира се е имал в предвид снимането на светлочувствителен филм/плака, където "мегапиксели" няма)

Аз обаче съм се убедил, за себе си поне, че има снимки които изобщо няма да се опитвам да правя ако не разполагам с достатъчно качествено оборудване. Като казвам качествено, имам в предвид да ми осигури необходимите параметри на снимане. Не че не съм пробвал.. но винаги съм се разкайвал за това -- просто жалко за пропуснатия шанс.

Всяко нещо си има цена. Доброто оборудване също. Просто при цифровата технология цената е по-малка, а тя и се развива все още и започва да става все по-малка.

За да не се отплесне дискусията: цената не е непременно измерена в "пари". Цената включва време и усилия. Също така включва и ситуации от рода на "ох, а това ми беше последната плака...".

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: icikonti   
Дата:   24-01-08 13:22

Скарах те ли се вече, за да се намеся и аз?
Аз имах огромно желание да снимам на среден формат.Само черно-бяло и да го копирам ръчно, в собствена лаборатория на формати над 1 метър по късата страна.
Понеже снимам предимно пейзаж, средния формат е идеален за пейзажа.Цифровата камера не показва толкова детайли, колкото средноформатната с филм.Това е наистина важно за този жанр и важи и за другите жанрове, но най-вече за него.
Средноформатните обективи винаги са профи/говорим за хубавите марки, не за Холга,Любител и т.н чикии/ и при тях грешки при конструирането и изработката - рядко се допускат/има и такива/.Имат страшно добро тонопредаване и нюансите на сивото са безброй.Ако пък някой ползва цв. диапозитив на средноформатна камера, ефекта е повече от поразителен/ за пейзаж говоря/.
Тъй че избора тук е ясен- среден формат и филм.
Единствен проблем ми е хартията- липсват рулони 112см/30м.[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CanoniO   
Дата:   24-01-08 16:32

Хм..

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   24-01-08 16:35

Какво раздвижване бре канонио :) Не забелязваш ли, че хората продават. Обявите висят от месеци, ама никой не купува. И защо мислиш цените са ниски ? Ами защото сума народ, който я е ползвал тая техника на времето, сега вече не я ползва. А какви хора са я ползвали навремето - ами професионалисти. И защо вече не я ползват - ами поради много причини, които вече ги обсъдихме.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: XiZoR   
Дата:   24-01-08 16:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-08 16:42

сбъркахте темата

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Prakticar   
Дата:   24-01-08 20:56

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
....и се отказват, защото не постигат евтините, бързи и сигурни резултати на цифровата фотография.
[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: princess_Lia   
Дата:   24-01-08 21:07

М? [smile]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »