Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Мимик
Автор: Стоев   
Дата:   23-01-08 00:00




























Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 00:02

emax, нямах предвид колко ти тежи раницата с апаратите.
"Чанта Crumpler с 20Д, 17/40 и 100 макро, светкавица, зарядно, две батерии и 2 филтъра = 4.2 кг."
Това не знам как го мериш, ама ми се вижда невъзможно.

Имах обаче предвид раницата, с която си мъкнеш целия багаж като тръгнеш на пътешествие ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 00:02

Значи показва предимството на по-достъпния плитък ДОФ.
Борис Янков, това е ползно инфо за теб.

Как ли ще е същият кадър с 20/2.8 и кропка 1.6?
А с 35/1.4 и 5Д?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 00:05

В пейзажа дефокуса е вредно нещо, и средния формат не помага изобщо в борбата срещу него. Не случайно по-горе ладислав казва:
"
Among many of my cameras there is also the indispensable Flexbody, for reaching the required depth of field. "

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 00:17

20d с батерията - 770 g с батерия
17-40 - 475 g
100/2.8 - 600g
speedlight 430EX - 330g без батерия

сумарно 2,175

я провери да не си забравила някоя тухла в тая чанта :))



Публикацията е редактирана (23-01-08 00:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   23-01-08 00:35

Може и Крумплер да слагат олово по дъното на чантата, знае ли човек кое е фешън в днешно време[smilie11]
itilien има една много стара поговорка, че на вкус и цвет товарищи нет, затова и умишлено писах по горе "без значение отговаря ли това на нечии вкусови възприятия или не"
тъкмо това имах в предвид! Твоите критерии са субективни, съответно напълно нерелеватни за мен.

Как ли ще е същият кадър с 20/2.8 и кропка 1.6?
А с 35/1.4 и 5Д?

Ами нека да видим и на мен ще ми е интересно

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 00:38

Кажи на колко метра е животното и ще го сметнем.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 00:48

Не каза обаче с колко кила раница тръгваш на пътешествие ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 00:52

това е домашен кантар предполагам, и грешката му при малко тегло е много голяма, говоря за грешка от тежести < 5 кг както е в случая.

Кое е предимството на средния формат, което Асахи не вижда?

Няма как да го види, когато Емакс е дала картинка 3000х3000 пиксела, освен квадрата, а и 4000х4000 да даде, малко са хората които ще разберат предимствата, просто щото не всеки който гледа вижда.

Не ми се спори, ама да си мерите дигиталните играчки по качество със средния формат е леко казано много смешно. Когато Емакса тръгне да печата и Асахи тръгне да печата, и особено ако са били на едно и също място и са снимали долу горе едни и същи неща, тогава може и Асахи да види предимствата, а може и да не ги види. Във вторият случай обаче има две възможнсоти: Асахи или не иска да ги види, или Асахи, не знае какво да гледа, като това последното не го вярвам, или и аз като Асахи НЕ ИСКАМ да го вярвам. [smilie3]

Една огледално рефлексна камера от сорта на Д2/3. Марк 2/3 е със сигурност точно толкова голяма и тежка, колкото един среден формат, от някой даже по-тежка (Двуок ролай примерно)
Та ако ще говорим за този сорт камери, те имат предимства, ама не в качеството, нито в големината, ама предимствата им специално за пейзаж са НУЛА, абсолютна НУЛА.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 01:06

Това, което го пишеш, го знам и в много отношения съм съгласен. Безкрайно много детайли, безкрайно много нива на сивото, прекрасен рисунък - това е ясно.

Понеже тук стана въпрос за сравнение "колко е практично" и Емакс пусна този кадър не ми стана ясно кой от компонентите на практичността доказва.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 01:08

Не са нула ;)
Отивам си вкъщи, разтоварвам си картата и с лекота и кеф си нагласям снимките. Без да ходя до фотото 2 пъти, без да сканирам и да въртя големи и тежки файлове. И на всичкото отгоре мога да си позволя да направя много кадри, ако условията са постоянно променливи, така че да хвана най-различна светлина.
Факта, че има професионалисти (Art Wolfe примерно) които снимат пейзаж с цифрово, говори достатъчно, че си има предимства.
Просто всичко зависи от това какво ще правиш със снимката после.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 01:18

Между другото, на същия принцип можем да кажем, че големия формат е още по-добре от средния за пейзаж. Е да, ама в някои случаи може и да не е. Докато опнеш статива, разгънеш нещата, смениш обектив, нагласиш фокуса и то времето се развалило :). Следя сайта на един пич, който снима на 4х5", и декември е поскитал из патагония. Пише, че вятъра понякога бил толкова силен, че изобщо и дума не можело да става да се снима.
В същата ситуация с един цифрак не бих имал особени проблеми. Вярно няма да мога да го разпечатам на 40 инча, ама поне ще имам снимка.
Така че няма нужда от крайности. Всяко нещо си има предимства.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   23-01-08 11:40

Автор: asahi
Дата: 23-01-08 01:06

Това, което го пишеш, го знам и в много отношения съм съгласен. Безкрайно много детайли, безкрайно много нива на сивото, прекрасен рисунък - това е ясно.

Понеже тук стана въпрос за сравнение "колко е практично" и Емакс пусна този кадър не ми стана ясно кой от компонентите на практичността доказва.

Асахи, не съм твърдяла, че e практично да снимаш с аналогов среден формат! Това за протокола!

Ето това е извадка от 1 ми пост в тази тема:

Вярно, че не е особено практично, че няма автофокус и вграден светломер, както и други хай тек джунджурии, че изисква доста повече време от дигиталната фотография, че ситуацията в Бг не е цветуща, и още куп други дреболии, но си заслужава. Разбира се ако приоритета ти не е спортната фотография или пък дивите животни[smilie5]

Темата ескалира покрай опитите на итилиен да ме убеди в качеството на крайния продукт

Автор: itilien
Дата: 22-01-08 20:31

emax заслужава си ЕДИНСТВЕНО ако ти дават после шапка пари за снимките. А за кефа - минал съм вече фазата, в която ме кефи самото щракане на спусъка. Кефа вече ми е насочен към крайния резултат

Та пуснах снимка проявена и сканирана в домашни условия с молба по горният да пусне свой дигитален кадър и да предоставим на публиката да прецени достойнствата на съответните


Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 12:17

"Темата ескалира покрай опитите на итилиен да ме убеди в качеството на крайния продукт"

"А за кефа - минал съм вече фазата, в която ме кефи самото щракане на спусъка. Кефа вече ми е насочен към крайния резултат"

Аз за качество на крайния продукт никъде не съм говорил. "Краен резултат" е различно от "качество на краен продукт"

Веднъж обясних какво имам предвид под краен резултат.
А качеството на крайния продукт при теб зависи от това колко пари ще дадеш за да го изкараш. При мен не зависи от това. Фиксирано си е с производството на апарата дето се вика, и повече пари за това не давам.

Също казах, че не обичам да меря снимки. Това което пусна, беше черно бял кадър. Ако аз пусна кадър, ще е цветен. Какво тогава ще им мерим ?
И кои достойнства ще преценяваме точно ?
"по-горният" не ми звучи много учтиво.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   23-01-08 12:30

"по-горният" не ми звучи много учтиво.[smilie2]
"по-горният" е формалност с цел да се избегне повторение

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 13:02

"А качеството на крайния продукт при теб зависи от това колко пари ще дадеш за да го изкараш. При мен не зависи от това. Фиксирано си е с производството на апарата дето се вика"

Добре де, сега за видео ли говорим или за фотография?
Ако говорим за видео, което си го гледаш на монитора съм напълно съгласен с теб.
Ако правиш фотография, демек си вадиш поне 10х15 (да не казвам, че това е абсолютно недостатъчно) нещата не са приключили с покупката на апарат. Друг важен фактор, една снимка колкото е по-голяма, толкова е по-въздействаща? Това мисля няма начин да бъде оспорено. За мен А3 е перфектния формат, но нека да не е А3, нека да е А5, пак струва пари.

С две думи Итилиен, явно под фотография разбираме различни неща, от там и спора.

Асахи, [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 13:17

Волокине, снимките си ги показвам на приятели през интернет. На хартия ако ги разпечатвам освен мен и още двама души никой няма да ги види. Това че ги гледаш на монитор хич не значи, че не е фотография. Но нямах предвид само това. Ами и факта, че за да извадиш цветно на метър на метър да речем, трябва да се пооръсиш бая пари за скан.
Тия седмици доста се чудих дали да не си взема един А3 принтер, но като помислих - прецених че не си струва да давам пари за това, защото ако разпечатвам, ще си стоят в шкафа - и каква полза ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 13:22

"Тия седмици доста се чудих дали да не си взема един А3 принтер, но като помислих - прецених че не си струва да давам пари за това, защото ако разпечатвам, ще си стоят в шкафа - и каква полза ?"

Щом така мислиш. Виж моите не стоят в шкафа и ги показвам на доста хора, да не говорим за диашоу, ама не това на компа[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 14:56

"Волокине, снимките си ги показвам на приятели през интернет. На хартия ако ги разпечатвам освен мен и още двама души никой няма да ги види. Това че ги гледаш на монитор хич не значи, че не е фотография."

Така да е, ама се питам защо си се набутал с това Сони, и всичките които мислят така, защо за се набутали с камери с по 10-12 Мп.

Айде една малка сметка:

Монитор 19" с резолюция 1280 х 1024 (моята конфигурация на ЕИЦО-то) прави 1,3 МП

При конфигурация 1600 х 1200 са точно 1,9 МП

21 инча ЕИЦО:
1680 х 1050 за CE210W-model sa 1,7 MP

21" EIZO CG210N 1200 x 1600 демек пак 1,9 МП


Та да те питам Итилиен, защо аджиба ти е нужна камерка с толквоа много пиксели, 5-пъти и повече, след като и два са ти достатъчни.

има профи Никони за малко пари с далеч по-добри възможности от твоето Сони, че и от някой доста по-мощни огледалнорефлексни камерки. За снимки 10х15 печатани с 300 точки на инч са ти достатъчни отново 2 МП.

Та за какъв ти е тоя куфар Сони Р-1?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 15:12

Хехех :)
Кои са тия профи никони ? Тухлата Д1, чиито цветове са неописуемо зле ли ? А обективите към него смяташ ли ги ? Сонито ми е подходящо точно щото не е ДСЛР - не знам дали е куфар, но тежи точно 1 кило. А обектива му е 24-120 мм. Пробвай тия милиметри да ги покриеш с това качество с ДСЛР, да видиш колко ще тежи и колко пари ще ти струва ;). От липсата на огледало пък само печеля. Приеми, че 8-те мегапиксела са ми бонус. Ако все пак реша да отпечатам нещо в голям размер, няма да направя нищо повече от това да извадя от роу файла това което ми трябва. За 2-3 минути макс ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CanoniO   
Дата:   23-01-08 15:32

Свежа велвия 50 ако някой иска:


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=46&i=35572&t=35572&phorum_uriauth=


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 15:33

"Ако все пак реша да отпечатам нещо в голям размер, няма да направя нищо повече от това да извадя от роу файла това което ми трябва. За 2-3 минути макс ;)"

А ето, че си дойдохме на думата. А тя е, ако решиш да отпечаташ, ако решиш да продадеш, ако и т.н.

ТА след като стигнахме до едногласие то сега може да приложим формулката за цена/качество.

ТА Емакс, имайки хаселблад за 700 евро с два обектива и две касетки и имайки един скенер за 300 евро демек общо 1000 евро е точно на цената на твоето Сони, НО качеството която тя може да бълва, точно това е думата БЪЛВА е около 10 пъти по-голямо от това на твоето Сони, или 10:1 (десет към едно) на еднакви цени. Както сам спомена, че Сонито тежи един килограм, демек колкото ХАси-то и не е по-малко от него, то не знам какви предимства виждаш още в него, освен, че можеш да си изтриеш картинката, ако не ти хареса, да имаш някакъв автофокус (който в никакъв случай не е по-прецизен от шахтата на Хаси-то, затова пък по-бърз, но ненужен при пейзажи).

С две думи, един среден формат и средно хубав плосък скенер, може колкото твоето Сони. Когато стане дума за високо качество, което го има в резерви на рол-филма, ти просто издъхваш.

Иначе си прав за другите работи, имаш автофокус (който по нищо не може да се мери на кой да е про Никон-Канон, че и на по-ниските серии Д200/Д300 и т.н) Имаш що годе читава оптика, ама пак си вързан за нея с фикс-зумче. Имаш телевизорче на апаратчето да си гледаш картинките и да ги триеш на място, е хората имат телевизорчета в главата, знаят много добре кое как ще излезе, преди да са направили снимката, знаят, че ландшафт без статив е куца работа, дори с Лайка М, знаят какви са толерансите на диапозитива, знаят как да ползуват сива карта, знаят как да коригират светлината и т.н.

Лично мен ако питаш, един такъв апарат като Сони Р-1 е най-неподходящия за сериозния фотолюбител.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 15:57

1. - хаселблад за 700 евро с два обектива. Абе не знам къде ги намирате, ама аз като гледам, то за 700 евро само един обектив можеш да вземеш. Освен ако не е някой от най-старите серии, сребристите.

2. Скенера за 300 евро не може да ти пробие тъмните зони на диапозитива, дори и със светлите може да не се справи добре. Отделно дето динамиката на диапозитива хич не е голяма.

3. Ако ще продаваш, то ще трябва да сканираш с нещо по-сериозно, дето не струва 300 евро, а 3000 лева примерно.

С две думи, пробвал съм какво може среден формат с плосък скенер за 1200 лева. Хич не ме очарова. Ако ще се продава, то тогава това не е начина за сканиране.

4. За сонито съм дал 1100 лева, беше на 1300 кадъра. За да попълня същия обхват, ще ми трябват 40или50, 80 и 250мм обективи, айде ще игнорираме дупките между тях. Признай, че тоя обем е бая по-голям от обема на сонито, тежестта също.

Доколкото си спомням, сам ти ми говореше в оная другата тема, дето обсъждахме тежестта на багажа, че раницата не трябва да ти е повече от 20 кила.

Описвам и ситуация. С тежката раница съм и вървя. Времето е лошо, но виждам нещо, което става за снимане. Със сонито какво правя - вадя от чантичката пред мен апарата - и щраквам. Връщам го вътре и толкова.
Сега си представи какво става със средния формат - свалям 20 кила раница от гърба. Започвам да вадя апарат, да опъвам статива, да сменям обективи (което в лошо време, особено ако превалява не е от най-лесните операции).
Разбирам да не съм го правил, ама съм. Ако носиш само техниката - да. Ама ако мъкнеш маса багаж с теб - тогава не. Ами аз като си накачулих раницата със средноформатната техника, едва я заврях в кабинката на боровецкия лифт.
Предполагам, че ходиш по планини, и знаеш как стои въпроса с тежестта, умората, натоварването, времето и т.н.

А това с телевизорчетата в главата - извинявай, ама не е така. Не случайно като снимаш диапозитив в трудни светлинни условия се прави клин.

А защо не калкулираш и цената на филмите и проявяването им ? На едно яко и непознато място, при постоянно променливи условия, за десетина дни да речем, можеш да изснимаш двайсетина филма.



Публикацията е редактирана (23-01-08 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CanoniO   
Дата:   23-01-08 16:12

Как ве?
Има едно хаси в базара с 3 Т* обектива и куп други екстри за 1500 евро[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 16:14

канонио тия обективи от кое поколение са ? Ако са от тия лъскавите, нещо не ми се ще да давам за тях 1500 евро. И защо да ги давам за железария, когато мога да ги дам за пътуване ?

Това тяло там е с пердеобразен затвор. Аз обаче се чудя как точно се съвместяват с обективите, които би трябвало да са с централен ?



Публикацията е редактирана (23-01-08 16:19)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »