Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Среден формат лента?
Автор: CanoniO   
Дата:   23-01-08 16:26

Ето го ве:


http://photo-zona.net/images/user14616/album12257/preview/1199087805_pzwe6627_001.JPG



Предполагам, че и 50 и 150 мм са същите...

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 17:12

Емакс ще бълва...
Има 10 минути само за подготовка - от раницата до щракването. Има поне 5 минути прибиране. За 1 час може да снима максимум от 4 различни позиции без да броим времето за придвижване. И два пъти по-бърза да е - все тая. Няма да бълва, а ще пъшка и ще се кефи на лентовия свят.

Тук говорим за производителност, а не за скорост. Ако оптималното време за снимки в дадена местност е 2 часа през лятото колко гледни точки ще покрие Емакс? 3-4 с транспорта. С дигиталният ще покрие още 2 местности за това време.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: danbi   
Дата:   23-01-08 17:53

без да се опитвам да взема страна, ще напомня само, че в исторически план:

фотографите минаха от "голям" на среден формат, когато качеството на оптиката/плаките достигна адекватно ниво;

преминаха от "среден" на 35мм формат когато качеството на оптиката и филмите стана адекватно.

пръкнаха се мини и микро формати когато тези неща станаха на още по-добро ниво...

същата работа и с цифровите фотоапарати, само дето феномена "сапунерка" заля света и малко поизкриви нещата. но ако следваме аналогията, 1/2.5" ще да е аналога на "под 35мм", APC-S аналога на 35мм и 36x24 аналога на "средния формат". (туй си го изсмуках от пръстите, не ме обвинявайте :))

ключовата думичка е "адекватни".

Без съмнение, в 21 век може да се направи изключително качествена средноформатна камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: emax   
Дата:   23-01-08 18:08

НО качеството която тя може да бълва, качеството асахи, за качество става въпрос, не за количество!
Качество като материална, не като художествена стойност...
Що се отнася за бързина в покриването на гледни точки...точно толкова, колкото е необходимо, нито повече, нито по малко! Ако трябва, ще си продължа престоя, ако е невъзможно, предпочитам да имам 1 единства снимка която ме удовлетворява, отколкото 20 които не го правят.

http://cgi.ebay.at/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=190188310286&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=009

http://cgi.ebay.at/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=160198599266&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=006


Итилиен, ей ти на линкчета,
нещо друго интересували те?

3. Ако ще продаваш, то ще трябва да сканираш с нещо по-сериозно, дето не струва 300 евро, а 3000 лева примерно.

Ако ще продаваш, ще отидеш при специалист и ще си направиш подходящ скан, парите за който ще включиш в цената.

И така нататък.......

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: matzo_tn   
Дата:   23-01-08 18:28

хмм, още една тема превърната в тип "моето магаре...". itilien, не си прав сони Р-1, не е сериозен апарат и смятам, че сравняването му с средноформатен е неуместно.. а за преносимостта , лично съм виждал как фотограф снима репортаж в планината над Бачково. беше само с средноформатен апарат и.. асистентка, която да носи чантата метър на половин [smilie5]



Публикацията е редактирана (23-01-08 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 18:43

"Има 10 минути само за подготовка - от раницата до щракването."

Що да не са и 20? А може и половин час.


Всеки спори от собствената си камбанария. Един говори за бързина, друг за качество, трети за тегло.

За мен фотографията е отношение на няколко фактора, на първо място качество, после идва на каква цена, на трето място идва компактност и чак тогава дреболии като автофокуси и не знам още какви несъществени неща.

Аз лично никога няма да отида на място като Патагония и да мъкна апарат като Сонито, щото не се знае кога изобщо ще мога да отида втори път. Затова бих взел поне лайка-формат с велвия и чернобяло. В случая на Итилиен, среден формат.

Колко бързо ще направя снимките не ме интересува, интересува ме какво ще има на тях, а съм забелязал, че бързината не е от най-добрите фактори, особено що се отнася до природа. Количеството снимки също не ме вълнува: за сведение от Хималаите и Китай върнах 3 диапозитивни филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: asahi   
Дата:   23-01-08 19:15

Един говори за бързина, друг за качество, трети за тегло.

Старателно заобикаляш думата, която съм използвал - п р о и з в о д и т е л н о с т.

Влагаш пари, време и усилия - получаваш продукт.
Делиш времето на бройката - получаваш производителност.
Вадиш разходите от приходите - печалба.
Делиш оборота на капиталовложенията - възвращаемост.

Виж как добре са навързани нещата.
Темата е за практичност, все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 19:33

Асахи, извинявай, не разбрах, че става дума за производителност. Предавам се. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 19:36

айде след 40-50 минути, като се прибера вкъщи, продължаваме [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 19:38

междувременно, волокин може да ми преведе 3-4 хилки да си напазарувам среден формат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   23-01-08 20:37

Глупости ве.
Скивай какъв хималайски комплект:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=46&i=35630&t=35630&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: CANONIO   
Дата:   23-01-08 20:40

Това е най-тежкият възможен вариянт, между другото. И хасито и брониката са перца в сравнение с тая мамия[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 20:54

Такааа.
Сега - на първо място искам да наблегна на това, че аз НЕ копая пари.
За това пътуване ще дам 5000 лева, и заплатите ми до месец юни включително са изхарчени. И това при положение, че всичко мине гладко. Недай си боже да изпусна някой самолет, особено пък презокеанския на връщане - тогава не си и представям колко още пари ще заминат.

Та при това положение как да дам 3000+ лева за средноформатна техника ? Ако ги дам, това значи че до края на годината не ще мога да ида никъде повече.

И нека приемем, че съм ги дал и имам върховното качество на снимките.
Сега да запитам - какво ще го правя това върховно качество, за което ще съм дал над 3000 лева ? В българия кой ще купи пейзажни снимки от другия край на света? Ами то тук се пазаруват снимки от местните забележителности да се печатат календарчета, брошурки и т.н. за дребни стотинки.
Да ги продавам навън? Мога ли да си осигуря пазар? Мога ли да изпринтя 100 см копие, чието качество(цветове, трайност и т.н.) отговаря на западните стандарти? На последните въпроси мисля че отговора е по-скоро отрицателен. Ако наистина искам да мога да разпечатам нещо качествено с голям размер, би трябвало да дам още 4-5 хиляди долара за голямоформатен принтер.

И в крайна сметка какво се получава - имам си аз супер качествените кадри, но ги пускам онлайн, или макс 40см, а оригиналите стоят в чекмеджето и толкова.
Е какъв е смисъла тогава ?

"Що се отнася за бързина в покриването на гледни точки...точно толкова, колкото е необходимо, нито повече, нито по малко! Ако трябва, ще си продължа престоя, ако е невъзможно, предпочитам да имам 1 единства снимка която ме удовлетворява, отколкото 20 които не го правят."

Да поговорим сега за това.
Какво става, когато отидеш на непознато място - ключовата дума е "непознато". Ами започваш да търсиш различни гледни точки за снимане. И докато си мислиш, че си намерил супер яката гледна точка, може от другия хълм да има още по-яка.
Ако мястото е с големината на околността на мелник да речем, за около седмица разучаване ще го научиш на изуст кажи речи и ще знаеш точно къде са добрите гледни точки.
Да обаче, когато мястото ти е огромно, особено пък планинска местност, тогава нещата стоят по съвсем различен начин. Трябва да се придвижваш с големия товар до различни места, преодолявайки големи денивелации - съответно голямо натоварване. И когато времето ти е ограничено, тогава лекото придвижване е особено ценно.
От опит мога да кажа, че когато си лек в планината, имаш мерак да отскачаш до разни близки хълмове и да виждаш различните гледни точки. Също от опит мога да кажа, че когато ти висят 20 кила на гърба, умората в един момент става толкова голяма, че те притиска не само физически, а и психически. И се стига дотам, че не само не искаш да отскочиш до близкия хълм, ами дори не ти се вади техниката да снимаш, а искаш да продължиш само и само да стигнеш на време крайната си точка.
Също така и времето за правене на снимката - в двата края на деня, светлината се променя много бързо. Ако искаш да покриеш няколко гледни точки за това време, всяка минута е ценна. Докато извадиш светломера, премериш, изчислиш и нагласиш, то слънцето залязло.

Не мога да разбера, защо филмовите манияци все изтъкват това, колко яки снимки са направили. А никой не се замисля колко такива са изпуснали.
Защо чета в разни книжки за фотография (примерно на майкъл фрийман), че авторите, дългогодишни фотографи израстнали с филма, се радват че са се освободили от оковите, които създава ? Радват се колко свобода и възможности им дава цифровата техника.
Защо тия хора, с толкова опит им минават такива еретични според вас мисли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: kalingo27   
Дата:   23-01-08 20:58

Целта оправдава средствата в крайна сметка и тогава многото думи висят без съдържание и пак ще допълня, че определено инвестицията си заслужава, особено като се има предвид съпостявянето на цена и качество, което може да се получи като краен резултат.....

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: volokin   
Дата:   23-01-08 21:02

Photography is not about cameras, gadgets and gismos. Photography is about photographers. A camera didn't make a great picture any more than a typewriter wrote a great novel. -Ansel Adams[shtrak]

А.Адамс

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 21:03

А де, баш това искам да ти кажа, ама кой да слуша :)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 21:37

И понеже емакс толкова настоява да и пусна кадър от сонито - ето и един кадър от сонито, който не претендира за художествени качества. Показвам го само за демонстрация на качеството което дава апарата. Снимано е от ръка. Плъзгачите за шарпнес в конвертора са на 0 всичките.

http://itilien.no-ip.org/2007/Rila%2007.07/DSC01601.jpg




Публикацията е редактирана (23-01-08 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   23-01-08 22:45

Да не говорим че шарпването си е съвсем нормална операция която ще ти подобри качеството още [smile]

Всъщност като чета книжки от преди 4-5 години, много професионални фотографи минават на цифрови камери още като са били по 2-3 мегапиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: kote   
Дата:   23-01-08 23:13

ха ха и вярвате на майкъл фрийман?
спонсориран от разни фирми и имащ интерес да му се продадат книгите естествено е да твърди така
ей недейте да сте толкова лековени бе!
цифровото си има приложение-тя е за бърза работа за печати с размер на списание,малък плакат,другото си е за професионалисти които си преценяват кое им върши работа за голям размер
тук само жвакате дъвки най вече итилиен който се изказва от позицията на любител-ще си прави снимки за спомен,ми нека си прави,парите са негови ,труда също

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 23:20

ами то тука в тая тема не видях да се изказва професионалист така или иначе. Добре знам аз кое за кое е.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: kote   
Дата:   23-01-08 23:28

май лесно се впрягаш?това пътуване май е към голгота като ти гледам драмите с техниката?и къде му е удоволствието от приключението?

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: itilien   
Дата:   23-01-08 23:37

чак пък драми не бих ги нарекъл. Тука в тая тема не виждам никакви драми, просто си спорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   23-01-08 23:46

Драми,кви драми?[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: borisyankov   
Дата:   24-01-08 00:42

> цифровото си има приложение-тя е за бърза работа за печати с размер на списание,малък плакат,другото си е за професионалисти които си преценяват кое им върши работа за голям размер

Много ясно. Ако не печаташ голям размер никакъв професионалист не си.

Хубаво че има про-та които да ни разяснят нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Среден формат лента?
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-08 10:39

итилиен, тая снимка, дето я показа е по-скоро анти реклама на това сони [smilie23] погледни какви цветни петна има по дърветата (на мен ми приличат на цветен шум, или цветни аберации, но по-вероятно шум). Незнам какво са, но знам, че не трябва да са там.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »