Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Mick   
Дата:   18-01-08 09:48


http://img221.imageshack.us/img221/6795/cins3p3tq6.jpg


[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: volokin   
Дата:   18-01-08 10:54

"и това сега реално на колко мп отговаря като полезна информация"

Георги, това на колко отговаря? НА колкото има на филма. Колко има на една велвия 100?
Според спецификациите от фуджи и според някой тестове на реномирани списания, включително на ЛФИ, Фотографие, Колорфото велвията има 100-110 чифта линии на мм. Ако да речем са 100, че по-лесно се смятат, това отговаря на следните сметки 200 х 200 х 24 х 36 = 34,5 МП Това са обаче стойности за оптимален контраст, демек "нека има светлина" Апропо същото се отнася и до дигиталните камери. Матриците на практика имат по-читави МТФ криви (не ми се търсят ПДФ-и на различните фирми производители), които обаче макар и по-читави, не се различават кой знае колко много. Демек, тези оптимални условия отговарят и за дигиталното изображение.

Колко има точно на този кадър? Като скан, кадърът има около 80 МП. Като детайлност отговаря на 12-14 МП според мен. Какво става с останалите "пиксели" или точки? Стоят си на филма, под форамта на полутонове, дорисуващи и доизграждаши образа. Както някой хора се убедиха, кадърът разпечатан на 92 санта стои перфектно, бе забележки. Колко са 92 санта разпечатани с 300 ДПИ? Точно толкова колкото ги виждаш и тук, около 80 МП.

Колко има в крайна сметка в една Велвия снимана в реални условия със статив при отлична светлина?
Моето лично мнение е 25-30 максимум МП.
Същото се отнася и за дигиталното изображение. 12-16-21 МП в реални условия не са точно 12-16-21 а по-малко.

При снимане от ръка, лимитът на детайлност е 8-15 МП според мен, според зависи от камера, скорост на снимане, лични данни и т.н. независимо дали е диги или на филм. Под детайлност разбирам ако се снимат да речем чартове, колко от линийките ще останат неразмазани, останалите пиксели дорисуват образа с полутонове.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Георги   
Дата:   18-01-08 11:08

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: n1x0n   
Дата:   18-01-08 13:12

Като детайлност отговаря на 12-14 МП според мен.

Като го казах тва преди няколко месеца - щеше с парцалите да ме лапнеш... сега виждам че си дошъл на моето.

Какво става с останалите "пиксели" или точки? Стоят си на филма, под форамта на полутонове, дорисуващи и доизграждаши образа.

Лично за мен зърното разбива полутоновете, но щом за теб ги "доизгражда" - няма проблем.
Зърното понякога ми доставя удоволствие с вида си, но това не променя факта, че то на практика е шум. Цианови и магентови зърна върху кафява кожа... еми извинете, ама егати "дорисуването".

Колко има в крайна сметка в една Велвия снимана в реални условия със статив при отлична светлина?
Моето лично мнение е 25-30 максимум МП.


Тука бъркаш доста. Скоро ще има и нагледен материал сниман "в реални условия със статив при отлична светлина". Дори ще добавя, "с MLU и дистанционно" [smilie3]
Засега само ще кажа, че ползата от статива и доброто осветление е съвсем осезаема, но доста надценявана.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: volokin   
Дата:   18-01-08 13:34


Нагледен материал трябваше да има в началото на тази година.

Виртуално не ми се спори, ходихме, демонстрирахме кой какво. Теб и Канон-а ви нямаше, какви са причините не ме интересува, говорим от три месеца за това.

Доста хора видяха принта, включително и преториан, Брума, Некст, Муу, Итилиен и др. Да си кажат мнението.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: volokin   
Дата:   18-01-08 13:48

" Цианови и магентови зърна върху кафява кожа... еми извинете, ама егати "дорисуването"."

Ако проработи зоната, ще пуснем нещо дигитално от МАрк 3, да видим как се справя с ниските контрасти и дали няма и там цианови и магентови интересни нещица. ДА не отбираш от фотография да ги говориш тези неща, ама чак пък толкова [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: dau   
Дата:   18-01-08 14:05

Бони защо не направите 1 фтп достъп за такива цели, само с права за качване, и да се активира когато има нужда... не е толкова трудно...

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: danbi   
Дата:   18-01-08 14:20

14:14:52 ERROR 403: Forbidden.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Kanonir   
Дата:   18-01-08 14:25

volokin написа:

...... велвията има 100-110 чифта линии на мм. Ако да речем са 100, че по-лесно се смятат, това отговаря на следните сметки 200 х 200 х 24 х 36 = 34,5 МП Това са обаче стойности за оптимален контраст , демек "нека има светлина"......


Контраст от порядъка на 1:1000 (за който са тези данни л/мм дето са по спецификация)е доста далеч от оптимален по близък е до "максимален контраст", особено като не уточняваш каква е "светлината" при тези измервания, така че сметките по натам са сбъркани още от тук! Това е нещото което и статива няма как да го промени така че практическите разлики дето си ги посочил за статив и без (грубо 2 пъти) няма да са толкова убийствени както ти се иска особено при "оптимален контраст" - което като говорим за реална фотография поне за мен означава не дотам контрастно осветление - "обичам светлите облачни дни"!


Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Kanonir   
Дата:   18-01-08 15:23

volokin написа:

...... велвията има 100-110 чифта линии на мм. Ако да речем са 100, че по-лесно се смятат, това отговаря на следните сметки 200 х 200 х 24 х 36 = 34,5 МП Това са обаче стойности за оптимален контраст , демек "нека има светлина"......

От друга страна като оставим контраста настрана, тук ни обясняваш колко линии на мм имал филма, нещо пропускаш че в реалния случай туй дето ни интересува се разглежда като разделителната способност на системата обектив филм! Сега понеже имаш там едни доста дебели книги по оптика и имаш претенциите че си ги чел - ни припомни на нас непросветените как се смята разделителна способност на система и според формулката, обектив с каква разделителна способност трябва да закачиш пред тия 100-110л/мм за да се доближиш плътно до тях и какъв ще е резултата с 90% дори от лайка обективите? Та толкова за "изходните" ти данни за определяне на крайната информация в скана дето дискутираме!
Виж Волокин не се заяждам, но вече прекаляваш с представянето на тия страни от нещата които оттърват на тезата ти, другите лекичко ги пропускаш, не че не ти е ясно за какво става дума!



Публикацията е редактирана (18-01-08 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: n1x0n   
Дата:   18-01-08 16:06

Виртуално не ми се спори, ходихме, демонстрирахме кой какво. Теб и Канон-а ви нямаше, какви са причините не ме интересува, говорим от три месеца за това.

Три месеца се говореше само кога ще ти е удобно на ТЕБ, а не на мен, Канона или някой друг.
Нали се сещаш, че на мен живота ми не се върти около твоя лимитиран график.

Да не говорим, че след три месеца разговори за цветни диапозитиви и цифри от 25 до 80МП, ти извади един черно-бял кадър[smilie10] и една брутално надсканирана Велвия, дето и 12МП са й много.

Изобщо единствената причина да губя пари и време с този тест, който правя, е именно идеята да се сравняват кадри от един сюжет, снимани с един обектив, на едно осветление, сканирани и разпечатани по възможно най-добрия начин. Па берем се приключи с този идиотски спор веднъж завинаги.

Щото ми писна от извинения тип "ама беше тъмно", "ама блендата беше отворена", "ама много бързах" и "ако я бях снимал в студио щеше да извади хиляда милиона линии, пиксели и точки повече".

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: CanoniO   
Дата:   18-01-08 16:18

Никсън,
на какъв филм и матрица ще са?
Не можеш ли същото, да го направиш с 25, 100 и 400 исо + 2 класа ДСЛР, та да усетим и разликите между филмите/матриците?

Ми тъй де, като си се хванал...

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: vladomatev   
Дата:   18-01-08 16:30

не се вижда, жалко

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Kanonir   
Дата:   18-01-08 16:35

n1x0n написа:

... Изобщо единствената причина да губя пари и време с този тест, който правя, е именно идеята да се сравняват кадри от един сюжет, снимани с един обектив, на едно осветление, сканирани и разпечатани по възможно най-добрия начин. Па берем се приключи с този идиотски спор веднъж завинаги....

Никсън [smilie24], шапка ти свалям за усилията![thankyou] Със спора едва ли ще се приключи - фантизмът в която и да е форма не признава аргументи, но поне ще е полезно за тези които имат очи да видят и глава да разсъдят![smilie24]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: volokin   
Дата:   18-01-08 17:18

"Щото ми писна от извинения тип "ама беше тъмно", "ама блендата беше отворена", "ама много бързах" и "ако я бях снимал в студио щеше да извади хиляда милиона линии, пиксели и точки повече"."

Айде ще ти предложа едно много лесно упражненийце. Каи една твоя снимка, упсайзвана на същите размери като моята да видим какво ще докараш. Ако искаш някоя стара, снимана при незнам си какви перфектни условия. Няма принтове, няма играчка.

А кой се оправдава се вижда най-ясно. Донесох принт, хората които бяха там видяха, добър/лош. Пуснах скан. А на теб продължава да не ти се занимава, ми да го беше казал в началото много е просто -- "НЕ МИСЕ ЗАНИМАВА С ВАС, ЩОТО МНОГО ДОБРЕ ЗНАМ"

Благодаря за откровения отговор, не съм и очаквал от теб друг. За мен темата приключи мистър бизи. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Kanonir   
Дата:   18-01-08 17:30

Волокин олекваш - знаем че си цар на извъртанията - това за последните ти изречения!
Разликата от показване на нещо по твърденията ти до доказването им е доста голяма! Поне от това което показваш - то въобще не доказва твоята теза - доказва точно противоположното за което се почна тъпия спор от преди повече от три месеца.... но виж ти какво би искал да си нагласиш от показаното като извод дето да ти оттърва е съвсем друг въпрос!



Публикацията е редактирана (18-01-08 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Grandpa   
Дата:   18-01-08 17:54

Не така бе, хора!
Ако трябва да се хапете - не с приказки, правете го с картинки. [smilie5]

Волокин си удържа на думата, занесе, показа, вчера и файла остави. Колко МП са и колко и каква информация има - който знае - може да си прецени, който не знае ще се наложи да повярва на някой друг.

Сигурен съм, че и Никсъна ще направи каквото е обещал и ще го направи, само трябва да не го оставяме да забрави[smilie5]. Определено ще е много полезно и надявам се нагледено. Гарантирам, че с неговия тест темата няма да приключи.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Георги   
Дата:   18-01-08 18:23

не успявам до размера на волокин чак, че и да ми харесва

ама ъпсайзнах от 8 на 12 мегапиксела едно файлче, да зема да го кача от любопитство как стои [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан от филм...или нещо такова
Автор: Muadib   
Дата:   18-01-08 22:01

volokin[thankyou] [smilie24] [thankyou]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »