Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: ronson   
Дата:   18-01-08 10:44

langel не намесвай Доплеровия ефект тук :)

Който иска да тества дали комбинацията му тяло/обектив има проблем, може да използва това: http://focustestchart.com/chart.html



Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: boni   
Дата:   18-01-08 10:44

Пърпъле, точно така е, различните тела управляват един обектив с различна точност. Зависи от прецизността на АФ модула на тялото.
Аз само показвам как изглеждат на практика нещата при отворена бленда, когато фокусът е много близо отпред или отзад, но все пак не съвсем. Тогава човек се заблуждава, че толкова си може обектива, а то не е така. Типичен пример също е 50/1.4 на Пентакс - супер рязък е на 1.4, но контраста му не е достатъчен, за да се справят както трябва цифровите тела на Пентакс с АФ. С контрастния 50/2.8 макро нещата са съвсем различни.



Публикацията е редактирана (18-01-08 11:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: stesla   
Дата:   18-01-08 13:46

boni [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Пърпъла   
Дата:   18-01-08 15:04

Размишления [smilie8] - продължение...
Прави ми впечетление например че Photozone.de правят ревютата на обективи ползвайки тяло 350Д. Понякога дори правят заключения дори че от 4 бройки обективи 24-70Л само една била по-остра. Какво би станало ако правеха същите експерименти с 1Д например. И доколкото фокусирането винаги ще има леко случен елемент на точност, като се правят заключения, не е ли по добре да се правят 20-30 фокусирания и да се подбере най-резкия резултат, защото той ще е критерий за остротата на оптиката. Аз имам същата комбинация - 350Д и 24-70Л и ми се струва че тялото и батерийката са малко хилавички да управлява този 2 пъти по-тежък обектив. Като се добарам до някое по-кораво тяло (5Д или 1Д) лично ще напправя сравнение да видя дали са ми правилни расъжденията.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: pmartinov   
Дата:   18-01-08 15:12

Разсъждениета са ти правилни !

Дерзай ! Продължавай с разсъжденията !

[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: danbi   
Дата:   18-01-08 15:45

Проблема с неточния фокус от обектива е, че повечето фотоапарати от този клас, или обективите с вграден мотор се опитват да фокусират възможно най-бързо и ако може без итерации.

Фронт и бек фокуса на тялото обаче имат по-често друг произход. Просто растоянието между обектива и фокалната равнина, и между обектива и сензора за фокусиране може да е различно. Разликата може да е съвсем малка, но помага снимките с какъвто и да е обектив да не са.. съвсем наред. По-скъпите ела имат възможност за софтуерна компенсация на този проблем. Не съм сигурен .. дали е достатъчна и прецизна обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: aleksi_alev   
Дата:   18-01-08 15:59

Георги, за синьото на сайта shadowhand ти отговори, ама май не се разбра много. Това означава, че вече си ходил там и си кликал - нещо като "прочетен вестник" отнасящо се за твоя компютър само. Кликни на още някои - и те ще станат сини!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Георги   
Дата:   18-01-08 16:15

мерси [smilie24]

предпочитам да не кликам повече. така нещата, които ме кефят ще си светят само те в синьо [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: sagittarius   
Дата:   18-01-08 16:17

А Sigma как са решили проблема в обективите?
Например аз си купих 17-70 с бек-фокус, особено в широкия край. Отидох до сервиза на IDS и за половин час ми го калибрираха.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: JeT   
Дата:   18-01-08 17:37

"Пърпъла", човека от Photozone.de няколко пъти писа, че за фокусиране използва само централния крос-сензор, а ако установи "high curvature of field" използва и ръчно фокусиране, за да получи реалните max. данни за разделителната способност по краищата на изображението.

Така че специално за EF 24-70/2.8L USM е прав за разликите в качеството на различните бройки (Имай предвид обаче, че е тествал ползвани обективи).


П.П.: Заради: "...The lens exhibited a quite high degree of residual spherical aberrations (focus shift when stopping down) at 24mm as well as strong field curvature at 17mm ..." К.Шройф беше използвал ръчно фокусиране и при теста на Nikkor AF-S 17-55mm f/2.8 G IF-ED DX, за да "извади" max.разделителна способност на обектива.



Публикацията е редактирана (18-01-08 17:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: volokin   
Дата:   18-01-08 19:04

бе разлика има не само във сензорите на отделните класове камери, а и в толерансите при изработка. Не може един Марк 2/3 да струва толкова пари и въпреки всичко да е с "тилтната" матрица, там има друг качествен контрол, нищо чудно на всяка камера от про-нивото да се прави настройка/и. Останалите камерки особено 350Д едва ли изобщо се настройват, оставят се така както са излезли от конвейра и заминават в някое потребителче.

Същото е и с обективите. Не случайно Л-серията или про-серията на Никон са в метални корпуси, след време метала си остава същият, има по-малко износване, не се раздрънква, позволява по-малки толеранси в сглобките.
Логично е едно 300/350/400Д или айде Д70/80 да се различават от Марко 2/3-ти.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »