Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: JeT   
Дата:   17-01-08 22:21

Да, "SLR gear" дават причлини тестове в NET-a, но категорично не са "библията" за тестове на обективи. Например - показали ли са кой обектив има силно изразена "curvature of field" [smilie11] - ако обектива криви обектното поле колкото и да е рязък в краищата при снимане на равна повърхност пак ще "маже" в края - често срещано при шорокоъгълните обективи. Ами нещо за spherical aberrations = focus shift when stopping apperture down? Ами нещо за цветопредаването на обективите - въпреки твърденията, корекциите на стойностите на белият баланс не са "панацея"? И освен това в NET-a няма нито един тест показващ каk се държи един обектив след година снимане и "друсане" във фото-чантите.

И т.н. ...



Публикацията е редактирана (17-01-08 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: danbi   
Дата:   17-01-08 22:35

boni, идеята ми беше, че е по-добре да се опише реален метод за оценка на фронт/бек фокуса, който всеки може да проведе със своето оборудване и да се убеди сам .. каква е хавата.

причините за този дефект са много и при класическите методи за авто фокусиране на SLR, са си неизбежни.

някои ревюта в Интернет признават наличието на този фактор, други не.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: boni   
Дата:   17-01-08 22:37

Иване, проблемът не е, че сте попаднали да кофти обектив. Проблемът е, че правите генерални изводи от това и заключения, че еди кой си обектив е "мазня" в сравнение с друг. Признавате един сайт, но не признавате други. Резултатите във фотодо и във фотозоне.де са съвсем други.
А в снимките, които ми показа има типичен проблем с АФ, а не с оптичните качества на обектива.
Целта на тази тема е чисто образователна.



Публикацията е редактирана (17-01-08 22:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Ivan_A   
Дата:   17-01-08 23:20

Бони, не правя генерални изводи.
Правя конкретен извод: Канон също, както и другите производители, имат кофти бройки. Произвеждат повече - има по-голям шанс да сгафят.
Писах ти, имал съм два такива обектива - и двата по-добри от този.
Видимо. Купих ги, защото признавам/познавам и други сайтове и техните тестове - и не съжалявам - имах добри обективи.
И защото упорствате, ще превда заключението на теста от SLR Gear, независимо, че за нищо го нямате този сайт/погледнете теста на 4/70-200ИС - може и за библия да го признаете[smile] /:
"Conclusion
The Canon 50mm f/1.4 can produce photos that are sharp from corner to corner from f/2.8 through f/16,
and photos with good center sharpness at f/2. The rather poor f/1.4 sharpness performance is
disappointing though, even surprising for an otherwise very sharp lens. ....... Bottom line, it's really an excellent performer, as long as you don't care
about sharp images at f/1.4. In fact, the best way of thinking about the Canon 50mm f/1.4 is that it's
an excellent f/2.0 lens, with a "special effect" soft-focus option at f/1.4!"
=
"Извод:
Канон 1.4/50 е способен на рязко изображение от край до край на диафрагми 1/2.8-1/16, при това снимките са с добра рязкост в средата при ф/2.0. Но доста лошото представяне на ф/1.4 е разочароващо, дори изненадващо при иначе много остър обектив.
.../положително за 1.4/50/
В крайна сметка, отличен обектив е, ако не ви пука за рязкост на изображението на ф/1.4. На практика, най-добрия поглед към Canon 1.4/50mm e: отличен 2.0/50mm с "вграден" special effect - soft focus на f/1.4"[smilie18]

Е, добре де, какво толкова лошо има в заключението на SLR Gear?!
http://www.slrgear.com/reviews/zproducts/canon50f14/canon50f14_jt.htm


Забележете - дори на 1.4 има нещо в центъра:
http://212.36.3.59/site_pics/185/v_1200548209_C_N_all_e.jpg


/Всички пуснати примери го доказват./

Аз съм до тук по темата.
[shtrak]

До тук, ама такова "летящо килимче" за друг обектив на ф/1.4 не видях на сайта им - те, като че ли не съзнават, срещу КОГО пишат...[smilie18]



Публикацията е редактирана (17-01-08 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: shadowhand   
Дата:   17-01-08 23:27

Ivan_A [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: pmartinov   
Дата:   17-01-08 23:29

Истината много боли !

SLR Gear [smilie23] [smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (18-01-08 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: pmartinov   
Дата:   17-01-08 23:34

Ох [smilie2]

Пардон ![smilie8]

Забравих че съм на гости в този сайт ...


https://photo-forum.net/joro/emoticons/1381.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Георги   
Дата:   17-01-08 23:35

моя 50/1.4 цепеше косъма на 1.4

3 годишното ми 20д след 32 хиляди кадъра цепи косъма на всички бленди. само на ф1 не съм го тествал, защото май никой няма 50/1.

и канон прави кофти бройки... сигурно. аз лично досега не съм държал такава. явно съм шанар [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: zariio   
Дата:   17-01-08 23:36

Кой туй шанар[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Георги   
Дата:   17-01-08 23:36

обратното на карък [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: boni   
Дата:   17-01-08 23:41

Иване тази тема не е за Канон или Никон.
Не я оспамвайте като останалите. Просто съм се опитал да дам полезна информация.
Не знам кой сайт е по-меродавен фотодо, чиито тестове са с цялото поле на кадъра или този, който ти показваш, който тества с дигиталки и кропки. Интересно защо и според фотодо и според фотозоне.де, Канон 50/1.4 е по-остър от Никор 50/1.4 на бленда 1.4???? И с по-ниски аберации???
Иначе нещо май с Мартинов не сте разбрали. Нищо не ме боли. Най-ме боли от глупави постове по половин празна страница с едно "умно" изречение в средата.
Аз съм фен на Никон. Обаче всяко нещо си има граници.



Публикацията е редактирана (17-01-08 23:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Георги   
Дата:   17-01-08 23:45

кво значи ревюто като е боядисано в синьо на индекса [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Георги   
Дата:   17-01-08 23:45

примерно тука

http://www.slrgear.com/reviews/showcat.php/cat/10

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: xizor   
Дата:   17-01-08 23:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: shadowhand   
Дата:   17-01-08 23:46

vlink [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: boni   
Дата:   17-01-08 23:48

До тука, за мен photodo.com е най-добрия сайт за ревюта от едно време още. Имат класически МТФ, правени по цялото поле на кадъра.
Но пак казвам. Тази тема не е за Никон/Канон, нито е за някакъв конкретен обектив, не я оспамвайте.



Публикацията е редактирана (17-01-08 23:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: pmartinov   
Дата:   17-01-08 23:55

boni

Интересно защо и според фотодо и според фотозоне.де, Канон 50/1.4 е по-остър от Никор 50/1.4 на бленда 1.4???? И с по-ниски аберации???

Много е просто Бони !

Обективите не са еднакви !

Ти колко пъти си събрал 5 обектива от един модел и си ги сравнил .


Бони ако качеството на обективите бяха константа тези спорове нямаше да ги има .

Но качеството варира във видими граници .

Тези които са видяли го знаят !


Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: diablo79   
Дата:   18-01-08 00:28

Здравейте,
аз сум нов в тая област и искам да попитам какво мислите за AF на Pentax K10D и дали е добър, като тяло?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: hash   
Дата:   18-01-08 00:45

бони много си прав [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Стоев   
Дата:   18-01-08 01:17

(офтопик)

zariio написа:

Кой туй шанар[smilie8]

Шаран на "варненски"[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: japanese   
Дата:   18-01-08 06:40

boni[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: snake79   
Дата:   18-01-08 08:17

Добре де цанон с 1Д Марк 3 го "оправиха" това с бек или фронт фокуса.
Можеш да укажеш колко точно е фронта или бека и камерата си го помни точно за конкретня обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: pacy4   
Дата:   18-01-08 08:25

Ако сравняваме обективи за един байонет, обикновено разполагаме с едно тяло с което правим тестовете. Така е и на dpreview. Гледам за канон повечето ревюта аз са с 350д. Тоест - грешката/в тялото/ обикновено е еднаква ако има такава. Не вярвам едно тяло да греши всеки път различно. Каква е логиката?
Горенаписаното е вярно, но практически важи само в случай, че сравняваме два обектива с различни тела.



Публикацията е редактирана (18-01-08 08:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Пърпъла   
Дата:   18-01-08 09:30

Размишления [smilie8]
Не съм сигурен, ама все ми се струва че явлението фронт и бек фокус не зависи само от модела на обектива. Различни тела биха управлявали един и същ обектив с различна точност, Сигурно ще зависи и от колко е пълна батерията и околната температура. Това го казвам не от фотографски опит, а като електроинжинер в автоматизацията и задвижванията с 18 години стаж - всички елекромеханични устройства - серво-та, говорители и прочие играят хорото както ги действа управляващото устройство - в случея драйвера на мотора (в тялото) и според колко е вътрешното съпротивление на източника на ток.


Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: plamenm   
Дата:   18-01-08 10:35

boni[smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »