Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: boni   
Дата:   17-01-08 17:11

Напоследък чета доста противоречиви изказвания относно това колко бил добър един или друг обектив на отворена бленда и колко варирало качеството на различните бройки.
Уважаеми приятели, искам да ви обърна внимание, че особено при твърдите обективи на сериозните марки, качеството не варира чак толкова, колкото си мислите. Или поне не толкова, за да го забележите с просто око. Варира много повече прецизността на АФ на телата, отколкото резкостта на обективите.
Гледах преди малко един сравнителен тест на обективи от различни марки и с различни тела. Повече от видимо бе, че при едната марка има ясно изразен бекфокус, но авторите на теста си мислят че обективът е проблемен.
Искам да ви покажа нагледно как да разпознавате от пръв поглед бек и фронт фокус при широко отворени бленди - примерно 1.4.
Ето една картинка заснета със Сигма 30/1.4 и Pana L1 :

http://belfo.photo-forum.net/boni/aff.jpg



Минах на ръчен фокус и фокусирах по лайв вюто с 10х увеличение. Направих три кадъра.
Ето и кроповете при 100%. В ляво имате бек фокус. Обективът е фокуисран една идея зад обекта. Изображението се характеризира с изразени лилави оттенъци в контрастните преходи(буквите). В средата фокусът е точен. В дясно имате фронт фокус. Изображението се характеризира с леки зеленикави оттенъци в контрастните преходи.


http://belfo.photo-forum.net/boni/af.jpg



И така искам да ви обърна внимание, че ако вашият светлосилен обектив дава подобно меко изображение на бленда 1.4 с подобни оцветявания в центъра на кадъра, то почти сигурно е, че проблемът е по-скоро в точността на АФ на вашата камера.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: darksorrow   
Дата:   17-01-08 17:14

то това хубаво, ама като на различни обективи фокусира различно точно...

хубав тест [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Ivan_A   
Дата:   17-01-08 17:35

Сигурно е така.
Но все пак проблем с обектива имаше - може би не оптичен, ако е вярно казаното от Бони, а механичен/електронен - същото тяло с нито един от другите обективи/много на брой/ не прояви подобни проблеми.
И ако от няколко обектива, камерата ти прави АФ проблеми с един от тях - малка е утехата, че не е оптичен, а ... проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: danbi   
Дата:   17-01-08 17:42

boni написа:

> Минах на ръчен фокус и фокусирах по лайв вюто с 10х увеличение.

Това ще рече, използвайки метод за фокусиране по контраста?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: asahi   
Дата:   17-01-08 17:47

Не по контраст, а на око.
Въобше лайфвщто дава много отговори, особено ако имаш правилно поставени въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: volokin   
Дата:   17-01-08 17:48

Това зеленото и лилавото нали не мислиш серизоно за критерий ?! [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: volokin   
Дата:   17-01-08 17:48

серизоно да се чете сериозно [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: asahi   
Дата:   17-01-08 17:53

Зеленото и синьото са артефакти при този конкретен обектив. При лайка може да е по-различно, при Никорите даже да го няма (щото са пирфектни до един).

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: danbi   
Дата:   17-01-08 17:54

хубаво де, като фокусираш на око.. или пък с контрастен автофокус, как точно се получава бек или фронт фокуса?

сигурно аз съм в грешка де, щото все съм си мислел, че live view ти показва какво е фокусирано върху матрицата......... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Brummaker   
Дата:   17-01-08 17:55

Сигма ... [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: volokin   
Дата:   17-01-08 17:57

именно, щото Бони го дава, или така се подразбира поне, едва ли не като критерий.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: itilien   
Дата:   17-01-08 18:04

danbi - като фокусираш малко зад или малко пред обекта.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Георги   
Дата:   17-01-08 18:04

ми няма как да качи на това тяло EF 35mm f/1.4 L USM [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: apollo   
Дата:   17-01-08 19:27

Моето 30Д има бекфокус... ама още не ми е правило проблем освен при макро... ама аз макро АФ не снимам... а пък за ръчен фокус визьорът е достатъчно добър [smilie24]

Когато започна да обръщам внимание на тези неща вече сигурно ще съм на 1-ва серия [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: asahi   
Дата:   17-01-08 19:34

Този Магнет по какво преподава?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: boni   
Дата:   17-01-08 20:17

Danbi, това съм го направил нарочно, за да се види ефекта в двата случая.
И така искам да ви обърна внимание, че ако вашият светлосилен обектив дава подобно меко изображение на бленда 1.4 с подобни оцветявания в центъра на кадъра, то почти сигурно е, че проблемът е по-скоро в точността на АФ на вашата камера.

Волокин, по подобен начин изглеждат нещата с АФ обективи които съм пробвал от марките канон, никон, пентакс и сигма. Може би ефектът не точно същия при някои обективи, но смятам, че е поне подобен:)

Иване, сигурно е така. Да предположим, че наистина е имало проблем с тоя обектив. Не смятам обаче, че това е основание да бъдат изписани маса писания, че тоя модел обектив бил лош и т.н.



Публикацията е редактирана (17-01-08 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: doca   
Дата:   17-01-08 20:26

Полезна информация![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: ronson   
Дата:   17-01-08 20:56

asahi е прав, че при различните обективи страничните аберации (ако ги има), може да се изявяват по различен начин.

Също така последните една-две години се забелязва осезаем напредък в оптиката, новите светлосилни обективи, които излизат са остри още на макс. отворена бленда, като остротата им почти не се променят затваряйки блендата. Примери за това са новите Canon-и и Nikon-и.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: boni   
Дата:   17-01-08 21:00

Това казах и аз. Обективите са достатъчно остри на макс отворена бленда. Проблемът обикновено идва от неточности във фокуса.
Поради тази причина показах как обикновено изглежда изображението ако не е фокусирано точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: langel   
Дата:   17-01-08 21:05

Така си е - червено отклонение за приближаващи се обекти, синьо отклонение за отдалечаващи се[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: JeT   
Дата:   17-01-08 21:26

От личен опит мога да потвърдя, че това което boni е писал е категорично вярно за Canon EF50/1,8 и за Canon EF50/1,4 USM.

Резултата, при снимане на отворена бленда с гореспоменатите обективи варира силно в зависимост от АФ-а на конкретния модел тяло.

Причините за това са различни при двата обектива и не ми се пише надълго и нашироко по случая. Основното:
- Въпреки дългия ход на фокус-пръстена Canon EF50/1,4 USM е "неточен" на някои тела, защото дава нисък контраст на отворена бленда и затруднява АФ-а.
Ако АФ-а не е калибриран да "лови" нисък контраст, а пък ако сложиш и някой скапан УВ-филтър ... направо си късаш нервите.
- механиката на Canon EF50/1,8 е основният му проблем (особено ако се полазва интензивно - "раздрънкването" е задължително).
По правило при ниския клас тела (защо ли[smilie3] ) проблемите с АФ-а са по-чести.
При Canon истинско подобрение на АФ-а в ниския клас видях едва при EOS 400D.


[shtrak]
П.П. За един он никонските zoom-овем и един от твърдите им обективи, с които съм има подобен продлем няма да пиша, че форума е стана "мега-никонски" в последно време :)



Публикацията е редактирана (17-01-08 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Prakticar   
Дата:   17-01-08 21:42

А ако е пембяно оцветяването това какъв фокус-бокус е?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: volokin   
Дата:   17-01-08 21:44

ъп или даун фокус трябва да е [smilie7] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: hotsnail   
Дата:   17-01-08 21:46

един въпрос значи ли написаното от бони че purple fringing е нормално да има в зоните извън фокус? [smilie11]

Днес си гледах едни снимки и се чудих дали е проблем на обектива ама беше извън зоната на остър фокус имаше около 1-2 пиксела червенеене на някой ръбове

Отговори на това съобщение
 Re: Относно резкостта и фокуса при отворени бленди
Автор: Ivan_A   
Дата:   17-01-08 22:02

Поводът за отварянето на тази тема бе е-mail с тестови кадри от 2006 - 1.4/50мм USM - s Canon 30D, чисто нов, без front/back фокус с други, много на брой, обективи. При Бони са. Може да е прав - снимал е с много повече камери от нас, може проблемът наистина да е в тялото, но същият обектив попадна в умелите ръце на известен форумец и той ... стигна до същите изводи, като нас - с друго добро Канон тяло.
Сигурно аз съм краен, защото съм "еничар" - от Канон съм минал на Олимпус, сигурно и pmartinov е краен, и navy сигурно е краен.[smilie2]

Но какво толкова има да се намери и някой от Канон - "краен" - да каже:".. попаднали сте на скапана бройка. Да, Канон прави И скапани бройки от 1.4/50мм - и те са хора..." [beer]

И никой сякаш не забелязва, че "SLR gear" няма нищо общо с Иван, Пламен, Огнян - а са стигнали до същите изводи за Canon 1.4/50USM.

Не ми пука какво прави Канон.
Голяма фирма са, много добри мои снимки съм направил предимно с отлични Канон камери/обективи, ако имах $$$ бих си взел И 5D ...

Дразни ме крайността - в мен.
Крайността - в анти-мен.
И ме забавляват! [smile] [beer]

/ ... като снимам все по-малко - пиша...[smilie2] /

Кадрите не мога да кача в зоната - не зная защо.
Щом мога - ще ги кача - дори да са "спам".


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »