Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Детайл и острота в художествената фотография!?!?! Необходимата и достатъчна граница!?!
Автор: matasel   
Дата:   01-12-07 14:45

Тук много често се спори за острота на обективи, на изображения, на това кое е по-добро - класическата филмова или цифровата или "хибридната" техника. Все въпроси важни и интерсни. Аз лично съм привърженик на острите изображения.
Но ето въпросът, който искам да поставя в тази тема: Не се ли преиграва при гоненето на острота в художествената фотография?
За научната и най-вече техническата фотография остротата, липсата на дисторсия, контраста са безусловно най-важни и според мен не подлежат на дискусия. Там се гони дифракционния предел и то не без основание.
Как стои въпросът обаче при фотографии предназначени единствено за гледане като цялостна творба, а не като носител, способен да запише максимално количество информация.
И тъй като една фотография се гледа обикновено от 2 човешки очи, които макар и да са впечатляващи със съвършенството си органи, имат ограничени оптически възможности, и фотографията по принцип трябва да се разглежда като цяло, а не да се гледат отделни детаили под микроскоп! Така че например да попитам: необходимо ли е на снимка на възрастен африкански слон в цял ръст да се виждат фасетките на окото на мухата Цеце, кацнала на лявото му ухо. Ако приемем, че това е възможно, би ли то подобрило въздействието на снимката, когато се възприема като цяло?
Или още един подобен въпрос, който съм го чел тук под формата на възмущение от хора, правeщи билдбордове от некомпетентността на клиентите им, които искали крайният отпечартък да има примерно 300DPI реална резолюция (при положение, че билбордът нормално се гледа от десетки метри, а не се мирише, както бил казал един художник на посетител, който си бил заврял носа в една от картините му (Господине, картините се гледат, а не се миришат!)
Получи се отвратителен постинг, ама това е положението[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: n1x0n   
Дата:   01-12-07 14:52

Така че например да попитам: необходимо ли е на снимка на възрастен африкански слон в цял ръст да се виждат фасетките на окото на мухата Цеце, кацнала на лявото му ухо. Ако приемем, че това е възможно, би ли то подобрило въздействието на снимката, когато се възприема като цяло?

"Според зависи" [smilie5]

Ако съм Ервин Олаф и изложбените ми копия са 2х1.50 метра - резолюцията никак не пречи.
Ако съм бай Пешо и пускам снимки във форума /700 пиксела/ и в краен случай печатам 20х30 - тия драми дето се вихрят тук за мегапиксели и обективи са напълно излишни.

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: matasel   
Дата:   01-12-07 14:57

Ами посетих известната изложна, която беше на моста между НДК и Хилтън. Там копията бяха 1.5х1 м приблизително. Всичко снимано с L-ки и 50 АСА Фуджи. Е, вярно малък формат (24х36). Ама да кажеш, че нямаше зърно - имаше и то направо "художествено", да кажеш че нямаше ХА - имаше - тя по-малко художествена, ама си беше добре забележима.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: special_k   
Дата:   01-12-07 14:59

детайла си е детайл, композицията - композиция, цветовете - цветове. Колкото повече - толкова повече. :)))

При художествената фотография е още по-лесно: искаш да постигнеш нещо определено, и го постигаш :) вече зависи от това как ти си го представяш...

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: n1x0n   
Дата:   01-12-07 15:01

резолюцията никак не пречи.

Тва го казах в смисъла на "колкото повече, толкова повече" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: matasel   
Дата:   01-12-07 15:12

Никъде не съм казал, че пречи, но доколко има смисъл. Например има ли смисъл едно реално художествено (не астрономическо например)изображение да има реална резолчция 150к х 100к Пиксела (15 гига пиксела).
За сравнение една фото маска за процесори по 60 нм технология с размери 300 х 300 мм би трябвало да има еквивалентна резолюция поне 25 ТЕРА пиксела, а в действителност дота повече, май[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: muu   
Дата:   01-12-07 15:14

да ме прощавате, ама след толкова години още не ми е ясно.. що е то художествена фотография?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: matasel   
Дата:   01-12-07 15:17

Под "художествена" в случая ще помоля да се разбира такава, която е предназначена да се гледа, а не такава, която има някаква научно техническа задача като астрономия, географски карти, микроелецтроника, печатни платки и т.н.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: matasel   
Дата:   01-12-07 15:22

Или с други думи, кой е разумния предел, защото "колкото повече толкова по-добре" не звучи много сериозно.
Все пак филмите достигнаха своя предел, матриците също ще го достигнат. Ще се появяват нови решения и за резолюция и за динамика и за нюанси и за цветопредаване, но доколко тези подобрения ще могат реално да се оценят от системата око-мозък, която е "крайния им потребител"

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: Grandpa   
Дата:   01-12-07 15:32

matasel написа:

> Или с други думи, кой е разумния предел, защото "колкото повече
> толкова по-добре" не звучи много сериозно.
> Все пак филмите достигнаха своя предел, матриците също ще го
> достигнат. Ще се появяват нови решения и за резолюция и за
> динамика и за нюанси и за цветопредаване, но доколко тези
> подобрения ще могат реално да се оценят от системата око-мозък,
> която е "крайния им потребител"

Засега моята система око-мозък реално ги оценява съвсем добре...

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: n1x0n   
Дата:   01-12-07 15:36

кой е разумния предел, защото "колкото повече толкова по-добре" не звучи много сериозно.

Ми тя цялата тема е малко... как да кажа, полу-сериозна. [smilie3]

Разумен предел няма.
Не ти стига 35мм филм - минаваш на 6х4.5, не ти стига това - снимаш на 6х7, 6х8, 6х9, ако и това не е достатъчно - има 9х13, 13х18, 18х24 и т.н. голямоформатни камери.

Виж технологичен предел има и вярвам, че в малкия формат сме го стигнали, като гледам последната генерация камери.
Макар и това да не е края... кой знае какви 2-3-5 слойни матрици ще видим в близко бъдеще.


Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: doca   
Дата:   01-12-07 15:38

Аз не съм учил фотография, но според мен "художествена фотография" означава фотография, която предизвиква чувства у хората.
Затова се стремя към кадри, които да предизвикат човешките ни чувства и размисъл, а не само първосигналната система.



Публикацията е редактирана (01-12-07 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: volokin   
Дата:   01-12-07 16:15



Аз като си скитах по Хималаите, много съжалявах, че нямах една средноформатна камера със себе си, именно заради пейзажите. Една 6х9 или поне 6х6 Ролайче някакво...Друго си е когато скалата на един водопад я видиш в пълното богатство на полутонове, всяко детайлче те кара да оживява пред теб отново и отново.

За стрийт естествено няма никакво значение, там така или иначе най-използувания филм е 400 АС-ов...

На Муу портретите оживяват като ги видиш, евала за уменията.

В общи линии съм съгласен с теб, сега като гледам картинките в албума на Lartigue, които всъщност са правени с голямоформатни апарати, но състоянието на техниката, неправилното проявяване/фиксиране, старите емулсии са далеч от каквато и да е резолюция или детайлност, това не ги прави по-малко гениални. Същото важи и за Бресон, Бресон почти винаги е предфокусирал и изчаквал събитието, понякога с часове, за него са били важни композицията, а Три-х-а дали е пре- или недоекспониран е все тая..
Самият Бресон от своя страна никога не се е смятал за добър копист и не си е копирал снимките сам, за него фотографията завършва след натискане на копчето.

Ако пък погледнем картинките на Доната Вендърс, там понятия като резолюция са направо безсмислени [smilie18]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: asahi   
Дата:   01-12-07 18:48

Рязкостта се фетишизира, защото по този показател изображенията се сравняват сравнително лесно (и не винаги точно). За мен рязкостта е важно, но далеч не единствено качество на изображението. Да не говоря, че и без рязкост може да се прави артЪ.

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: matasel   
Дата:   01-12-07 19:46

За артЪ не иде реч в тази тема. Говорим за разумната рязкост, така че като гледаме цялата снимка от съответното разстояние, колкото и повече да увеличаваме детайла това да не води до промяна във възприятието.
Защото ако увеличим маската от горния ми пример 1000 пъти, ще се получи снимка с размер 300х300 м, която обаче ще има детайли ПОНЕ 60 микрона или около 8 двойки линии на милеметър, което пък е разрешението на окото при гледане от около 25-30 см. ...Да ама цялята снимка е 300 метра[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: mrge.org   
Дата:   01-12-07 19:57

За мене има някаква закачка в това да покажеш фотокопие 30х40см и когато зрителя го "помирише" да види неподозирани неща, друга реалност направо. Да има навлизане в други планове на изображението. Нещо, което е трудно в уеб-базираната фотография [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената и (научно-техническа) фотография!?!?!
Автор: Canon   
Дата:   01-12-07 21:15

художествената фотография е за показване на нещо по някакъв начин. Едното иска детайл за да звънка, другото може да плаче за мазане та майка плаче. Но ако кропиш от висока детайлност - все нещо остава, обратното не е вярно. Както и в техниката - по-добре да се преоразмери, отколкото обратното

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената фотография!?!?! Необходимата и достатъчна граница!?!
Автор: matasel   
Дата:   03-12-07 10:40

Я да видим как ще се развие темата понеделнишки[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената фотография!?!?! Необходимата и достатъчна граница!?!
Автор: navy   
Дата:   03-12-07 11:19

Без да визирам постингите по горе ще кажа нещо много важно:

Ако имам детайлно изображение, ако ми се наложи лесно бих го замазал...
Ако имам мазно изображение, ако ми се наложи надали бих модогъл да го изостря!


А и всеки друг в тази слънчева система [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената фотография!?!?! Необходимата и достатъчна граница!?!
Автор: matasel   
Дата:   03-12-07 11:24

Умно казано, Морски. Добре, че си го почернил, че да се вижда по-добре[beer]
Но, ако добре съм разбрал - твъдението ти е валидно само за тази слънчева система, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената фотография!?!?! Необходимата и достатъчна граница!?!
Автор: next_time   
Дата:   03-12-07 11:55

Според мен , а както е казано и по-нагоре има разлика между заснетото изображение и краиния продукт които се предоставя на зрителя.
За снимането както също е казано - колкото повече толкова повече, а за краиния продукт - ами там според "художествения" възглед на "художника" фотограф и "художествената" му концепция върху темата "художествена фотография"[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената фотография!?!?! Необходимата и достатъчна
Автор: Стефан   
Дата:   03-12-07 12:03

Като споменаваш "Земята от високо" и на мен ми направи впечатление бруталния цветен шум на някои кадри, та се чудех толкова ли не са могли да го позачистят (само цветния шум), да не би при тези размери да се отразява видимо на цветовете на снимката...[smilie8]
И всякакви други дефекти бяха видими, вкл. и размазване от движението на хеликоптера, колкото и перфектно иначе да стояха от разстояние... Но то е ясно, при такова увеличение от този сравнително малък формат [smilie8]
Та тази изложба е добър пример - така както бяха подредени снимките можеше да си ги гледаш от разстояние, но те предразполагаха и да ги видиш отблизо... и съответно да се замислиш какво би било ако отблизо вместо да ти се набива в очите цветния шум и изображението да се разпада, ти излизаха още детайли и детайлчета... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената фотография!?!?! Необходимата и достатъчна
Автор: volokin   
Дата:   03-12-07 12:54

"ти излизаха още детайли и детайлчета..."

Би било добре, ако не снимаше от хеликоптер, ако използуваше статив, ако времето се съобразяваше с фотографа, ако имаше две слънца (едно от ляво и едно от дясно) да му дооправят осветлението...


Айде ходи със среден формат и снимай от хеликоптер, да видим дали ще докараш повече детайли...

Отговори на това съобщение
 Re: Детайл и острота в художествената фотография!?!?! Необходимата и достатъчна граница!?!
Автор: matasel   
Дата:   03-12-07 14:26

Най-големият проблем не беше хеликоптерът, според мен. Видимото по-0.5-1 мм зърно на 1.5х1 м копие ама съвсем няма да бъде по-малко, ако се снима от статив или от балон, например. Или пък хроматичната аберация - и за нея хеликоптерът виновен.
Ами я вижте Париж в GOOgle Earth и пак да си говорим за снимки от въздуха.
Да, виждал съм да снимат от хеликоптер на среден формат и то от "ръка" - е има някакви приспособления, ама си е от ръка.
Та като си спомня какво зърно "вадеха" ония копия, не мога да им дам повече от 2500х1500 пикссела еквивалентна резолюция, па ако и ще с пищов да ме подпрат в гърба. Съжалявам, че не снимах някоя от близо, че да мога да поизмеря зърното по-точно.

А да си призная, Стефане, и аз бих се израдвал много като "помириша" снимката вместо зърно като едър пясък да видя самия пясък с рамери примерно 0.1-0.2 мм върху това копие. За целта примерно ще трябват 15 000х 10 000 изтински пиксела (150Мпикс) и обектив с около 220дл/мм . И двете неща вече не изглеждат толкова нереално днес. Вярно е че пикселите ще са под 2.5 микрона, но такива отдавна има. Що се отнася до обектива - това е дифракционния предел при относителен отвор 8, което също е постижимо - даже постигнато. Т.е. остава само Господ да ни дава здраве и след някоя и друга година, ако не от 24х36 то поне от ФФ 60х45 да видим 150 Мпикс снимка.[beer]
Ама повече трябват ли ми е въпросът????

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »