Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   04-06-24 19:57

Здравейте,преди повече от 15 години си купих dslr Canon Rebel XSI с китов обектив EFS 18-55mm.Доста време не бях го ползвал,защото основно снимам с телефон,но скоро отново реших,че ще направя опити да снимам с него.Искам да си взема нов обектив,но трудно се ориентирам,защото на пазара има доста нова техника.Снимките,които права са основно на малки предмети, снимка от ръка или малък предмет от близко разстояние.Това,което търся е по-ясно/остро изображение с добър фокус.Често снимам само част от детайл/предмет.Моля за препоръки към какво да се насоча.
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: guciguci   
Дата:   04-06-24 20:25

Няма да стане с това тяло. Вземете си хубав телефон (ако вече нямате) и снимайте с него.
Другия вариант Ви е Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM за 2400 лева,ако го вземете сега на промоцията и тялото да му служи за задна капачка,докато си вземете по-хубаво [smilie18]



Публикацията е редактирана (04-06-24 20:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   04-06-24 21:09

Дефинирайте "малък предмет". Както винаги, въпросът опира първо до бюджет и второ до това за какво ще се ползва крайният резултат. Най-елементарният и евтин вариант е да се купи обектив 50/1.8 СТМ и макропръстени за Канон с възможност за автофокус. После идват по-специализираните, но доооста по-евтини макрообективи от Сигма или Тамрон 90-105мм. Естествено най-добре е всичко да е втора ръка, за да се избегне неприятна загуба при препродажба ако все пак се установи, че този занаят не е вашият.

П.П. Винаги е добре да се купи по-дълъг обектив, за да се избегнат евентуалните селфита, когато се снимат предмети със силно отразяваща повърхност от близо.



Публикацията е редактирана (04-06-24 21:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   04-06-24 21:57

Ееее това с тялото-капачка ми хареса.Не ми се иска да го връщам обратно в шкафа, но явно ще се наложи.Нямам идея,какво за Вас е хубав телефон,но снимам в момента с S24 Samsung и с всяка снимка го "заобичвам"все повече.Изключително кофти фокус!!Близките снимки са много зле.Надявах се,че след ъпдейт нещата ще се подобрят, но не.Какво мислите за безогледалните апарати?Каква комбинация тяло обектив ще работи добре за моите изисквания?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   04-06-24 22:08

Малък предмет-часовник на ръката,портфейл поставен на масата,кожена гривна и т.н.Да речем,че ми е нужна качествена снимка на продукт за портфолио.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   04-06-24 23:01

krasko17 написа:

> Малък предмет-часовник на
> ръката,портфейл поставен на
> масата,кожена гривна и т.н.Да
> речем,че ми е нужна качествена
> снимка на продукт за портфолио.

Мда, от такова портфолио ви делят едни 10к лева, които дори няма да стигнат ако става дума за нова техника и година-две упорити "тренировки". Към тренировките спада и перфектното овладяване на Фотошоп, защото щом става дума за пари, неизбежно нещата опират и до Фотошоп.За такава работа лично аз бих заложил на кропка с презумпцията, че ще получавам по-голям доф при едни и същи условия, което е плюс при снимане от близо на дребни предмети. Предметите ще се аранжират на маса за предметна фотография и ще се осветяват със студийно импулсно осветление.


https://i.postimg.cc/Z58JHxhc/P1101352.jpg




https://i.postimg.cc/05hTMKJ0/P1101449.jpg




https://i.postimg.cc/qqcWHjMB/P2010271-1.jpg



Не е точно за портфолио, но е снимано само с два пъти кроп и китов обектив 45-200. Освен това е и недообработено поради липса на задълбочени познания за работа с Фотошоп [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   04-06-24 23:25

Не искам снимки,като от студио с изкуствена светлина и т.н.Искам снимка с добро качество правена на естествена дневна светлина.

Не искам това:
https://i.postimg.cc/qqcWHjMB/P2010271-1.jpg

Искам по-добро качество на това:

https://i.postimg.cc/WqT0pJ5G/Polish-20240428-104638633.jpg


https://i.postimg.cc/N2DmKfnW/Polish-20240511-100919378.jpg


https://i.postimg.cc/wyhhdkQx/Polish-20240602-214505933.jpg





Публикацията е редактирана (05-06-24 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: guciguci   
Дата:   04-06-24 23:35

Ами хубав телефон е S23,S24,но ULTRA. Там залагат повече на камерите. Аз съм с S23 Ultra и не мисля,че автофокусът е зле. Напротив-удивителен е.
Иначе да,ако се откажеш от античното тяло и вземеш някоя кроп безогледалка,ще можеш и хубав и евтин макро обектив да намериш. Sony май са най-напред с нещата за сега

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   05-06-24 00:08

С какво са снимани примерите, които показвате?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   05-06-24 00:12

Не знам доколко се виждат снимките,защото май омазах нещо с линковете,но първите две с телефон,а третата с апарата, който имам в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   05-06-24 00:49

Веднага си личи разликата между истинските 12 МР и екстраполираните нам'си колко си МР от телефона. Имал съм такъв Канон и знам, че може да свърши работа с малко по-подходящ обектив и добра постобработка. Ако искате наистина да смените техниката с нещо ново, има подходящи оферти за ново тяло с два обектива за под 2000 лева. Към него бих добавил и един адаптер за ДСЛР обективи към безогледално тяло и ще се появи възможност за ползване на цялото море от ДСЛР обективи, които все още нямат безогледален аналог или пък цената не е от най-хуманните [smilie5] По принцип, колкото и да ми е неприятно да го призная, понеже съм закърмен с цветовете на Канон и Олимпус, в момента Сони са напред в бройката обективи, с които разполагат, най-вече от страната на основните играчи като Сигма, Тамрон, ТТ Артизан и др. с по-народни цени. Ето един пример за снимка на част от дребен предмет с тяло Канон 350Д, обектив Хелиос-44, макропръстен и дневна светлина насочена с огледало [smilie5]


https://i.postimg.cc/Dypb3xqf/Untitled-3-1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: EPG   
Дата:   05-06-24 03:13

И какво им е на примерите по-горе, че се търси "по-добър фокус"? Тъй като гледам - всички кадри са фокусирани където трябва...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   05-06-24 07:19

EPG написа:

> И какво им е на примерите по-горе,
> че се търси "по-добър фокус"? Тъй
> като гледам - всички кадри са
> фокусирани където трябва...

Заблудата за 200 МР телефони в действие. Когато ги разпънеш на монитора се хващаш за главата [smilie5] [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: Mogila   
Дата:   05-06-24 10:14

krasko17 всички ти говорят общи приказки и ти задават въпроси.

Аз снимам точно такива неща от години и мога да ти препоръчам конкретно техника.
За нисък бюджет камера Канон 6д и обектив Canon 100mm 2.8 L IS Macro.
За по висок бюджет същият обектив, но примерно с Canon r6 Mark 2.

От качествени снимки не те делят 10к лева.
Първият вариант може да се намери много запазен за примерно 300 евро камерата и 600 евро обектива.



Публикацията е редактирана (05-06-24 10:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   05-06-24 11:06

Да,по-скоро ми трябва препоръка за конкретна техника.Ще прегледам офертите за опцията,която си посочил.А нещо за безогледални фотоапарати?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: Mogila   
Дата:   05-06-24 11:15

Вторият вариант е безогледален.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: Yog   
Дата:   05-06-24 15:13

Аз по едно време снимах монети от различните държави, които посещавах. Правех на десктоп снимки в 4к резолюция, няколко дори разпечатах в А2 размер, за да видя как ще изглеждат. Ставаха много добре (спорд мен), съжалявам че не мога да намеря файловете, за да кача един пример. Но като техника - бях доволен от Olympus Е-М10 Мк.II и обектива Olympus 30mm/3.5 Macro. Двете струват 1000 лева в състояние "като ново" в MPB. Този сайт по принцип продават скъпичко, защото преглеждат техниката и дават гаранция. Така че вероятно са към 800 лева общо, ако успееш да ги намериш на друго място.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: EPG   
Дата:   05-06-24 19:57

За нисък бюджет камера Канон 6д и обектив Canon 100mm 2.8 L IS Macro.

За по-малко от половината пари на горното същата работа ще свърши Канон 5д и Вивитар/Солигор 90/2.5

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   05-06-24 20:20

Благодаря за препоръките!Явно ще се оглеждам за изгодни предложения на техника втора ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   05-06-24 22:23

krasko17 написа:

> Благодаря за препоръките!Явно ще
> се оглеждам за изгодни
> предложения на техника втора ръка.

За най-малка сума ще си подобриш снимките с купуването на един обектив 50/1.8 STM. Намира се за 130-140 лева в отлично състояние.Не губи цена. Работи с всички от предложените тела, включително и безогледалките с адаптер EF/EF-S to RF. По начало, покупката на такъв адаптер е почти задължителна при Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   05-06-24 23:34

А мога ли да използвам предложения обектив с тялото,което имам в момента?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: EPG   
Дата:   06-06-24 01:29

Можеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   06-06-24 07:22

krasko17 написа:

> А мога ли да използвам предложения
> обектив с тялото,което имам в
> момента?

Точно по тази причина го предлагам. Можеш да го закачиш на 450Д без проблем. Както писах по-горе и това апаратче е минало през ръцете ми. Помисли си пак и за изкуственото осветление. С една светкавица за още 150-160 лева ще разшириш многократно възможностите за снимане. Най-малкото ще можеш да снимаш, когато ти хрумне на теб а не само, когато има слънце.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-06-24 00:09

Обясни какво не ти харесва в снимката на часовника Citizen, която си постнал по-горе. Фокусът е точно там, където трябва да бъде, а и като острота изглежда много добре на моя 4К монитор. Сред нещата, които те притесняват в тази снимка, фокусът би трябвало да е на последно място. Ще рече - не е там проблемът. Не бързай да купуваш каквото и да било, преди да си изясниш проблема.
Другите ти 2 снимки няма да коментирам - телефоните толкова си могат, а Samsung S24 в момента е доста близо до върха по отношение на камерите си. Много малко телефони снимат незначително по-добре на близко разстояние.



Публикацията е редактирана (07-06-24 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   07-06-24 09:37

Снимката на Гражданина е по-скоро за сравнение между това,което постигам със старата техника и качеството на снимките с S24.Както споделих по-горе последните няколко години снимам само с телефон,защото просто ми е по-лесно,но този S24 поне според мен е много далеч от който и да било връх.На пръв поглед снимката изглежда ок,но когато приближиш и се вгледаш,ясно се вижда колко зле е фокусът,колко размазан и мъглив е образът.Преди това снимах с S20 и нещата се получаваха доста по добре.

Това е снимка с S20:

https://i.postimg.cc/6TsThq1f/20240220-115429.jpg





А това с S24:

https://i.postimg.cc/vTpFg6Sb/20240410-115704.jpg





Успяваш ли да видиш разлика в детайлите и остротата на едната и другата снимка?

Имам нужда от добре изглеждаща снимка :)



Публикацията е редактирана (07-06-24 09:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   07-06-24 10:06

Часовник се снима с така разположени стрелки, че всички допълнителни циферблати и надписи да са максимално открити, тоест стрелките да не ги закриват дори отчасти, поне до колкото това е възможно.

П.П. Картинката от с24 не е размазана от лош фокус. Тя е размазана от начина по който се постигат 200МР [smilie10] изображения в телефоните. По тази причина все още няма айфон със сто мегапикселов сензор [smilie5] [smilie5] [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-06-24 10:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   07-06-24 10:22

Това с разположението на стрелките не е от значение в конкретния случай.Снимката с S24 е на 12 MP.Това не е ултра варианта, който има 200 MP.Базовата версия на телефона има до 50 MP,но на практика,ако снимаш на 50 следва автоматично подобрение на образа и нещата стават трагични :)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   07-06-24 10:37

Е то ако нещата не ставаха трагични, всички корици на модни списания щяха да се снимат с телефони [smilie18][beer] Като начало трябва да вземеш под внимание и това, че всеки сайт има някакви изисквания за снимките, при спазването на които те не се омазват от редактиращия софтуер. Всички казват, че фейса мачка снимки, но никой не казва с какъв обем са снимките, които се опитва да качи там :). После вече идва техническата страна на нещата - осветление, ДОФ, начин за постигане на желания ДОФ, пола филтри и т.н. Един нахален въпрос - на какво трябва да се акцентира в това портфолио? Оставам с впечатлението, че изработваш някакви предмети от кожа?!

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   07-06-24 11:10

[beer] Правя дребни неща от кожа.Хоби ми е вече от доста време. Тук може да видиш лоши снимки на моето творчество [smile]
https://www.instagram.com/kp_watch_straps?igsh=MXhyaWp3eDE4ems4OQ==

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   07-06-24 11:53

Не съм PR експерт, но според мен твоето "хоби" само губи от това, че не искаш снимки като от студио. Дебел минус - снимките на каишките върху дланта на ръката.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: krasko17   
Дата:   07-06-24 12:31

Критиката ти вероятно е уместна, но точно този тип снимки са ми любими и трудно ще се откажа от тях[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: Synthy   
Дата:   07-06-24 14:23

krasko17 написа:

> Критиката ти вероятно е уместна,
> но точно този тип снимки са ми
> любими и трудно ще се откажа от
> тях[smile]

Това напълно обезсмисля всяка критика към снимките ти. И това е важното: щом ти доставя удоволствие - прави точно такива снимки [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: wlad   
Дата:   07-06-24 20:32

Снимките ти достатъчно добре илюстрират продукта и възможностите ти.
На мен ми харесват както творбите ти, така и начина на заснемането им. Не считам, че ъпдейт на техниката е наложителна към момента. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка за обектив
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-06-24 02:16

krasko17,
Аз те попитах какво не ти харесва в снимката ти с часовника Citizen (която си направил с фотоапарат), а ти отговаряш някакви дивотии за снимките си с телефон - за които аз написах, че няма да коментирам.
Докато не разбереш какво не ти харесва в снимките, които правиш с фотоапарата, няма как да получиш смислен съвет.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »