Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   21-05-24 18:13

Темата за голите и дискусията за критериите за оценка на творбите ми напомни за простия критерии за изкуство на Христо Явашев и Жан-Клод:

There is no purpose other than to create something joyful and beautiful. Jeanne-Claude would always say “we only do works of joy and beauty”. For me. Anything that has meaning is propaganda. Is meaning art? Or isn’t art about aestetics?” (2012)

От лекциите на Христо Явашев и книги за него си правя извода, че това наистина е неговият критерий за изкуство: Произведението на изкуството е красиво и радва. Но ако авторът се опитва да придаде някакъв смисъл на творбата, това може да се възприеме като пропаганда [smile].

На мен ми харесва този прост критерий (Христо Явашев винаги се е изразявал ясно, просто и техничарски) и неосъзнато го прилагам, дори спрямо фотографии, които се опитват да натрапят някаква концепция, мрачни настроения и терзания на автора, включително трудни за възприемане от зрителя/слушателя субективни разбирания за естетика.

Експертите в изкуството очевидно са отворени за “пропаганда” под формата на изкуство (по термините на Христо Явашев), което се вижда от посочената дискусия за албума “Голо тяло”. Но за непросветените като мен е нормално да реагираме на пропагандата с издигане на антипропагандна стена, за да си спестим натрупване на карми и да не си късаме ризите, като видим снимка на девойка върху много красив камък.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-06/1591299131_dsc00045.jpg



“Непропагандна” творба в музея Рейна София – единственото произведение на Христо Явашев, което съм виждал на живо, плюс ранен портрет в Квадрат 500.


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: Julius   
Дата:   21-05-24 18:35

petervassilev,

При цялото ми уважение към теб... и факта, че съм сигурно пигмей пред Кристо... няма никакъв шанс да се съглася с толкова омаловажена концепция за това какво е Изкуството, а именно: "There is no purpose other than to create something joyful and beautiful."

АБСУРД!

Целта изобщо не е само "да е хубаво и да радва"... никакъв шанс! [smilie7]

Съжалявам.

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   21-05-24 18:49

Julius,

Акцентът на казаното от Христо Явашев всъщност е върху пропагандата като обратното на изкуството, по неговата терминология и неговия критерий. И разбира се, че това е критерият на башка твореца Явашев. Давам го като пример колко различни са хората на изкуството.

А цитирането на Жан-Клод "да е хубаво и да радва" вероятно е семейна любезност.

А аз, за себе си, разбирам тази "пропаганда" като опит да се натрапи неприятна за конкретния зрител (и неговата подготовка) идея.


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: next_time   
Дата:   21-05-24 19:47

Днес чух за поредния български успех в алпинизма. Трета българка се изкачила на Еверест ползвайки услугите на фирмата за височинен туризъм на Нирмал пурджа.

Предполагам в същото време във форума за алпинизъм се чудят има ли просто определение кое е истинско постижение в алпинизма и кое е личностно израстване без значение за алпинизма.

Предполагам както и тук целокупния български народ няма дори да се поинтересува от постигнатите заключения. Истината е проста.
Голото е изкуство
Всеки качил се на Еверест е български герой
Всеки кацнал в Ню Йорк се е объркал - мислел че отива в индия

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   21-05-24 20:37

next_time ,

Кое е истиски алпинизъм и кое е комерсиален алпинизъм?
Снимка на два голи охлюва актова фотография ли е или уайлдлайф?
Мазохистът мъчи ли се или се кефи?

Според мен, играта на критерии (GOC) съществува във всяка наша оценка, включително на фотографии, където не можем да приложим БДС, ГОСТ и т.н. Дискусията за голите снимки показва колко различни са критериите на различните фотографи – любители и експерти.

Ако в играта на критерии се използва критерият на Христо Явашев, може би само детските песнички ще останат в категорията “литературата като изкуство”. Останалото е пропаганда [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: asahi   
Дата:   21-05-24 20:43

Доколкото изкуството и пропагандата внушават по нещо то в тази насока може да се търси и прилика, и взаимодействие.

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   21-05-24 21:30

asahi ,

И аз мисля, че в това е приликата. Когато има някакъв смисъл, идея в прозведението на изкуството.

Но в много прозведения на изкуството няма смисъл, идея, и гледането/слушането създава само някакво неопределено приятно чувство. Точно такъв е най-вероятно ефектът на "творбите" на Христо Явашев за повечето зрители. Останалите се дразнят, че нямат смисъл.

Ако критерият на Христо Явашев се приложи във фотографията (снимка със смисъл, внушаваща идеи, т.е. пропаганда, или снимка, която създава САМО естетическо удоволствие), резултатът ще е много различен от оценките "това е чалга, това е изкуство".

Различни хора, различни критерии. Различни критерии, различни оценки.

Излиза, че в основата на споровете (като за голите снимки) е фактът, че сме различни хора, което е голяма изненада [smile]



Публикацията е редактирана (21-05-24 21:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: asahi   
Дата:   21-05-24 22:21

Ще трябва да се примирим. Което не води до проблем. Проблем е, когато някой непримирен се опитва да ни налага критериите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: next_time   
Дата:   21-05-24 23:30

petervassilev

Опитах се по един по заобиколен начин да кажа че отваряйки тази тема не задаваш въпрос - задаваш отговор.

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   22-05-24 00:08

next_time ,

Ако трябва да е формулирано като въпрос:

"Какво става, ако приложим във фотографията (по-конкретно в оценката на фотографиите в този форум) критериите за изкуство на Христо Явашев?

А моят отговор е ясен: Несъзнателно съм прилагал този критерий. Затова ми харесват предимно неконцептуални картини, фотографии и т.н.

Други хора, с други критерии, вероятно харесват само неща, в които има някаква идея, смисъл, оригинален опит за внушение (пропаганда по терминологията на Христо Явашев). Те гледат през друг, по-широк прозорец, с повече натрупани знания и чувствителност, отворени са към внушения - неща, които също се променят с времето.

Всичко това беше по повод безсмислените според мен спорове, обиди и опити да се говори от позицията на последна инстанция в темата за голите охлюви.


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: next_time   
Дата:   22-05-24 00:29

https://lfi-online.de/en/gallery/Picture-of-the-Week/Duo-1819320.html



Гледам и се чудя. Това е от оня свят. Широкия. Та изкуство ли е? Или пропаганда?

Може би бих се изразил подобно на теб - Художествено послание на по-широко скроени от мен хора.
Не. Това ще е поредния евфемизъм зад който ще се крие поредната гнусотия.


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: nyamago   
Дата:   22-05-24 00:45

При всичките ми шапки ниско долу пред Кристо, не си падам по безусловните и неоспорими авторитети. Не бих се съгласил с него, че самото наличие на какъвто и да било смисъл автоматично декласира нещо от изкуство в пропаганда.

Ще се сетите за много примери на смисъл, който не е изобщо опит за убеждаване или за промяна на виждане и вярване в публиката. Отделно 'пропаганда' е лошо дефинирано понятие, придобило 'гражданственост' само в негативен смисъл (може би от Гьобелс насам?) като нечисто манипулиране в полза на нездрави идеи и цели. А всъщност понятието е неутрално (само дето едва ли някой го използва така).

Иска се невероятен опит в трансцеденталната медитация, способност за пълно изпразване на съзнанието от всякакви мисли - за да можеш да съзерцаваш естетиката без смисъл, като празна наслада. Сигурно не съм достатъчно развит в тая посока, но повечето художествени творби пораждат у мен и мисли (освен чувства). Дори творбите на Кристо - ще ме извинява, че ги виждам като 'пропаганда' по неговата дефиниция.

Сигурно е умен проблема, но предпочитам да си остана проС.

Приятно съзерцаване!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   22-05-24 00:48

next_time ,

За мен е технически добра рекламна (т.е. пропагандна) снимка на стълба без парапет с висока товароносимост.

Но по критериите на радио Ереван и радио Истанбул, например, може да е нещо друго.



Публикацията е редактирана (22-05-24 01:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   22-05-24 01:37

nyamago ,

"Иска се невероятен опит в трансцеденталната медитация, способност за пълно изпразване на съзнанието от всякакви мисли - за да можеш да съзерцаваш естетиката без смисъл, като празна наслада. ..."

Направо си е описание на йога гуру, който е достигнал ниво на сливане с космичното съзнание [cool]

Но и всеки човек си има свое, променящо се с времето ниво на "изпразване на съзнанието от всякакви мисли" или ниво на защита от чужди внушения (пропаганда), включително внушения чрез произведения на изкуството. Пропаганда-изкуство е екстремното разделение в терминологията на Христо Явашев, но това не би трябвало да изключва нюанси, доколкото хората са различни и постоянно се променят.


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: asahi   
Дата:   22-05-24 07:29

Добре изпипаната пропаганда не си личи. Тя е насочена към определена таргет група и разчита на нейните особености във възприятията. Затова ако попаднем на пропаганда, насочена към някаква по-особено тренирана група, можем нищо да не разберем ил да се присмеем. И двете не са цел на пропагандата, но това не води до проблем.

С изкуството е същото. Само че неразбирането на някакво изкуство в средите на разбиращите го се приема като признак на личностно непризнаване, дискриминация, отхвърляне. Затова има масово изкуство (за различни маси), има елитарно (за различни елити), а има и такова, което все още си търси публиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   22-05-24 12:04

asahi,

Насочеността на изкуството/пропагандата към определена целева група изглежда е решаваща в много случаи. Дори и тук, във фотофорума, когато се очаква фотографии от определен албум (напр. животински), да бъдат оценени от съответните експерти.

В Ренесанса стотици художници са рисували Мадоната по поръчка или не, но за преобладаващата религиозна таргет група. Днес обаче, тези картини въздействат по същия начин и имат такъв смисъл само за силно религиозните, за останалите въздействието е предимно естетическо (т.е., като изкуство, а не пропаганда) или никакво.

Например тази Мадона с два ангела от Ботичели, от периода му преди да се фанатизира религиозно и да изгори светските си картини. Как ли е въздействала тогава и как сега и на кого?


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-11/1667997129_dsc08129.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: philip   
Дата:   22-05-24 21:30

Повдигаш тема с трудни и нееднозначни отговори... Що е то изкуството?!
За мен отговорът е хептен простичък: това, което ме докосва!
За теб вероятно е друг, за изкуствоведите 3-ти... Понякога е въпрос на течения, мода или нещо друго, но не те ли докосва – не е твоето!


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: ddantgwyn   
Дата:   22-05-24 22:01

philip написа:

> Повдигаш тема с трудни и нееднозначни отговори... Що е то изкуството?!

> За мен отговорът е хептен простичък: това, което ме докосва!

> За теб вероятно е друг, за изкуствоведите 3-ти... Понякога е въпрос на течения, мода или нещо друго, но не те ли докосва – не е твоето!

Хм, тогава излиза, че е излишно да се пита(ме) каква е е идеята на автора, респективно какво е искал да каже авторът, а да се замислим какво предизвиква в нас неговата снимка?

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   22-05-24 23:02

ddantgwyn ,

За мен не е задължително да има идея, т.е. нещо различно от това произведението на изкуството да те докосне, както казва philip.

Нещата на Кристо и Жан-Клод са точно такива – нямат смисъл, идея, но целят да докоснат естетически податливите на такова докосване. Обратното би било да имат смисъл и да се опитват целенасочено да внушат някаква идея. Нищо чудно да има и такъв ефект за някои хора, но той е продукт на тяхната специфична система на възприемане.

Критиците, които боравят със словото, обичат да търсят смисъл и да твърдят, че в изкуството трябва да има смисъл идея, Защото при липса на смисъл и идея почти няма какво да коментират, а на тях им се плаща да коментират и пишат.

Липсата на смисъл в произведенията на изкуството се вижда най-лесно в музиката. Например Вагнер се е опитал да вложи много смисъл (идеи) в текстовете си, но повечето хора днес харесват оперите му не заради, а въпреки либретото. Бетовен пише Трета с някаква идея, после се отрича от тази идея, но музиката остава. Абстрактното изкуство също въздейства на много хора, въпреки че в общия случай няма смисъл.

И във фотографията има подобни взаимодействия, поне за някои хора. Пейзажите на julius, например, ме докосват и ги гледам с удоволствие, въпреки че не усещам и не търся идея и смисъл в тях.



Публикацията е редактирана (22-05-24 23:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: mihalo   
Дата:   23-05-24 02:44

Не, че не чета... напротив всичко си чета. Надявам се да ми помогне за чуденката - [smilie11] за изкуството. Дали не е ирационален култ в края на краищата. Щото никой не ще да даде формула та да стане ясно.

Гьобекли тепе какво ще да е... култ, изкуство?


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: deerstalker   
Дата:   23-05-24 08:22

Може да приемеш за изкуство и боядисване на кожена раница на пейка пред художествена галерия. А, директора на галерията подпрян на входната врата да се из провикне:
- Защо боядисваш котката.

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   23-05-24 14:01

deerstalker,

Много хора гледат и на татуировките си като на произведения на изкуството, понякога с идея, смисъл.

Нещо като "Изкуството е във/върху нас и ние сме в изкуството".


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: philip   
Дата:   23-05-24 19:21

А какво пееше един наш именит посланик в Канада Това е изкуство ![smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: asahi   
Дата:   23-05-24 22:28

Културен съветник в посолството.

Отговори на това съобщение
 Re: Христо Явашев: Изкуство или пропаганда
Автор: petervassilev   
Дата:   23-05-24 23:11

Г-н "Сенд ми а факс!" [smile]

Този симпатяга научил тази фраза и отговарял само с нея при опити да се разговаря с него по телефона на чужд език.

Хитър начин да се откачиш и от бъбриви телефонни досадници.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »