Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   23-02-24 20:22

Здравейте,

Преди година ми изпадна Д810 на 15К кадъра, неразличним от нов, който взех за 1700лв и съм супер доволен, невероятна машина, особено след като имах Д5200, ъпгрейда беше - от земята до небето.

Гложди ме напоследък една моя прищявка - ъпгрейд към Д850.

В синтезиса, като имаше на промоция за 4600лв, но толкова ли е по-добър от Д810, като за 2900лв отгоре?

Знам, че ще има по-остра картинка, заради сензора, малко по-добър автофокус и другото по ревютата изглежда еднакво от към качество на картинката. Високото ИСО като качество изглежда почти неразличимо от Д810.

Ако някой е минал и през двете тела и има наблюдения, моля да сподели, интересно ми е дали не изпускам нещо. : )

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: kvakioh   
Дата:   23-02-24 20:30

Основно зависи кои обективи има към 810 за да се премине към 850. Иначе 850 си е топ.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   23-02-24 20:32

В момента съм с 24-120, Sigma 35mm f1.4 ART, Sigma 150-600mm (C). Като съм замислил и 60мм макро на Никон и може би 14-24 ф2.8

Въпроса беше като качество на картината, дори с тези обективи, ще ми даде ли 2900лв разлика спрямо моя Д810. Инак ясно, че Д850 е по-добър като цяло. [smile]



Публикацията е редактирана (23-02-24 20:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: baron_barbaron   
Дата:   23-02-24 21:55

Аз го направх този ъпгрейд :) Не бих го обръщал в пари за да дам оценка. Но не съжалявам дори за секунда, че взех 850-то. Сега си имам и Д700 и Д810 и Д850, като последните два си ги ползвам. Разликата м-у 810 и 850 на хартия не е толкова фрапираща, но на практика, поне за мен е много осезаема. Матрицата му е разкош, АФ-системата е осезаемо по-добра. Има и разни други благинки, но те са по специфични и вероятно за някои не са важни.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   23-02-24 22:08

^ Да и мен финалните ми заключения са главно качеството на картинката и автофокусната система, но специално в автофокуса, в какво се изразява?

Инак, винаги трябва да се обърне внимание на цената, защото, ако тя не е обект Z8 отвява Д850 по всеки показател...

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: baron_barbaron   
Дата:   23-02-24 22:37

Ако се колебаеш между двата Z8 e правилния избор, той отвява почти всичко на пазара :D Но аз си харесвам ДСЛР-ите и си му се кефя на д850. Ами в какво се изразява, по-предцизна е, бих казал по-бърза, по-добре следи обекти. Определено имам по -малко брак с фокуса. На цената просто не искам аз да объщам внимание. Всеки си знае джоба и нуждите, за това не давам акъли по тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: asahi   
Дата:   24-02-24 00:58

Ако ще снимаш това, което си показал в профила си, замяната не си заслужава средствата. Нов обектив, някоя екскурзия, нова муза - това може да генерира нещо друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   24-02-24 07:56

Това в профила ми са снимки от айфона. Въпроса в темата беше друг, чисто като качество на картинката, освен леко по-острата картинка заради мегапикселите, има ли?

В какво се изразява по-добрия автофокус? По-акуратен е за движещи се обекти спрямо Д810?



Публикацията е редактирана (24-02-24 07:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Mogila   
Дата:   24-02-24 14:07

Не мисля, че в днешно време покупка на ДСЛР има смисъл. Освен ако човек не иска супер ефтина фулфрейм камера и има 500-600 лева бюджет.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   24-02-24 14:29

Отплеснахме се от двата фундаментални въпроса.

Явно и Д850 не е чак толкова добър при бързи обекти, същото го изпитвам и с 810 при снимане на птици.

https://www.youtube.com/watch?v=AdX8H6YSfZA

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: baron_barbaron   
Дата:   24-02-24 15:20

Е наивно е да се очаква да се справи с подобни ситуации. До скоро и безогледалките издишаха при този тест. Колкото и да е добър си е ДСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: hansto   
Дата:   24-02-24 17:43

Аз бих минал на ZF, с адаптера ще бачкат повечето обективи, хем и бонус още мн функции. Той е някъде н цената на 850 + -

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: kvakioh   
Дата:   24-02-24 18:25

24-120 се маха. 60 макро, по-добре 90 Тамрон с VC или направо 105 VR Никон.
Иначе щом е за ново може би толкова пари не си струват. Добре си е, но може да иска и други ъпгрейди като компютър и карти и батерии и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   24-02-24 19:05

Е “такивата” ситуации ги имате при снимане на птици, животни са, хвърчат, мърдат, и явно, както Д810, така и 850 имат един и същи проблем.

105мм макрото го имах и пробвах и 60мм макрото в една и съща среда. 60мм е по-остър и няма хромични аберации, каквито 105мм има, няма да изпадам в подробности, който го интересува, намира и тества. Имах 105мм и го продадох.


Оказва се, че и Z8 и компания изпитват големи затруднения при снимането на птици:

https://www.youtube.com/watch?v=lerPNt2SOf4




Публикацията е редактирана (25-02-24 06:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: quazimodo   
Дата:   24-02-24 20:16

За снимане на птици има едноцифрени тела - Д5, Д6... [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: imartin   
Дата:   25-02-24 12:28

Имал съм D800 и D850. Доколкото помня разликата в аф система на D800 и D810 не беше голяма. Но разликата с D850 мисля, ще е доста голяма.
Сега съм с безогледалка вече, но D850 си остава за мен любимо тяло. Доста добър аф, вкл.и за диви животни (това снимам предимно). За уайлдлайф кадрите в сек.са малко, но с подходящ грип (моят беше Meike) и съответните батерии се вдигат до над 9/сек. Повече мегапиксели, което улеснява кропенето, неизбежно при този вид фотография - заради приближение и композиция. Повече буфер при серийно снимане. Също и много добри и верни цветове, в сравнение с други модели на Никон.
Що се отнася до проблема с близкия фокус при Никон безогледалките (от горното видео) - него го има при всички безогледалки, и от другите марки. Както е обяснено, има начини за преодоляването му.



Публикацията е редактирана (25-02-24 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: victory13   
Дата:   25-02-24 23:02

По-горе беше споменато, но наистина за птици и подобни, едноцифрените са без конкуренция. Не съм поглеждал скоро, но Д4 е сигурно вече под 2к лв, а Д5 под 3… в mpb !
Относно безогледалните, тъжно е да се гледа някакъв гей, дето не знае как да си настрои може би най-технологичната камера за конкретна ситуация, и това става “проблем” [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Yog   
Дата:   26-02-24 05:26

Аз бих спестил тия над 2000 лева разлика между двете камери, след година бих добавил още, бих продал всичко старо и бих минал изцяло на новото поколение. След година може да има и нови модели, за които сега не знаем. Но най-голямото им предимство за мен е, че могат да ползват и новите обективи. Аз досега съм имал 5 обектива от Z байонета и всичките са по-добри от F еквивалентите им. А дори да прецениш, че всичко това излиза прекалено скъпо или няма смисъл по друга причина, догодина безбройните оферти за D850 няма да са намалели и винаги можеш да го купиш, ако толкова те влече.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   27-02-24 23:38

@imartin - Благодаря, за адекватното мнение. Определено ще изчакам Д850 на оферта, в състояние като ново и ще се метна на него, доста са предимствата пред 810-ката, която хич не е лоша като цяло! Инак, има доста неща, които не ми допадат при безогледалките като живот на батерията, липсата на аналогов визьор, вместо ОЛЕД и тнт, и тнт. Въпрос на предпочитания. Имат и много плюсове, разбира се.

Готино е на Z8 например, че има bird detection и следи окото, но това остава и апарата да започне да снима вместо теб и ти ставаш излишен. Якото на фотографията беше, че е доста важно ЗАУ, а вече стана, че куцо, кьораво, сакато с модерна техника може да снима всичко. После остават и IA генерирани снимки и всичко отива в кофата. [beer]

П.С. - същото става с модерните автомобили с хилядите им системи, и наблюдавам, че масово тези хора и с тези системи пак не могат да карат, щото разчитат на тях, а не да се научат да карат. [smilie21]



Публикацията е редактирана (27-02-24 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: asahi   
Дата:   27-02-24 23:48

Не аналогов, а оптичен визьор.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Mogila   
Дата:   28-02-24 10:31

SuperTramp23 Разбирам те, защото всичките тези неща си ги мислех и аз преди да си взема безогледална камера. Особено за оптичния визьор.
Това се промени в момента, в който минах на безогледална. Ползването на оптичен визьор в днешно време е абсурдно :)
Ползването на ДСЛР автофокусна система в днешно време е абсурдно :) Аз като ползвател и на двете системи не мисля, че безогледалките снимат сами. МНОГО по-лесно ми е да снимам с ДСЛР. Безогледалките са много по сложни. Но резултатите са впечатляващи!
В петък снимах едно огромно изложение с над 3000 гости и много движение и екшън. Ако бях с ДСЛР нямаше да имам шанс за нещата, които постигнах с безогледалната ми камера!
Батерията? Естествено се бях заредил с 5 батерии. За 4 часа интензивно снимане със стабилизация и постоянен серво фокус не смених нито една батерия. 1200 заснети кадъра. Камерата е Канон R6 Mark 2.
Не искам да те убеждавам. И мен на времето никой не можеше да ме убеди. Но ти просто не можеш да си представиш колко по-добре са нещата и на какво ниво е една камера като примерно Канон R6 Mark 2.

В събота снимах рожден ден на 6 годишната ми дъщеря... направо лошо ми става като си представя резултата ако бях снимал с ДСЛРа...



Публикацията е редактирана (28-02-24 10:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: uri64   
Дата:   28-02-24 11:26

Така си е.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: imartin   
Дата:   28-02-24 12:26

Въпреки че има снимане по око, това въобще не е както в началото и отдалече човек си го представя. Дори ревютата не дават съвсем реална представа, докато не пипне безогледалка да снима с нея.
Присъединявам се към мнението на Mogila, че с DSLR се снима по-лесно. Но и резултатите са по-малко, особено що се отнася до снимане на динамични обекти, каквито има при дивите животни, спорт и др.
С безогледалката по-често се налага да превключваш бързо между различни режими на фокусиране, а това, уверявам те не е толкова лесно, тъй че ЗАУ има голяма роля и тук.
Но безогледалките в горния клас са доста по-скъпи от D850. На мнение съм, че ако човек няма средства за Z8/9 е най-добре да си вземе D850 (D500), вместо безогледалка от друг модел, които не са много добри за уайлдлайф.
Особено като се има предвид, че D850 може да се намери и запазен, втора ръка, на добра цена.


Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Mogila   
Дата:   28-02-24 12:52

Нямам идея от възможностите на високият клас безогледалки на Никон, нито от Никон 850.
Не съм снимал никога и диви животни.
Снимал съм диви тичащи и скачащи деца с камера имаща най-добрият автофокус, който аз съм ползвал до сега и имаща възможност да снима с 40 кадъра в секунда. Цена 2500 евро нова в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: ZENON   
Дата:   28-02-24 14:17

Защо при възникнала възможност да се отървеш от старо оборудване, което след време няма да успееш да продадеш на задоволителна цена, е нужно да се набуташ с още от същото?
Разбираема е съпротивата към новото, но в случая нещата са улегнали доста и дори не става въпрос за риск.
B.W. С оптичния визьор, когато падне лек мрак, ослепяваш тотално, докато електронния вижда почти в пълна тъмница...
Друго... По-горе някой спомена, че режимите на снимане се сменат трудно. Сменят се трудно за него, но иначе, това твърдение няма нищо общо с действителността.
В момента, не се сещам за едно нещо, което би ме върнало към огледална камера. Освен някаква носталгия... Но за това си имам лентов Никон от 72ра :)



Публикацията е редактирана (28-02-24 14:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: quazimodo   
Дата:   28-02-24 14:36

ZENON написа:

> ... Освен някаква носталгия...
> Но за това си имам лентов Никон от
> 72ра :)

Това не е носталгия, това е патология [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: ZENON   
Дата:   28-02-24 14:38

quazimodo
Това не е носталгия, това е патология
[beer][smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: imartin   
Дата:   28-02-24 14:51

Mogila, диви животни и тичащи деца си е едно и също [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: gore   
Дата:   28-02-24 16:27

imartin написа:

> Но безогледалките в горния клас са
> доста по-скъпи от D850. На мнение съм,
> че ако човек няма средства за Z8/9 е
> най-добре да си вземе D850 (D500),
> вместо безогледалка от друг модел,
> които не са много добри за
> уайлдлайф.

Това важи ли и за по-евтините модели?
Например Olympus E-M1 II vs Nikon D7200, при заснемане на диви дечурлига. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Synthy   
Дата:   29-02-24 09:30

айде, ето добра оферта за D850


Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   25-03-24 07:42

Все пак закупих D850 на под 10К кадъра.

Тествах бая с моята Sigma 150-600 (C), с която снимах и с D810 и мога смело да заявя, че "невероятният" автофокус на D850 е само на хартия и YouTube ревюта.

3D tracking-а, траква баба си точно. Дори при скорости от 1/4000 от 10 кадъра, 1 горе-долу има някакъв фокус и става за нещо.

Group AF - Фокусира, където си иска, макар да съм минимизирал точките до 25.

Единствено при Single Point AF от 10 кадъра, имам 2-3 читави, които са наистина с перфектен фокус.

Не съм го тествал още на пейзажи и тнт. Но за птици специално не намирам разлика с D810, който бил толкова по-зле и два пъти по-евтин на втора ръка.

Особено бедства, когато птицата е малка, например вчера снимах една сойка, която беше на 20-30м от мен, от 5-6 кадъра, няма един на фокус. Макар да е снимано на 1/2000, 1/4000 и тнт.

В същата ситуация с D810 - направих 5 кадъра и 2 бяха на перфектен фокус, на същата птица.

Иначе, трябва да му призная, че е значително по-бърз при серийно снимане - разликата е огромна.



Публикацията е редактирана (25-03-24 08:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: alex.d76   
Дата:   25-03-24 09:48

А случайно да ти светва лампичка в главата защо този "перфектен" D850 се е продавал на под 10к кадъра?
Нещо за проблеми с автофокуса да те съмнява вече ???

P.S. На Group AF за такива неща обикновено се снима с 9 точки...
Моят D750 не е с такава модерна фокусна система, но определено се справя доста по-добре от това, което описваш. Та затова намеквам за евентуален проблем - със апарата или със ЗАУ...

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Myth   
Дата:   25-03-24 10:14

Не може да е толкова зле, колкото го описваш, виж това може и да ти помогне:
https://www.youtube.com/watch?v=LRzfXwEtHwM

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Synthy   
Дата:   25-03-24 10:44

alex.d76 написа:

> А случайно да ти светва лампичка в
> главата защо този "перфектен" D850 се
> е продавал на под 10к кадъра?
> Нещо за проблеми с автофокуса да
> те съмнява вече ???
>
> P.S. На Group AF за такива неща
> обикновено се снима с 9 точки...
> Моят D750 не е с такава модерна
> фокусна система, но определено се
> справя доста по-добре от това,
> което описваш. Та затова намеквам
> за евентуален проблем - със
> апарата или със ЗАУ...

Залагам на ЗАУ-то [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   25-03-24 13:35

@Myth - Точно така си ги сетнах точките, както е по клипа.

@Synthy - Как така залагаш без да знаеш фотографа с какви умения е? Или прилагаш типичния български манталитет.

Мисля, че сме тук не да се плюем, а да си помагаме. Не изключвам варианта да не правя нещо като хората, но ето ви линк към тестови снимки на 1/3200 от NEF:

https://drive.google.com/file/d/1twkQ6CQbVfFnIHU3DbXLqU6lksAYsVSy/view?usp=share_link


И ето и успешните ми снимки от зоопарка вчера:

https://drive.google.com/file/d/1kRfaKpkTcuEE3cZTaZ5qs7OgKmJmmL25/view?usp=share_link


В апарата не вярвам да е, понеже имам Д810 също и като снимам гълъбите през терасата, резултата е същия.



Публикацията е редактирана (25-03-24 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Synthy   
Дата:   25-03-24 14:47

Точно защото не познавам фотографа, затова залагам (хазарт) [smilie18]
Не се впрягай, но най-често при подобен вид проблеми причината не е в техниката. По-горе написаха как е удачно да се ползва АФ-то за твоят случай. Опитай, пък може и да се получи [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: Mogila   
Дата:   25-03-24 18:14

А можеше всичко да работи страхотно. Ама беше много важно да е стар ДСЛР.
Приятно снимане!

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: asahi   
Дата:   25-03-24 18:27

Човек, който е уверен в уменията си, не бива да се засяга от евентуални чужди съмнения относно същите тези умения. Всеки съвет може да бъде полезен като най-малко може да препотвърди собствената ти увереност.

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: imartin   
Дата:   26-03-24 00:11

Доста време снимах с комбинацията D850 + Sigma 150-600 Sports и бях доволен от аф. С нея имам уловени доста динамични сцени с птици. Доколкото помня снимах на 9 динамични т., на група (една централна и четири около нея) и единична динамична. При повече аф точки аф се забавя.Затова 9 е оптимално. По спомени 3D не даваше толкова добри резултати и не съм го ползвал много.
Ето примери:

https://photo-forum.net/i/2337883

https://photo-forum.net/i/2293406

https://photo-forum.net/i/2266435

https://photo-forum.net/i/2218624

https://photo-forum.net/i/2197687



Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: alex.d76   
Дата:   26-03-24 12:19

imartin написа:

> Доста време снимах с комбинацията
> D850 + Sigma 150-600 Sports и бях доволен от аф.
> С нея имам уловени доста динамични
> сцени с птици. Доколкото помня
> снимах на 9 динамични т., на група
> (една централна и четири около нея)
> и единична динамична. При повече
> аф точки аф се забавя.Затова 9 е
> оптимално. По спомени 3D не даваше
> толкова добри резултати и не съм
> го ползвал много.

Страхотни кадри!!! И да, аз затова споменах снимане в диамичен 9-точков, не 25...

А към автора на темата - в целия нет се гърми и трещи как уникалния сензор на D850 (в смисъл на резолюция и т.н.) грубо наказва всяка грешка на ЗАУ - затова го и споменах, не за да обиждам или давам оценка на качества...
Навсякъде има данни за това как елементарни грешки - било то в настройки или самото държане на апарата - прецакват крайния резултат със D850.
Което малко ме притеснява и мен - че на тия годинки вече не са ми толкова непоколебими ръцете :(


Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: victory13   
Дата:   27-03-24 19:41

преди всичко друго да предприемете, почистете малкото огледало и фокусния сензор!

не е изключено апарат на толкова кадри и години да е прашясвал някъде без употреба, или немарлива такава

Отговори на това съобщение
 Re: Ъпгрейд от Nikon D810 на D850
Автор: SuperTramp23   
Дата:   29-03-24 13:58

Всъщност имаше няколко неща.

Първо - сложих си на два бутона точково и Group AF, което помогна доста, 3Д тракинга е трагедия за птици при тази камера.

Фотошоп по някаква причина е решил да ми дава превю като кликна на снимка на 200% зуум, което тотално ме беше подвело.

Като цяло, с по-горните оправяници, снимките са перфектни в крайна сметка, просто трябваше да си снимам с настройките, с които снимах и с Д810, но ютюбърите ме подведоха с десетки ревюта и хвалене на този 3D AF, който всъщност не работи точно, както го описват.

Камерата си е чудна и е доста добър ъпгрейд над 810. [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »