Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 предложение към Админите
Автор: baron_barbaron   
Дата:   28-01-24 01:24

Понеже напоследък изкуствения интелект стана по-актуален от естествения...
Предлагам на админите да добавят опция в сайта, потребителите да могат да си филтрират съдържанието което виждат. По-конкретно да има опция, всеки да си избира дали да вижда АИ-тата в секция "албум".

[beer]
 Re: предложение към Админите
Автор: eewf   
Дата:   28-01-24 08:45

Подкрепям! Спрях да посещавам чужди сайтове за фотография заради помията от AI, която преобладава количествено.
 Re: предложение към Админите
Автор: adorable   
Дата:   28-01-24 08:51

Че в този сайт има ли "снимки" правени с изкуствен интелект?
 Re: предложение към Админите
Автор: eewf   
Дата:   28-01-24 08:58

Дори в дясно от твоя коментар, в Нови предложения


https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1706384188_22_63.jpg

 Re: предложение към Админите
Автор: asahi   
Дата:   28-01-24 10:07

Ако не се вижда в Албум къде другаде ще се виждат новите "произведения"?
 Re: предложение към Админите
Автор: localhost   
Дата:   28-01-24 10:15

Това трябва да се казва: "девойката с малките... и вълкът с голямата глава"

AI все още не знае кое се харесва повече [smilie18]
 Re: предложение към Админите
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   28-01-24 10:22

Taka беше и с телефоните на времето....[smilie18]
 Re: предложение към Админите
Автор: baron_barbaron   
Дата:   28-01-24 10:40

asahi Ще се виждат точно там, но само от хората които са избрали да ги виждат ;)



Публикацията е редактирана (28-01-24 10:40)
 Re: предложение към Админите
Автор: hotsnail   
Дата:   28-01-24 11:18

СЛАВОВ телефоните са си снимки.

AI-то е колаж преразказ създаден от крадени снимки с необявен автор ....

Аз дори бих казал, че показването и парадирането е подобни кражби няма място в сайт за фотография, дето уж част от хората си изкарват хляба със снимане .....


ПП Да знам Адоби ползвали само снимки с необходимите позволения.... ама пак тук нали е фото форум а не форум за литератори
 Re: предложение към Админите
Автор: Nikoneff   
Дата:   28-01-24 12:31

И да се постави такъв "филтър" много бързо ще се намери начин да се заобикаля. И в момента има кадри, които очеизвадно са генерирани с ИИ, но се представят за реални портрети, пейзажи и т.н. Или пък се правят компилации, като се вмъкват генерирани от ИИ сцени в кадъра. Не знам дали може да се разчита само на авторската добросъвестност. Или пък е по-скоро мода, която ще отмине.

 Re: предложение към Админите
Автор: baron_barbaron   
Дата:   28-01-24 12:36

В един друг сайт, със сходна насока като фото-форум има подобна прктика. Там е решено с рестрикции за хората които "забравят" да тагват ИИ. Да речем, че това за ФФ е доста работа на админите, не могат да го играят падари. Но все пак е опция... А като мода няма да отмине. Това е като рапа и чалгата в музиката. Сега вече всеки бездарник ще се вземе за артист.
 Re: предложение към Админите
Автор: asahi   
Дата:   28-01-24 12:44

Всеки, който може да комбинира две думи на кръст.
 Re: предложение към Админите
Автор: baron_barbaron   
Дата:   28-01-24 15:47

asahi

AI ще еволюира и ще може да разчита шльокавица [smilie5]

ZDR ko pr iskam qbalka s pastet realisti4no

[smilie25]
 Re: предложение към Админите
Автор: asahi   
Дата:   28-01-24 18:33

За него това е още една кодова таблица. Не е нужен интелект.
 Re: предложение към Админите
Автор: jingov   
Дата:   28-01-24 20:44

За да сме коректни ако се създаде секция, тя трябва да се отличава с обяснението, че е създадено с помоща на ИИ и собствени кадри.

 Re: предложение към Админите
Автор: novi4ok   
Дата:   28-01-24 20:48

Я! Тази "снимка" доста добре изглежда. Поизостанал съм от развитието на ИИ явно. И отдавна съм спрял да споря по темата. Защото е очевидно, че фотографията има бъдеще само като документалистика/журналистика и като "haute couture" (нямам предвид само модата) с реални лица/места, които могат и трябва да се показват "на живо". Но я ми кажете нещо друго по повод дадената примерна снимка - какво ги очаква всички пишман инфлуенЦърки и цалата плява, която си изкарва хляба с природните си дадености по списания и сайтове? От фотоградията до видеото има четвърт милиметър разстояние. Напушва ме смях и ми е много любопитно девойчетата с какво ще си изкарват хляба...
[smilie18]
Конкретно по темата - филтрирането ми се струва безсмислено упражнение. Има си категория, който иска я поглежда, който не - подминава.

 Re: предложение към Админите
Автор: baron_barbaron   
Дата:   28-01-24 21:14

jingov то вече има такава, аз просто предлагам да има опция този подраздел да може да остава невидим.

novi4ok Как я подминава ? Албум е събирателно от всички категории.
 Re: предложение към Админите
Автор: DreamDragon   
Дата:   28-01-24 22:38

Аз съм ОК като си е отбелязано, че е сътворено с AI.
Далеч по-голям проблем е, че албумът гъмжи от какви ли не портрети и пейзажи прешарпени, излъскани, обезшумени и сатурирани, в които естествения облик на снимката се е изгубил съвсем.
Уви, за това админите нищо не могат да направят.
 Re: предложение към Админите
Автор: novi4ok   
Дата:   29-01-24 00:42

baron_barbaron подминава я като не гледа общата селекция, а си проверява конкретните категории, към които има интерес. Поне аз така правя.

 Re: предложение към Админите
Автор: hotsnail   
Дата:   29-01-24 01:06

DreamDragon въпрос на вкус. Има доста слаби кадри има и интересни. За туй можеш да гласуваш или не. Това сребро не знам защо е…..гласувам, ама не баш…..
 Re: предложение към Админите
Автор: wlad   
Дата:   29-01-24 02:51

Далеч по-голям проблем е, че албумът гъмжи от какви ли не портрети и пейзажи прешарпени, излъскани, обезшумени и сатурирани, в които естествения облик на снимката се е изгубил съвсем.

Не разбирам защо това трябва да е проблем. Всеки има стил на работа, един търси гламър, друг натурално-начервени лелки с имитации на носии. Аха да се просълзя ... и не става.
 Re: предложение към Админите
Автор: mihalo   
Дата:   29-01-24 03:20

. Фотографи снимат с клавиатура.
. В метавселената изнасилват аватари без долна половина.
. Хеликоптер на Марс търси пясъчни плажове за туристи.
. Фотошоп е на системи... в стари компютри.
. Във фейсбука научаваш дали светофара свети червено.
.
.
.

Както казва един приятел.. "Не мож спреш дърветата да се разлистват".

Излиза, че за глътка чист въздух трябва начи гората да хващам?
--------------------------------------------------------------------


Всякакви рестрикции ще са само временна мярка. Най-накрая публиката ще реши!

П.П. Думата "публика" си има синоними. [smilie22]

 Re: предложение към Админите
Автор: ddantgwyn   
Дата:   29-01-24 07:39

hotsnail написа:

> DreamDragon въпрос на вкус. Има доста слаби кадри има и интересни. За туй можеш да гласуваш или не.
> Това сребро не знам защо е…..гласувам, ама не баш…..

Вярно е въпрос на вкус, но като гледам, че много участници са с двуцифрен брой гласувания …

Иначе и аз се чудя за гласуването - само с положителни числа не става (imho). За това гласувам само за улични снимки.
 Re: предложение към Админите
Автор: eewf   
Дата:   29-01-24 08:07

Автор: wlad
Дата: 29-01-24 02:51

Далеч по-голям проблем е, че албумът гъмжи от какви ли не портрети и пейзажи прешарпени, излъскани, обезшумени и сатурирани, в които естествения облик на снимката се е изгубил съвсем.


И все пак са изображения получени по фотографски метод. От там нататък - всеки според капацитета на възможностите и интелекта си
 Re: предложение към Админите
Автор: nislon   
Дата:   29-01-24 09:45

Няма спор, че нещо направено с AI, не може да е фотография. Какво правим обаче, ако кадърът е само "пипнат" с AI и замазан с ФШ, така че, да не си личи.

Например, вкаран е някакъв детайл или фон, който е правен с ала-бала. Никой не разбира, а ако някой подозира, не може да го докаже.

Питам един колега чужденац, как у вас глобяват по снимка, за шофиране без колан или за говорене по телефон.
Той ми отговори ми следното:
Софтуер гледа снимката и определя процент вероятност, шофьора да е без колан/говоти по телефон. Ако вероятността е над 85% - глоба без обжалване, ако е от 75-85 - хора гледат снимката и решават, а шофьора може да обжалва. При по-ниски проценти - отпада (числата не са точни, пиша ги по памет).

В нашия случай си задавам следните въпроси:
- Къде е границата?
- Как се доказва?
- Да не стане обратния вариант - да набедят някой кадър, а той да няма нищо общо?
- Малко философско става, ама да не се окаже накрая, че само AI може да определи, дали е използван AI :)
 Re: предложение към Админите
Автор: Mogila   
Дата:   29-01-24 10:01

Свиквайте
 Re: предложение към Админите
Автор: baron_barbaron   
Дата:   29-01-24 10:02

nislon
Тук няма да убиваме ако някой е послъгал. :)
А и ако се загледаш в пропорциите на "човеците" в AI генерираните изображения, малко е трудно, поне на този етап да послъгва.

На дали някой ще набеждава нещо. Опцията ще е да скиваме, доброволно тагнатите "снимки" и то само за себе си. Ако пък някой системно се опитва да послъгва, то неминуемо в коментарите ще има отражение. В това съм сигурен [smilie5]

И това разбира се ако предложението ми се приеме [smilie5]
 Re: предложение към Админите
Автор: asahi   
Дата:   29-01-24 10:25

"Автор: nislon
Дата: 29-01-24 09:45

..."

1. Къде е границата? В съда
2. Как се доказва? Със средствата, допустими в НПК
3. Да не стане обратния вариант - да набедят някой кадър, а той да няма нищо общо? Виж т.1 и т.2
4. Малко философско става, ама да не се окаже накрая, че само AI може да определи, дали е използван AI :) Доколкото в т.1 и т.2 не се ползва AI няма опасност да се окаже така.

 Re: предложение към Админите
Автор: philip   
Дата:   29-01-24 10:52

Авторът на темата не желае да вижда AI картинки в Албум. OK, но като гледам профила му той не е гледал там поне от година и половина, иначе все щеше да ударил барем няколко гласа.[smilie11]

И мен не ме кефят тук AI-тата, рисунките и преобработените картинки дето дори не мязат на фотографии, но просто ги подминавам и подкрепям това, което ми допада.

А по принцип администраторите винаги и за всичко са ни виновни, а ние естествено сме невинни.[smilie18]

 Re: предложение към Админите
Автор: baron_barbaron   
Дата:   29-01-24 11:20

philip
Не знам за какво са ти виновни администраторите и честно казано не искам да знам.

Авторът на темата не е гласувал в последните може би 5 години... И вероятно няма да гласува скоро. Защото така съм си решил. Това отговатя на моята житейска философия, имам свободата да не го правя и се възползвам от това. Дали някой кадър е хубав или не е много субективно и моя още по-субективен вот няма да промени това.

А дали АИ-тата ми харесват или не отново няма голямо значение. Аз дадох предложение за функционалност в сайта, която да е за всички не само за мен ;) Надявам се, че го осъзнаваш. Дали ще се приеме, не знам..

Ти толкова държиш на гласуването, дай своите 50ст, но по конкретната тема. Подкрепяш или не предложението ?
 Re: предложение към Админите
Автор: philip   
Дата:   29-01-24 12:27

baron_barbaron, струва ми се, че човек има право да дава предложения за нещо, което малко или много го засяга.
Ако посещаваш секциите форум и базар на ФФ не схващам какво те притеснява съдържанието на албум или която и да било друга галерия.

 Re: предложение към Админите
Автор: nyamago   
Дата:   29-01-24 12:39

Не. По принциш.

Изобщо не ме интересува какво се вижда или е скрито, нито дали е правено с AI или без.

Просто не подкрепям предложението. По принцип.
 Re: предложение към Админите
Автор: baron_barbaron   
Дата:   29-01-24 12:47

philip

Значи може би нямам право да давам това предложение. Възможно е да си прав. Без значение кои секции посещавам. Не си разбрал какво казах, но не е и важно.


Считайте го за оттеглено !
[beer]

Тук затварям темата, пожелавам на всички включили се ( и на останалите де ) ЗДРАВЕ !
 

 Авторът е затворил собствената си тема.