Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
Мда, опиват се да вземат маркетингово предимство покрай тези технологични детайли. За non IMAX потребителите:
The Digital Cinema presentation of OPPENHEIMER has been created from 8k scans of the photochemically color-graded film elements, scaled to 4K, fine-tuned in the digital realm to maximize the color and contrast attributes of digital projectors, and dust-busted to achieve the cleanest and most stable image presentation possible. The film was finished in 4k for the highest digital resolution currently available.
Много шум, но има само няколко кина в света, които ще го пуснат на 70мм. В Европа има само 4 такива, като 3 са в ЮК, съответно само това в Чехия остава в ЕС :)
Друго ми е чудно - камерите за 70mm IMAX не използват 75мм филм, а 65мм. На 70мм вече е готовата продукция, когато всичко е сглобено. Въпроса е дали въобще нещо се снима на филм, или всичко е дигитално...
Между другото - ако на някой му се намира Кодак 2383 70мм - бих искал да се сдобия с малко количество :)
Това далеч не е първият филм който Christopher Nolan и Hoyte van Hoytema снимат на iMax 70mm лента. И Тенет и Дюнкерк и Интерстелар са снимани по същият начин.
Както и да го въртиш и сучеш, филма ще се гледа от 99.999% от хората на дигитална медия или екран. Реално ако се гледа процеса от снимането до прожектирането това един предимно дигитален процес, чието начало е филм. Но Нолан и Тарантино държат да снимат на филм, макар че ние гледаме нещо друго в крайна сметка. Тови си е тяхно творческо решение. Имат пари, могат да си го позволят.
Кодак 2387 е принт филм, и да го имаш никаква работа няма да ти свърши защото нямаш машините и химикалите да повториш процеса който в кино лабораториите от негативен кино филм изкарва позитивен такъв (Кодак 2387)
Най-добрият и лесен начин днес е да емулираш филм от дигитален носител/медиа. Програми като Dehancer + някои допълнителни модули правят процеса относително лесен и достъпен като резултата се доближава на 90-95% до реалният филм и аз съм готов да се обзаложа че никой не е в състояние да ги различи.
Много много по-добро решение отколкото сам да обработваш и сканираш филм, което един изключително трудоемък и времеемък и скъп процес, отделно времето което трябва да се вложи за да добиеш знания и умения за приличен краен резултат.
Холивуд може да си го позволи но за нас обикновените простосмъртни IMHO емулацията е верният път. Аз лично ползвам този метод все по-често за видео и резултатите ми допадат.
П.С. Dehancer както повечето програми за редактиране на видео имат емулация на Kodak 2387, както и на други принт филми на Кодак и Фуджи. Този просто е най-популярният и може би най-добрият и харесвания. Dehancer имат и програми които правят същото и за фото.
Да, ясно ми е какво е Kodak 2387, но това е (май) единствения 70мм филм, който все още се произвежда. Предполагам че се подразбира, че търся 2387 изцяло за експерименти с фотоапарат. Единсвения формат, който могат да си позволя да обработвам вкъщи е super 8 (е и 16мм, но в размери до 15м).
Самите химикали не са особен проблем - Кодак са публикували официално формулите и процеса ECP- 2E. Формулите са страшно прости и всъщност имам налични всички химикали без един. Е, машините за копиране използват някакви лазери - не става за снимане директно, освен за експерименти - ако приемем, че чувствителността му може да бъде определена някъде около 3 ЕИ, всяка филтрация съвсем ще влоши положението. Но пък ако се търсят интересни цветове - ще пък да няма експерименти...
Иначе искам малко най-вече да го тествам в черно-бяла хинмия - изглежда реагира много добре, въпреки нищожното количество сребро в себе си. Явно напълно чистата основа и липсата халогениден антихалационен слой (не РемЖет) го прави добър избор за експерименти, особено ако имаш 70мм гръб.
Е, аз бях почнал да пиша за 2383 в прървия пост, ама stef7 нещо подведе с номерцата
Става въпрос за Kodak 2383 - има го в 35мм и 70мм, но само със специални поръчки (изискване за минимален брой) и очаквано - големи разфасофки. За съжаление има твърде малко продукции и съответно остатъците от тях са минимални...
Да, ясно ми е какво е Kodak 2387, но това е (май) единствения 70мм филм, който все още се произвежда
Как ще е единствения. След като разбираш какво е принт филм подобно твърдение няма никаква логика. За да има принт филм трябва да има и негативен такъв. Принт филма е това кеото е фотохартията във фотографията. Прави позитивно изображение от негативен филм. Затова писах че не виждам смисъл от Kodak 2387 сам по себе си. Но дори и да имаш някой от негативните филми + 2387 на Кодак, че и химията, нямаш машините за да повториш процеса при който от негатива се принтва на филм позитива.
35мм или Super35mm при филмите = APS във фотографията, така че реално само 70мм става. Да се добереш до 70мм кино лента е Mission Impossible Първата версия е снимана на филм и изглежда много добре.
Към днешна дата близките планове се смятат за прекалено интимни и навлизащи в личното пространство. Аз лично много ги харесвам, но хората, които снимам не ги и се чувстват много неудобно...
> Как ще е единствения. След като
> разбираш какво е принт филм
> подобно твърдение няма никаква
> логика. За да има принт филм трябва
> да има и негативен такъв.
Има, но явно всички IMAX камери са 65мм - явно накрая при копирането минават на 70мм-вия принт филм. Иначе 65мм негативни има - цялата гама Vision3 си я има. Въпреки, че пак е със спеиална поръчка, нещата не са толкова стегнати. Дори аз успях инцидентно да се сдобия с една 1000 футова 65мм ролка - имах "късмет" с една провалена рекламна кампания в ЮК
Специално за филма Oppenheimer, има следната техническа информация:
Проблема е, че 65мм не мога да ги използвам директно - трябва да ги режа до 61мм, което е тегаво, да не говорим за перфорацията. При 70мм нещата са много по-добри, но Кодак имат само 2383. Може би правят и други - за въздушна фотография, но не ми е известен източник.
iasen2: не знам за какъв триумф става на въпрос. Ако е за 70-те мм в кината - много филми са принтирани на такъв, например Аватар-ите. Ако е до заснемането - далеч не е първия. Например Interstellar е заснет с микс от 35 и 65мм, след което е принтиран на 70мм.
iasen2: да напомня, че излязоха резултатите от премиерите на Опенхаймер и Барби. Втория отнесе първия 2:1 и официално е с най-касова премиера за всички времена
резултатите от премиерите на Опенхаймер и Барби. Втория отнесе първия 2:1
да чалгата винаги е е отнасяла сериозната драма... да не говорим, че барби е за деца, което значи задължително още един скучаещ родетел...
Барби е с рекорден дебютен уикенд за филм режисиран от жена. Не за всички времена. Събрал е 155 милиона. Рекордът е над 400 на един от безкрайните Avengers. Опенхаймер е събрал 80. И двата са значително над прогнозите.
Индиана Джоунс е такава издънка, че въпросът не е дали Дисни ще загубят пари, а колко стотин милиона долара ще загубят. Този фистана един от най-скъпите за производство в историята, към това добавяш над 100 милиона само за реклама, плюс фактът, че студиата и кината делят парите накрая на масовите прожекции. "Най-добрата" прогноза, която четох беше загуба от 200 милиона. Други казват над 400. Най-фаталната, която четох, е че ще трябва да продадат част от компанията на Епъл, само за да се спасят от ефекта на Индиана Джоунс, Малката русалка и още две скорошни издънки.
Тези "некви" са най-големият мастодонт в браншанша, но отдавна продадоха големите хладилници... В случая става въпрос само за прокси поръчка към Кодак - обърни внимание на "Special Order", "Expected availability: 2-4 weeks" - това е свъщност времето за направа и "Sold only in multiples of (76)" - в случая от линка, трябва да платиш предварително МИНИМУМ 76 броя 4000 футови кутии от 35мм 2383. Интересното е, че поръчките са четни на 76 х 4000' - явно това е една мастър ролка. Правилния линк към 70мм версията е този, но не е ясно какви са условията. В документацията на Кодак няма минимални бройки, но... все пак има някакви условия.
Относно перфорацията - не ме интересува. Не търся 35мм филм, а 70мм - там перфоарция не ми трябва. Но и не ми пречи кой-знае колко. Иначе условно може да се каже, че KS е за позитивни (принт) филми, а BH - за негативни. KS(-1870) е много близко до пазнатата перфорация от обикновените филми за фотоапарат, с почти правоъгълна форма. BH са малко по-странни - заоблени в двата края с цел да имат по-висока устойчивост против разкъсване, когато филма се задвижва с всока скорост в камерата. Принт филма не минава през камера и няма такова натоварване при перфорацията. Реално погледнато, BH-1866 перфорацията, която е на негативните кино филми пасва чудесно във фото камера (снимам основно с такива филми) и това е чудесна новина за всеки, който иска да използва кино филми във фотоапарат. По дефиниция, KS-1870 има едно малко отклонение от 1-стотна от милиметъра в отстоянията между перфорациите. Ако приемем, че в парче с размер за 26 кадъра има 350 перфорации (около 1.7 метра), това прави отклонение над 3мм което би трябвало да е проблем. Но единствения принт филм в 35мм формат който имам е от семеството на Ektachrome с KS перфорация и същно пасва чудесно. Но има вероятност да е KS-1866.