Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: ZENON   
Дата:   19-01-24 15:32

Ако е само за гледане, защо не пробваш с digiKam?
Ментата е Дебиан, така че sudo apt-get install digikam или от мниджъра на пакетите, не помня как се казваше.

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: Boce   
Дата:   19-01-24 16:00

Така ,за начало Линукс МИНТ е една от най куците Деб базирани дистрибуции ! Тя е орязана и почти за всичко трябва да пишеш в конзолата ! Засега DEB,и SUSE са най добре е подплатената версия на Линукс !!Аз съм с УБУНТУ-Мате и никога не съм имал проблеми със скенер,принтер ,фотоапарат ,звукова карта ,WI FI платка и даже и ТВ тунер !! Винаги може да прочетеш нещо ако те интересува "Джамовете"са пълна "Боза" сравнение с Линукса еле па ОС Леопард (МАК) ! Аз се простих с бозата преди 20 години по живо и здраво и никак не ми липсва ,не забравяйте че цял свят работи за теб а не само "Малко и Меко" ! Предлагам да смениш дистрибуцията Интервал от време:
Поз. Дистрибуция HPD*
1 MX Linux 2532<
2 Mint 2156<
3 EndeavourOS 1614<
4 Debian 1418<
5 Manjaro 1197=
6 Ubuntu 1052=
7 Fedora 891=
8 Pop!_OS 826<
9 Zorin 811=
10 openSUSE 699<
11 Garuda 570=
12 Nobara 56........ Залагам на Дебиан и Опен Сусе има и платено Сусе дето за 20 долара ще прави и мъжки деца :))) това е класацията в Дистро Уоч там може и да си дръпнеш каквото те интересува !! Дебиан и Сусе бяха на 4 диска преди сега не знам как са но ти пожелавам успех и да знаеш че Линукса е като състезателен велосипед тоест за тренирани хора а "Бозата" е като ел .тротинетка тоест за тюфлеци и мърди ! [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (19-01-24 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: Boce   
Дата:   19-01-24 16:14

Я разгледай .....това https://www.darktable.org/install/ има и доста описание как се инсталира . Не ми се занимава инак ако ми тупне тупана утре мога да сипя едно Сусе и да изръчкам това чудо !Полезно е да имаш една машина бонус само за гавра аз нямам, ма хардове дал господ ..

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   19-01-24 16:20

quazimodo написа:

> ddantgwyn написа:

> > ...На тази страница

> Благодаря за положеното усилие, но още миналата година се отказах
> от тази главоблъсканица. Не си струва усилието при наличието на
> идеално работещ уиндоус вариант.

Моля, няма за какво.

> Просто в миг на умопомрачение[smilie5], бях решил, че
> трябва да пробвам дали наистина може да се живее без уиндоус. Е, все
> още не може[smilie18][smilie18][smilie18]

Е, аз живея вече 20 години без Windows, така че въпросът е спорен [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: Boce   
Дата:   19-01-24 17:21

Спомням си подкарването на ТВ тунер с "Бозата" имам и оригинален диск и се започва : Мрън- Намерих нов хардуер -Мрън -сложете диска- мрън завърта диска започва копирането на файлове -мрън - "готово" след 40 минути е това "Готово" ! Подкарвам иконата на екрана "Мрън" нямам драйвери....аз откачам и започвам пак , имах оргинално ЕКС ПИ и всичко беше истинско !!!! Инсталация "ЕКС ПИ " на двуядрен 3 гхц 2 гб рам 100 минути !!!!!!!!!!! Антивирусни ,браузър,печка и ТВ ТУНЕР драйвър за лампа ,за телевизор, за бетонобъркачка за всичко драйвъри 2 часа още и пак не тръгва ....пълен цирк и потрес......

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   19-01-24 17:37

На това му викам аз готино опън сорс общество :) Винаги има поне още един Линуксианец наоколо. Животът е някак по-уюутен в този свят [smile]
Казвам го в най-позитивния възможен смисъл !

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: asahi   
Дата:   19-01-24 17:42

драйвер за бетонобъркачка [smilie18] [smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: lamerko   
Дата:   19-01-24 18:44

quazimodo написа:


> Цяло лято се мъчих да
> пусна принтер и скенер под Линукс
> Минт и нищо не се получи,
> независимо че тук няколко колеги
> се биеха в гърдите, че не е
> възможно да не стане.

Ооо, възможностите на Линукс са необятни. А също така са нобятни и проблемите с него.
Подкарвал съм принтери под Линукс (любимата ми по него време Slackware) още през 1998-ма, преди да премина на BSD. Тогава беше едно много интересно време - таман бяха започнали напъните да вкарват анархията във всички сектори по релси, та и от одела на икономическа полиция бяха започнали редовни проверки за софтуер, от ДП проверки за непълнолетни след 20:00 ч, проверка дали помещенията имаха отдушници, нищо че вътре цигарения смог свеждаше видимостта до метър... та по тази причина ми се налагаше въобще да си играя с Linux/BSD. Беше весело да подкараш каквата и да било периферия, а принтерите какъв го ядоха със шрифтовете - нямате си на идея. Да не говорим, че на един по-късен етап трябваше да преконфигурирам ядра с поддръжка на nVidia, като опит да се играят игри [smilie18] Сега... не че си "играя" с Линукс - десетки и десетки ми са на главата, но нито един няма графична система. За сметка на това си плащам за Адоби и разни други софтуерчета, без да се занимавам с глупости. Ако искам нещо да работи и да не си губя време и нерви - има си джам, има си огризани ябълки. Това е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: ник_п-в   
Дата:   19-01-24 22:52

По препоръката на @quazimodo нсталирах gphoto2, Дарктаблето отчита че има камера,но неуспява да тръгне.



Публикацията е редактирана (19-01-24 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   20-01-24 07:54

ник_п-в След като инсталираш gphoto2 не добавяй камерата, като устройство. Просто провери в "Import" както съм показал в скрийншота.

Вчера го изтествах и работи ( това конкретно е с Kali ) и скрийншота е от моя тест. Ако я добавиш като устройство предварително, не става. Казва че устройството се използва от друг процес.

А какво имаш предвид, не успява да тръгне ? Не може да маунтне камерата ли ?



Публикацията е редактирана (20-01-24 08:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: quazimodo   
Дата:   20-01-24 11:10

Пробвай първо бутона "ünmount" от скрийншота на baron_barbaron Някъде из многото материали имаше такава подсказка - първо да се отключи камерата, за да я подхване програмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Свързване на фотоапарат с компютър (под Linux) по време на снимане.
Автор: quazimodo   
Дата:   20-01-24 11:22

преглед

Изгледът за тетъринг ви позволява да заснемате изображения директно в darktable от свързана камера.

За да използвате функцията за тетъринг, първо трябва да свържете камерата към вашия компютър с помощта на USB кабел. Вашият компютър може да поиска да монтирате или видите свързаната камера. Не монтирайте и не гледайте камерата . Ако вашата камера е монтирана или се гледа автоматично, ще трябва да „демонтирате/извадите“ камерата, преди darktable да има достъп до нея. Това отключва камерата, така че darktable да може да поеме контрола над нея – darktable след това ще заключи отново камерата, така че да не може да се използва от други приложения.

След като USB кабелът е свързан, отидете на модула за импортиране в изгледа на Lighttable . Ако вашата камера е достъпна за използване, трябва да се появи нов раздел в модула за импортиране, съдържащ името на вашата камера и бутон „монтиране на камера“. Щракнете върху този бутон, за да свържете камерата си и ще се появят три допълнителни бутона: „копиране и импортиране от камера“, „привързано снимане“ и „демонтиране на камера“. Щракнете върху „тетъринг стрелба“, за да влезете в изгледа за тетъринг. Когато сте готови, натиснете бутона „демонтиране на камерата“, преди да я изключите физически.

darktable използва gphoto2 за интерфейс с вашата камера. Ако имате проблеми с намирането на свързаната камера, както е описано по-горе, проверете раздела за отстраняване на неизправности в тази глава, за да проверите дали вашата камера поддържа тетъринг.

В централния изглед изображенията се показват, докато ги заснемате. Можете да заснемете изображение, като използвате потребителския интерфейс на darktable или като ръчно задействате заснемане с вашата камера. Ако използвате Live View, изображението ще се покаже в централния изглед на darktable.

Когато влезете в изглед за свързване, ще бъде създадена филмова ролка, като се използва същата структура, както е дефинирана за импортиране на камера (вижте предпочитания > импортиране > опции за сесия ). Кодът на заданието ще бъде предварително дефиниран като „улавяне“.

Ако искате да групирате заснетите си кадри в различни филмови ролки, трябва да използвате модула за сесия в панела отдясно, за да зададете различен код на работа. Когато въведете ново име и натиснете Enter, ще бъде създадена нова филмова ролка и новозаснетите изображения ще бъдат добавени към тази нова филмова ролка.

darktable предоставя някои полезни инструменти за настройка на заснемане на изображение в потребителския интерфейс. Можете да настроите timelapse заснемания, скоби за HDR и дори последователни заснемания на изображения в скоби. За повече информация прочетете документацията за модула за настройки на камерата и примерите по-късно в тази глава.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »