Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: quazimodo   
Дата:   02-01-24 17:51

lamerko и аз така си оправдавам простотиите, които върша от време на време - кеф цена няма.[smilie5][smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: djfroggy   
Дата:   03-01-24 20:10

Благодаря ви много на всички за съветите и мненията. Научих нещо нова за актуалните филмови ленти, които се пордават и за местата за проявяване и сканиране в София. Единствено съжалявам,ч е всичко, до което се докопаха хипстърите - филмови ленти, винилови плочи, аудио касети - поскъпна драстично! Но, както се казва, кефа цена няма и никой не те кара насила :-). Наздраве и успешна 2024 на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: Boce   
Дата:   05-01-24 17:11

Павле зарежи "Хипстърите" те окепазиха всичко, но поне благодарение на тях и подобни мога да си купя нова касетка,ролка за магнета ,плоча макар и ремастър ! !! Ако имаш всичко за проявяване на черно/бяла фотография скачай на най-нискочувствителните филми 100 аса и надолу те са с минимално зърно ! Ако нямаш нищо мога да ти подаря корекс доза ,да ти уредя евтин копир апарат и почти цяла лаборатория за Черно /бяло! Сам ще си проявяваш и копираш . Ще вземеш хубава хартия,проявители има навсякъде филми също и да речем че в рамките на 150 лева може да започнеш от нулата за Черно бялата !За цветното ,хората ти писаха стъпките там у дома не става ! Аз си сканирам лентите и после ходя да ми копират даден кадър ,още не мога да преглътна че филм сканиран в цифров вариант и после се копира на хартия това е като да "оцифроваш" Лед Цепелин от плоча 1973 например...Само желание да имаш. ЧНГ и всико най-хубаво на всички .[beer] [beer] [beer] [beer] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]



Публикацията е редактирана (05-01-24 18:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: asahi   
Дата:   05-01-24 20:45

Такава е икономическата логика. Няма как една стока да се произвежда в мижави от гледна точка на индустрията преди 40 години количества и да бъде евтина.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: hose   
Дата:   08-01-24 18:01

да, хипстърите от друга страна спасиха лентата...

Джъмбо - как ги сметна тези 8 мп?!



lamerko - чак сега влизам тук, мислех че темата отдавна е замряла...

не, няма никакви филтри, този "магенда-лилавникав" оттенък и силно недоекспониран не е прецедент - години наред излизаха така велвиите, и 50 и 100, за това ги спрях и минах на Кодак, но първия се появи чак 2019, аз поне чак тогава се сдобих с първите
всички са снимани по абсолютно един и същ начин, с една и съща техника, както и преди, а проявяването съм правил на поне 3 различни места - при Трейман, при Деков, Калински..

Кодак-а е сниман с абсолютно същата техника и проявен по същия начин от Деков - разликата се вижда
той в един момент смяташе, че проблема е в апарата, правихме тестове, оставях му филм, той го прехвърляше в F5, пък с външен светломер... уж неговите бяха тогава по-добре експонирани ама... нямаше съществена разлика

(отварям скоба тук и за отношението, че някой по-горе не беше доволен, аз лично винаги съм наблюдавал само добри неща при него, включително и този проблем не мисля, че беше при него, както и се вижда после от Кодак-а, лесно е да обвиняваме другите, но тези процеси са вече много бутикови и капризни, плюс много фактори се намесват когато са ръчни, няма как да бъдат идеални и трябва да си готов да приемеш риска, всичко може да се случи и сам да ги правиш ще има фира, иначе снимаш дигитално и толкова)

този проблем с велвиите започна някъде след 2012-3, като остана само Фуджи и така и си остана... последните Велвии ги пробвах преди 2 години някъде и пак беше същото
Кеви при Трейман в един момент взе Фуджи химия в 6 бани - пак не беше ок...
та така - сега ще пробвам машинното в Берлин, подозирам че там ще са ОК, тъй като още 2019 като пуснах този тест в международния сайт, всички много се учудваха и твърдяха, че нямат подобен казус

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: asahi   
Дата:   08-01-24 18:54

Спорът "Колко мегапиксела е кадърът от лайка филм" беше затворен някъде около 2004 година, когато вече на никого не му пукаше колко е това число. На практика по-фино сканиране на масов негативен кадър с повече от 8 мегапиксела не изваждаше по-детайлно изображение. Това не изключва някой с мега наточения си обектив на супер дребнозърнест черно-бял технически филм с барабанен скенер да е изкарал 10 мегапиксела. Но в масовия случай - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   08-01-24 19:15

Аз така и не си купих дигитален фотоапарат за всичките тези години.
Мога да кажа, че нищо не съм пропуснал.

Виждам, че в главите на някои потребители продължава да се джурка първичният бульон с очакване. Смисъл.

Един ден повечето от нас ще разберем, че животът ни не е имал смисъл, няма смисъл да си късаме ризите за някакви негативи. Харесва ти какво правиш, пресъздаваш късчета реалност, създаваш собствена мозайка от нова реалност. Това е напълно достатъчно.

Има множество нови емулсии, като включително илфорд имат анонсиран цветен филм, да ги пита човек защо.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-24 19:38

Въпросън не е в пикселите. То и при дигиталките също, че ако понем да мъдрим що е то байер матрица, до никъде няма да излязат нещата [smilie18]

Иначе има филми с абсурдна резолюция. Разбира се, за да бъде постигната, трябва да има оптика (старите стъкла не бяха проектирани за подобни извращения), условия на снимане и начин, по който да бъде извлечена тази информация. Достъпните скенери нямат такава възможност.

Имам една 135 ролка Adox CMS 20. Резолюцията е 800 lp/mm. Който иска - да си ги смята. За съжаление, изтървах 120 формата (сега ще чакам друга партида).

hose: Фужи имат свои патенти за цветна химия. Реално казват, че процесите им за цветни негативи и слайдове са еквивалентни на C-41 и E-6, не е тайна, че някои слайдове искат малко по-дълга обработка в първия проявител (той е критичния). Но това, което си показал е далеч над допустимите отклонения. Наистина си мисля, че химията (първият проявител) е прецакана или е използвана онази Е6 глупост на CineStill - това който го е забъркал, не си е пил хапчетата редовно...
Както и да е. Имам достатъчно Е100 във 35мм, за 120 - ще дебна Фужи, че голяма мъка да хванеш нещо в наличност. Все пак цената за 120 е два пъти надолЕ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: kaci   
Дата:   09-01-24 16:03

Да драсна и аз два реда с молба за съвет [smile]
Подариха ми една почти 100 годишна средноформатна камера в учудващо добро състояние и у мен се породи желанието да изхабя един Ч/Б филм преди да я сложа на рафта. Няма я обаче ролката на която да се навие филма и не ми се струва добър вариант да съсипя цял филм(+ този, който предполагаемо ще съсипя опитвайки да се правя на фотограф) само за да си я набавя! Иначе камерата снима с 120 филм във формат 6х9 и би трябвало с него да се направят 8 кадъра.
Та питането ми е:
Дайте идея откъде да си набавя празна ролка и евентуано, кои да са тези 8 заснети обекта като идеята ми ще е да са около годините на камерата или по стари.
Засега теоритично поне съм се спрял на Шабленския фар, дървената църква в Боровец и може би Мадарския конник.
Спрял съм се на Ilford FP4 Plus като лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-24 17:08

Уверете се първо, че камерата работи с ролки от тип 120, а не от тип 620. Разликата е малка, но все пак я има. Самия филм е същия, но 620 рилката е малко по-тънка, като отворите също може да са малко по-различни. Принципно можете да заредите 120 филм директно като изрежете с нокторезачка ръбчетата на макарата, но поемащата макара трябва да има правилните отвори, за да бъде безпроблемно транспонтирането на филма.
Ако е 120 формат, просто отидете до най-близкото фото и ги помолете да ви дадат една макара. Или ако има някой близо до вас да ви помогне. Аз съм от Шумен и доставка по куриери е малко безсмислена :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-24 17:43

kaci написа:

> Да драсна и аз два реда с молба за
> съвет [smile]
> Подариха ми една почти 100 годишна
> средноформатна камера в учудващо
> добро състояние и у мен се породи
> желанието да изхабя един Ч/Б филм
> преди да я сложа на рафта. Няма я
> обаче ролката на която да се навие
> филма и не ми се струва добър
> вариант да съсипя цял филм(+ този,
> който предполагаемо ще съсипя
> опитвайки да се правя на фотограф)
> само за да си я набавя! Иначе
> камерата снима с 120 филм във формат
> 6х9 и би трябвало с него да се
> направят 8 кадъра.
> Та питането ми е:
> Дайте идея откъде да си набавя
> празна ролка...

Каква е камерата?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: laa4   
Дата:   09-01-24 18:26

[shtrak] Щом стрелба с лък е спорт,що не играем Зов за завръщане с Agfa,Kentmere,Acros и прочее...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: kaci   
Дата:   09-01-24 20:24

Lamerko - благодаря за насоката и подсказването.
Утре се надявам да се похваля с ролка [cool]
Synthy - http://photo-analogue.blogspot.com/2013/02/ica-icarette-l.html
с разликата, че е Zeiss icarette II 500/2


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: asahi   
Дата:   09-01-24 20:31

С малко огледалце провери мяха да няма пролуки.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: hose   
Дата:   10-01-24 00:23

lamerko - Tetanal ползваха всички, в 4 бани, миналата година изчезна и минаха на Jobo, и после повечето спряха изобщо Е6
но нали ти написах - при Трейман бяха взели Фуджи химия в 6 бани и пак беше същото

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: Synthy   
Дата:   10-01-24 08:08

asahi написа:

> С малко огледалце провери мяха да
> няма пролуки.

Може и с фенерче в банята на тъмно (даже аз лично го предпочитам).

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: lamerko   
Дата:   10-01-24 12:44

Тази камера е малко "особена" - вярно, че мяха е слабо място, но ако камерата не е "издухана" - вероятно ще е ОК. Модела обаче (ако наистина е 500/2 ще има друго слабо място - гърба. Най-добре тест с един по-евтин филм, може би Фома 400 (ако има изтичане на светлина, по-чувствителния филм ще покаже по-добре проблема).

Ако камерата е наред, може да ви изненада приятно, както стана при мен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм през 2024 г?
Автор: kaci   
Дата:   12-01-24 15:04

Благодарение на Dekov вече имам няколко ролки, които след малко "тунинг" паснаха точно [cool]. Ще използвам поста и да благодаря на lamerko, Synthy и на всички, които ми писаха и предложиха помощ, ролки и съвети. Вече има зареден филм ILFORD DELTA 400 и "направени" две снимки.
Остават още 6 и ще стане ясно дали тялото пропуска отнякъде светлина(вече в работно състояние) защото при тестовете в тъмна стая, пропуск не се виждаше!
Поздрави [thankyou]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »