Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   14-12-23 10:26

Здравейте на всички! Занимавам се с фотография любителски вече 4-5 години (пейзажна, астро фотография и т.н.), но фотоапаратът също така е неизменна част от работата ми, тъй като съм археолог и нумизмат - често се налага да снимам археологически ситуации на обект, както и артефакти (монети, пръстени, стрели, керамика и др.). През 2019 г. закупих Nikon D7500, с който работя и до момента - направил съм около 60-70 хиляди кадъра. Мисля, че назрява моментът за ъпгрейд към Full Frame, понеже вече виждам лимитите на APS-C фотоапарата. През годините инвестирах в различни обективи, които купувах, след това заменях с други и към момента разполагам със: Sigma 17-70 mm f2.8-4; Tokina 14-20 mm f2; Sigma 50 mm f1.4; Tamron 90 mm f2.8 G2. Оглеждам се да закупя Tamron 150-600 G2, както и евентуално да заменя обектива за ежедневна работа, който ми е Sigma 17-70 (мисля да го сменя със Sigma 24-70 f2.8 или Tamron 24-70 f2.8). След като обмислям да взема обективи, които добре ще прилягат на Full frame тяло се замислих - дали направо да не инвестирам в един Nikon d850. Да кажем, че се навих на тази идея. Следващият въпрос обаче беше - втора ръка или нов (новият в момента е намален на 4600). А накрая ми изскочи и последният въпрос - релевантно ли е да се взима DSLR, при положение, че повечето хора минават на Mirrorless. Какво бихте посъветвали? Определено не искам да сменявам всички обективи. С Д850 вероятно няма да ми работят Sigma 17-70, Tokina 14-20, поради което мислех да ги заменя с един Tamron/Sigma 24-70 f2.8. Честно казано предпочитам DSLR, но какво ще препоръчате Вие? Благодаря предварително!

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: hansto   
Дата:   14-12-23 11:03

Nikon имат хубави безогледалки и по-евтини от д850. Ако бях аз нямаше да му мисля много.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-12-23 11:13

В тази тема ще стане голяма сага, може и да се поскарат някои..

След като вече имаш базисните знания и знаеш какво не ти достига, да се абстрахираш от маркетинговите глупости които следва да напишем тук и ако имаш приятели които имат някакви от тези апарати, просто да поискаш от тях да ги пробваш за по няколко снимки. И да се довериш на усещането което ще получиш.

След като не снимаш спорт или диви животни, Д850 е достатъчно способен да се пребори до голяма степен с безогледалките.

Моето немиродавно мнение е Д850, не защото е по-добър или по-лош, просто аз бих избрал него, защото просто усещането повече ми харесва.

Също мое мнение ( без да имам претенции за правота) След като ще сменяш 17-70 сигмата, и вече имаш два тамрона Г2, смени я също с тамрон.

И Сигма и Тамрон в последно време са много добри. И двата бранда имат опция за калибровка през док-станция. Та ако решиш да правиш и това, ще имаш три съвместими обектива с тази док станция. Аз имам такава за Сигма и коства няколко часа, но резултатите са чудесни. Не смятам, че едните са по-доби или по-слаби от другите.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Boce   
Дата:   14-12-23 11:15

Едно време ми попадна брошура на ТАНОЙ там пишеше ""Вземете колони каквито искате важното е на Вас да хареса"! Как ти хрумна че като минават на "Безогледалки" и ти да си вземеш безогледалка ,аз пък ще кажа вземи си средноформатен огледално рефлексен ! Ще има и контраст и рязкост и детайл и резолюция скоро няма да се сетиш за друг !! Особенно ако изкарваш пари със репродукции и печат ! Те тези със средноформатните не са прости знаят за какво ги произвеждат ,ние сме гяволета че търсим най-най евтиното но и най-най качественото за без пари.Да разбирам скъпи са големи са , но и Ролса е скъп и голям но никой не се е оплакал че си вози гАза в него ! Давам мнение и никой не задължавам с него ,инак политически коректното е да напълниш гушата на бизнеса с безогледалките ,преходниците и безкрайната върволица от обективи кой от кой "ПО ПО НАЙ" ! За малко и аз се изкуших даже щях да си продам ДСЛР рите но когато опях и "зарових" две безогледалки и ми останаха преходници и непотребни обективи казах стига ! Пак си таралянкам Канона и лентовите и не се оплаквам.[shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-23 12:01

DSLR е стара технология.
Аз все още ползвам два такива активно, но ако бях на твое място бих разпродал всичко и бих взел безогледална.
Може и друга марка.
Ако пък някой от тези обективи би работил перфектно с безогледално тяло на Никон( не знам как стоят там нещата с байонет и адаптри) бих си го оставил и взел безогледален Никон.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   14-12-23 12:10

DSLR е стара технология ... И аз имам два и НИКОГА не бих ги сменил за безогледалка [smile] [shtrak]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-12-23 14:08

То и ДВГ и LCD са стари технологии :) Ама всички си търкаляме бегачките и си гледаме мониторите. [smilie5]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-23 15:42

Би ли споделил с какво те ограничава кропката? Просто информативно. А относно харченето на една торба с пари, бих потърсил някоя неубита бройка Д750 за 1/3 от парите на новия Д850. Остатъка ще вложа в обективи, които ще сменят кропнатите такива.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   14-12-23 16:36

Нека хората не са ти ориентир при избора.
Ще ти дам моето мнение, но парите са си твои, така, че не претендирам за нищо обвързващо.
Купи си безогледален апарат. Хубавото на тези тела е, че можеш да виждаш в реално време какво се случва преди да напрвиш самият кадър. Имат и много допълнителни възможности, които ДСЛР технологията просто няма поради естеството си.
Минал съм по този път и ако сега се наложи да започвам, не бих си взел ДСЛР, определено.



Публикацията е редактирана (14-12-23 17:28)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   14-12-23 16:38

... "ако сега се наложи да започвам " ... [smilie3]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   14-12-23 16:55

nikvandoom написа:

> Честно казано предпочитам DSLR, но какво ще
> препоръчате Вие?

Вземаш каквото предпочиташ. Останалото е мнение по въпроса.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Boce   
Дата:   14-12-23 16:59

"""Хубавото на тези тела е, че можеш да виждаш в реално време какво се случва преди да напрвиш самият кадър."""Не е така виждаш "Добавената реалност" на фирмата производител ,Сони ,Канон,Никон !Виждаш това което ТЕ ти представят за най-добро,виждаш тяхната гледна точка пречупена през софтуера и матриците ,сам ставаш в матрицата като си мислиш че ти командваш фотоапарата !ТЕ ти засичат ГПС данни ,ТЕ мислят за теб, това са новите "Тамагочита" !Има едно безкрайно натискане на спусъка серия от еднакви кадри после пресяване ! Това може и с телефон да се прави !Гледай предаването на Неш Географик за последният КОДАК и вади заключения .[beer] [beer]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Yog   
Дата:   14-12-23 17:10

За снимането на пейзажи, нощното небе или монети, дали ще е безогледален или D850 няма голяма разлика. Само не виждам смисъл да даваш 4600 лева за нов DSLR. По-добре купи някой втора ръка в добро здраве. То същото важи и за безогледалките. Първо поколение Z7 в състояние Excellent и с 6 месеца гаранция е под 3000 лева по големите сайтове за техника. За какво да я дадеш тая 1600-1800 лева горница? Това е един добър обектив.



Публикацията е редактирана (14-12-23 17:17)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: darkymir   
Дата:   15-12-23 01:08

Аз също съм археолог. За работа и д7500 е супер, но ако държиш да ъпгрейдваш и ти е важна археологията, безогледалка ще ти е по-полезна. За археология подвижният екран ти е по-важен и от големината на сензора, и от броя на пикселите. Никоните те ограничават в това отношение. Като цяло каквото и да вземеш ще ти върши работа. Ако нямаш дрон, задължително си вземи дрон. На мен най-полезната ми покупка беше 2020 DJI Mavic Mini. Подобрението на работния процес беше буквално от земята до небето [smilie5].
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 14:32

Много благодаря за информацията. Такива са ми намеренията към момента. Иначе пропуснах да добавя, че със 150-600 го взимам именно за диви животни.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 14:37

Сравнявах наскоро снимка направена с моя Nikon D7500 и същото нещо, но с D850. Качеството на фул фрейма беше в пъти по-добро от на кропа. При астрофотографията също забелязвам доста по-добри резултати с фул фрейма, отколкото с кроп.
Да, може би вариант също са Д750 или Д780 втора ръка.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 14:44

darkymir написа:

> Аз също съм археолог. За работа и
> д7500 е супер, но ако държиш да
> ъпгрейдваш и ти е важна
> археологията, безогледалка ще ти е
> по-полезна. За археология
> подвижният екран ти е по-важен и от
> големината на сензора, и от броя на
> пикселите. Никоните те
> ограничават в това отношение. Като
> цяло каквото и да вземеш ще ти
> върши работа. Ако нямаш дрон,
> задължително си вземи дрон. На мен
> най-полезната ми покупка беше 2020 DJI
> Mavic Mini. Подобрението на работния
> процес беше буквално от земята до
> небето [smilie5].


Благодаря! Да, в археологията си ми върши работа, а относно подвижните екрани - разбира се са страхотно улеснение при снимане на определени ситуации. А с такъв дрон работихме тази година и ни свърши добра работа.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 14:50

Много благодаря за мненията и съветите на всички! Не искам да предизвиквам спорове между привържениците на отделните видове фотоапарати.
Може би ще е хубаво да погледна някой безогледален, да видя как се работи с него, дали ще ми хареса и прочие. Но определено клоня по-скоро към Full frame DSLR, та освен да потърся някой втора ръка от високите класове, пък не пречи след някоя година да се мине на Mirrorless, ако си променя мнението. В интернет се продава един D850 за 1500 лв втора ръка, но изглежда леко уморен. И това е единствен такъв случай на ниска цена, останалите втора ръка са по около 3000-4000 лв (то почти на цената на нов). Та това е и причината да се оглеждам в нов, не че мога да дам кеш 4600, а защото има опция за изплащане без оскъпяване. Иначе си харесвам моя Д7500, но наистина ми се иска малко качване на левела.



Публикацията е редактирана (15-12-23 15:10)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   15-12-23 15:28

D 780
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Satsan   
Дата:   15-12-23 17:39

Не се чуди повече. Това Д780 е в пъти по-надеждно и добро от всичко изброено до тук за тези пари.
А и човекът, който го продава не е кой да е. Няма да сгрешиш.
Лично мнение естествено, ама нали е редно да се каже (все едно някой може да ти даде чуждо мнение)
Успех!
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: VladHD   
Дата:   15-12-23 17:47

D7500 e достаъчно добра камера. Лично аз, бих си я запазил.
Ако смяната е неизбежна, бих я заменил само за безогледален Nikon Z със FTZ адаптер, да може да се използват вече наличните обективи.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 21:47

Изборът става все по-сложен :D. Офертата за този D780 e много добра и ще помисля. Сетих се, че едно от важните неща, което ми направи впечатление при сравнението на Д7500 с Д850 са фокусните точки. При моя фотоапарат са значително по-малко и това се забелязва. При Д780 също са по-малко от д850.



Публикацията е редактирана (15-12-23 22:07)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   15-12-23 22:23

"Много благодаря за информацията. Такива са ми намеренията към момента. Иначе пропуснах да добавя, че със 150-600 го взимам именно за диви животни.
"

Ако ще е за диви животни и ще е ДСЛР, Д850 няма равен (дслр) но пък и той отстъпва пред някои (да казвам някои, не всички) безогледалки.

"Може би ще е хубаво да погледна някой безогледален, да видя как се работи с него, дали ще ми хареса и прочие. "

Това определено е най-добрия начин да избереш [beer]



Публикацията е редактирана (15-12-23 22:25)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: victory13   
Дата:   15-12-23 22:25

Преди да се подхлъзнете, обърнете внимание не само на броя фокусни точки, а и на характеристиките им! За птиците това е съществено.
И не ми е лесно да призная, но без огледалните напоследък се справят като едноцифрените дслр-и…
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   16-12-23 08:05

Да кажат ползвателите на безогледалки Никон как е автофокуса с адаптор и огледални обективи. Това е съществено.
Иначепd850 е единствения логичен и точен ъпгрейд към повече и огледално.
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.