Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 София-красива в чуждите очи
Автор: Raffito   
Дата:   25-01-22 08:27

София-красива в чуждите очи.
Грък снима столицата ни и издава албум.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: Raffito   
Дата:   25-01-22 08:31

Какво видя Никос Десиприс през фотографския обектив.
видео


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: landstar   
Дата:   25-01-22 12:22

Рафи, навсякъде където отидеш като турист е хубаво. Ако ходиш в София на работа - няма по-противно място.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: totomoto77   
Дата:   25-01-22 13:17

Прав си! Няма по-противно място когато всички дойдат на работа. През останалото време е страхотно.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: hansto   
Дата:   25-01-22 14:00

Преди години, когато не се бяха изсипали една камара селяндури ( не бъркайте със селяни) си беше много добре.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: Vinsent   
Дата:   25-01-22 14:27

Да споделя лично впечатление.

Кореняк софиянец съм. Но вече две десетилетия лятното време, 4-6 месеца прекарвам на нашето море. Всеки път, когато съм се прибирал в София за през зимния прериод съм я виждал все повече и повече хубава. Тези, които живеят в столицата постоянно, може би, не могат да почустват този процис.

Гръцкия фотограф е усетил красотата и.
Според мен, София вече има облика на европейски град.

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: petervassilev   
Дата:   25-01-22 20:57

Vinsent: "... Според мен, София вече има облика на европейски град."

След непоносимата навалица в морската провинция през юли и август София със сигурност изглежда като "европейски град" [smile].

За мен най-европейският български град е Пловдив. Много музеи и художествени галерии, красиви сгради, зеленина по хълмовете, концерти и оперни представления на световно ниво. Можеш да запълниш цели 2-3 дни като турист само с интересни обекти из града, до които ходиш пеша. Последния път видях в града дори няколко млади семейства амиши, явно Пловдив е известна туристическа дестинация.

А на София най-ценното според мен е близката планина, за макс. 10-15 минути си стигнал до подножието на планината. Също и зеленината в града. За съжаление, повечето езера са превърнати в сметища. В този смисъл София е различна от типичните големи европейски градове, които са много по-чисти и удобни за живеене, но са доста отдалечени от дивата природа (нямам предвид паркове и поддържани зелени зони като Виенската гора).


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: ksuhorukov   
Дата:   26-01-22 10:48

В абсолютно всеки град има и хубави и лоши неща. Въпросът е с какви очи ще решиш да го погледнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: Vinsent   
Дата:   26-01-22 10:57

ksuhorukov [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: wlad   
Дата:   26-01-22 13:58

навсякъде където отидеш като турист е хубаво

Не съм съвсем съгласен.
За мен най-противният град, в който съм бил е Атина.
Като турист бях там, хем обичам Гърция и съм я обиколил нашир и длъж и никога не съм бил разочарован.
Но Атина е нещо друго! Ако има изражение на думата "дупка", то това е точно Атина.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: CDman   
Дата:   26-01-22 14:00

То и за жените важат тия раб'ти [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: Raffito   
Дата:   26-01-22 14:01

Сигурно си бил там през юли или август на 40+градуса по целзий.


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: nyamago   
Дата:   26-01-22 14:23

"Опознай града си, за да го обикнеш!"

Били ли сте във всички квартали на родния си град? Честно? Не мисля, че повечето от нас са били (освен ако не работят като таксиметров шофьор). Има какво още да се види без да се пътува далече!

С какви очи гледате? Виждате ли нещо хубаво в лошото (и нещо лошо - в хубавото)? Докато не погледнем разностранно и балансирано, кои сме ние да съдим? (И да не забравяме, че да виждаш хубаво в лошото опазва нервите и удължава живота, а виждането на лошо в хубавото е рак.)

А познато ли ви е понятието 'скитам се' или 'бродя' из града? Или съприкосновението с него е само пътя до работата, до кръчмата или фитнес-залата и до магазините? Човек най-добре вижда и попива хубавото в един град когато се скита. Затова винаги в делови пътувания избирам такива полети, че да ми останат поне няколко часа да се поскитам из града, в който съм бил по работа. Иначе ако всичко, което си видял в един град, е нечий офис (съвсем същия като в Токио, Москва или Маракеш) - как можеш да говориш за него...

А и снимките стават най-добре при скитане, нали?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: wlad   
Дата:   27-01-22 21:25

Сигурно си бил там през юли или август на 40+градуса по целзий.

Температурата изобщо не е фактор за мнението ми.
Преди да отида в Атина, бях три седмици на Законтос, където жегата е толкова зловеща, ще ако стоиш 30 минути на слънце, имаш чувството, че ще ти се сцепи фонтанелата.
Не бях с големи очаквания за Атина, очаквах да е гнусен като всяка европейса столица. Но надмина очакванията ми.
Прословутият площад Синтагма изглежда добре, само ако го гледаш по телевизията.
Всъщност това е едно нещо, на което се чудиш как да не стъпиш върху оповръщано, олято от дюнери, храчки, фасове, мазня всякаква.
Евентуално подобна гледка представлява Слънчака сутрин.
Само че Слънчака го чистят и мият след пиянските бели нощи, а на Синтагма тази мазня е толкова засъхнала, че ако решат да я чистят някога, по-скоро трябва да го изронят.
Не знам как гръцките депутати чистят обувките си, влизайки в парламента, който е точно отсреща. Вероятно има щатен бърсач на помия от обувки, не знам.
Разхождайки се по Синтагма виждаш на всяка крачка от онези не особено в час хора с табели над главите, които аз съм виждал единствено в американските гета.
Проблемът е, че онези си стоят мирно, а на Синтагма те преследват да ти обяснят каузата си, колкото и да не ти пука за нея.
Ако евентуално се откопчиш, максимум след 100 метра има ново, по-сериозно изпитание.
Този път те заграждат група от 10-15 тъмнокожи, които се опитват по всякакви начини да ти шитнат гривна от Габон или гердан от Зимбабве.
В тази ситуация вече не е толкова лесно да се откопчиш, защото сценарият е подобен на това, което се случи с двете момичета в Милано на Нова година.
Приклещен от 15 двуметрови афроамериканци измъкването е висш пилотаж и е добре да не се навеждаш при никакви обстоятелства.
Улиците в центъра на Атина представлява нещо като Руския пазар в Пловдив преди ъпдейта, ако някой е бил - знае за какво иде реч. И като вид, и като смрад!
На заведение не можеш да седнеш, защото на секундата се озоваваш с компания на интернационални "ромчета", най-вече български, които искат всичко, което могат да изкопчат от теб.
Просто няма как да отпиеш от кафето си, защото при това разколебаване на вниманието ти - чантата ти заминава и само я виждаш как се отдалечава от теб в ръце с тъмен тен.
За центъра толкова.
Сега ще кажа за 200 метра от центъра, където беше хотела ми.
Значи - вечер, след 18 часа да речем - е абсурд да си и помислиш да излезеш!
Аз направих тази грешка. Бога ми! Никога не съм виждал такова нещо! Бронкс е нищо пред това! Бял няма по улиците, повярвайте ми! Не знам и дали може да оцелее!
След 18 часа по централните улици на Атина се настаняват онези гръцки почупени пикапи, които със сигурност всички сте виждали, има ги навсякъде.
В Атина обаче, тези неща спират, все едно по бул.Сливница от двете страни, отварят капандурата и започват да продават там кой каквото има - кокошки, арпаджик, зарзават, домашни потреби ...
Такова чудо съм виждал в Африка през 80-години, когато последно бях.
Метрото на Атина е само за гърци. Там табела на английкси няма никъде, абсолютно никъде. Никой в кабинките не знае английски. Ако си турист, просто няма начин да целнеш номера на метрото или да си купиш правилния билет от автоматите. Нито да слезеш където трябва. Просто няма начин!
Да кажа две думи и за гордостта на Атина - Акропола.
Значи нещата там се развиват така: нареждаш се на опашка, като за билети на Металика /от едно време, че сега си ги купих онлайн за концерта им в Италия/. Чакаш, чакаш, чакаш. Идва ти реда, пред кабинката си.
Сърдита гъркиня ти казва: 20 евро на брой куче-касичка. Плащаш и още не си си взел билета, когато охраната те шибва по гърба да заминаваш нагоре по-бързо.
Озоваваш се пред стълбите на Шипка, ама по десет.
При това опашката е такава, че подобна съм виждал само на замъка на Дракула. Там обаче има място за двама на стълба и е оправдано някак.
И така - тълпата те подема нагоре и няма спиране, ни връщане. Предполагам тея, които не могат да издрапат ги намират на ваденки в края на деня и заравят при разкопките, за да бъдат открити след още 2000 години като мумии.
Стигаш до горе и там вече е въпрос на физическа саморазправа, за да видиш нещо.
Изобщо на никой не му пука щом са ти взели еврата на входа. После се оправяш спрямо уменията ти за самозащита и нападение.
Да се върнеш обратно си е друго приключение, което обаче ще разправям друг път.
Има още много какво да се напише, но едвам отделих време за това.
Който желае - може сам да види красотите на Атина. Аз не ги намерих, но може да са там някъде.


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: asahi   
Дата:   27-01-22 22:33

Много цветно!

Бил съм в Атина през зимата и не като турист. The same shits.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: nyamago   
Дата:   28-01-22 00:32

Аз много повече харесвам другата им столица: Константинопол [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: landstar   
Дата:   28-01-22 09:31

Сравненията са чудесни, дайте обаче да се върнем на темата: нека някой да покаже какво пък толкоз във София заслужава снимане. Тия лафове за "европейски град" ми зучат общо и предизборно а пък сме още далече.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: CDman   
Дата:   28-01-22 09:35

какво пък толкоз във София заслужава снимане.

Политиците [smilie5] - съдейки по тумбите фотографи покрай тах [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: Vinsent   
Дата:   28-01-22 12:19

Има красиви неща в София. Например станциите на метрото, всяка със своя облик, всичките различни. Новата линия от Овча купел е проектинана в някакъв минималистичен дизайн, много са красиви станциите, а също и мотрисите, движещи се по нея. Но, май в метрото ако защракаш с големите обективи ще имаш проблеми. С телефона никой няма да ти обърне внимание.

Има красиви сгради - паметници на културата. Има и красиво ново строителство.
Красиви са повечето паркове, като Борисовата градина, Южния парк, а в последно време и Северния парк. В Северния парк миналата година посадиха 8 дървета японска вишна, гинко билоба и много други, на които не знам наименованията. Има множество градини, подържани акуратно, например Градската градина пред Народния театър, тази пред библиотеката Кирил и Методи, парка Заимов, пред НДК и др. Историческите мостове - Орлов и Лъвов и разкопките около Шератон и ЦУМ.

Все по-красива става София!

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: landstar   
Дата:   28-01-22 12:30

Винсент, абе ти като един дето разправял на приятеля си: -Знаеш ли, че по статистика 1/3 от жените изневерявали на мъжете си? - Статистика, статистика, дай ми имена и телефони! Дотука ясно, гинко билобата е чудесен за снимане. И за пиене, за да не забравяме къде сме си оставили Виаграта.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: Photodock   
Дата:   28-01-22 12:31

От известно време снимам из София, но нощеска: https://www.instagram.com/sofianightshots


Впечатленията ми са като цяло - красива е, но има върху какво да се работи ;) :

- има доста красиви сгради - паметници на културата, които, или са грозно (неправилно) осветени, или изобщо не са.

- има какво да се направи и по визуалната сигнализация - пътна маркировка, знаци, табели... липсва отношение към датайла

- няма да коментирам коледната украса :)))

Иначе има хубави градинки, големи локви, както писах - красиви сгради - и нова архитектура и стара, интересни хора, модерен градски транспорт (говоря от визуален, фотографски аспект), готини коли, графити, места, известни повече като "локации" или "спотове" :)))

Оставям тук една снимка на красиво осветена сграда (постоянно се сменя цвета)

https://photo-forum.net/i/2403505




Публикацията е редактирана (28-01-22 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: wlad   
Дата:   28-01-22 13:06

София е наистина един много красив град!
Нека не изпадаме в крайности. Изобщо не съм шовинист, дори съм по-близо до чуждопоклонник, отколкото до националист.
Не съм от София, така че и този град гледам един вид с окото на турист и това ми дава известно предимство да съм сравнително безпристрастен.
И всъщност, една от хубавите страни на София е, че все още НЕ е "европейски град" в сегашния им вид, надявам се и никога да не стане.

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: landstar   
Дата:   28-01-22 16:01

Фотодок, добре си се справил, чудесно! Я пробвай обаче денем, сил ву пле?

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: nyamago   
Дата:   28-01-22 16:23

landstar написа:

> Я пробвай обаче денем, сил ву пле?

Денем в пухкав бял сняг, или в калта след като се стопи снега? [smilie8]

Всеки град може да се погледне различно и каквото търсиш - това ще намериш. Зависи дали виждаш полу-празната чаша или полу-пълната. Като за фотоизложба или книга винаги ще намериш достатъчно кадри със сиренето, а не с дупките в него. (И обратното е лесно, ако правиш критичен фоторепортаж срещу общинската управа).

И така - всеки град е красив (понякога, погледнат отнякъде, от някого). А нашият, разбра се, е най-красив![smilie6]

А "европейски град"... що е то? Може ли някой да го дефинира? Има доста европейски градове, които не бих искал да са еталон а нас [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: София-красива в чуждите очи
Автор: Vinsent   
Дата:   28-01-22 17:14

По-важно е не колко е красив, а колко е удобен на гражданите. А, София става все по-приятен за живеене. На първо место е транспорта. Вече можеш да отидеш където пожелаеш за много кратко време с градски транспорт. Софиянци няма да забравят кошмара, когато сина на един транспортен министер вкара маршрутките и градския транспорт умишлено беше направен неудобен с разписанията, маршрутите и всичко останало.

На второ место е снабдяването и магазините. Благодарение на веригите вече можеш за малко време да купиш каквото ти се прииска.

На трето место са културните заведения - театри, концертни зали, а защо не и кина. Освен това безброй клубове, където можеш да слушаш любима музика, докато си пиеш питието.

Не на последно место е намирането на работа, което прави София привлекателна за много хора.

Иначе, за мен лично, ако трябвше да избирам, бих предпочел Пловдив или Бургас. Бургас също, благодарение на добрата управа през последните години стана много добър град за живеене.

А, красотата е относително понятие - едни обичат Репин, Шишкин, Айвазовски, други предпочитат Кандински, Миро, Малевич.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »