Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   24-02-23 16:37

Фотографията за едни е професия и работа, за други начин на себеизразяване, за трети е водещ интереса към техническата част, а за четвърти е просто едно от многото им хобита. А как е при Вас? Кой е жанра, който най-много харесвате и предпочитате в снимките си? Задавали ли сте си въпроса "Какво ми носи фотографията - удоволствие, желание за развитие, само финансови загуби и т.н". Дано повече хора се включат.
Понеже пускам темата, нека първи да напиша мнение.
...
Започнах да снимам от ученическите си години, някъде 4-5 клас и от тогава силно се привързах към фотографията. Мечтаех си, че като порасна ще стана фотограф, но съдбата не пожела това и ме хвърли в съвсем друга професия. Но страстта към нея си остана. И така вече към 50 год. :)
Наскоро се замислих, какво от нещата в живота ме е карало да се чувствам добре и какво мога да правя с лекота, понякога в продължение на много часове - това е да снимам!
Фотографията е моят мост и връзка към природата - мога да ходя с часове и да снимам красиви местности, водопади и планини. Покрай това научих и много за историята и географията на Родината и извън нея.
Правенето на снимки на натюрморти е фото-заниманието, което открих преди няколко години и което най-много харесвам.
Но най-вече фотографията ми дава истинско спокойствие, познание и удовлетвореност.
...


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Джъмбо   
Дата:   24-02-23 16:40

работа, на дърти години и разпускане [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: lamerko   
Дата:   24-02-23 17:03

Болест...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: papi   
Дата:   24-02-23 17:09

бих я описал само с една дума- КРАСОТА


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   24-02-23 17:17

>
lamerko
Болест...
>

Е, много черногледо :)
За всяка болест си има лек. Просто го открий. Може и с чужда помощ ;)


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: lamerko   
Дата:   24-02-23 17:19

За лек не знам, ама продължава да гълта камари пари [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   24-02-23 17:20

>
papi

бих я описал само с една дума- КРАСОТА
>
Напълно съм съгласен. Добро определение!!


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   24-02-23 17:23

>
Автор: lamerko

За лек не знам, ама продължава да гълта камари пари
>

Нали знаеш, че "кеф цена няма" :)


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: asahi   
Дата:   24-02-23 17:27

Да не пишем есе за кандидат-студентски изпит?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   24-02-23 17:29

>
Автор: Джъмбо
работа, на дърти години и разпускане
>
Значи си късметлия. Правиш на стари години това, което харесваш и едновременно разпускаш :)


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Yog   
Дата:   24-02-23 17:31

За мен - странично занимание. Аз обичам да пътувам и се запалих по-скоро по самите камери, отколкото покрай фотографията, докато разучавах как да повиша качеството на изображението на снимките от екскурзиите. А после, като форма на някаква физическа активност, започнах да се разхождам по улиците. И понеже така и не се научих да харесвам снимането с телефон и предпочитам камери, практикувам някаква фотография, за да си щракам каквото ми е интересно, докато ходя безцелно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   24-02-23 17:34

>
Автор: asahi
Да не пишем есе за кандидат-студентски изпит?
>
Ако имаше машина на времето с удоволствие бих се върнал в годините на кандидат студентските изпити :)
Ти не би ли искал ?


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   24-02-23 17:37

>
Автор: Yog
За мен - странично занимание. Аз обичам да пътувам и се запалих по-скоро по самите камери, отколкото покрай фотографията, докато разучавах как да повиша качеството на изображението на снимките от екскурзиите. А после, като форма на някаква физическа активност, започнах да се разхождам по улиците. И понеже така и не се научих да харесвам снимането с телефон и предпочитам камери, практикувам някаква фотография, за да си щракам каквото ми е интересно, докато ходя безцелно
>
Да така е, апетитът идва с яденето. Успехи!


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: asahi   
Дата:   24-02-23 18:41

"Автор: Nikoneff
Дата: 24-02-23 17:34
...
Ти не би ли искал ?"

Аз искам в детската градина. Ще папкам и ще спинкам.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Raffito   
Дата:   24-02-23 19:19

За мен Фотографията вече е само забавление и хоби...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   24-02-23 20:05

>
Автор: Raffito
Дата: 24-02-23 19:19
>
Ако преди тя ти е била основната работата с всички произтичащи задължения(някои от тях неприятни) мисля, че те разбирам. Радвай се, че сега фотографията за теб е станала само "забавление и хоби" :)


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: dekov   
Дата:   24-02-23 21:43

Много хора вече са забравили, че фотографията най-напред беше занаят.
При мен от хоби стана Занаят :)


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   25-02-23 00:22

>
Автор: dekov
Дата: 24-02-23 21:43
>
Да, може и така да се каже. Но има едно "но" - за да стане човек истински занаятчия е необходимо да има някой майстор-занаятчия, който да му разкрие всички (или почти всички) тънкости на занаята. Лично аз разбрах колко съм невеж, но пък и много научих от майсторите на фото-журналистиката през една далечна фотоваканция. При мен обаче хобито си остана само хоби.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: nyamago   
Дата:   25-02-23 01:02

...



Публикацията е редактирана (26-02-23 19:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: novi4ok   
Дата:   25-02-23 02:18

Изкуство! И удоволствие. Обратно на някои колеги по-горе, аз съм от тези късметлии, които успяха да превърнат занаята и работата в хоби. И през годините не съм съжалявал нито веднъж за това решение.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: seymour_sz   
Дата:   25-02-23 09:44

А за мен фотографията е хоби и начин да прекарвам свободното си време в търсене на нови и нови красоти. По-сериозно снимам от година, иначе преди това само по екскурзии правих снимки за албума, и много рядко снимах хора или друго, освен пейзажи, пътешествия и макро. Все още се уча и нямам самочувствието да се нарека фотограф, но пък тук научавам много неща, които ще са ми полезни

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Beijing   
Дата:   25-02-23 11:09

За мен, фотографията е бягство от наложеното ежедневие!
Нито камерата, нито пикселите, нито качеството са имали значение!
Просто съм искал да видя красотата на живота и природата чрез "обектива", който ми дава повече подробности!
Имам следната собствена максима:

"Фотографията е присъствие в нечий чужд свят!"

А дали сте успяли да го пресъздадете!
Или сте го представили така, както на вас и публиката й харесва!?

Другата ми максима е:

" Калинката е толкова хубава, колкото, е!"



Публикацията е редактирана (25-02-23 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   25-02-23 15:01

Напълно споделям мнението на колегите, че фотографията е вид изкуство. Но нещата имат и друга страна т.е. ако не познаваш законите на това изкуство: композиция, познание за цветовете, какво е емоционален център и редица други неща...всъщност си натискач на копче, а не точно фотограф.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Beijing   
Дата:   25-02-23 18:39

Г-н Делев,
Вие задавате въпроса:
"Какво е за вас фотографията?"
И после преминавате в терминология за фотограф!
Бихте ли терминализирали въпроса си, че става мацано!?
Поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   25-02-23 21:08

>
Автор: Beijing
Дата: 25-02-23 18:39
>
Благодаря!
Не разбирам какво точно Ви притеснява, но двете понятия фотограф и фотография са напълно релевантни едно към друго. Не може едното да съществува самостоятелно без другото. Или казано по-просто - не може да се дискутира едното без до има връзка с другото. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Beijing   
Дата:   25-02-23 22:41

Г-н Делев!
Ще се опитам да Ви отговоря по следния начин:
Аз имам фотографии в този Форум, без да съм фотограф!
Даже нямам и претенции за такъв!
Т.е. Щракнал съм нещо, което става и е без претенции!
Някои щракат с претенции и...пак става!
И,.....съвременната фотография не е изкуство!
Не може да използваш една камара програми, създадени от други хора и да наречеш собственото си фото, Изкуство!
Другата ми максима е:
"Фотографията е пресъздаване на реалности и не толкова, чрез технически средства!"

П.с. Разгледах фотографиите Ви във Форума и съм впечатлен! Прекрасни са!
Поздрави!



Публикацията е редактирана (25-02-23 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: seymour_sz   
Дата:   26-02-23 00:53

написа:

> Г-н Делев!
> Ще се опитам да Ви отговоря по
> следния начин:
> Аз имам фотографии в този Форум,
> без да съм фотограф!
> Даже нямам и претенции за такъв!
> Т.е. Щракнал съм нещо, което става и
> е без претенции!
> Някои щракат с претенции и...пак
> става!
> И,.....съвременната фотография не е
> изкуство!
> Не може да използваш една камара
> програми, създадени от други хора
> и да наречеш собственото си фото,
> Изкуство!
> Другата ми максима е:
> "Фотографията е пресъздаване на
> реалности и не толкова, чрез
> технически средства!"

>
> П.с. Разгледах фотографиите Ви във
> Форума и съм впечатлен! Прекрасни
> са!
> Поздрави!
>

>
> Публикацията е редактирана (25-02-23
> 22:51)

По принцип рядко се намесвам в чужди разговори, но ми се ще да разбера малко вашата позиция. Ако според вас съвременната фотография не е изкуство, защото се ползват куп програми, измислени от други хора, то пред-съвременната, в която се ползват уреди (апарати), химикали и осветителни прибори, измислени от други хора, също не е изкуство, нали? В този ред на мисли, художниците често използват платна, бои и четки, направени от други хора - задраскваме и тях. Много условно можем да оставим литературата като изкуство в най-ранните си години - тази на първите писатели, които са писали на кожа от убито от тях животно с перо от убита от тях патица и мастило от събрани от тях растения. След нея кое, според вас, остава изкуство?

ПП - и какво означава "терминира" в предния ви въпрос, защото това, което аз разбирам под тази дума, няма нищо общо в контекста на вашия въпрос?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: nyamago   
Дата:   26-02-23 02:18

...



Публикацията е редактирана (26-02-23 19:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   26-02-23 04:45

Ще помоля всичките, да се въздържаме от емоционални изказвания и да караме напред [beer]
Темата тръгна много добре, включиха се много участници с хубави мнения, което показва че темата е интересна и нека я продължиме спокойно. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: compur   
Дата:   26-02-23 10:44

Фотографията не е изкуство... а е изразно средство на изобразителното изкуство (рисуване със светлина).
Няма никакво значение по какъв начин е постигнат крайният резултат - програми, ленти, бухалки и т.н. стига да е привлякъл вниманието на наблюдаващия. Никой не си задава въпроса "с какви боички е рисувал този или онзи", нали?
Фотографията е магия... "фотография - ето дело темное"
Фотографията се създава за да бъде наблюдавана... върху различни повърхности и по различни начини, но винаги за да бъде наблюдавана. Фотография без наблюдател не е фотография.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: philip   
Дата:   26-02-23 12:26

Изображения създадени с фотоапарат, с или без, но не прекомерна дообработка, а за мен просто хоби.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: mitpis   
Дата:   26-02-23 13:20

За мен е хоби, като жанр ме влече пейзажната , концептуалната и уличната фотография. Фотографията ме поддържа буден, обичам да разглеждам фотографски сайтове, албуми, изложби. Относно това дали е изкуство, тя отдавна е призната за такова и си има своите гениални автори, чиито произведения красят големи галерии. Относно искуствата всичко търпи развитие, освен искуствата от древността има и дигитални искуства, графити, бодиарт, мода, искуствен интелект и т.н.



Публикацията е редактирана (26-02-23 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: CDman   
Дата:   26-02-23 15:56

Основно хоби. Мнооооооого рядко снимам за символично заплащане и то само ако клиентите ми допаднат.

По тукашните критерии снимките ми са 'плява', но ми връщат спомени отпреди 20-30 години с което ми доставят удоволствие, което нищо друго не може да замени.

Има и още нещо. Като снимам забравям за всичките си проблеми, тоест за мен снимането е вид легална дрога, към която явно съм пристрастен. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: alex.d76   
Дата:   26-02-23 16:10

Абсолютно подкрепям мнението на CDman...

Започнах да снимам нейде около 6-7 клас (далечните 80...) със пластмасова лентова Skina, подарена ми за един рожден ден ... още пазя една кутия от обувки, пълна с ленти от онова време [shtrak]
В предния ми профил, незнайно защо затрит от великите админи на сайта, имаше снимки с доста добър рейтинг и снимани с абсолютно аматьорска сапунерка - мисля Canon A5200 или нещо такова ...
За мен фотографията е начин на виждане на света - аз така виждам, и от време на време показвам на другите кое и как ми е направило впечатление.
Иначе снимам всичко - хора, лица, буболечки по време на пир, авто-мото шумотевици или авиационни такива ... Нямам претенции да съм фотограф във смисъла, имащ се предвид в този форум, но след някакво събитие, заснето от мен, най-важното е да видя и чуя задоволството на хората, заснети насред него [smile]
Както се каза и по-преди - кеф цена няма, и техниката, която имам, надхвърля като цена няколко пъти цената на колата, която карам - но пак както се каза - започна ли да снимам, и света около мен изчезва! Остава само това, което снимам и кефа, че го правя !
Наздраве от мен, и не спирайте да се радвате при всяко натискане на "щрак"-копчето !!! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   26-02-23 18:29

От постовете до тук, става ясно че за почти всички от нас фотографията е хоби. Скъпо хоби, но любимо. Хоби, което може и в най-кофтите моменти да ни подобри настроението, да предизвиква креативността в нас, да се научим да виждаме красивото. Даже не е необходимо да знаем дали създаваме някакво изкуство или не. Нека оставим този въпрос на специалистите. За повечето от нас това си остава просто хоби, най-прекрасното хоби. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: asahi   
Дата:   26-02-23 21:25

Ами, хобито на Ник Мейсън е още по-прекрасно, ама е много натоварващо.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: yakumo   
Дата:   27-02-23 15:26

Сетих се за текст
"Все по-лесно да се изразявам, все по-трудно да ме разбират..." [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Nikoneff   
Дата:   27-02-23 21:47

Ха-ха много готино, даже и темата е същата...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: khan--tengri   
Дата:   07-03-23 01:31

Много хубав въпрос!
Фотографията от обикновено любопитство се превърна в ежедневие и изразяване, но е и контакт и комуникация със средата и хората. То е като при малките деца - интересно ти е да го пипнеш, а после се превръща в инструмент. Важното е да не се губи любопитството!
Любопитство, любя, а после и любител. Аз за фотографията съм любител, защото я обичам и любовта ми с нея е непреходна - жива и променяща се, но е там и това е непроменимо! Обичам образите и тяхната изразителност! То е както с музиката - откриеш ли я и заобичаш ли я веднъж, винаги ще е с теб!

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: alex92   
Дата:   03-05-23 10:41

Фотографията ме спаси от дълбока депресия след драматични събития в живота ми...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: bogdanov   
Дата:   04-05-23 13:40

Тази тема е хубава. Сетих се за един древногръцки философ Кратил (ученик на Хераклит и учител на Платон)... Той е смятал, че не може да бъде сигурен в нищо, че не е в състояние да направи изявление за нищо. За това решава, че единственият начин да общува с другите е не да говори, а просто да посочва нещата. Тези негови действия и подход към света в много отношения са сходни с тези за разбирането на съвременния фотограф. Във фотографията фотоапаратът е насочен към определен обект или явление, а намерението на фотографа е да привлече вниманието към това, което се е появило пред обектива. Разбира се, проблемът на Кратил е, че ограничавайки комуникативната си дейност до посочване, той не е в състояние да изложи някакво предложение или да изрази гледна точка. За да не повтори грешката на Кратил, според мен фотографът трябва да концептуализира изображението, за да може да комуникира със зрителя и освен перфектно заснет обект да покаже и млко от себе си(позицията която има) ! Колкото до красотата... така и не намерих дефиниция за нея. За мен е една, за друг-груга... Все по-рядко я виждам във фотографията. Това модерно зомби с лентите и възраждането на стари процеси, отъждествяването с тях... Кражбата на минало ми прилича на липса на настояще! Според мен колкото фотографията се отдалечава от изкуството, толкова по-урудливи форми ще придобива тя в бъдеще. Снимките на котенца, селфита, омазани портрети, рапица, слама, лавандула, слънчогледи... такава протяжност и досада...
Разбира се има и от другото :)



Публикацията е редактирана (04-05-23 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: estate   
Дата:   18-05-23 11:21

Бягство от реалността.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-05-23 11:53

"Вас" не се ли пише с главна буква?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Synthy   
Дата:   18-05-23 12:48

Само когато се обръщаш към един човек. Към публиката е с малка буква.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: LeniS   
Дата:   18-05-23 15:26

За мен е начин на живот, любов и пътуване, защото макар пряко да не изкарвам пари от активно снимане, то навлизането в тази сфера е причина за сегашната ми работа (в сферата на фотографията), причина да се запозная с половинката ми, и най-вече - не станах архитект, но пък точно това е жанра, който е моят фотографски път:

Предизвикателство да покажеш красотата на едно велико изкуство, чрез изразните средства на друго...

С две думи имам мнооого причини да обичам фотографията, и по-важното е, че обичам самия процес повече от крайния резултат и това дали ще го покажа на света. Просто се чувствам жива с камера в ръка [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Vinsent   
Дата:   18-05-23 16:10

Вчера куриер донесе новия ми обектив. Седях на пейката пред блока и разговарях с познат от съседния блок, когато това стана. Попита ме, колко струва. Отговорих му.
Е, сигурно ще е изплати след време, заключи той.
Много се учуди, когато му казах, че вероятно никога няма да се изплати, тъй като не снимам за пари а за удоволствие.
Фотографията хоби.
Такава е за мен.
[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: milen   
Дата:   18-05-23 16:24

Фотографията е кеф! Едно от удоволствията в живота :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за вас фотографията?
Автор: Бармалей   
Дата:   18-05-23 18:08

А за мен фотографията е един автоклав. В който слагам консервираното време. Години след това отварям по някоя консерва, и си храня душата със стари спомени[smile]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »