Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 CARL ZEISS 80/1.8
Автор: nickspics   
Дата:   17-12-22 14:03

Привет!
Сдобих се с интересен обектив (Carl Zeiss 80 1.8, но е с PB байонет... Заслужава ли си да си купя адаптер за него (снимам с d750). Някой има ли опит и наблюдения над това стъкло?

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: hansto   
Дата:   17-12-22 15:42

няма лоша 80ца,бегом към алиекспрес :)

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: igor100   
Дата:   17-12-22 16:00

Това е супер обектив!!! не го мисли...действай

Адапторът следва да е с оптичен елемент - иначе няма безкрайност!



Публикацията е редактирана (17-12-22 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: Raffito   
Дата:   17-12-22 18:05

Колегата igor100 " е малко в грешка...[smilie11]

Nilon F байонет е с работна отсечка 46,5mm
a Pentacon 6x6 е с работна отсечка 74,1mm
===============================================
Ot 74.1 mm като извадим 46,5 mm се получава 27,6 mm
Tака,че няма нужда от никакъв оптичен елемент.

Имал съм го този адаптер Pentacon 6 > Nikon F.
Все пак обектива е от апарат 6х6.
Има много голямо значение дали обектива е от новите с MC или е "зебра"
Ако е зебра не си заслужава.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: nickspics   
Дата:   17-12-22 18:34

Колегата igor 100 не е в грешка. Обектива е за 35мм Praktica,но от тези с байонет PB, а не на резба М42. Произведени са малко бройки и няма много информация за него.

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: stef7   
Дата:   17-12-22 20:42

Това е:

Carl Zeiss Jena Pancolar 80mm f1.8

Произвеждан е за m42 и PB (Praktica) байонет. Поради тази причина на PB версията пише Prakticar а не Pancolar. Разликата между двете версии е в това че m42 версията е само метал и с по-солидна изработка, докато в PB версията има малко пластмаса около ринга за фокусировка. Затова пък минималното фокусно разстояние на PB версията е 65см срещу 80см на m42 версията.

Счита се за един от най-добрите обективи на источно германския производител - остър и контрастен от най-отворено на ф1.8, доста малък и компактен. Не е произвеждан в много бройки. Поради това както и поради Carl Zeiss логото, цената му на ebay варира от 500-600 до 1200 Евро за читава бройка. С малко повече търпение може би и за по-малко. Обектива е наистина много добър но на мен бокето му не би допада чак толкова много и за тия пари може да се намери нещо къде по-добро от съвременните му събратя. На други пък им допада бокето.

Качествен обектив но предвид цената по-скоро за колекционери и хора които предпочитат да снимат с по-стари (vintage) обективи. Ако си го намерил за по-малко пари - поздравления. Струва си - един от най-добрите от тази епоха. Спрямо това което се предлага сега на пазара нищо особено.


Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: nickspics   
Дата:   17-12-22 21:02

Изпадна ми към една неработеща Praktica. Обектива не е ползван или поне изглежда, като нов. С оригинален твърд калъф и с две капачки е. Проблема е, че Слав не може да му смени байонета с никонски.

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: asahi   
Дата:   17-12-22 21:10

Проблемът е в Никона - не е гостоприемен към чужди обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: igor100   
Дата:   18-12-22 00:01

Raffito .......

Добре е да се изказваш понякога подготвен, а не ей тъй...като теб!!!

Чети добре информацията на автора на поста и мисли какви ги пишеш.
Явно Практика В байонет - за теб не съществува ?!?


А... това със "зебрата" ... пак си се объркал - много зебри са ...и добри! Дори много добри!

Не си хвърляй думите за "интересност". Не си струва!



Публикацията е редактирана (18-12-22 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: mihalo   
Дата:   18-12-22 02:13

По казуса...

Адаптер без оптичен елемент няма да има фокус на безкрайност, демек може да стане за някакво макро и евентуално на ръба за крупен портрет.

Съжалявам, но няма смисъл аз да обяснявам до какви проблеми водят разликите в задната "отсечка". По-добрата идея е да говорите със Слав директно. Не съм сигурен, че още работи, но той е Човекът! Ще обясни същото, обаче той практически е единственият истински авторитет.


Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: nickspics   
Дата:   18-12-22 08:54

В по-горен коментар, написах, че Слав е "безсилен" в случая. Лично се чухме и ми обясни, защо не е възможно да се смени байонета. Май ще го сменя за стар nikkor.

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: asahi   
Дата:   18-12-22 09:26

Правилно! Никон имат широка гама хубави обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: petervassilev   
Дата:   18-12-22 13:53

Ако този обектив е толкова ценен и авторът на темата често ще го използва, може да си заслужава да се купи някаква евтина използвана безогледална камера, напр. кроп NEX, на цена доста под цената на самия обектив.

Компромисът с кроп сензора (предимно заради бокето) може да е по-малък от компромиса с използването на оптичен преходник. Освен това, хубавият оптичен преходник е доста по-скъп от механичния преходник, а старата безогледалка ще може да се използва и за други подобни стари обективи, ако се появи такъв интерес.


Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: Raffito   
Дата:   18-12-22 15:54

Аз съм имал Pancolar 80mm/1,8 на М42mm

Не знаех ,че го има и на Praktica "B" байонет.[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: novi4ok   
Дата:   19-12-22 23:07

Това е картинка от стара кропка D90. Без обработка е. Pancolar M42.
Не се заглеждай във фокуса - няма го. Трудно се фокусира с ръчни обективи на този апарат. Моите уважения към никорите (имам всичко качествено - и ръчнофокусни легенди и най-скъпите и модерни), но кефът и резултатите от този обектив са несравними. Има причина да струва хиляди евро в ибей. Ако се намери въобще. Старите колеги знаят, младите по рядко са чували понятието "микроконтраст". Стъклата на модерните обективи нямат нищо общо със стъклото използвано в старите. Особено в Цайсовете. По ред причини вече не може да се използва такова стъкло, темата е дълга. Но именно използваните стъкла и примеси правят тези обективи толкова различни. И все пак - това е обектив за кеф и за маниаци, не е за работа. Извадил си ебаси късмета ако ти е изпаднал както казваш. Жалко, че Слав не може да го преправи, явно PB-то не става. Моят го преправи той в далечната 2010...
Използването на оптичен елемент с такъв обектив е безсмислено. Оптичният елемент прецаква всичко. Аз бих си купил (както някой беше казал) някоя евтина безогледалка, само за да му се изкефя от време на време.

https://photo-forum.net/i/2448183




Публикацията е редактирана (19-12-22 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: Ctudio5   
Дата:   19-12-22 23:12

На безогледалка се фокусира лесно с механични обективи. Задръж го, не го сменяй и не го разваляй. Рязко му пада цената. Ще намериш преходник за безогледалка.

Отговори на това съобщение
 Re: CARL ZEISS 80/1.8
Автор: asahi   
Дата:   20-12-22 00:18

Само не ги бъркайте ГДР-ския Carl Zeiss Jena с Zeiss.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »