Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: AF-P   
Дата:   12-12-22 20:51

Колеги, днес се сблъсках със опит за злоупотреба от колега в Базара на ФФ.
Колегата Rumenvc, има обява в която е описано, че техниката е в добро състояние. Уви, поръчания от мен Canon 800d се оказа с повредено перде, неработещ бутон за снимане и мнооого прах по всеки отвор на тялото.
По телефона преди да ми го прати, човека обесняваше, че обявата е от племенника му, пък той бил в болница, па парите са за хапчета…..ала бала.

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=162354

Моля имайте го в предвид, техниката е мега зле!

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: asahi   
Дата:   13-12-22 09:24

На снимките техниката изглежда зле. От какво си изненадан?

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: quazimodo   
Дата:   13-12-22 11:07

asahi написа:

> На снимките техниката изглежда
> зле. От какво си изненадан?

Подбиват му цената[smilie5] Авторът на темата продава същото тяло[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: AF-P   
Дата:   14-12-22 07:03

По думи на продавача, техниката няма грам забележка.
Аз не бях изненадан, все пак ми прати тяло 800д на 350лв.
Но темата ми е към колеги. Нека знаят и не се набутват за куриерски разходи.

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: guciguci   
Дата:   14-12-22 08:21

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: dream_catcher   
Дата:   14-12-22 12:18

Не е приятно такива неща да се случват. На мен веднъж ми се случи един човек да ми изпрати работещ, но смлян от ползване Никон и с неработещо зарядно.

Приемам го като мой пропуск, но интересното е, че когато запитах изпращача защо не си е направил труда да спомене тези неща, той ми отговори - "защото не си попитал, а и нали съм ти сложил преглед и тест", което е практически вярно, но дали е коректно?

Интересно ми е какво днес мисли авторът на темата по този въпрос. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: Julius   
Дата:   14-12-22 12:35

Хората се понаучиха, че има разлика м/у законно и коректно/морално.
Гледат да спазват само първото, без значение от второто.

Същия подход някои го прилагат и при кражбата на снимки.
Ако има пропуск в закона - значи може!
Няма проблем. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: ninikolov   
Дата:   14-12-22 15:05

Ще се самоцитирам от друга подобна тема:

Ето процедура, базирана на личния ми опит:
1. Ако продавачът не отговори на две съобщения/позвънявания в рамките на два поредни дни повече не гледам обяви от този потребител, колкото и да са съблазнителни.
2. Ако пратката дойде без преглед и тест направо я връщам. Не звъня, не търся обяснения и не давам обяснения. Потребителят - в черния списък. Няма смисъл. Ма бил забравил. Да не е забравил.
3. Ако пратката има разлика с обявеното, но разликата е малка и всичко изглежда като нескопосан опит за дребно хитруване, гледам внимателно, евентуално плащам и после си налягам парцалите, ако се окаже, че съм купил боклук. Не звъня, не търся обяснения и не давам обяснения. Потребителят - в тъмно-сивия списък. В общия случай пропускам - въпрос на принцип, пък и мога да живея без един обектив.
4. Ако при теста има проблем, връщам и звъня на човека да му обясня какъв е проблема. Има малка вероятност да не знае или да се е случило при транспорта. Струва ми се редно да обясня и го правя винаги лично - в разговор.
5. При първата засечена очевидна разлика с описаното в обявата, спирам прегледа, не тествам и направо връщам. Не звъня, не търся обяснения и не давам обяснения. Потребителят - в черния списък forever.
6. Ако всичко е наред, звъня или пращам съобщение, за да знае човека, че сделката е финализирана и може да си вземе парите.

Плащал съм и 30 лв. разходи за връщане на обектив. Не съжалявам. Случва се, затова плащам и забравям.


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: kukumichin   
Дата:   14-12-22 21:50

Да споделя и моя скромен опит в алъш вериш в базара:
- Никога не се доверявай на съратник в сайта, независимо от колко години участва активно по драсканиците във форума(2 горчиви опита)
- Никога не си мисли, че си прав когато продаваш идеалната стока(1 издънка си имам – песъчинка, която така и не очаквах да има в един обектив – поех за моя сметка връщането и почистих обектива – но пък загубих доверие)
- Когато някой продава със служебна снимка – гнила работа - 90%; остават 10% за читав чуек, но за 10% по хубаво реална снимка и коректно описание;
- Думи като: „нов“, аха излязъл от завода – без снимка и малко ресърч не води до добър резултат на персоналния портфейл; 80% вероятност да сбъркаш в избора;
- Хубаво написана обява като използван надраскан и подплатено със снимки без „скрити“ дефекти – добро начало на далаверата;
- Автор на обява, който не отговаря и след седмица – две ти връща отговор, че видиш ли имал запек 14 дена и не видял – определено има задни мисли (????)

Без споменавана на имена на популярни автори във форума – всички тези изживявания успях да ги получа точно тук.

А ако решиш да влезеш при аналозите… ей там какви чудеса има….

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: asahi   
Дата:   14-12-22 22:23

Снимка на табелката със серийния номер повишава доверието.

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: wlad   
Дата:   15-12-22 00:55

1. Ако продавачът не отговори на две съобщения/позвънявания в рамките на два поредни дни повече не гледам обяви от този потребител, колкото и да са съблазнителни.

Като цяло, макар и невероятно, но има хора, които си имат и друга работа и е твърде постижимо да не могат да отговорят на съобщения/позвънявания в рамките на два поредни дни.
По тази точка, сигурно и аз бих попаднал в графата - тотално некоректен.
Ужас!

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: asahi   
Дата:   15-12-22 08:35

Когато обявата е в активния си период, около десетина дена след публикуването, е редно да полагаш някакви усилия за продажбата. Да отговаряш на повикванията веднъж дневно е в реда на нещата и не е ужасно. Ако си много заето може да оторизираш някой друг да ти движи сделката.

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: ninikolov   
Дата:   15-12-22 09:58

Е, всички сме заети. Никого не съдя и не категоризирам, само споделям моите си правила за пазаруване в базара, нищо повече.
Ако човек няма време да отговори на запитване, ще намери ли време да ми прати стоката или пак ще чакам с дни ?! Негова си работа, така е решил, ОК, аз за себе си избирам да не участвам.
Пак казвам, така съм решил за себе си заради личния си (горчив) опит. Примерно, не пазарувам в OLX, защото е пълно с кретени. В никакъв случай не твърдя, че всички са такива, но 4 от 5 са и аз са себе си реших, че това съотношение не ми изнася и го отсвирих тоя боклукчарник. Там точно, един екземпляр след като го чаках с дни да ми прати договорената стока и накрая го потърсих, притеснен да не му се е случило нещо, той ми заяви, че видиш ли, е размислил и ако искам стоката - 20% отгоре. Ми не. С риск да изпусна сделка с някой читав чиляк, дето наистина инцидентно е възпрепятстван да отговори, решавам да не се занимавам.
Аз лично съм отлагал пускането на обява със седмици, само защото няма да мога да отговарям на запитвания.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: GenaDP   
Дата:   15-12-22 11:48

не пазарувам в OLX, защото е пълно с кретени

С кретени е пълно навсякъде. Свиквай... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: lamerko   
Дата:   15-12-22 12:01

А, в OLX попаднах на един образ, който ме "забрани" - не стана ясно какво продава, кога го продава, колко бройки е и на каква цена, но бях "забранен" веднага след като го помолих за изясняване [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: hansto   
Дата:   15-12-22 14:27

Аз пък купувам от Олх-ъто чат пат нещо ако се появи, с идеята, че трябва да си поиграя да го чистя или смазвам. Миналата седмица един Биотар 80/2.8 го взех за 20-так, разглобих го , изчистих му блейдовете, защото не работеха и вече си е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: petervassilev   
Дата:   15-12-22 17:29

@ hansto
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: kita   
Дата:   16-12-22 16:55

Аз ви питам колеги във връзка с темата:
Каква е тая мода да се продава техника и да си общуваме само със съобщения, а не по телефона. Как да купя обектив напр. за 1000лв. без да разпитам продавача. Не дай си Боже да се опитам да се спазаря - край на отговорите. Тарикати навсякъде в продавалниците, не само във ФФ
Случи ми се на няколко пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: GenaDP   
Дата:   16-12-22 17:05

Как да купя обектив напр. за 1000лв. без да разпитам продавача.

Какво ще го разпитваш? Къде си крие парите, или колко любовници има? А ако в обявата е ясно написано, че цената е твърда, а ти пак опитваш да се пазариш - нормално е да не ти отговорят. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: kita   
Дата:   16-12-22 17:50

Ега ти умозаключенията!?

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: AF-P   
Дата:   17-12-22 10:40

Продавачи много, злоупотреби много. Уви този rumenvc с обявата му за Canon 800d, 1300d и 3 китови обектива, при цена 550лв за всичко е супер интересна.
Тялото 800d се съгласи да ми го даде на 350лв. Да, беше странно, но пък самия по телефона иаза че е в болница и мубтрябват пари. Театър явно.
Апарата идва в еконт, добре опакован.
. Без карта памет
Много прашлясал. Всяка дупка имаше по един терлик косми и прах.
На руски език менюто, в ръчен режим с режим за мнооого бавна експозиция за орикриване на дефектите.
С проблем на пердето и при снимане вади чернонполе върху снимките.
С неработещ бутон за снимане, снима се с тъч-а.

След телефонен разговор и връщане на пратката, продавача беше като ни лук ял ни лук мирисал. Пак театър……цирк.

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: guciguci   
Дата:   17-12-22 11:51

Роми. Събират много техника от кофите за боклук по Европа

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: Dimi7ar22   
Дата:   23-12-22 13:09

Не го защитавам, но и на оскъдните снимки е очевидно, че това не е пазена техника :)

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: Binjo_o   
Дата:   31-12-22 08:55

Много обичам такива категорични и хора които всичко са видели, всичко знаят и им е ясно и имат, всичко могат да намерят във всеки един момент и не се интересуват от останалите. Кой знае защо обаче ровят в базара и се пробват да си купят нещо на далаверка ако може с гаранция на под полвин цена и евнтуално ново.

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: Ctudio5   
Дата:   31-12-22 11:09

Кое точно е злоупотреба? Че продава износена техника?!? А каква да е след като е ползвана? Или е злоупотреба, че не продава на цена, на която на купувача му се иска? Нали затова има преглед и тест в офиса на куриера. Поемаш си разходите за транспорт, гледаш и тестваш на воля. Това е смисъла на втората употреба - евтино на твой риск. Като не ти стиска да поемеш риска, бъркаш дълбоко в джоба, вадиш пачката и в магазина.

Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: GenaDP   
Дата:   31-12-22 13:25

Форумните измекярчета налазиха темата.
Водете си бележки от кого да не купувате... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: quazimodo   
Дата:   31-12-22 17:06

Gena DP написа:

> Форумните измекярчета налазиха
> темата.
> Водете си бележки от кого да не
> купувате... [smilie18]


Тъй, тъй! Преждеписалия отдавна съм го зачеркнал от белия списък[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Злоупотреба оъ колега в Базар-а.
Автор: Zdram   
Дата:   31-12-22 17:23

Binjo_o, какво точно се опитваш да кажеш?
Ctudio5, за смисъла на втората употреба може е да имаш известно право, но основата на коя да е употреба би трябвало да е коректността.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »