Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   11-12-22 12:33

След последните ъпгрейди на Midjourney качеството и реалистичността на създаваните изображения скочиха драстично. Вече няма граници за въображението а цената на творбите е нищожна. Как мислите дали големите агенции, които от години се опитват да избегнат плащането на лицензионни такси за месец, година и т.н. ще се нахвърлят на технологията и ще намалят ползването на услуги от бранша? Лично аз експериментирах с портрети, рекламни снимки и разни фантазии и съм поразен от резултата на все още прохождащата технология.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: linken   
Дата:   11-12-22 12:42

Абсолютно. Вече няма да се купуват royal free images. Трябва ми нещо за реклама или друго - влизам в MidJourney, генерирам си го, слагам си надписи на фотошопа или канва и приключвам. Авторски права ала бала , нямам такива проблеми

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: ss_sgp   
Дата:   11-12-22 14:04

Ако става дума за човешко послание и емоция още е много далеч времето когато ще отпадне нуждата от модел или популярна личност. Внушението, което се предава е резултат именно от личността на снимката.
В останалите случаи няма никаква пречка, както преценят от маркетинг отдела.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   11-12-22 16:33

Не.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   11-12-22 17:06

Не.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: kvakioh   
Дата:   11-12-22 17:54

Не.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: vladis   
Дата:   11-12-22 18:36

Ясно е, че пазарът се променя, след като Shutterstock побързаха да сключат договор за партньорство с OpenAI.



Публикацията е редактирана (11-12-22 18:40)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   11-12-22 19:22

Shutterstock са търговци на картинки. След като има нов голям производител на картинки в реда на нещата е да му продават стоката. Бизнес моделът "сам произвеждам, сам продавам" не е печеливш.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 19:46

доста инфантилно зададен въпрос. Ако зададеш правилен въпрос, ще получиш и смислен отговор....


иначе темата е интересна, но е добре да се придружи с примери. Да се помисли и точно какъв въпрос ще напишеш ... в момента е голяма....

"край" ...ми на дали ще има край на рекламите.... ще може ли всяка секретарка да избере правилните картинки от това дето бълва AI-а? щото и сега правенето на реклата струва Х а публикуването и 100*Х т.е. ако избереш безсмислени картинки, ще е голяма загуба.....



Публикацията е редактирана (11-12-22 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   11-12-22 19:48

Според мен наистина настъпва голяма промяна. Търсенето на модели рязко ще спадне освен както каза @ss_sgp ако не са известни лица. Технологията е достъпна от една година а вече има голям напредък. В момента работят по такива модели за създаване на видео и 3D модели по текст. Stable diffusion 2.0 предлага много добър контрол над крайните резултати. MidJourney го трейнват с генерирани от него изображения за да избегнат проблемите с авторските права. Adobe също са започнали да разрешават продажбата на генерирани изображения. Всеки може с лекота да създава комикси, невероятни сцени, лога и какво ли не. За мен най-шокиращото е, че AI засегна сфера, за която мислехме, че е недостъпна за него - арт-а...

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 19:59

ми то не е точно AI a по-скоро ML обучен с милиарди картинки и видеа окичени с етикети. Като въведеш етикетите и то синтезира картинки на база на това дето е видяло. Демек нищо ново няма да излезе от там.

А и доста от тия трикове тръгват от базова снимка на модел.

Ако си направиш картинка с известно лице, сигурно ще те съдят. А може би все пак ще искаш базова картинка. Нещо като игрите - там снимат реални актьори с motion capture и ги слагат в играта с други лице и т.н.

Да обработката на снимки много ще се промени. Тия дни всички си качват портрети във фейса от Ленса


Аз очаквам и много дела в следващите месеци. Щото разни художници градили стил с години, може би ще заведат дела, че не е законно да се изземва стила им по този начин без да им се плаща.....може би ще стане като спотифай т.е. "направи ми портрет в стила на Русалин Илиев" ще ти дава 5 евро цента.



Публикацията е редактирана (11-12-22 20:00)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   11-12-22 20:01

@hotsnail В момента секретарките ли решават, кои снимки да се използват за реклама? Моите наблюдения над бизнеса, с който съм добре запознат са други. Въпроса е ще наемат ли фотограф да създаде необходимите им изображения, което е скъпо начинание или ще предпочетат за 60 секунди да имат 4 готви варианта. Дори 11 годишното ми дете създава брутални изображения с MJ.

https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/11/hazini_sci-fi_noir_cityscape_tesla_model_3_lights_du

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   11-12-22 20:09

@hotsnail Ами то се видя тези дела до къде водят, последно с Zhang Jingna, която загуби делото в Германия за изкопирана нейна снимка едно към едно. Знам за ML алгоритмите понеже аз самия разработвам такива. И всъщност излиза доста ново а не само това, което в видяло понеже има доста random seed. То и самото трейнване не зарежда само творбата а нейни много изкривени вариации, но това е друга тема. Интересно е наистина как ще избегнат копирането на стиловете от рода на "направи ми портрет в стила на еди кого си..." Adobe са казали, че няма да позволят такива творби да се продават при тях. Спомняте ли си каква драма беше и когато стартира Pinterest колко народ нададе вой, че им публикуват творбите без разрешение и в крайна сметка нищо не стана... Пинтерест си бачка.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 20:10

ама те и сега каталозите на икеа и много от картинките с коли в каталозите са компютърно генерирани. А и нали на рекламната снимка ще искаш точен цвят и форми. Демек няма да е точно Midjourney а някаква по специализирана система.

Да може би ще намалеят поръчките. Ама все си мисля, че ще има и поръчки щото от MJ няма как да извадиш нещо, което MJ не е видял в миналото. Няма как да даде кадри с новото ауди, което още се проектира. Може би фотографията ще се сведе до студийни кадри, които MJ да сложи в различни ситуации....да по евтино и достъпно ще е от сегашната компютърна графика.


Пак маркетинга ще трябва да помисли или работи с друг AI, за да определи какви изображения най-много ще помогнат на продажбите

Със сигурност света се променя. ML дето синтезира звук, картини и видео ще има огромен ефект.

Ето интересно приложение. ML обучен с гласа на реална жена, изпълнява песен с нейния глас.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 20:18

Да са ясни препратките


https://data.nextshark.com/wp-content/uploads/2022/12/Zhang-Tweet-1.jpg



Singaporean photographer who claimed artist ‘ripped off’ her work loses plagiarism trial


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   11-12-22 20:44

Сега си представете сцената с куфарчето на Луи Вютон, върху което Обект 1 и Обект 2 разиграват партия шах на Карлсен и Накамура от 2017. Всичко това без Меси, Роналдо и Ан Лейбовиц. Кого ще впечатли? Кой ще говори за тази снимка?

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 20:49

Асахи то вкарва и лица в кадрите. Виж линка горе към лента или разгледай профилите на познатите си във фейсбук. Масово са разни картини и супер снимки нали?

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 21:04

ето ти Меси и Роналдо цъкат покерче на къфар на Луй Витон за Вог...


https://cdn.midjourney.com/b8763e30-b381-41c2-8159-f187fd6a07ec/grid_0.png


или друг още по-неуспешен опит


https://cdn.midjourney.com/1a62943c-f864-4a1c-a5e6-cfa5a9ef59d4/grid_0.png





Публикацията е редактирана (11-12-22 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   11-12-22 21:09

Някой мо'е ли да сложи Божинката и кой му беше баджанака /дето си бяха разменили жените с него/ да играят не шах, щото им е сложен, ами да играят примерно "Не се сърди човече" върху някой кадастрон или линолеум... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 21:18

Още не мога да я стигна леля Ани


https://cdn.discordapp.com/attachments/989274756341706822/1051578384695701514/hotsnail_photography_b

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 21:26

....май не знае какво е "Не се сърди човече" ... то трябваше на английски, но тая игра е немска и няма английско име.... може би да пробваме с монопол



https://cdn.discordapp.com/attachments/989274756341706822/1051580348573687828/hotsnail_photography_b

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   11-12-22 21:31

Пробвай с: Don't get angry /да - немското е Mensch ärgere Dich nicht/. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 21:46

Ами това докарах с още 5-6 опита.... пак с нашите герои Меси и Роналдо в московски апартамент от 70-те цъкат монополче.


https://cdn.discordapp.com/attachments/989274756341706822/1051584792304562266/hotsnail_photography_b


Исках да вкарам малко пин ъп мажоретки за фон, но не ме разбра. Просто двамата герои придобиха травеститска визия.....

Предполагам може да му дадеш снимки на Божинката и баджанака му....

исках и хубава мушама на каре... ама и това нещо не го разбра....

абе ако имам рекламен бюдежет, мисля, че кой да е фотограф по-добре ще разбере какво е мушама на червено бело каре и ще подреди Меси Роналдо по-добре. Дори приятели художници дето имам мисля, че биха се справили по-добре. Е няма да е за 2-3 минути а за седмица, но....

може би липсата на купчина празни шишета от водка и препълнен пепелник развалят автентичната руска гледка.....



Публикацията е редактирана (11-12-22 21:50)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: petervassilev   
Дата:   11-12-22 21:53

....май не знае какво е "Не се сърди човече" ... то трябваше на английски...

Древна игра
Pachisi, Parchees
Indian cross and circle board

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 22:03

Те Ви по-простичко


https://media.discordapp.net/attachments/989274756341706822/1051589577472749608/hotsnail_pin_up_girl

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 22:10

още му е рано на тоя AI да избута фотографите....


https://media.discordapp.net/attachments/989274756341706822/1051591488007569488/hotsnail_full_body_A

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   12-12-22 01:30

Още остава верен засега легендарният ми афоризъм, произнасян от поне 5 години по конференции и лекции и дори (май) споделян в теми тук:

"Днешният изкуствен интелект е повече изкуствен, отколкото интелект."

Утрешният може и да не е.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-12-22 02:02

Аз се чудя как реално може да се ползва това в сегашния си нефелен вид.

Една идея е хибридни снимки т.е. Правиш част от снимката е обучения модел полуидиот и после с традиционната Адоби баданарка, чук, клещи, тиксо и тел наместваш нещата до що годе приемливи граници за публикуване в социалките с размер не повече от 1200 точки……

През това време пускаш, тема “ще умрем ли?”, която има ясен отговор още от времето преди да измислят данъците………

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: mihalo   
Дата:   12-12-22 02:51

И аз имам мнение по въпроса, но и то е безсмислено. [smilie22]



Само за да не съм голословен и най-вече за протокола [smilie5]:

1. Интелектът на хората ли определя природните процеси, или... (обратното)?
2. Измислили сме как, наистина ефективно, да можем да се самоунищожим... ама никой не казва защо, и от какъв зор ни е това!? Страхотна логика [smilie25]
3. ...и т.н.

"Секторното" мислене може ли, или пък не може да роди "чудовища"?


Конкретно за "AI"... щем - не щем вече е в "арсенала". Проф. Неделчо Милев завършваше лекциите си с връщане към началното изречение. [smilie24]


Редакция: От цялата работа ми излиза, че - каквото intelligence-то, такова му и AI-то [smilie6] Туй то.



Публикацията е редактирана (12-12-22 03:12)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   12-12-22 03:19

Абе (само)обучаемите алгоритми макар и бавно, стъпка по стъпка (миша стъпка по миша стъпка), все пак напредват. Не съм сигурен споделях ли вече тоя

доста успешен Deep Fake

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   12-12-22 08:42

Неотдавна един познат програмист ми каза един лаф.
Вика: нас изкуствения интелект не ни плаши; ние с лекота ще го бием с естествена тъпотия!

Майтапа настрана, но аз лично сякаш виждам повече проблеми от задълбаването в разработката на подобни
инструменти за манипулация. Сякаш умишлено се търсят начини за подсилване ефекта на 'фалшивите новини'...
до такава степен, че в един момент да не можеш да различиш истинското от изкуственото. Може би за по-лесен
контрол на населението? То така и войни могат да се предизвикат. [smilie3]
Излиза дядя Путя /или фат бой/ и нареждат масова мобилизация.........


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-12-22 08:54

Пак няма да е нищо ново. Путин има поне няколко двойника. Да не мислиш, че лично ходи на моста в Крим? Дори да е умрял може да не разберем с години. Може КГБ да ги хване срам, когато трябва да навърши 95 години.....всъщност въобще не знаем дали Путин управлява Русия. Ама това няма общо с компютри и алгоритми.

Правенето на фалшиви снимки и видеа ще е по-евтино. Ама това си е тенденция от поне 20 години с навлизането на цифровите снимки. Ще е още по-важно да видиш коя медия четеш и да прочетеш статията. То и сега фалшивите новини и медии са много. Иска се да гледаш какво четеш, кой ти го предоставя, какви са мотивите на собственика на медията по темата на новината, имат ли реални достоверни източници и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   12-12-22 10:27

С държавното управление нещата са по-канализирани. Излиза дядя Путя или Кимчето и издава указ (закон) за съответното действие. Въз основа на него зъбните колелца по държавната трансмисия се завъртат и го изпълняват. От което следва, че рекъл-казал не работи. И понеже не работи мобилизацията не е приключила, тъй като няма указ. И колелцата си се въртят, каквото и да разправя дядя ви.

В контекста на темата фалшивите снимки и видеа вършат работа в пропагандата, в частност рекламата, но не и в реалното държавно или фирмено управление.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: lamerko   
Дата:   12-12-22 10:33

На първо време няма AI и сме твърде далеч от създаването му. Това, което го водят за AI в момента е просто огромен набор от инструкции и невероятна система от "ако-тогава", подплътени с предефенирани модели.
Интересно какво обаче би се случило, ако при моделите попаднат фрагменти от авторски творби и се заведат дела за нелегално използване, въпреки че идва от "AI" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   12-12-22 10:55

Абе не разчитай толко' много, че всичко в държавата/фирмата е под контрол. [smilie3] Те и на дядя Путя мое да му
прожектират едно филмче, дето бай Дън уж казал еди-какво си и той да разпише нужния указ и прочее.... [smile]

Реши ли някой да злоупотреби с нещо такова - нищо не може го спря. А колкото по-усъвършенстван един инструмент - ясно, че манипулацията става по-лесно. Ясно е, че прогресът не може /и не бива да бъде спиран/ въпросът е дали сме дорасли да боравим с някои от нещата, които сами създаваме?!?
То и Опенхаймер е имал чисти намерения /може би?/, ама.....

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: petervassilev   
Дата:   12-12-22 12:05

Дали тези фото/видео манипулации няма да са за сметка и на необходимостта от пластични операции и използването на всякакви мазила, гелове и др. козметики?

Доколкото хората контактуват все повече виртуално, а не на живо, очаквам и такъв ефект. И по-малко туризъм, допринасящ за климатичните промени [smile] . Слагаш се пред Айфеловата кула или до застрелян лъв в Африка и няма нужда да пътуваш.


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-12-22 13:11

ами за съжаление тия неща имат обратен ефект.

Много хора, ще искат да са идеални като компютърни картинки. Защото това което виждат в огледалото, няма да им харесва. Не става дума да се харесват на други хора а на себе си. Това ще е по-трудно от това да си Ким Кардашиян. Ще има драми както и сега, но май ще е по-зле.

Психологическите ефекти на тия неща не се обмислят добре. Децата ще продължат да подражават на образите от екраните и книжките. Няма как.....просто такива сме хората, така се учим, гледаме от модели на подражание....

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: CDman   
Дата:   12-12-22 13:34

Демек ще стане нещо такова:

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aVOArMy_460s.jpg

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: linken   
Дата:   12-12-22 19:24

https://ibb.co/Nm2zzsb


Абе който разбира може да получи и яки резултати. Вижте примерно Emin-чо какви ги вади. :)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   12-12-22 20:05

Аз също правя много читави неща с MJ - невероятни резултати може да се постигат.


https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_fashion_b78a367b-50a4-45bc-aad3-088a7611c9ae.



https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_dolce__gabanna_photoshoot_outdoor_supermodel_



https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_adverticement_photo_of_parfume_bright_ligts_f



https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_fashion_stylish_women_haircut_2a821ae5-5c5a-4



https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_women_hair_by_jordanna_cobella_with_light_pay




https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_glass_of_beer_guiness_studio_photography_hard


Хайде да не спамя тук повече с картинки. Фейсбука ми е пълен с генерирани неща. Повече правя някакви фантастични сцени. Реално за мен е приложим за комерсиални цели и то с лекота.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   12-12-22 20:56

Това, че няма AI е пълна заблуда. Не само, че го има ами успешно минава теста на Тюринг. Пише статии по-добре от хората, програмира много добре, прави нови невиждани сплави за метали скоро ще прави лекарства и т.н. В Китай и Япония вече дори провежда интервюта за работа и отсвирва кандидати наред. Голяма Японска застрахователна компания закри голяма част от офисите си и замени служителите с ML алгоритми. Това да се приравняват машините алгоритми до купчина ифове е малко несериозно. Нещата са доста по-сложни базирани на сериозни математически формули, вектори, графове, матрци от вектори и т.н. Supervised & Unsupervised алгоритмите са доста развити.
От моята гледна точка в момента MJ, DALLI-E и Stable Diffusion са толкова добри, че обезсмислят по-нататъшното ми занимание с фотография за комерсиални цели. 90% от продуктовата фотография може да се направи с 3d без да се мъча в студио а и с доста по-добър резултат. Комбинирано с някакви генерации от MJ могат да се правят хубави композити. Клиента в крайна сметка не го интересува как е постигнат резултата. Голяма част от клиентите търсят уникалност, много по-лесно постижима с новите играчки. Да не говорим за разработването на нови концепции, бързото прототипиране на идеи и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: CDman   
Дата:   13-12-22 08:52

А такива резултати може ли да се постигнат с ЕйАй [smilie5]

ЦЪК[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: I7   
Дата:   13-12-22 14:47

Изкуственият интелект яде софтуера както някога софтуера ядеше работата на обикновенните хорица. За щастие или съжаление става все по - добър буквално с всеки изминал ден. Съмнявам се, че ще унищожи напълно комерсиалната и рекламна фотография но най - вероятно ще я докара до положението на грамофонните плочи.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-12-22 19:09

Няма как да я докара до грамофонни плочи.

Да ще изяде хляба в ниския сегмент. Подобно на сток фотографията. За това дето ни показват тука - сток сайт се справя по-добре. С ML ще намалее още малко жанра.

Има няколко неща де. За разлика от сток сайт с midjourney вероятно ще влезеш в съда за много пари. Правата са ги уредили на ниво "снимка интернет", което гарантирано ще докара адвокатите......и въобще няма да има общо с това художник прерисувал снимка. Тука ще става дума за фирма рекламираща бира, коли, хазарт срещу фирма продаваща изображения.... големи адвокати ще са и е сигурно, че малки играчи като дизайнери и такива ще платят обезщетения, за да не влизат в съд. Ако адвокатските такси са по-високи от годишния Ви доход е малко трудно да водите дело.....


ПП Прочие повечето ми познати фотографи се радват много ако художник нарисува тяхна снимка.... странна ми е позицията на Сингапурката. Да почти съм сигурен, че няма как да се спечели подобно дело. Както архитекта на Айфеловата кула не може да съди списанията публикували снимка на айфеловата кула.



Публикацията е редактирана (13-12-22 19:13)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   13-12-22 19:43

@I7 оня ден имах проблем с напасването на данни за едни модели модели за ML и понеже не ми се занимаваше особенно реших да се пробвам OpenAI да ми ги напише. Написа ги за някакви минути и ми спести сума писане и умуване...

@hotsnail те за това MidJournej следващата версия я тренират само с генерирани от него изображения. По този начин всякакви претенции за права отпадат. Измислили са го много добре - в комюнитито има гласуване и докато гласуваш за кадри направо събират информация за трейнването на модела (supervised).

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-12-22 21:55

интересни хрумки, но няма да спестят пари от делата а напротив.


Нали в 90% от промптовете споменаваш хора - "В стила на пешо хамалина, с цветове от аманда клюкарката...." само за това как им работи модела, ще ги спукат от обезщетения. Нали разбираш, че целия им supervised model е всъщност машина за кражби, която ще падне в съда....то по-лошото е че на края тарикатите ще плащат веднъж на хората осъдили midjourney и веднъж на клиентите, които са измамили.....

ПП MJ е направо радост за адвокатите. Сваляш промптовете, броиш колко пъти са споменали клиентата ти, умножаваш по цената на най-скъпата му творба и завеждаш дело с 99% шанс да мине.....представи си Ани Лейбовиц как може да захлеби милиард или два.....а адвоката скромните 600 милиона например. Дали ще има дълго време MJ? A промптовете седят на сърверите на дискорд и поне в една част са публични... кеф....после си представи как адвокатите на mj дирят употреба на генерираните кадри и завеждат регресивни искове и как накрая при теб идва адвокат на VW и ти казва дай 2 милиона по споразумение или ще те съдим за 124 милиона Евро.....докато се чудиш обаче ти звъни адвоката на MJ и казва "абе вие на 14-ти Декември 2022 сте генерирали тука едни картнинки ама не сте дочели малкия шрифт и сте продали кадрите без да....."


ПП вариант е да изтрият всичко до нула и да започнат пак. Ама ако не вкарат никакво изкуство с ограничени права какво точно ще можеш да генерираш въобще? Горните мацки и бири със сигурност няма да можеш.....



ако не вярваш виж какво стана с новинарски емисии в Австралия. Осъдиха за норматив Google да плаща.....

https://www.businessinsider.com/australia-media-bargaining-code-forces-tech-to-pay-news-2022-2


За това ти писах още преди, че ще стане нещо като Спотифай в най-добрия случай. Midjourney ще могат да ползват творчеството ти в модела си ако имат уредени авторски права и ти плащат всеки път когато генерират картинка в която участва твоя труд.....



Публикацията е редактирана (13-12-22 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   13-12-22 23:10

Да съгласен съм, че ще има заигравка с правата. Темата е доста сложна всъщност. Като цяло сега се опитват да защитят тезата, че не може да има лицензиране на стил, и че лиценз може да има само върху творба. В Фейсбук има доста интересни дискусии. Ще видим как ще се развият нещата, определено ще е интересно. Не е задължително да се цитира стил при MJ както и да се споменава нечий клиент. Така в много случаи нещата пак са използваеми без да може да има претенции.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-22 09:17

Иначе се сещам за добро приложение на ML.

Може да списва българските новинарски сайтове. Така или иначе са безсмислени, пълни с копиран текст и неверни измишльотини. Ако има един алгоритъм като GPT, който гледа ТАСС 55%, 12% DW, 5% БТА, 30% сайтовете на телевизиите и 8% Google за новини и ги пресинтезира на подобие на български ще избие рибата. Пускаш го на едно компютърче и има готов новинарски сайт.



Публикацията е редактирана (14-12-22 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   14-12-22 13:45

^ Такива има и работят на много места, които четем без да подозираме кой ги списва. Има и онлайн "телевизии" които курират видео-новини (с- или без споменаване на оригинала) - и даже със синтезиран глас на 'водещ', който чете синтезираните новини. На места все по-убедително.



Публикацията е редактирана (14-12-22 14:00)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   14-12-22 14:15

Което ме подсети, че дори и аз 'издавам' няколко такива публикации. Един пример с платформата Paper.li - "Научил съм" системата какво съдържание смятам за подходящо, тя броди по информационния безкрай, подбира и редовно вкарва в 'новия брой' на изданието. Там вървят три заглавия по теми, в които съм работил, без дори да ги следя и да знам какви глупости пишат [smilie6]

Друго нещо са 'ръчно' курираните публикации с човешка преценка, където чета статии и материали и решавам какво да влезе или не - като на платформата Scoop.it или фото-изданието на платформата Flipboard , с което вече съм спамил тук... Но това си е (несъвършен) човешки труд, а говорехме за Изкуствен Интелект. Доста изкуствен и не особено интелигентен (просто купчина условни 'ифове'), но отдавна си работи без наша намеса.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Imaginarium   
Дата:   14-12-22 15:14

Винаги ми е било много интересно, защо при появата не нещо ново, изградено на базата не нещо съществуващо, съществуващите ползватели на съответното нещо веднага започват да се чудят и да се маят и да се страхуват, че ще бъдат заменени или ще станат излишни. Човечеството има вроденото природно качество да гради върху вече съществуващите неща и да премахва ненужното.
Появата на AI и имплементирането му в работата и ежедневието няма да доведат до културен и икономически колапс. Не, не може да замени фотографът, който трябва да присъства на място и да отрази събитието, не може да отрази или да пресъздаде военен конфликт, не може да направи още куп важни неща. Но може за сметка на това да съкрати човеко-час работата с пъти. Може да сведе времето нужно за обработка на база данни от дни и месеци на няколко минути.
В най-лошия случай без работа ще остнат хора с елементарни задължения. Длъжност, която и самия работодател не иска да поддържа, но е необходимо. Иначе казано, ще опрости работата и живота.
За работата си се сртахуват най-вече хората, които знаят, че не са добри в сферата си, но са се намърдали там поради някво стечение на обстоятелствата.
За сметка на това сроковете за изпълнение на куп задачи ще се съкратят невъобразимо много.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   14-12-22 16:00

> "За работата си се страхуват най-вече хората, които знаят, че не са добри в сферата си..."

Не знаят. Мислят, че са там по заслуги, щото са много добри. И че 'не е честно' да ги заместват с друго като са толкова добри...

Има, обаче и другата крайност: едни дето не се страхуват. Добри или не, тези живеят с глава заровена в пясъка и нищо на света не може да замени незаменимата им техника или талант. И нещата ще останат каквито са завинаги.

А истината, драги ми Уотсън, не е в крайностите [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Imaginarium   
Дата:   14-12-22 16:22

nyamago написа:

>
> Не знаят. Мислят, че са там по
> заслуги, щото са много добри. И че
> 'не е честно' да ги заместват с
> друго като са толкова добри...
>
> Има, обаче и другата крайност: едни
> дето не се страхуват. Добри или не,
> тези живеят с глава заровена в
> пясъка и нищо на света не може да
> замени незаменимата им техника
> или талант. И нещата ще останат
> каквито са завинаги.
>
> А истината, драги ми Уотсън, не е в
> крайностите [smilie6]
Така е! А Вселената крайности не търпи, защото винаги се стреми към баланс [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-22 18:17

Imaginarium написа:
> Не, не може да
> замени фотографът, който трябва да
> присъства на място и да отрази
> събитието, не може да отрази или да
> пресъздаде военен конфликт, не
> може да направи още куп важни неща.

Tочно това може и го прави прави най-добре дори във супер високо платени продукции [smilie18][smilie18] [smilie18]

deep fake му викат и май имаше пример по-рано в темата, но давам още един.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-12-22 19:33

Според мен - все още не. Може би след 10-15г нещата ще са доста различни от сега. Всичко е въпрос на адаптация и отпадането и създаването на нови ниши. [beer]



Публикацията е редактирана (14-12-22 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Бармалей   
Дата:   14-12-22 21:31

Ндааа... да влезе Нед Лъд...
Апропо - нане Вуте е рекъл: Оноа, кое си требе, то си го сака...

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: alext   
Дата:   16-12-22 14:04

Постави началото на края. Всяка компания е по- ефективна, бърза и работи по- евтино, от който и да е артист. За секунди да изкараш стотици варианти на дадено изображение и да си го модифицираш, както искаш и нещо голямо. Заедно и с други AI продукти като ChatGPT тоя месец света направо влезе в нова ера. За секунди да имаш генериран решение на сложни математички задачи, есе, таблици, програмиране на не много комплексни все още програми на какъвто език ти хрумне... Проблема е поредната вълна от съкратени служители и преквалификации, които ще доведе това особено на по- ниско ниво. 10-15 години е прекалено оптимистично, още близките 1-5 години софтуерни инженери ще намалеят рязко, какво остава за артистите и останали засегнати..Машините започват да мачкат човека отвсякъде



Публикацията е редактирана (16-12-22 14:07)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   16-12-22 14:24

Отиваш да се жениш, даваш списък на гостите и получаваш сватбените снимки предварително.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   16-12-22 14:30

> Отиваш да се жениш, даваш списък на гостите и получаваш сватбените снимки предварително.

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Добро напомняне кой ден от седмицата сме. След предния пост с нелек за разбиране хумор (надявам се; ако е сериозен - викайте лекар!).

Честит Петък![smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   16-12-22 15:02

Ами чудесно!

Даже мисля, че не подозираме всички нови хоризонти, които открива софтуерчето! [smilie3]

Сватята може да се накове още преди влизането в ритуалната зала и пак да е като модел на Виктория сикретс на снимките.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   16-12-22 17:55

Може да си поръчаш и видео на първата брачна нощ.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   16-12-22 19:57

Ха, сетих се един стар виц във връзка с брачната нощ...... [smile]

Дето глашатаят на някакъв шотлански лорд събрал племето и казал:
- Има две новини. Една хубава и една лоша! Хубавата е, че нашият лорд си върна правото на 1-ва брачна нощ!
Настанало тишина... всички мълчали... само някакъв тънък гласец в тълпата се обадил:
- Ама нали нашият лорд е гей!
Настанало тишина! И глашатаят се обадил:
- Да! - казал той. - Това е лошата новина!



Публикацията е редактирана (16-12-22 20:00)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   17-12-22 11:05

@alext да и моето мнение е такова. OpenAI ми пренаписа едни python скриптове, които бачкат в пъти по-бързо от това, което съм писал аз. И го направи за някакви секунди. Трябва да мислим нови концепции за работа и да се съобразяваме с новата реалност.

@asahi изби рибата с този майтап. Може и по-лошо видеото да не ти хареса и направо да канселираш сватбата [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: petervassilev   
Дата:   17-12-22 15:28

Най-вероятно промените заради AI ще бъдат много бързи и в неочаквани сфери на живота, независимо от бързината на подобряване на съотношението между A и I.

По-възрастните си спомнят колко бързо например пластмасите замениха традиционните материали преди 30-40 години. Сега пласмасите са навсякъде около и в нас, вкл. строителни материали, мебели, дрехи и обувки, автомобили и лодки, импланти, корпуси на фотоапарати и обективи. Пластмасови са вече и повечето боклуци около нас. Трудно ще намерим истински шлосер или дърводелец, но много лесно ще намерим 3D принтер на пластмаси.

С бързия преход към пластмасите и евтините композити алчните капиталити си спестиха разходи за материали, а AI вече им спестява разходи за труд. И естествено конкуренцията ускорява лавинообразно този процес и за съжаление все по-често виждаме пластмасови изображения като примерите по-горе вместо реални снимки.

А гъвкавото бизнес ориентиране на Asahi с авансовите сватбени снимки за мен е фотографският виц на годината.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   17-12-22 21:01

Aко няма по-добро ще се задоволим с това.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: CDman   
Дата:   19-12-22 08:21

Изкуствения интелект вече замества човека в някои дейности.

ЦЪК


Видео

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   19-12-22 09:39

Положителното е, че може да се изключва.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   19-12-22 12:35

Една (малка) стъпка нагоре от прахосмукачките, които отдавна мнозина търкаляме из къщите си (моята не говори).
Така се почва - с играчки - и как ще свърши... не се знае [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: CDman   
Дата:   19-12-22 13:51

Диалога с "AI-сервитьорката" е покъртителен.

Храната ви е тук. Мяу.[smilie3]

Не ме пипай по ушите. Мяу. [smilie5]

Тук има по-добър пример:
https://www.youtube.com/watch?v=LzBUm31Vn3k



Който удивително напомня на:
https://www.youtube.com/watch?v=yfDlQ-Q12rg



Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: doktora   
Дата:   20-12-22 11:19

От всичкото ,което видях написано и дадени линкове,мога да обобщя:
Фотография не видях почти никъде.Не знам за интелкект,ама е яко изкуствен-резултат.
Факт(FUCK),че се променят нещата,но за мен не е на добре за масовката.Още повече ще се изкривява действителното,а реалното ,истинското,ще бледнее.
Не харесвам тенденцията!
Сещам се за "Разрушителят" със Сталоун и Снайпс.Нещо такова ни чака...

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   20-12-22 13:31

Май много се впрягаме. Никак не е наложително всичко грозно да се стовари на главите ни. Има области, в които тези технологии ще донесат ползи за създателите на синтетични муцуни.
Electronic Arts патентова нов метод за моделиране на лицата и анимациите на героите в игрите, който има за цел да ги направи по-реалистични.
В кино индустрията също ще се зарадват.
В другия жанр около 20% от разходите на Meta Platforms, компанията майка на Facebook, през следващата година ще бъдат свързани с финансиране на подразделението Reality Labs, което разработва решения за добавена и виртуална реалност, включително за метавселената.

Фотографията винаги ще е част от процеса, в който реален образ трябва да се вмъкне във виртуалното.


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: mihalo   
Дата:   23-12-22 03:55

AI предлага виртуална реалност. "Виртуална" е синоним на измислена. С други думи лъжереалност.

От друга страна и тези, склонните да послъжат в името на голямото Изкуство едва ли харесват някой да ги лъже.

[smilie11] Хъм, диалектика ли е туй нящо начи? [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: SEURET   
Дата:   23-12-22 14:10

Очаквам Getty да лицензират всички AI изображения, дори и нереализираните такива :)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: VladHD   
Дата:   24-12-22 20:17

Колкото по-умни стават технологиите, толкова по-малко мислят хората.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: jingov   
Дата:   25-12-22 09:42

Отговор от ЧатГПТ -Интелигентните системи като I I, които са способни да генерират собствени изображения и видео, се използват все повече в различни области на индустрията, включително в маркетинга, науката и изкуството. Те се използват за създаване на нови изображения и видеа, които могат да бъдат използвани в реклами и промоционални материали, както и за изследвания и развитие на нови технологии.

Същевременно, интелигентните системи могат да генерират изображения, които изглеждат реалистично и трудно се различават от реалните снимки. Това може да води до различни дискусии и проблеми относно използването на такива системи и неговото влияние на реалния свят. Обаче, трудно е да се отговори точно на твоят въпрос за това дали...
Има различни способи по които може да се направи връзка между машина и фотоапарат. Един от тях е чрез използването на технологията за безжична свързаност, която позволява на устройствата да се свързват и обменят данни чрез безжични мрежи, като WiFi или Bluetooth. Това може да позволи на машината да контролира фотоапарата и да приема снимки, както и да изпраща снимките към други устройства за по-нататъшно обработване.

Друг начин за направата на връзка между машината и фотоапарата е чрез използването на специализирани програми или софтуер, които позволяват на машината да комуникира с фотоапарата и да превключва различните настройки на устройството. Така се позволява на машината да контролира фотоапа...

Художественото предаване на фотографията е свързано с използването на фотоапарат и обработването на снимките, за да се създаде визуално впечатляващ резултат. Това може да включва използването на различни техники и приеми за създаване на художествени снимки, като избор на подходящи сцени и обекти, използването на различни светлинни условия и обработването на снимките с помощта на различни софтуерни инструменти.

В тази област интелигентните системи могат да играят роля в помощ на художника, като предоставят различни инструменти за обработка на снимките и подобряване на качеството им. Обаче, трудно е да се предскаже до къде ще доведе развитието на такива системи и дали те ще заменят художеств...

Това е отговора на ИИ [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-12-22 10:43

Същото като картинките е т.е. на пръв поглед добре. После виждаш, че е купчина чутовни глупости сглобени от различни парчета текст…. Ще организира прием за направа на фотографски изображения…да да

ПП на английски вероятно няма да е толкова безумна глупост. Българския им е труден на тия системи.



Публикацията е редактирана (25-12-22 10:53)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   25-12-22 11:16

Весела Коледа!

Ситуацията "машина управлява фотоапарат" е решена отдавна. Ние си налагаме очакването, че машината трябва да управлява нашия фотоапарат, но в действителност е по-различно - създава се камера, която освен всичко може да се управлява машинно. Такива са охранителните камери, наблюдателните камери за различни процеси, вкл. извънбордните камери по космическите апарати.

Интелектуалната фотографска задача е да се построи и режисира визуална композиция, да се освети и заснеме по подходящ за идеята начин. Предполагам, че технологично е по-лесно директно да се генерира виртуално изображение, отговарящо на горните изисквания. Тогава вече не говорим за фотография, а за друго изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-12-22 11:56

asahi горе долу всички модерни камери със сменяема оптика могат да се управляват от машина. Tehtering поддръжка имат всички марки от 10-тина години поне. Новите камери имат избор USB или WiFi


Безсмислено е да разсъждаваме на този сглобен текст. Най-вероятно от wikipedia и още 3-4 източника са копирани изречения и налепени в това безумие. Малко по-сложно е от просто копиране на текст, но както виждаш резултата е значително по-лош.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   25-12-22 12:14

Другаде е акцентът. Управлявайки фотоапарата все още не получаваш исканото изображение, защото фотографията не е натискане на копчета и избор на режими.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-12-22 14:50

-



Публикацията е редактирана (25-12-22 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: GenaDP   
Дата:   25-12-22 19:08

Така се почва - с играчки - и как ще свърши... не се знае

"Терминатор" не си ли гледал? Там е обяснено... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   25-12-22 21:30

Първата стъпка към надуваемата жена.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-12-22 03:24

Интересно е, че OpenAI са дават разни инструменти да използваш DALL-E и ChatGPT в твои приложения. Не ми е ясно точно какво значи това, но ще разгледам. Предполагам, че ще искат да монетизират. Ако има как да профилираш алгоритъма им към банков чатбот или такси чатбот. Това с картините също е интересно ако може да прегенерира само някои детайли или да прави корекции като премахване на мрежи или оптични дефекти......

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-12-22 13:37

Пробвах някои неща от това което предлагат

Имат в общи линии 2 неща - да генерират текст на база на друг текст. Да генерират картинки.

За картинките опциите са 3 - картинка от текст, нещо като content aware запълване на маска върху картинка от текст и вариации на картинка. Последното е тотален провал със снимки - може би с куче и коте става нещо, но с хора е ужас. Картинка от текст е горе долу най-добре но явно този DALL-E е мног ама много назад от Midjourney. Функцията за content aware е интересна, но качеството е толкова зле, че е практически безполезно.

С текста на английски се справя добре. Трябва да му обясниш какво искаш. Може да дадеш доста добро описание включващо примери и да поискаш допълнителна идея. Това примерно 5 от 7 пъти вади поносими резултати.

Например имам две сиви котета и го карах да ми мзмисли имена за тях

1. Smokey and Stormy
2. Ash and Silver
3. Shadow and Misty
4. Slate and Steel
5. Charcoal and Dove

Не са лоши.

Карах го измисля име за кон злодей в комикс на DC Universe и пак изкара нещо горе долу смислено - Shadowmare например.

Ето още

Names: Shadowfax, Black Beauty (note: Shadowfax is a character from J.R.R. Tolkien's Lord of the Rings series, and Black Beauty is a novel by Anna Sewell)

Та с текст този алгоритъм GPT3 познат също и през ChatGPT, мисля, че може и да има практическо приложение.

Както показа и колегата риска да избълва огромно количество безумни тъпотии е голям. Ама ако пишеш роман, игра или нещо подобно може да ти генерира имена за героите :-)

Вероятно може и идеи за образа да генерира от по-голяма база спрямо това което ще се сетиш сам. За сега използваеми образи по-скоро не може да генерира.

ПП Винаги ми е било интересно японските автори на игри, как измислят нещата в игрите си. Има страхотно задълбочени детайли. Ползват много европейски мотиви - реални оръжия от различни музеи в Европа, реални детайли от готически замъци. А понякога и неща от Индия, Китай, Япония, Южна Америка.... дали за всяка игра групи японци с фотоапарати обикалят музеи по света или просто разчитат на културата която са си изградили...



Публикацията е редактирана (26-12-22 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-12-22 14:26

Малка заигравка

1. Дадох на GPT да ми даде описания на замък за цар Жаба

2. ДАдох го на midjourney да го нарисува.

Резултатите са много по-добре от другите ми опити

Входни данни:

"Give me 3 descriptions of a fantasy castle belonging to king frog"

Междинно описание:

"Draw a scene depicting the Castle of King Frog, a towering, gothic structure of black stone perched atop a jagged mountain peak. The castle is surrounded by a moat filled with venomous snakes, and the only way to reach it is by crossing a rickety, wooden drawbridge. In the foreground, a group of adventurers approach the castle, their expressions filled with trepidation as they brace themselves for the challenges that lie ahead. In the background, the castle looms over them, its spires and turrets reaching towards the sky, and its walls adorned with intricate carvings and statues of grotesque, frog-like creatures"

Резултати


https://cdn.midjourney.com/f5e5a353-fef6-41c4-8941-025d5b29f0c7/grid_0.png



и с малко помощ


https://cdn.midjourney.com/b2d539c0-26f6-4d1c-a51c-192e7ca863c0/grid_0.png

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-12-22 14:47

А ето и Снежанка пред замъка ѝ :-)

това по горе описаната процедура.


https://cdn.midjourney.com/30c989f4-efaa-4ec0-ad79-a3fb1ade70be/grid_0.png


ПП Явно GPT има Логорея а Midjourney ADHD.... просто казано описанието на сцената "снежанка пред замъка си" започна с 2-3 изречения описващи малка къща в долния ляв край с пушек от комина.... следва описание на снежанка и накрая замъка.....



Публикацията е редактирана (26-12-22 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   26-12-22 17:53

Снежанка да не живее в местния ТЕЦ?

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: GenaDP   
Дата:   26-12-22 18:42

Дека е Снежанка? Само ТЕЦът се види...

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   26-12-22 18:46

Фърля кюмюр у печката! Глей ква зима е навън, Банско не могат да завъртят лифтовете!

п.с.
Тва АИ май е писано преди Зелената сделка!?

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   26-12-22 22:12

"Автор: hotsnail
Дата: 26-12-22 13:37
...
ПП Винаги ми е било интересно японските автори на игри, как измислят нещата в игрите си. Има страхотно задълбочени детайли. Ползват много европейски мотиви - реални оръжия от различни музеи в Европа, реални детайли от готически замъци. А понякога и неща от Индия, Китай, Япония, Южна Америка.... дали за всяка игра групи японци с фотоапарати обикалят музеи по света или просто разчитат на културата която са си изградили..."

Tова е отборна игра. Има художник, специалист по characters. Mоже и да е повече от един. Той изучава епохата, облеклата, оръжията, външния вид на типажите. Едва ли обикаля по европейските музеи, но чете и гледа на специализирани места. В крайна сметка той представя скици за всеки герой в ралични пози и занятия, взети от сценария. На базата на тези скици другите художници изграждат моделите си и ги раздвижват. Отделно се наемат консултанти за някои по-специализирани ситуации - авиация, подводници, бойни изкуства или други спортове. Има доста работа, която драгият зрител не вижда.


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-22 12:15

Тия дни пробвам различните AI. Честно казано тия работещи с текст са много по-добре от тия с картинките. Картинките са си играчка, която може и да има ограничена употреба но като цяло и е рано. Дали 6 месеца или петилетка я делят от практическа употреба не знам.

Обаче това с текста е полезно. Примерно за писане на код довършва писането много бързо и помага с повтарящи се и досадни елементи. Казват, че помага за писането на около 40% от кода. Това със сигурност ще вдигне малко производителността особено при средно ниво програмисти. Ще е супер полезно.

По-опитните хора повече им се налага да четат код и обясняват на другите, какво трябва да се прави т.е. не писането на код е по-малък процент от времето им.

А по-неопитните ще им е трудно да работят с AI. Машината ти помага, да се изразиш. А като не знаеш какво искаш, няма как машината да се сети вместо теб. По-лошо е дори, защото машината може да натвори всякакви невероятни и ненужни глупости. Последното предполагам ще е проблем следващите месеци и години.

Интересното е, че системите на OpenAI са донякъде отворени и могат да се използват за различни приложения. Предполагам следващите месеци и години ще се опитваме да интегрираме различни части от живота си с тия AI алгоритми.

Примерно българските новинарски сайтве биха се подобрили значително ако текста се рафинира от AI. Риска е, да не получим автоматизирана версия на RT, както се получи с модерацията във Фейсбук на български. Сега откровени нацистки призиви за насилие и унищожаване на цели нации, не се модерират въобще. А най-тривиални оплаквания от корупцията в България са награждават с незабавно триене, блокиране на профили, триене на профили и т.н......

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: mihalo   
Дата:   28-12-22 03:03

Не ми е работа, но... продавайте си железарията и стъкларията навреме! [smilie8]

... докато билиотеките с "изкуство" на AI-то още не са пълни! [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-22 12:54

mihalo ловко си уцелил големи проблеми на AI.

AI рекомбинира познания на хора. Нови неща не прави! Какво става когато няма кой, да го пълни?

Другото е, че сегашните модели грешат в един процент от случаите. С масовото навлизане на тия системи грешките на AI ще започнат да се приемат като истина - прогнози за пазара, политически анализи, управление на коли, оръжия, детайли от външния вид на хора....Това е подобно на руската пропаганда, но ще е много по-трудно да забележим грешките.

Последното за което ме подсещаш е зависимостта ни на алгоритми, които не разбираме и не знаем как да поправим. Това може да се окаже фатално за цивилизацията. Има такива писания още от началото на 20-ти век. Тогава не са знаели, че ще му казваме AI...

AI моделите с които фокусират камерите, чатим или правят картинки, песни и филми са само в режим на използване. За разлика от хората, моделите не научават нищо при използването си. Може в рамките на чат да пази контекст и изглежда все едно помни, но това изчезва на следващия чат. Следващите 5-10 години ще се доминират от подобни модели, които ще се обновяват от производителя само. Разбираш риска промяна на входните данни да прецака целия модел. Например промяна в законодателството, технологично развитие в друга сфера и т.н. ще направят съществуващите модели неадекватни. Примерно нашия парламент гласува нов вид на пътните знаци и всички умни коли ..... или си представи рядко природно бедствие, което AI модела на колата не познава...или рядко (макар и лесно лечимо) заболяване което модела в компютъра на доктора ти не познава и неволно те отравя....



Публикацията е редактирана (28-12-22 13:15)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: petervassilev   
Дата:   28-12-22 14:14

mihalo: "... продавайте си железарията и стъкларията навреме! [smilie8]

[smilie24]
Според мен това обобщава отлично темата.
С уточнението, че железария почти не остана, а дори и стъкларията в най-разпространените камери вече е заменена с пластмаса.


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-01-23 15:01

Синтез на музика с AI

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   08-01-23 15:25

Това е не'кво ново изтезание от ЦРУ.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-01-23 15:41

мисля, че го правят агенти на Mossad и Guoanbu в тандем. Финансирани са, разбира се, от Бил Гейтс и се прикриват в някоя от иновативните му тоалетни.



Публикацията е редактирана (08-01-23 15:43)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »