Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 22:10

още му е рано на тоя AI да избута фотографите....


https://media.discordapp.net/attachments/989274756341706822/1051591488007569488/hotsnail_full_body_A

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   12-12-22 01:30

Още остава верен засега легендарният ми афоризъм, произнасян от поне 5 години по конференции и лекции и дори (май) споделян в теми тук:

"Днешният изкуствен интелект е повече изкуствен, отколкото интелект."

Утрешният може и да не е.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-12-22 02:02

Аз се чудя как реално може да се ползва това в сегашния си нефелен вид.

Една идея е хибридни снимки т.е. Правиш част от снимката е обучения модел полуидиот и после с традиционната Адоби баданарка, чук, клещи, тиксо и тел наместваш нещата до що годе приемливи граници за публикуване в социалките с размер не повече от 1200 точки……

През това време пускаш, тема “ще умрем ли?”, която има ясен отговор още от времето преди да измислят данъците………

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: mihalo   
Дата:   12-12-22 02:51

И аз имам мнение по въпроса, но и то е безсмислено. [smilie22]



Само за да не съм голословен и най-вече за протокола [smilie5]:

1. Интелектът на хората ли определя природните процеси, или... (обратното)?
2. Измислили сме как, наистина ефективно, да можем да се самоунищожим... ама никой не казва защо, и от какъв зор ни е това!? Страхотна логика [smilie25]
3. ...и т.н.

"Секторното" мислене може ли, или пък не може да роди "чудовища"?


Конкретно за "AI"... щем - не щем вече е в "арсенала". Проф. Неделчо Милев завършваше лекциите си с връщане към началното изречение. [smilie24]


Редакция: От цялата работа ми излиза, че - каквото intelligence-то, такова му и AI-то [smilie6] Туй то.



Публикацията е редактирана (12-12-22 03:12)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   12-12-22 03:19

Абе (само)обучаемите алгоритми макар и бавно, стъпка по стъпка (миша стъпка по миша стъпка), все пак напредват. Не съм сигурен споделях ли вече тоя

доста успешен Deep Fake

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   12-12-22 08:42

Неотдавна един познат програмист ми каза един лаф.
Вика: нас изкуствения интелект не ни плаши; ние с лекота ще го бием с естествена тъпотия!

Майтапа настрана, но аз лично сякаш виждам повече проблеми от задълбаването в разработката на подобни
инструменти за манипулация. Сякаш умишлено се търсят начини за подсилване ефекта на 'фалшивите новини'...
до такава степен, че в един момент да не можеш да различиш истинското от изкуственото. Може би за по-лесен
контрол на населението? То така и войни могат да се предизвикат. [smilie3]
Излиза дядя Путя /или фат бой/ и нареждат масова мобилизация.........


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-12-22 08:54

Пак няма да е нищо ново. Путин има поне няколко двойника. Да не мислиш, че лично ходи на моста в Крим? Дори да е умрял може да не разберем с години. Може КГБ да ги хване срам, когато трябва да навърши 95 години.....всъщност въобще не знаем дали Путин управлява Русия. Ама това няма общо с компютри и алгоритми.

Правенето на фалшиви снимки и видеа ще е по-евтино. Ама това си е тенденция от поне 20 години с навлизането на цифровите снимки. Ще е още по-важно да видиш коя медия четеш и да прочетеш статията. То и сега фалшивите новини и медии са много. Иска се да гледаш какво четеш, кой ти го предоставя, какви са мотивите на собственика на медията по темата на новината, имат ли реални достоверни източници и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: asahi   
Дата:   12-12-22 10:27

С държавното управление нещата са по-канализирани. Излиза дядя Путя или Кимчето и издава указ (закон) за съответното действие. Въз основа на него зъбните колелца по държавната трансмисия се завъртат и го изпълняват. От което следва, че рекъл-казал не работи. И понеже не работи мобилизацията не е приключила, тъй като няма указ. И колелцата си се въртят, каквото и да разправя дядя ви.

В контекста на темата фалшивите снимки и видеа вършат работа в пропагандата, в частност рекламата, но не и в реалното държавно или фирмено управление.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: lamerko   
Дата:   12-12-22 10:33

На първо време няма AI и сме твърде далеч от създаването му. Това, което го водят за AI в момента е просто огромен набор от инструкции и невероятна система от "ако-тогава", подплътени с предефенирани модели.
Интересно какво обаче би се случило, ако при моделите попаднат фрагменти от авторски творби и се заведат дела за нелегално използване, въпреки че идва от "AI" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: Julius   
Дата:   12-12-22 10:55

Абе не разчитай толко' много, че всичко в държавата/фирмата е под контрол. [smilie3] Те и на дядя Путя мое да му
прожектират едно филмче, дето бай Дън уж казал еди-какво си и той да разпише нужния указ и прочее.... [smile]

Реши ли някой да злоупотреби с нещо такова - нищо не може го спря. А колкото по-усъвършенстван един инструмент - ясно, че манипулацията става по-лесно. Ясно е, че прогресът не може /и не бива да бъде спиран/ въпросът е дали сме дорасли да боравим с някои от нещата, които сами създаваме?!?
То и Опенхаймер е имал чисти намерения /може би?/, ама.....

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: petervassilev   
Дата:   12-12-22 12:05

Дали тези фото/видео манипулации няма да са за сметка и на необходимостта от пластични операции и използването на всякакви мазила, гелове и др. козметики?

Доколкото хората контактуват все повече виртуално, а не на живо, очаквам и такъв ефект. И по-малко туризъм, допринасящ за климатичните промени [smile] . Слагаш се пред Айфеловата кула или до застрелян лъв в Африка и няма нужда да пътуваш.


Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-12-22 13:11

ами за съжаление тия неща имат обратен ефект.

Много хора, ще искат да са идеални като компютърни картинки. Защото това което виждат в огледалото, няма да им харесва. Не става дума да се харесват на други хора а на себе си. Това ще е по-трудно от това да си Ким Кардашиян. Ще има драми както и сега, но май ще е по-зле.

Психологическите ефекти на тия неща не се обмислят добре. Децата ще продължат да подражават на образите от екраните и книжките. Няма как.....просто такива сме хората, така се учим, гледаме от модели на подражание....

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: CDman   
Дата:   12-12-22 13:34

Демек ще стане нещо такова:

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aVOArMy_460s.jpg

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: linken   
Дата:   12-12-22 19:24

https://ibb.co/Nm2zzsb


Абе който разбира може да получи и яки резултати. Вижте примерно Emin-чо какви ги вади. :)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   12-12-22 20:05

Аз също правя много читави неща с MJ - невероятни резултати може да се постигат.


https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_fashion_b78a367b-50a4-45bc-aad3-088a7611c9ae.



https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_dolce__gabanna_photoshoot_outdoor_supermodel_



https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_adverticement_photo_of_parfume_bright_ligts_f



https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_fashion_stylish_women_haircut_2a821ae5-5c5a-4



https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_women_hair_by_jordanna_cobella_with_light_pay




https://rusaliniliev.com/images/blog/202/212/12/hazini_glass_of_beer_guiness_studio_photography_hard


Хайде да не спамя тук повече с картинки. Фейсбука ми е пълен с генерирани неща. Повече правя някакви фантастични сцени. Реално за мен е приложим за комерсиални цели и то с лекота.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   12-12-22 20:56

Това, че няма AI е пълна заблуда. Не само, че го има ами успешно минава теста на Тюринг. Пише статии по-добре от хората, програмира много добре, прави нови невиждани сплави за метали скоро ще прави лекарства и т.н. В Китай и Япония вече дори провежда интервюта за работа и отсвирва кандидати наред. Голяма Японска застрахователна компания закри голяма част от офисите си и замени служителите с ML алгоритми. Това да се приравняват машините алгоритми до купчина ифове е малко несериозно. Нещата са доста по-сложни базирани на сериозни математически формули, вектори, графове, матрци от вектори и т.н. Supervised & Unsupervised алгоритмите са доста развити.
От моята гледна точка в момента MJ, DALLI-E и Stable Diffusion са толкова добри, че обезсмислят по-нататъшното ми занимание с фотография за комерсиални цели. 90% от продуктовата фотография може да се направи с 3d без да се мъча в студио а и с доста по-добър резултат. Комбинирано с някакви генерации от MJ могат да се правят хубави композити. Клиента в крайна сметка не го интересува как е постигнат резултата. Голяма част от клиентите търсят уникалност, много по-лесно постижима с новите играчки. Да не говорим за разработването на нови концепции, бързото прототипиране на идеи и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: CDman   
Дата:   13-12-22 08:52

А такива резултати може ли да се постигнат с ЕйАй [smilie5]

ЦЪК[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: I7   
Дата:   13-12-22 14:47

Изкуственият интелект яде софтуера както някога софтуера ядеше работата на обикновенните хорица. За щастие или съжаление става все по - добър буквално с всеки изминал ден. Съмнявам се, че ще унищожи напълно комерсиалната и рекламна фотография но най - вероятно ще я докара до положението на грамофонните плочи.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-12-22 19:09

Няма как да я докара до грамофонни плочи.

Да ще изяде хляба в ниския сегмент. Подобно на сток фотографията. За това дето ни показват тука - сток сайт се справя по-добре. С ML ще намалее още малко жанра.

Има няколко неща де. За разлика от сток сайт с midjourney вероятно ще влезеш в съда за много пари. Правата са ги уредили на ниво "снимка интернет", което гарантирано ще докара адвокатите......и въобще няма да има общо с това художник прерисувал снимка. Тука ще става дума за фирма рекламираща бира, коли, хазарт срещу фирма продаваща изображения.... големи адвокати ще са и е сигурно, че малки играчи като дизайнери и такива ще платят обезщетения, за да не влизат в съд. Ако адвокатските такси са по-високи от годишния Ви доход е малко трудно да водите дело.....


ПП Прочие повечето ми познати фотографи се радват много ако художник нарисува тяхна снимка.... странна ми е позицията на Сингапурката. Да почти съм сигурен, че няма как да се спечели подобно дело. Както архитекта на Айфеловата кула не може да съди списанията публикували снимка на айфеловата кула.



Публикацията е редактирана (13-12-22 19:13)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   13-12-22 19:43

@I7 оня ден имах проблем с напасването на данни за едни модели модели за ML и понеже не ми се занимаваше особенно реших да се пробвам OpenAI да ми ги напише. Написа ги за някакви минути и ми спести сума писане и умуване...

@hotsnail те за това MidJournej следващата версия я тренират само с генерирани от него изображения. По този начин всякакви претенции за права отпадат. Измислили са го много добре - в комюнитито има гласуване и докато гласуваш за кадри направо събират информация за трейнването на модела (supervised).

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-12-22 21:55

интересни хрумки, но няма да спестят пари от делата а напротив.


Нали в 90% от промптовете споменаваш хора - "В стила на пешо хамалина, с цветове от аманда клюкарката...." само за това как им работи модела, ще ги спукат от обезщетения. Нали разбираш, че целия им supervised model е всъщност машина за кражби, която ще падне в съда....то по-лошото е че на края тарикатите ще плащат веднъж на хората осъдили midjourney и веднъж на клиентите, които са измамили.....

ПП MJ е направо радост за адвокатите. Сваляш промптовете, броиш колко пъти са споменали клиентата ти, умножаваш по цената на най-скъпата му творба и завеждаш дело с 99% шанс да мине.....представи си Ани Лейбовиц как може да захлеби милиард или два.....а адвоката скромните 600 милиона например. Дали ще има дълго време MJ? A промптовете седят на сърверите на дискорд и поне в една част са публични... кеф....после си представи как адвокатите на mj дирят употреба на генерираните кадри и завеждат регресивни искове и как накрая при теб идва адвокат на VW и ти казва дай 2 милиона по споразумение или ще те съдим за 124 милиона Евро.....докато се чудиш обаче ти звъни адвоката на MJ и казва "абе вие на 14-ти Декември 2022 сте генерирали тука едни картнинки ама не сте дочели малкия шрифт и сте продали кадрите без да....."


ПП вариант е да изтрият всичко до нула и да започнат пак. Ама ако не вкарат никакво изкуство с ограничени права какво точно ще можеш да генерираш въобще? Горните мацки и бири със сигурност няма да можеш.....



ако не вярваш виж какво стана с новинарски емисии в Австралия. Осъдиха за норматив Google да плаща.....

https://www.businessinsider.com/australia-media-bargaining-code-forces-tech-to-pay-news-2022-2


За това ти писах още преди, че ще стане нещо като Спотифай в най-добрия случай. Midjourney ще могат да ползват творчеството ти в модела си ако имат уредени авторски права и ти плащат всеки път когато генерират картинка в която участва твоя труд.....



Публикацията е редактирана (13-12-22 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hazini   
Дата:   13-12-22 23:10

Да съгласен съм, че ще има заигравка с правата. Темата е доста сложна всъщност. Като цяло сега се опитват да защитят тезата, че не може да има лицензиране на стил, и че лиценз може да има само върху творба. В Фейсбук има доста интересни дискусии. Ще видим как ще се развият нещата, определено ще е интересно. Не е задължително да се цитира стил при MJ както и да се споменава нечий клиент. Така в много случаи нещата пак са използваеми без да може да има претенции.

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-22 09:17

Иначе се сещам за добро приложение на ML.

Може да списва българските новинарски сайтове. Така или иначе са безсмислени, пълни с копиран текст и неверни измишльотини. Ако има един алгоритъм като GPT, който гледа ТАСС 55%, 12% DW, 5% БТА, 30% сайтовете на телевизиите и 8% Google за новини и ги пресинтезира на подобие на български ще избие рибата. Пускаш го на едно компютърче и има готов новинарски сайт.



Публикацията е редактирана (14-12-22 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   14-12-22 13:45

^ Такива има и работят на много места, които четем без да подозираме кой ги списва. Има и онлайн "телевизии" които курират видео-новини (с- или без споменаване на оригинала) - и даже със синтезиран глас на 'водещ', който чете синтезираните новини. На места все по-убедително.



Публикацията е редактирана (14-12-22 14:00)

Отговори на това съобщение
 Re:  Колеги как мислите AI постави ли край на комерсиалната и рекламна фотография?
Автор: nyamago   
Дата:   14-12-22 14:15

Което ме подсети, че дори и аз 'издавам' няколко такива публикации. Един пример с платформата Paper.li - "Научил съм" системата какво съдържание смятам за подходящо, тя броди по информационния безкрай, подбира и редовно вкарва в 'новия брой' на изданието. Там вървят три заглавия по теми, в които съм работил, без дори да ги следя и да знам какви глупости пишат [smilie6]

Друго нещо са 'ръчно' курираните публикации с човешка преценка, където чета статии и материали и решавам какво да влезе или не - като на платформата Scoop.it или фото-изданието на платформата Flipboard , с което вече съм спамил тук... Но това си е (несъвършен) човешки труд, а говорехме за Изкуствен Интелект. Доста изкуствен и не особено интелигентен (просто купчина условни 'ифове'), но отдавна си работи без наша намеса.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »