Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   06-10-22 11:10

chukov написа:

> Ами темата носи заглавие "4
> причини, поради които да изберете
> твърди обективи пред варио"???

Така е! [smilie24]
[beer]

> + 2кг на крак - снегоходка + зимна обувка.

> Ей тук седя и мисля - ами що не взех
> тялото с три твърди? Ама щото съм
> седнал и вече съм стигнал, затова
> мисля за глупости :-)))))

>
> http://penchochukov.com/chukov3.jpg


оф-топик:
Ти с ТСЛ ли си?
Американските Тюбс са с алуминиева шина и по-голяма глава /за пудра/, но въпреки всичко са доста леки.
Препоръчвам ги горещо!
Още повече, че ходилото не е фиксирано само по направлението напред-назад, а може да се движи
и наляво-надясно и така глезенът не поема цялото натоварване при изкачване по наклонен терен. ;)


https://i.ibb.co/NZYR8sH/Tubbs.jpg




Публикацията е редактирана (06-10-22 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   06-10-22 11:52

Не, моите са MSR
предимството им е, че отдолу имат триони, които много помагат при странично слизане. На фирнован сняг все едно си с котки

само че моите са една идея по-стар модел. Няма съществена разлика


https://www.msrgear.com/dw/image/v2/BDJM_PRD/on/demandware.static/-/Sites-msr-master-catalog/default



Публикацията е редактирана (06-10-22 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hansto   
Дата:   06-10-22 13:19

Само знам че на жените фотографи им харесва хем да се уголемява (зум), хем да е твърд ;) Няма угодия

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   06-10-22 19:52

За всички начинаещи фотографи, които ще прочетат темата и ще си разсъждават върху нея бих обобщил накратко така: ако ще купувате обективи и не искате да ги сменяте с други след време, съветвам ви независимо от класа (ценови клас) да си взимате фиксирани (твърди)обективи. Няма да съжалявате [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   06-10-22 20:02

Освен гореизказаното в твърдия обектив има по-малко движещи се части и лентови кабели. В следствие на това са по-здрави и безпроблемни.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: kvakioh   
Дата:   06-10-22 20:45

Има огромни разлики не само в механиката, но и оптиката между зуум обективите. Примерно Сигма 20-40, 24-35 и подобни, също светли с бленда 2 зуумове са си отлично решение в доста от случаите.
Предимствата на макро обективите също не са за пренебрегване от твърдите-50, 70, 105 и т.н са 3-4 в 1 понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: iasen2   
Дата:   07-10-22 09:55

Мога да добавя за твърдите обективи - те ви учат на дисциплина

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   07-10-22 10:40

И това е вярно [smilie24] . Ако не можеш да организираш композицията с твърд обектив едва ли ще я организираш с варио.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: sauron69   
Дата:   09-10-22 20:46

Мдаам. А като снимаш животни/птици/спорт композицията много добре се организира с твърд обектив. Няколко крачки назад, напред, докато обектът те чака да се нагласиш. При някои пейзажни снимки е същото- е вярно, обекта ще те чака, ама дали имаш възможноста да изминеш растоянието назад/напред (което в случая често не е просто няколко крачки). Може да направите тема - кое е по х,бава- ябълките или крушите/ праскови или кайсии , също.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   09-10-22 21:10

Само оплаквания... добрият сватбен фотограф винаги ще направи панорама от 3 вертикални кадъра на булката, младоженеца и щастливата тъща с 35-цата, ако ресторантът се окаже малко по-тесничък. [smilie3]


Гостите ще задържат за момент хорото във въздуха.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   09-10-22 21:11

тоя форум става супер весел

Забранихме широките обективи и високите фотографи в съседната тема. Щото не ставали хубави кадрите от висок фотограф с широк обектив по време на сватба. А тук забраняваме и твърдите обективи, щото не може да се снима с тях почти нищо освен макро разбираш ли....

Не можело да се снимат животни. А гледам в диви животни предимно кадри с твърди обективи или хората ги гласят зумовете си все на 300, 400, 500 и 600, 800мм.... сауроне .... бива ли тъй? То нали малко ок ама ....

За пейзажи, не знам, пак нещо ми се види, че реалността не отговаря на бисерите.

Спорт се снима също често с твърди обективи, щото ф/2 и ф/1.8 обективи трудно ще намериш зумове, за да снимаш в зала.....400 и 600мм скъпите обективи са за спорт предимно

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: doubleG   
Дата:   09-10-22 21:36

На пазара е пълно с твърди обективи и със зумове.Защо?...ами защото се търсят. Защо?...ами защото задоволяват различни потребности.Само твърди или само зумове - и в двата случая изглежда много сектантско.Фотографията е работа, хоби, а от определено ниво нагоре и изкуство.Тези три неща въобще не се връзватс подобни догми.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: avo   
Дата:   09-10-22 22:39

Конкретно при дългите обективи, 500/600мм, твърдите работят значително по-добре с телеконвертори, но това касае само снимащите птици или животни. Зум 150-600 с телеконвертор си е един компромис, с твърд обектив, особено с някои, пак е компромис, но често разумен. Иначе за теглото, аз понеже снимам с Никон, PF обективите са с твърде разумно тегло, 500 PF f5.6, с който главно снимам, е под 1460 гр , а новият 800 PF за Z mount е 2 кила и малко. Taka `че много зависи тая работа...

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: CDman   
Дата:   10-10-22 08:41

На пазара е пълно с твърди обективи и със зумове.Защо?.

Щот не им пука к'во пишат профитата у ФФ [smilie18] [smilie18]

А иначе, аз продължавам да съм фен на мусаката. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   10-10-22 10:08

Мда, няма да е зле.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: VladHD   
Дата:   10-10-22 11:14

Аз пък, на бъзик, реших да премеря 3те ми твърдака, с които се мъкна насам-натам.
Към 800 грама - 28 F2.8, 35 F2.8, 50 F1.8.
И аз обичам мусака, ама растителна :D написа:

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: plynii   
Дата:   10-10-22 21:13

Основното предимство на вариообективите е удобството. Ако сте сватбен фотограф, е много по-лесно да увеличите от широкоъгълно до телефото фокусно разстояние, отколкото да сменяте обективи. И ако сте пейзажен фотограф, е по-лесно да кадрирате прецизно сцената с широкоъгълно увеличение, отколкото да сменяте обективи.
Вариообективите също намаляват общия размер и тегло на вашия комплект от обективи.
От друга страна, твърдите обективи обикновенно предлагат по-добро качество на изображението и по-широки максимални диафрагми (често са и на по-ниски цени). Те често са далеч по-остри и имат по-малко оптични проблеми (като винетиране и хроматична аберация ). Обектив 18-55 mm често има максимална бленда f/5.6 (при 50 mm), докато 50 mm ще има максимална бленда f/1.4 или f/1.8.
Всичко зависи от това какво за вас има значение - да държте на удобството и да сте сигурни, че вашият комплект е лек и преносим или ви интересува замъгляването на фона, производителността при слаба светлина и по-добрата оптика.
Отделно, че най-добрите варио обективи са по-добри от най-лошите твърди обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: iasen2   
Дата:   11-10-22 08:19

Има колеги, които снимат сватби само с твърди обективи и не се оплакват.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: CDman   
Дата:   11-10-22 09:01

С'а ако някой баш-нет-майстор [smilie5] сложи линкове към всички теми в които се твърди, че "техниката няма значение", ше стане мно'о интересно. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Kalimas   
Дата:   11-10-22 11:23

Може отдавна да не съм писал и да не си изкарвам парите с това, ама тая тема винаги ми е звучала като "Причини да изберете кози крак + брадва, срещу тесла." Преди години снимах с 28-135 и 18-55, после разбрах, че 135 ми е къс, а под 24мм и между 29-65 мм нямам почти никакви снимки и взех твърдия 24/2.8 + 55-250, които са ми супер на кропа. Сега пак искам и нещо по-широко и мисля и за някой над 300мм. Та всичко зависи, от стила на снимане до нуждите. Най-добре е да имаш от всичко и да комбинираш, ама пусти бюджет [smilie3].

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   11-10-22 11:54

На един бюджета му стяга, на друг му тежи, трети не иска да ходи напред-назад. Всеки си е с изискванията.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: ninikolov   
Дата:   11-10-22 13:57

4 причини, поради които да изберете(станете) най-доброто възможно ЗАУ:
1) Пестите пари
2) Пестите нерви
3) Пестите време
4) Не се налага да се морите да избирате между твърди и варио, Никон и Канон, DSLR и безогледалка. Защото вече знаете, или много лесно може да разберете, кое е най-добро за вас и за конкретната задача.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: abnorm   
Дата:   11-10-22 17:09


Да живее "DingYongHuy DX 10-1000/f1.0 ", 200g L=120mm
Ще го предлагат за Canon, Nikon, Sony и Fuji...
Цената също ще е атрактивна - 500лв...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   12-10-22 12:52

С доживотна гаранция, of course.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Ratsev   
Дата:   18-10-22 17:20

Аз пък си мисля, че е до това, какво ще снимаш и къде отиваш, скоро бях на планина и носех 3 твърди обектива, но честно казано ми се прииска варио 28-80 от практична гледна точка. Не е удобно да се сменят обективи в движение, още повече лесно се пълни техниката с прах. Реално супер широкоъгълният го ползвах много малко, петдесятката не излезе от чантата, 90% от времето бях с 30мм на 1.4, това на кроп тяло. Станаха снимки, но много често посягах за телефона, понеже 30та или не беше достатъчно широка, или не ми се сменяше отново обектив (особено когато валеше и духаше вятър). Та общо взето horses for courses. [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »