Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   05-10-22 16:05

Този спор е напълно безсмислен извън контекста на конкретнота употреба на обективите.

При всички случаи е различно и според мен никой не оспорва това.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   05-10-22 16:09

Сватба
Ако имам две тела бих предпочел два твърди на двете тела
С едно тяло е постоянна смяна на обектива.
При ситуация първи сватбен танц е почти неприложима постоянната смяна

Пейзаж
ако е свързан с ходене (това е нормално) никой не би помъкнал ен на брой твърди
В 90% от случаите
Пейзаж в Родопите - 70-200
Пейзаж в Пирин - широко варио
Пейзаж през зимата - колкото по-лек комплекта, толкова по-полезен за мъкнещия

Интериор
твърди обективи

Изобщо - всяка ситуация си има рационално решение и в тоя спор няма еднозначен отговор. Няма смисъл от предимства и недостатъци. Предимствата в един случай може да са недостатъци в друг.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: asahi   
Дата:   05-10-22 16:09

Винаги ще се намери някой нещо да оспорва.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 16:40

Чуков, ние не спорим кое е за предпочитане - варио или твърд. [smile]

Аз тръгнах от там, че некоректно сравняват теглото само на 1 твърд срещу теглото на 1 варио!

Едно варио = сбор от много твърди обективи. В едно варио от типа на 12-24 реално "имаш" 12 твърди обективи (със стъпка на нарастване от 1мм - 12мм, 13мм и т.н.).

И като им казах вече да съпоставят теглото на тези 12 обектива спрямо теглото на единственото варио - и се почнаха локумите, "ама то не се тръгвало с целия арсенал" и прочее... [smilie3]

Затова още в началото казах, че не ми се влиза в безмислени спорове, ама нá - и аз си запълвам времето м/у срещите с глупости.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 16:45

Julius, професионално или хоби практикуваш фотография? От любопитство питам.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 16:52

Не мисля, че има пряка връзка с темата, но щом държиш - отговорът е "и двете".

Изпълявал съм поръчки /в миналото/, но отдавна ми е само хоби.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: kvakioh   
Дата:   05-10-22 16:53

Смешна е тази работа с теглото...Все има оплаквачи, че им тежко. Пък то е да се носи техниката, не да стои на едно място.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: demiman   
Дата:   05-10-22 17:45

Какво цели автора на темата с въпроса "професионално или хоби практикуваш фотография?" Аз питам не от любопитство ...

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 17:57

demiman, питам от любопитство в темата, за да разбера по-добре на каква основа стъпва и съответния коментар (който иска да сподели повече инфо, разбира се). Темата е за да се чуят мнения за/против ползването на само единия вид обективи. Ползвал съм и двата вида и имам ясно мнение по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: demiman   
Дата:   05-10-22 18:05

Добре, значи да питам така:
Кой според теб ползва повече твърди обективи и кой повече варио?

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 19:37

demiman, от къде мога да знам друже [smile]
Темата е с цел полезна дискусия за всички начинаещи фотографи, които имат колебания какво да изберат като основни предмети в началото. Аз давам полезен съвет от своя си ъгъл и ми е интересно и напредналите също какво имат да кажат по темата. Това е, няма скрити моменти.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: GenaDP   
Дата:   05-10-22 19:48

Поколенията се израждат - вместо нещо да се напише кратко и ясно, сега се снима видео... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: tycoon   
Дата:   05-10-22 19:50

Твърдите обективи са много хубаво нещо, но моментите ги хващам повече с вариото.
И този Зенитар 85/1.5 тежащ повече от 70-200/2.8
е предизвикателство;)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: geobg   
Дата:   05-10-22 20:36

Към автора и колегите относно използването на варио и твърди обективи. Стана ясно за предимствата на твърдите, но какво мислите по тези въпроси:
1. Постоянна смяна на 3-4 твърди обективи – имам предвид фактори като влажност, вятър и прах, байонета, замърсяване на сензора и др. За теглото стана ясно….
2. За да уловите момента кои са за предпочитане, отчитайки това че ако изключим някои заучени фото сцени например с младоженците или модела (те позволяват фотографа максимално да се настрои към сцената и обекта, помагат, стоят, изчакват, не бягат и т.н.) – нека кажем че това са около 20% от снимките, при всички останали има динамика която няма как да се повтори и трябва бързо да се отреагира в даден диапазон – обикновено варио обектив с до 4х зуум се справя много добре в повечето ситуации, а такъв 7-8 зуум се справя отлично.
3. Боке и твърд светлосилен – когато умишлено избягваме бокето – например при снимане на хора в дълбочина, дори при наличие на такъв с бленда 1.4 пак отиваме на стойности от 4 до 10 с цел избягване на бокето – и тогава защо просто не изберем вариото?
Та въпроса ми е отчитайки динамиката на снимане и броят снимки, на кои трябва да се спрем?



Публикацията е редактирана (05-10-22 20:38)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 21:09

geobg, да ето за това говоря - готини отговори и развитие в дискусия.
Аз снимам основно сватбена и корпоративна фотография и чат-пат семейни празници :))) Моята система е 3 твърди обектива + 2 светкавици on-board, + 2 тела. И това е винаги с изключение на по-големите тържества където взимам и още техника...
Последните 2 години снимам в 95% от случаите 24 1.4 + 85 1.4. Защо? Защото искам точност на фокуса, готина кристално ясна картинка при късо, средено, далечно отстояние от обекта, широка бленда заради църквите и по-тъмни места (+супер боке ефект: булките обожават такива снимки [smilie3]), лека техника, малко количество брак. На големите сватби правя между 4k - 8k снимки на ден, движа се много (твърдите обективи изискват движение), хващам всичко необходимо винаги. Много са бързи и светлосилни фиксираните обективи и ми дават широк спектър от възможности. 1.4 ~ 4.0 в 95% от времето. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 21:10

Geobg 35mm е моя отговор. Мога само с него да снимам всичко. По-удобно е от зум. Няма нужда да го сменям. Мога и само с 24мм да мина. Сега се уча само с 50мм

Не снимам професионално. За хващане на момента зависи какво снимаш. Примерно като снимах мечоци в Белица с телефона шляпах с 240мм, за да ловя момент. За събития вероятно с два обектива като 28мм и 85мм може да снимаш всичко с две камери. По-удобно ще ти е от зум, защото ще е по-леко, ше имаш светлосила. Ще имаш заигравки с дефокус…….

Чисто от фотографско умение зума повече пречи. Вкарва шум в системата. Вместо да мислиш, как да стане кадър, въртиш зума. Дори за екскурзии вземи си по-добре 3-4 твърди обектива и мисли как да ги ползваш. Пробвал съм най-различни комбинации. Просто това работи за мен по-добре. Ако нещо е далеко 28-75мм което мие удобния универсален зум е къс и трябва да вадя 70-180. Ако вляза в църква или нещо и искам ултра широко трябва да вадя фиш или 14, 15мм обектив. Дали ще е 12мм или 16мм в общи линии все тая. Реално не ти трябва зум.

Когато снимам портрет със 70-180 обикновено кова на 180 и реално другите мм не ги ползвам. За това предпочитам 135мм твърд. Не е че нямам хубави снимки със зум ама не съм намерил полза.

Ето ти зум 70-180


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-10/1664993804_maya.jpg



Ето и 17-28


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-07/1657011535_4kdsc06758_1.jpg



(виж ги ако искаш в профила ми)

Отделно е, че зумовете са с по-сложна оптика и някъде леко отстъпват на качествени твърди. Примерно моя 70-180 има по-малко контраст от 135/1.8. Пък аз се кефя на това от камерата снимката да е супер яка.

Ето ти от твърда пушка с антична камера. Как да снимаш със зум като на ф/1.8 има скорост едва 1/30 пък със ф/2.8 ще падне на 1/10.....


https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-11/1384040159_DSC_1726-2i2ff.jpg




ПП Смяната е лесна но деликатна работа независимо от обектива. Аз търся равна повърхност. Слагам камерата с обектива надолу, до нея новия обектив. Разхлабвам камерата и капачката. Разменям камерата с капачката бързо. Затягам и прибирам ..... знам не става са събития. Там се сменя в чантата, но пък се налага по-често да се чисти камера и обективи.....



Публикацията е редактирана (05-10-22 21:25)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 21:14

geobg, а третия фиксиран е 35 1.4

За смяната на обективи - гледам на закрито място, без хора около мен да правя смяна.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 22:22

ето някои статии защо 2-3 твърди обектива са по-добре от торба със зумове

1. Твърдите обективи правят по-добри снимки, Кен Рокуел, 2017

2. Как да заснемем филм с един твърд обектив, Сигма, FStoppers, Юли 2020

3. Как снимах 2 години с един обектив - 5 основни техники, Тим Чуон, 2020

4. #FUJILOVE или защо избрахме Фуджи

5. Ако трябваше да избера един обектив, това ще е единствения, Моника Галван, 2020

6. Many Iconic Directors Have Shot Their Feature Films With Just A Single Prime Lens – Here’s Why., Noam Kroll

7. Why I Switched to only Shooting with Prime Lenses

това, че много режисьори снимат филмите си само с една фокусна дължина и мен много ме учуди. Учудва ме и често ползваната дължината до някъде 40мм (всъщност 60мм на фул фрейм фото камера). Говорим за едни от най-известните филми все пак... интересно


Аз си мисля, че всеки трябва сам да пробва различни неща и да види кое в крайна сметка най-добре върши работа.



Публикацията е редактирана (05-10-22 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 23:09

Ето и други гледни точки

1. When You Love Prime Lenses, but Choose Zooms - малко е от типа - "ех бяло бяло вино, защо не си червено"

2. Why Prime Lenses Are Sometimes Overrated, Alex Cooke, 2021 - това е добро. Обяснява и други фактори освен зум или твърд.

3. I Was a Prime Lens Snob Until Discovering This Surprisingly Good Alternative - предвид качеството на снимките и езика на статията не е особено убедителна.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Mogila   
Дата:   05-10-22 23:18

Аз снимам също сватби от време на време. Една та камера ми е с 50 1.4, с който мога да заснема всичко. Не изпускам момент.
На другата камера сменям останалите обективи- най често 35 и 85мм и от време на време 20мм и 135мм.

На зуумовете мястото им е в шкафа.

Понеже тук говорят за ходене по планини- там си нося малкото панасониче с един зуум и един дребен твърдак, но и това е крайно ненужно, защото телефонът ми прави страхотни туристически снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 23:20

От едно некоректно изказване обърнахте темата на 'твърди vs. зумове'! Лошо няма, ако форумът е зажаднял за словесни битки? [smilie3] Но изказването си остава некоректно - няма как да се сравнява теглото на произволно избран твърд обектив с някое варио, което покрива същата + десетки други дължини. И друго - няма как от ограничения сватбен опит да се вадят заключения и да се генерализира и за останалите жанрове (и по-горе го казаха).

И аз в по-голямата част от времето съм залагал на твърди обективи - особено пък филмовите години думата 'варио' за мен си беше табу (без значение дали говорим за механични СЛР-и или автофокусни системи). За разни събития 4 обектива ми бяха предостатъчни - 24, 35, 50 и 85мм, а драми от типа 'прах по матрицата' естествено тогава нямаше! Но канонския 85/1.2 си е кютюк откъдето и да го погледнеш - и без значение дали FD-то, или Еос-а. От филмите 160-асовия Кодак Портра си беше перфектен - оптимизиран към тоновете на човешката кожа. На филм по-евтините вариа определено си личаха, но с цифровизацията мисля, че 90% от хората не са способни да различат кадри направени от твърд обектив спрямо варио, така че и един качествен 24-70/2.8 може да е предостатъчен.

p.s.
Сватбения фотограф си е жив картечар, пейзажния - по-скоро снайперист. Да снимаш 5-6 хиляди пейзажа на ден, 'еле пък от ръка - това не виждам как ще стане, меко казано е несериозно. Пейзаж /поне според моите виждания/ се снима предимно от статив и драмите с теглото там са по-скоро колко може раницата да побере /от какво трябва да се лишиш, ако решиш да вземеш 1 обектив повече/, респ. колко може да мъкнеш на гръб, щото може да има и палатки, че и ски през зимата, а не толкова че ръката ти щяла да омалее и поддаде. Хората неслучайно са измислили трипода. А за дългите експонации да не отваряме дума - залези, сини часове, астро- и прочее...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Yog   
Дата:   06-10-22 09:38

4 причини, поради които да изберете пикап 4х4
- по-добра проходимост
- седите по-високо над пътя и имате добра видимост
- седалката е на нивото на задника и влизането и излизането е лесно, дори да сте дърт и схванат
- има каросерия и лесно се товарят както чували с картофи, така и застрелян глиган или матрака от спалнята...

А отдолу човек, който си кара из града и чат-пат по магистралата пише: "Тоя какви глупости ми говори? За какво ми е тоя дървен пикап?"[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   06-10-22 10:11

GenaDP написа:

> Поколенията се израждат - вместо
> нещо да се напише кратко и ясно,
> сега се снима видео... [smilie18]
>

Сега вече не се казва "да скова кочина". Сега се казва "да реализирам" кочина.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: chukov   
Дата:   06-10-22 10:21

Julius написа:

> Чуков, ние не спорим кое е за
> предпочитане - варио или твърд.
> [smile]

Ами темата носи заглавие "4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио"???

Затова казвам, че каквито и доводи да се изтъкнат изборът се прави според конкретния случай.

Аз имам и среден формат, но никой не може да ме накара да го помъкна в Пирин зимата, където ходя с едно Sony RX10 IV - 24-600 mm варио.
Ами ако изключа звездно небе всичко друго е 6+ на цената на общо 2,5 килограма със статива и резервните батерии и общо тегло на раницата 15 кг + 2кг на крак - снегоходка + зимна обувка.

Е няма кой да ме навие да взема твърд.
Ето два кадъра - на 24мм i na 600 mm, направени през половин час от едно и също място.


http://penchochukov.com/pirin1.jpg





http://penchochukov.com/pirin2.jpg




Ей тук седя и мисля - ами що не взех тялото с три твърди? Ама щото съм седнал и вече съм стигнал, затова мисля за глупости :-)))))

http://penchochukov.com/chukov3.jpg





Публикацията е редактирана (06-10-22 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: abnorm   
Дата:   06-10-22 11:04

Беседването върху този въпрос е неуместно.
Самият факт, че през годините са измислени варио-обективите след твърдите, показва, че е имало неистова нужда от тях.
Тук много хора се прехласват по остротата на твърдите, но смело мога да кажа, че възможностите на вариото са много повече, защото, когато съм с твърд обектив си чувствам ръцете "вързани". Носил съм чанта и раница с обективи, и винаги съм псувал заради товара.
Проблемът е, че в сегашният период на фототехниката, варио-тата са все още недостатъчно "остри" и "тъмни", но да се надяваме, че в следващото десетилетие Илон Мъск в компания с Nikon ще изобретят бленуваното от всички нас варио 10-1000/f1, с тегло 200g и дължина 120mm(в прибрано) и 180mm(в разпънато състояние) и на цена 500лв...
Ай, НАЗДРАВЕ![beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »