Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: bestlap   
Дата:   03-03-22 21:12

Здравейте, става въпрос за избор на стъкло за Z6ii имам FTZ адаптер и искам някакво твърдаче с което да заместя 70-200 2.8 защото нещо много взе да ми тежи. Та чудя се да си купя новата никонска 85 ца за безогледалките или да си потърся 2-ра ръка хубава бройка на 1.4 G. То като пари ще е едно и също [smilie5] въпроса е кои ще извади по остра картинка и ще има по кадърен автофокус [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: sirkhann   
Дата:   03-03-22 21:39

85/1.8S е брутално остър и рисува прекрасно. Има чудесен преход от фокус към дефокус. Съвсем безпроблемно пълни сензора на Z7 дори. Няма много аберации и на 1.8 още прави чудна картинка.

Аз много се чудех дали да си го купувам, защото имам няколко ръчни 85-ици, включително първия Samyang 85/1.4 AE UMC (схемата е същата като на Nikkor 85/1.4D) и Zeiss Milvus 1.4/85, който е безобразно добро стъкло откъм боке и острота, но не и на 1.4. Един пич във форумите на DPreview, който навремето ме нави да си купя Милвуса, много ентусиазирано ми обясни и колко добър е 85/1.8S. Каза, че в разработването е участвал един от най-добрите дизайнери на Nikkor, и в този обектив са взаимствали наученото от 58/1.4G и 105/1.4E, успявайки да докарат добра острота и добър дефокус. Това ми каза.

Не съм имал 85/1.4G, едно време предпочетох старата Sigma 85/1.4, преди Арт пред него. Това, което съм виждал като ревюта и снимки е, че няма много острота на 1.4, което за портрети не винаги е лошо (и Milvus 85 не е на нивото на Otus 85 или Sigma Art 85 в това отношение), има също приятен и мек дефокус, при затваряне на блендата става доста остър, но това, което на мен не ми харесваше нито на 1.4G, нито на старата Sigma бяха повечето аберации, които при контрастна светлина - разбирай снимки навън, се виждат.

Ето една снимка с 85/1.8G, има EXIF. На бленда 2 дели обекта от фона по феноменален начин. https://photo-forum.net/i/2404471



Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: sirkhann   
Дата:   03-03-22 23:23

Малко по темата

Ricci Talks Z 85/1.8 S vs AF-S 85/1.8 G vs AF-S 85/1.4 G - след 12:30 започва твоето

Също в DPreview: 85mm 1.8 S vs 85mm 1.4 G lens comparison

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: Imaginarium   
Дата:   04-03-22 10:25

За мен новата 85-ца е феноменална. Нямат никаква база за сравнение с G версията. Няма да сгрешиш, гарантирам!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: sirkhann   
Дата:   04-03-22 12:35

G и S са прекалено различни обективи, за да могат да се сравняват. Технически, 85/1.4 G отстъпва доста и при наличие на светлинни петна, веднага си проличава, че е пуснат на пазара през 2010 година. От друга страна, има чудесен характер за художествени портрети. За сватбени снимки, Z 85/1.8 S определено може да се справи с доста по-трудни ситуации.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: ombre   
Дата:   04-03-22 13:56

Ширкане,има ли осезаема разлика 6-цата и 7II,питам понеже разликата е двойна в цената на тялото. 6 бона си е пара и се чудя дали е оправдана?Видях,че имаш снимки и с двете камери затова те питам като преки впечатления.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: sirkhann   
Дата:   04-03-22 14:32

И да, и не.

Като тяло и като поведение са много близки, но има някакви неща, които са интересни при Z6

- Фокусира по-добре на тъмно
- Фокусира по-бързо и има малко по-пъргав фокус като цяло
- Шуми по-малко
- При съпоставими стойности на ISO от 800 нагоре, има може би половин стоп повече динамика от Z7
- Видеото на шестицата е доста по-добро от това на Z7 - вторият чете презредово и не е толкова остра самата картинка, освен това си има повече rolling shutter.

Z7 има безобразен детайл и е с кръгли микролещи, а не продълговати, освен това на ISO 64 изображението е страхотно, особено за пейзажи. Моарето е много рядко проблем. Като започнах да правя ретуш, усетих как ме хваща яд - на моменти Фотошоп ми лагва, когато рисувам с четките, а съм с Ryzen 3800X. Освен това - принтерът ми вече замина, а за web не виждам голяма разлика в изображенията, особено ако не се кропва зверски.

Има друго интересно - сензорът на Z6, или поне първата версия, която имах, има много плътни цветове и ги запазва дори при падане на светлината. Имам чувството, че не винаги виждам същото със Z7, но не съм ги тествал един до друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: ombre   
Дата:   04-03-22 15:27

Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikkor 85mm 1.4G vs 85mm 1.8S
Автор: bestlap   
Дата:   04-03-22 18:44

Златни сте, благодаря ! [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »