Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: alexgaidarov   
Дата:   28-12-21 11:29

Здравейте приятели, отдавна се каня да си закупя по-сериозна техника за снимане. Какво мислите за NIKON D7500 18-140MM VR 20.9 MPx
? Да отбележа, че фотографията ми е само хоби, от техника разбирам, но не и от Фото техника. Предимно харесвам да снимам пейзажи и нощни фотоси. Бюджета е 3000 лева [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: Raffito   
Дата:   28-12-21 12:58

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/yHVanwTwUDHoRzPnRJ73sm-970-80.jpg.webp



Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: avo   
Дата:   28-12-21 16:19

Тялото е много хубаво, ергономия, функционални бутони, супер удобно е. Като размер и захват също. Сензорът му е като на Д500, доста използваем при високо ISO. Много добра системза за автофокус, превъзхожда доста безогледални тела, но го бие D500. Използвам го и до днес, въпреки че имам и безогледално тяло, което минава за много по-модерно. На D7500 ми е много удобно, че има изнесена врътка за режимите на снимане - единична снимка, серия бърза/бавна и т.н., което на Z6 става само през менюто и не се помни в настройките U, кой знае защо. Обективът също го имам, макар, че вече не го ползвам, тъй като на D7500 слагам само телеобективи, доста приятен и остър обектив, стига да не ти е нужна отворена бленда. Според мен е разумен избор за бюджета. Сега вероятно ще ти напълнят главата с мнения как да си вземеш безогледалка / Сони, защото е лидер в автофокуса и сервиза е топ/ и как с DSLR-а ще калиброваш всички обективи, за да снима на фокус, и как закопаваш пари в умираща технология, това са глупости. Безогледалната кропка на Никон Z50 като ергономия и контроли е под нивото на D7500. Ако завишиш бюджета с около 1000лв можеш да вземеш от последните Z6, на много изгодна цена е защото са последните бройки предполагам, и да търсиш втора ръка 24-70f4 S за Z mount, с тази комбинация картинката ще стане по-добра, но ще загубиш дългите мм над 50 на 18-140.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: Yog   
Дата:   28-12-21 16:25

аз бих избрал безогледален. повече ми харесват. а ако е дслр, по-скоро бих си купил d750 и 24-105 f/4 втора ръка, отколкото нова кропка и нов кропски обектив. апарат в отлично състояние е към 1800-1900, обектив към 900-1000.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: geobg   
Дата:   28-12-21 16:47

За "нощни фотоси" ти препоръчвам да си вземеш тяло със стабилизация, за да можеш да снимаш от ръка при неско ISO. Статив не винаги можеш да носиш, неудобно и ненужно е в повечето случаи, особено при пътувания в чужбина.

Аз също се увличам по нощни снимки, с такава техника постигам експозиция до 1.5 секунди без размазване и ISO до 1600.

Успех в избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: quazimodo   
Дата:   28-12-21 18:20

Стабилизирани тела за без пари има само при Олимпус и Панасоник[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: avo   
Дата:   28-12-21 18:31

geobg , извинявай, но да съветваш човека да прави снимки на 1.5 сек скорост от ръка е меко казано несериозно. Това, че има една от 20 снимки при тези параметри, която гледана на малък размер изглежда горе долу добре, не я прави ок. Ако някой ще се опитва да прави нощни снимки от ръка, е задължително да има светлосилен обектив поне на 1.8 бленда. Ако пък се търсят лъчите, около всеки светлинен източник, стативът е неизбежен. Иначе, ако е снимка за спомен, с телефон става супер, не е нужна инвестиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: geobg   
Дата:   28-12-21 19:10

avo, не съветвам да се снима на 1.5 сек от ръка, а писах че това е възможно, при ISO до 1600 където няма шум. Тъй като обикновено снимам на Р от ръка, преди да натиснеш спусъка апарата изписва всички параметри на екрана, и ако ти харесват, снимаш.

Обикновено снимам от ръка от 0.4 до 1 сек - колкото определи апарата при ограничение от блендата и ISO-то, и там размазване няма никакво. При 1.5 сек все пак трябва да внимаваш, малко да се постараеш и ако имаш възможност да повториш 3 пъти - все една ще е перфектна.

Колкото до максимума от ръка без размазване - до 2.5 сек, но с уговорката да се подпреш на дърво, ограда, кола или нещо подобно.

Колкото до статива - класика, отиваш спокойно до 30 сек или няколко минути, но ..... в последните 2 год не помня да съм го ползвал.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: Yog   
Дата:   28-12-21 19:14

avo, ibis-a не си прав. намери един олимпус от тези с най-добрата стабилизация и сам пробвай. аз с обектив с еквивалент 50мм пробвах колко най-дълго мога са издържа от ръка. на 1 секунда повече от половината ми снимки бяха с абсолютно перфектен фокус. не на екранчето на апарата, а на 32-инчовия монитор на компютъра. с 35ка или 28ца като нищо ще си снимаш 1,5 секунди. просто малкият сензор по-лесно се стабилизира и ibis-a на тези камери, както и на хубавите модели на панасоник, е нереален.

вече колко ще помогне това в конкретния случай е друг въпрос. зависи какво се снима, ibis-а помага за неподвижни обекти и за видео, за друго не. и като цяло микро(б)4/3 камерите не са идеалния избор за пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: asahi   
Дата:   28-12-21 19:25

И за пейзажи, и за нощни снимки стативът е незаменим помощник.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: avo   
Дата:   28-12-21 20:43

Аз вярвам, че се получават прилични снимки на 1/2-1 от ръка, особено ако се подпреш стабилно някъде, но да са напълно ок е абсурд, колкото и да е извънземен IBIS-а на Олимпус. Нощната снимка изглежда ефектно заради светлинките, реално основният обем от детайла е скрит в тъмнина и ако е леко размазана няма да дразни. Направи една и съща снимка на 1 сек от ръка и със статив, и разликата ще излезе наяве. Не се заяждам, да не решите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: petervassilev   
Дата:   28-12-21 20:45

"...Статив не винаги можеш да носиш, неудобно и ненужно е в повечето случаи, особено при пътувания в чужбина...."

Спомних си за стария трик за стабилизация - корда през отворите на апарата, опъната и настъпана с краката. Помагаше доста при снимки със Смена 8 и Beirette, а кордата не заемаше място и не тежеше в джоба или калъфа.[smile]

Не е по темата, разбира се.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: geobg   
Дата:   28-12-21 21:52

avo, не съм казал че това го правя с Олимпус.

Ако има шанс да се срещнем някъде, ще ти го демонстрирам.

А сега ако намеря свободно време бих ти направил 4 кадъра - на 0.5, 1, 1.5 сек и със статив и ще ти ги кача в Google Drive както са от камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: Alsand   
Дата:   29-12-21 10:48

Вижте какво, не давайте акъл за снимане на пейзажи, без статив. Това е несериозно. Особено, пък ако трябва да се прави, както трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-21 11:10

Пейзажите и нощните фотоси* са едни от най-непретенциозните жанрове към техниката. Не ти трябва стабилизация, не ти трябват супер скъпи обективи с фокус по око на кърлеж. Не ти трябва и кой-знае колко скъпо тяло в тази насока, въпреки че е добре заради нощните сесии да имаш камера с по-модерна матрица (което не значи обезателно "възможно най-скъпото"). Ключовото в случая е статива - той ще ти е най-добрия помощник.
Приемам, че под "нощни фотоси" имаш предвид статични сцени, без диманика. За такива ще ти трябват хубав статив и някое евтино, може би по-широко и по-светлосилно обективче - добри предложения има на Самянг.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: Alsand   
Дата:   29-12-21 11:18

lamerko
Пейзажите и нощните фотоси* са едни от най-непретенциозните жанрове към техниката.


Съгласен съм, че стативът е ключов в пейзажа, но не съм съгласен, че е от най-непретенциозните към техниката. Доста видимо е когато, когато снимаш с добро тяло и качествена оптика и филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-21 11:23

Alsand: хубавото на пейзажите е, че обикновено имаш достатъчно време да си направиш проби, да тестваш настройки и да вкараш различни техники и трикове. Филтрите са удобни, но често може да се заместят с клинове. Колкото за оптиката - горното предполага лесното използване на много евтини и много КАЧЕСТВЕНИ ръчнофокусни обективи. Те не са добра идея при много от жанровете, но точно за този са перфектния избор.

Иначе да - колкото повече - толкова повече. Мечо Пух го е казал :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: uri64   
Дата:   29-12-21 11:39

Абе глупости на търкалета. Alsand е казал каквото има да се казва по темата за пейзажите и техниката. Другото е форумна всичкология, с която е добре да се спре, за да не се вкарват хората в заблуждения.



Публикацията е редактирана (29-12-21 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: Alsand   
Дата:   29-12-21 11:39

lamerko: Абсолютно съм съгласен [smilie24] [beer]

И пак да се върнем на основното - без статив не е сериозно да се заснема пейзаж!



Публикацията е редактирана (29-12-21 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: avo   
Дата:   29-12-21 12:29



"И пак да се върнем на основното - без статив не е сериозно да се заснема пейзаж!"

Особено на скорости под 1/80 да кажем за среден обектив около 50мм, да не говорим за секунди. Това че един от 6 кадъра е що годе на фокус не прави подхода сериозен. Да не говорим, че снимането от статив дава възможност за много по-прецизно кадриране, обмисляне на композицията и съответно по-добър краен резултат, поне при мен е така. И то говорим за хубав статив, тези от по 50 лева с крака дебели, колкото молив, повече вредят според мен, отколкото да вършат нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: petervassilev   
Дата:   29-12-21 14:43

"... Вижте какво, не давайте акъл за снимане на пейзажи, без статив. Това е несериозно. Особено, пък ако трябва да се прави, както трябва. "

Напълно съм съгласен с последното изречение. Това е ясно на всеки, вкл. и на автора на темата, който пише, че фотографията му е хоби.

Но първото и второто изречение според мен са прекалено настървена реакция на опита на geobg да сподели своя опит.

Колко хора сте видели да вървят по трудни маршрути, напр. в планината, с триножник на гърба? Дори и в града?

Най-вероятно, повечето пейзажни снимки във фотофорума са правени без статив (вижда се по скоростта), т.е., те са "несериозни", "глупости на търкалета" и навярно е така според професионалистите и опитните пейзажисти.

Пресилен е и съветът за много скъп триножник - и с най-хубавия статив ще се снима "несериозно", ако не бъде допълнително стабилизиран, и обратно.

Затова споделеният опит за мен е по-ценен от правилата 1, 2, 3 ..., които всеки любител знае. Това е и една от целите на форума.



Публикацията е редактирана (29-12-21 15:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: asahi   
Дата:   29-12-21 15:40

"Автор: petervassilev
Дата: 29-12-21 14:43

Колко хора сте видели да вървят по трудни маршрути, напр. в планината, с триножник на гърба?"

Хората, които са тръгнали в планината да снимат не се притесняват да си вземат статива. Ако снимките са между другото не е оправдано да се носи статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: avo   
Дата:   29-12-21 15:45

petervassilev , концептуално съм съгласен с това, което искаш да кажеш с горния пост, но сега пък аз ще кажа, че в някои пунктове си тенденциозно пресилен. Съветът не беше за "много скъп" статив, а че боклуците по 50 лв не стават като цяло ако има лек ветрец дори. И за допълнителната стабилизация е така, но след хората мъкнещи стативи по трудни терени, аз не съм виждал и пълчища фотографи, снимащи с накачени торбички с пясък или раници на куката под централната конзола. И дискусията с geobg не отрича снимането от ръка изобщо, ясно е че се случва не всеки, любител или не, а снимането от ръка при скорост 1 или 1.5 сек. Истината винаги е по средата. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: petervassilev   
Дата:   29-12-21 16:11

^
Тези скорости 1 или 1.5 сек. без опора очевидно са нещо като хазартна игра, освен ако не си йога със способности да концентрираш гравитация в камерата в продължение на 1 - 1.5 сек. Вероятно някои го могат [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за купуване на Фото Техника
Автор: dj_ceci   
Дата:   29-12-21 16:29

За мен е лудост да се взима DSLR кроп 2022г. Предлагам да разгледаш безогледални фотоапарати като Фуджифилм или Сони. В момента се въртят доста отстъпки по фото магазините. За този бюджет Sony A6400+18-135mm 2649лв. или Fujifilm X-T30+18-135mm 1462лв. обектив и 1599лв. тяло или X-T30+18-55mm 2549лв.. Оставям и линкове към реални обяви:
Sony:
Емаг Sony A6400+18-135mm 2649лв.

Fujifilm:
https://magazin.photosynthesis.bg/bg/67074-fotoaparat-fujifilm-x-t30-srebrist.html


Емаг 18-135mm 1462лв. обектив

Fujifilm с 18-55mm:
dynaphos X-T30+18-55mm 2549лв

Бонус 2 обектива:
50-230mm f/4.5-6.7 OIS II 779лв.
https://magazin.photosynthesis.bg/bg/21553-obektiv-fujifilm-fujinon-xc-50-230mm-f-45-67-ois-ii.html

16mm f/2.8 R WR 799лв.
https://magazin.photosynthesis.bg/bg/66768-fujifilm-fujinon-xf-16mm-f-28-r-wr.html

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »