Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: kes   
Дата:   26-10-21 15:44

Направи ми впечатление, че при ръчен режим на фокусиране, например със съветски обектив Хелиус 44-2 Ориентира на фокуса не работи коректно.
Става въпрос за онази кутийка, която се лепва за окото и с две стрелкички над нея, които като се съберат всичко светва в зелено.
Е те това животно праща фокуса ми зад фокусната равнина на обекта и това истински ме разочарова.
За сметка на него "очертанията на контурите" ми се струва, че работи коректно и е от голяма полза.

Някой има ли идея защо ориентира на фокуса не функционира правилно има ли начин това да бъде коригирано?

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: Yog   
Дата:   26-10-21 17:07

А виждаш ли изобщо това с трите стрелкички, които се събират една в друга, ако има фокус? Защото аз четох, че с някои стари обективи изобщо не излиза квадратчето със стрелкичките.

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: Джъмбо   
Дата:   26-10-21 18:28

ползвай пийкинга

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: MixMike   
Дата:   26-10-21 19:52

Не съм имал проблем с функцията, както с RF и EF обективи, когато ми трябва ръчен фокус за видео, така и с две ръчнофокусни 50-ки - zeiss и takumar. Само че с R5.

В кръга на майтапа - струва ми се неумесно да се ползва "фокусна равнина" и "гелиос" в едно изречение[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: asahi   
Дата:   26-10-21 21:19

Некоректно е в заглавието да се посочва Canon R6 като източник на проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: kes   
Дата:   27-10-21 02:58

Микс Майк е прав. Направих тест с 70-200 2,8 II на около 135 мм и се оказа че фокусът кове еднакво при всички 4 варианти АФ, Ръчен 10х, "Ориентир на фокуса" и "подчертаване на контури".
Не мога да си обясня защо има проблем със съветския обектив при "Ориентир на фокуса". Ако някой може да обясни ще бъда благодарен.

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: koev   
Дата:   27-10-21 06:05

Преходникът ти няма чип за потвърждение на фокуса, така нареченото глухарче.


Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: MixMike   
Дата:   27-10-21 06:40

Глухарче не е нужно, заради начина по който фокусират безогледалните апарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: kes   
Дата:   27-10-21 11:58

Държа да ползвам ориентира на фокуса, защото го намирам полезен. Електрониката на тялото улавя окото на обекта и го следва, мога да кадрирам свободно и от мен се иска само да събера двете стрелкички над окото.
Очевидно за да работи ориентира на фокуса тялото се нуждае от някаква комуникация с обектива, но убийте ме не знам за какво му е нужна, след като без комуникация при мен ориентира си работи. Единственият проблем е, че всеки път ме насочва погрешно зад обекта.
Ползвам оригиналния RF to EF адаптер, след което съм закачил китайски EF to M42 адаптер, на който завивам Хелиоса.
EF to M42 адаптера има някакви контакти, но не вярвам да водят до някаква електроника, най-вероятно някои от тях дават на късо за да се измами фотоапарата, че има обектив. (Понеже когато го купувах старите канони нямаха опция да снимат без да е закачен обектив.)
Единствения извод, до който ме отвежда моето въображение е, че неточността на ориентира се дължи на физическото присъствие на оригиналния RF to EF адаптер, който отдалечава обектива от сензора.
Предполагам, че EF to M42 адаптера е „чипиран“ по такъв начин, че тялото възприема закачената система като RF обектив, без да отчита реалностите.
И така може би ако открия „чипиран“ RF to M42 нещата ще се оправят, но има ли такова животно и изобщо в правилна насока ли разсъждавам?

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен
Автор: deerstalker   
Дата:   27-10-21 12:47

Всеки софийски шоп е "чувал", че DSLR фотоапарат може да се калибрира към обектив - сваля се долния капак, с ключ шесто грам се прави фината настройка. В началото на година реших да калибрирам никон Д7100 към един ръчно фокусен обектив без чип. Нещата в крайна сметка се получиха чудесно /цялата процедура отне половин час/, зелената точка показваше точно фокуса.
Но след тази процедура - фотоапарата нямаше точен фокус с нито един автофокусен обектив и последва обратната процедура за калибриране.



Публикацията е редактирана (28-10-21 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: lamerko   
Дата:   27-10-21 12:48

Каква калибрация на безогледалка...

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: Djoro   
Дата:   27-10-21 13:09

По горен текст:
"Всички сме чували, че фотоапаратите може да се калибрират към обектив - сваля се долния капак, с ключ шестограм се прави фината.."
Моя корекция на действието "калибриране", прави се с гаечен ключ номер 42, или тръбен раздвижен ключ за водопроводни тръби. Много лесно става,но след това фотоапарата за нищо не става.
Моля Ви, не влизайте в кухнята, или с тези способности ще натровите близките си, или ще предизвикате пожар. И не давайте тиган в ръцете на жените си, за да сте физически здрави след това.
С моя и Ваша усмивка,поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: Yog   
Дата:   27-10-21 13:12

kes, ако ВИНАГИ фокусира зад индикираното място, просто го знаеш, нагласяш стрелкичките на едно или две мръдвания пред идеалния (според него) фокус и снимаш така. Пробвай, за да видиш колко е разликата, ще си го имаш предвид за този конкретен обектив и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: leo34   
Дата:   27-10-21 13:39

А ако се махне чипа?

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен
Автор: deerstalker   
Дата:   27-10-21 13:58

На село никой не купува "безогледалка"



Публикацията е редактирана (27-10-21 14:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен
Автор: kes   
Дата:   27-10-21 22:58

Leo34 ако се махне "чипа", предполагам, че ориентира за фокуса ще изчезне изцяло, както казва Yog по-горе.
Гледам, че в екзифа на файла е регистриран обектив 50/f1,4, докато Хелиоса е 58/2 и може би в това се състои проблема.
И още нещо при преходник без чип има възможност на ръка да се вкара фокусното разстояние в отдела за стабилизацията на тялото. Може би в крайна сметка Leo34 е прав, че ако се изчегъртва чипа от адаптера и въведе фокусното разстояние на ръка нещата могат да се получат.



Публикацията е редактирана (27-10-21 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен
Автор: kes   
Дата:   27-10-21 23:18

Не става. Изолирах "чипа" и ориентира изчезна безследно. Дори след като въведох коректното фокусно разстояние не се появи, но за сметка на това има стабилизация на тялото :)

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: MixMike   
Дата:   28-10-21 07:46

"Глухарче не е нужно, заради начина по който фокусират безогледалните апарати."

"Каква калибрация на безогледалка..."


И аз и Lamerko опитахме, но явно не става. Успех с решаването на проблема![smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: kes   
Дата:   29-10-21 09:40

Явно трябва да търся преходник с програмируем чип, или нагласен за 58мм. Или да си търся Хелиос 50мм, не знам дали има.

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен
Автор: MixMike   
Дата:   29-10-21 10:49

ВСИЧКИ: - "Глухарче не е нужно!

kes - "значи трябва да си търся преходник с глухарче

[smilie10]



Ръчното задаване на фокусното разстояние на обектив е единствено в помощ на стабилизацията, понеже трептенето й е различно когато компенсира 58мм обектив или 24мм или 100мм.
И за това не са нужни познания по фотография, а елементарна грамотност по физика от гимназията.
И няма нищо общо с фокусирането.

Чип-а (глухарчето) помага при DSLR, заради начина на фокусиране (фокусен екран върху огледалото). При безогледалките фокуса се проверява/измерва върху самата матрица и там няма възможност за грешка. По просто от това няма как да се обясни[smilie10]

Проблема ти идва от това, че очакваш последната дума на ЕЛЕКТРОННАТА техниката, да работи коректно с 50-60 + годишен ИЗЦЯЛО МЕХАНИЧЕН обектив, който дори в пика на производството си е бил тотален боклук.
Това е малко като да смениш колелата на последен модел S класа, с такива от волска каруца и да си недоволен че потропва.



Публикацията е редактирана (29-10-21 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   29-10-21 13:48

Що мъчите порше с гума от лада ? :D

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: kes   
Дата:   29-10-21 14:29

Извинявам се, не съм искал да проявя твърдоглавие, едва сега разбирам, че електрониката (чип), която подава информация за параметрите на обектива се нарича глухарче. Честно казано дори когато наченах тази тема не подозирах за съществуването на електроника. Мислех си, че чрез прекъсване или окъсяване на връзки се постига подаване на информацията.
В моят случай видно от екзиф-а и от показанията на екраните преходника от EF към М42 предава информация 50/1.4
Да, чел съм, че при безогледалките фокуса се измерва върху самата матрица и затова се зачудих за какво на тялото е нужна информация за обектива. Но очевидно за да работи функцията „Ориентир на фокуса“ се изисква такава информация. Това е доказано емпирично от мен защото, след като изолирах конекторите, функцията „Ориентир на фокуса“ спря да работи.
Проблемът, че когато работи, то е неточно. Неточно в смисъл, че винаги дава една и съща грешка, а не произволни грешки в ориентирането.
От всичко това стигнах до един от възможните изводи, че погрешната информация за фокусното разстояние на обектива подавана от глухарчето на преходника (50 вместо 58) е причината за неточното ориентиране.
Не мисля, че причината е в годината на производство или качеството на обектива. Защото според мен ако глухарчето подава информация, която отговаря на действителното фокусно разстояние на обектива не би следвало да има проблем.
Не считам, че руснаците са изработили грешно от записаното фокусно разстояние, нито, че то се изменило с времето.
Дори да приемем, че обективът е тотален боклук, аз намирам неговото буке за уникално и много ми харесва. Ето пример, който случайно ми попадна от архива.


https://i.postimg.cc/yNnw00hr/IMG-0863.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: kes   
Дата:   29-10-21 14:33

DDemoniC написа:

> Що мъчите порше с гума от лада ? :D

А ти защо мъчиш 1dx модел от 2012 с 300/2,8 модел от 1987г. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен "Ориентир на фокуса" при Canon R6
Автор: leo34   
Дата:   29-10-21 15:03

Доколкото знам има преходници с програмируемо глухарче. Според мен единствебият вариант остава това, след като другите не работят...
Аз преди снимах с такъв преходник с dslr, имам преходник с глухарче, но е с фиксирани характеристики, може би като твоя 50/1.4. Мога да проверя все пак, не съм го закачал от години... Ако е 58мм. може да се пробва с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Неточен
Автор: koev   
Дата:   29-10-21 17:59

Теорията ясна, обаче при мен с обикновена Р-ка, без глухарче не ми показва фокусния асистент.



Публикацията е редактирана (29-10-21 18:01)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »